Kreativ

ŠTÍTEK: zima

Krkonoše

Tipy na podzimní výlet v Krkonoších než přijde zima, je co objevovat

Syrový a uplakaný, mlhavý a větrný, ale také slunečný a prozářený barvami zlátnoucího listí, ročním obdobím mnoha tváří dokáže být podzim v Krkonoších. Chladný a čerstvý vzduch nejvyšších českých hor pročistí hlavu i plíce a užít si jej mohou aktivní turisté i ti, kteří jedou do hor za relaxací a odpočinkem.

Filip Smola, meteorolog z centrálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu

Zkušenosti jsou při předpovědi počasí důležité, říká meteorolog Filip Smola

Vypočítat předpověď počasí není úplně jednoduché. Meteorologům sice pomáhají nejmodernější technologie, ani to však není záruka toho, že to vyjde. Podle Filipa Smoly z centrálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je důležitým faktorem při sestavování předpovědi počasí jeho aktuální vývoj. „Od amatérských meteorologů za některých situací, a to hlavně v létě při bouřkách, získáváme informace přímo z terénu a často jsou pro nás takové údaje k nezaplacení,“ podotýká Smola.

Kosatce sibiřské zahradu rozzáří svými drobnými, ale bohatými květy.

Výhra pro zahradu: Květina odolná, mrazuvzdorná a dlouhověká. Nyní se dá sadit

Kosatec sibiřský je pro zahradu dobrou volbou. Nejen, že je krásný, ale i velmi odolný vůči mrazu a nevyžaduje mnoho péče. Existuje mnoho kultivarů, nejvíce ve fialových odstínech. Dá se však sehnat i v růžové, bílé, žluté nebo modré barvě. Můžete být proto při plánování, jak sibiřské kosatce kombinovat, kreativní. Nasadit si je můžete právě teď.

Ředitelství silnic a dálnic chystá rekordní obnovu sypačů na zimu.

Ředitelství silnic a dálnic chystá rekordní obnovu sypačů na zimu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje historicky nejrozsáhlejší obnovu sypačů za víc než půl miliardy Kč. ŘSD zahájilo předběžnou tržní konzultaci a do konce roku 2026 by mělo mít téměř 80 nových sypačů. Část z nich využije ŘSD pro nová Střediska správy a údržby dálnic. Investorský rozpočet na všechny sypače je 577,3 milionu Kč. ŘSD na to nedostane žádnou speciální státní dotaci, stroje nakoupí z peněz určených na opravy a údržbu silnic a dálnic.

Bruslení na ledové ploše u třebíčského baseballového stadionu Na Hvězdě. Ilustrační foto.

Zimní stadion v Třebíči se opravuje, led přesto bude. A to i během teplých dnů

Kvůli rekonstrukci zimního stadionu bude mít letos v zimě Třebíč jedinou umělou ledovou plochu – a sice u baseballového areálu Na Hvězdě. Jenže v dřívějších létech tu býval problém. Plocha je venkovní, a když teploty trochu stouply, led příliš nevydržel. „Na Hvězdě se proto chystá renovace dvou kompresorů tak, aby hřiště dokázalo snést i větší teploty během zimy,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Závodníkům Ochranářského triatlonu nevadil déšť ani zima.

Závodníkům Ochranářského triatlonu nevadil déšť ani zima

Navzdory nepříznivému počasí se v sobotu 14. září 2024 na Babyloně sešlo přes padesát pracovníků státní ochrany přírody, aby se zúčastnili Ochranářského triatlonu. Závodníci museli čelit dešti, zimě a teplotám kolem 8 stupňů, přesto se nevzdali a dokončili náročný závod. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky a zúčastnili se i místní sportovci.

V Dolní Moravě velká voda zničila silnici i sportovní areál

Voda rozervala silnici v Dolní Moravě na kusy. Zdevastovaný je i Areál snů

Roztrhaná silnice, stržené mostky a všude náplavy kamení. Silnice v Dolní Moravě na Orlickoústecku vypadá, jako by ji někdo rozřezal na velké pláty pilou. To vše má na svědomí rozbouřená říčka Morava, která se obcí  o víkendu prohnala. S velkými balvany si pohrála, silnici zničila a poškodila i sportovní areál na konci obce, kterému se říká Areál snů. 

V současné chvíli chovají v Obůrce Podháj okolo 50 druhů zvířat.

Pomůžete nám? Lidé mohou přispět Obůrce Podháj zvládnout zimu

Hugo, Kvído či Agátka. Jen zlomek zvířecích obyvatel zooparku Obůrka Podháj, který se nachází na úpatí Vinařické hory v obci Třebichovice. Oblíbenou dvojici nosálů červených a samičky mývala severního doplňuje například mladá rodinka klokana Bennettova a mnoho dalších. V obůrce totiž návštěvníci najdou okolo padesáti druhů zvířat. A právě návštěvníci budou s prvními sychravými dny ubývat. 

Liberecký zpěvák Sebastian Navrátil.

Tygři? Přeji klukům TOP 3. S dresem vystupuji na Benátské, říká Sebastian

Už dnes večer a hlavně zítra se opět naplní hokejové haly natěšenými fanoušky. V Liberci je jedním z nejznámějších rozhodně zpěvák Sebastian. Ten se netají láskou ke klubu, vždyť na hubebním festivalu Benátská! vystupuje dokonce v tygřím dresu brankáře Willa. Když má čas, zajde i na domácí utkání navštívit kamarád Filipa Pešána. Kromě toho ale Deníku také prozradil svůj vztah k fotbalu a mluvil i o reality show Survivor.

Přichází zlatavý podzim. Podívejte se, jak krásný umí na jižní Moravě být

Podzim klepe na dveře. Příroda se chystá na zimu, lidé na významné svátky

Podzim je období, které začíná letos 22. září, kdy nastává podzimní rovnodennost, a trvá až do zimního slunovratu v prosinci. V tomto čase se příroda postupně připravuje na zimu – stromy mění barvy, listy opadávají a zvířata si dělají zásoby na chladné měsíce. Kromě krásné podívané barevné krajiny přináší podzim i melancholii spojenou s úbytkem slunečního světla.

Abyste se mohli z voňavé krásy levandule radovat i příští rok, je třeba ji správně nachystat na zimu.

Královna vůně: Jak a kdy stříhat levanduli a proč ji připravit na zimu

Levandule pochází ze Středomoří a i u nás jsme téhle trvalce s nádhernou vůní a modrofialovými květy propadli. Někdo ji pěstuje jen pro okrasu, další používají její sušené květy k provonění šatníku a vyhnání molů. Levandule má i léčivé účinky, uklidňuje, pomáhá při nespavosti a své využití našla i v kuchyni. Abyste se z jejích květů mohli těšit i příští rok, musíte své levanduli dopřát podzimní střih a připravit ji na zimu.

Černovický kouč Martin Boček a nestárnoucí Patrik Gedeon, který byl naposledy gólový.

OBRAZEM: Černovice kosí soupeře jak chřipka v zimě. Ukazují silný podzim

Podzim jako přes kopírák? Vypadá to tak! Fotbalisté Černovic stejně jako loni odpálili novou sezonu v krajském přeboru skvěle. Klopýtnutí přišlo v prvním kole, kdy museli Černovští v penaltách přemoci Neštěmice, jenže pak přišly čtyři tříbodové výhry a momentálně druhé místo v tabulce.

Zimní údržba pokryje téměř dva tisíce kilometrů silnic v kraji.

Posyp smeteme a znovu využijeme, hlásí kraj. Připravuje se na zimu

Liberecký kraj se připravuje na zimní údržbu silnic II. a III. třídy, přičemž na 57,45 km z celkových 2 055 km nebude zajištěna sjízdnost ani schůdnost. Tento rozsah neudržovaných úseků zůstává stejný jako v loňské sezóně. Krajští silničáři jsou na zimu dobře vybaveni a připraveni.

K extrémnímu počasí se váží i ohromující nebeské úkazy jako je například takzvaný shelf cloud.

Uklidní už se konečně počasí? Meteorologové zatím počítají rekordy

Tropické noci, vydatné srážky, i poměrně dlouhá období sucha. Letošní rok nám ukázal, že počasí může být velmi nevyzpytatelné. Jaké extrémy nás čekají v nadcházejících měsících? Budeme svědky dalších teplotních rekordů, nebo se počasí konečně uklidní? V jednom článku shrnujeme to, co se lze dozvědět nejen od českých meteorologů.

I když některé prognózy slibovaly mrazivou a zasněženou ladovskou zimu, bude počasí v letošní zimní sezoně zřejmě teplejší. Foto: Shutterstock

Jaká bude zima 2024/25. Příroda asi chystá něco, co se před nedávnem nečekalo

Ještě před dvěma měsíci dění v atmosféře nasvědčovalo tomu, že letošní zima v České republice přinese mrazivější teploty a více sněhu, než na jaké jsme byli v uplynulých letech zvyklí. Teď v srpnu však meteorologové trochu změnili názor. Zima 2024/25 by zřejmě neměla být tak přísná a studená, jak ukazovaly původní předpovědi.

Sterilované i fermentované cukety se v zimě budou hodit.

Jak na chutné a zdravé cuketové zelí: zavařené si ho budete užívat celou zimu

Cuketám se na zahradách daří, rostou rychle a využít se dají na mnoho způsobů. Pokud jich máte na zahradě spoustu, myslete na zimu. Pak oceníte, že jste si cuketové zelí zavařili a stačí vyndat sklenici ze spíže. Pochutnáte si a navíc uděláte něco i pro své zdraví. Cukety hrají důležitou roli při trávení i v prevenci rakoviny a šedého zákalu.

Sjezdovky v Harrachově ozdobí exkluzivní zasněžování. Ilustrační foto.

Harrachov investuje 65 milionů do zasněžování. Sníh bude i v teple

Harrachov se připravuje na revoluci v zasněžování. Nová technologie umožní výrobu sněhu i při teplotách až 15 stupňů Celsia, což zaručí lyžařům kvalitní podmínky po celou zimní sezónu. Investice ve výši 65 milionů korun má za cíl nejen zvýšit atraktivitu střediska, ale také podpořit cestovní ruch v regionu.

Sjezdovky v Harrachově ozdobí exkluzivní zasněžování. Ilustrační foto.

Harrachov investuje 65 milionů do zasněžování. Sníh bude i v teple

Harrachov se připravuje na revoluci v zasněžování. Nová technologie umožní výrobu sněhu i při teplotách až 15 stupňů Celsia, což zaručí lyžařům kvalitní podmínky po celou zimní sezónu. Investice ve výši 65 milionů korun má za cíl nejen zvýšit atraktivitu střediska, ale také podpořit cestovní ruch v regionu.

Banány si můžete vypěstovat i doma. Chce to ale být trpělivý a věnovat banánovníku dostatečnou péči.

Máte rádi banány? Bylinu, která může mít i přes 5 metrů, si vypěstujte doma

Banánovník je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 2 až 6 metrů. Roste rychle dokonce i v českých podmínkách; při správné péči a dostatku trpělivosti se můžete těšit na sklizeň chutných banánů. Pokud nechcete, aby vás banánovník „vystěhoval“, zvolte některý z druhů vyšlechtěných speciálně pro pěstování v bytech. Ty v době plodnosti dosahují výšky necelých dvou metrů. Existují i menší okrasné banánovníky, jejich plody však nejsou vhodné pro konzumaci.

Ježek si pochutná na slimácích, broucích a žížalách, ale nepohrdne ani malými žábami nebo ptačími vejci.

Na zahradách to dupe. Ježci jsou mimořádně aktivní, hrozí srážky na silnicích

Pokud nemáte pro strach uděláno, může být teď pro vás noční návštěva na zahradě adrenalinovým zážitkem. Z křoví a vysoké trávy se ozývá funění, a tvrdý dupot tu a tam přeruší syčivý zvuk. Nic nadpřirozeného to ale není, naopak. Pěkně při zemi se teď v zahradách drží ježci, kteří mají napilno. Shánějí potravu a doplňují tukové zásoby pro zimu, namlouvají si samičky a už odrostlejší mláďata se osamostatňují a hledají si místo pro život. V létě je sezóna ježčích aktivit na vrcholu, pro bodlináče to ale znamená i velké nebezpečí. Především kvůli husté dopravě i vysokým teplotám.

Ilustrační foto. Možnost uskladnění dostatečného množství posypové soli v Liberci na letošek chybí.

Liberec nebude mít dost posypové soli a přeplatí téměř milion, chybí sklad

Podle náměstka Jiřího Šolce potřebuje Liberec zhruba 6 tisíc tun posypové soli na jednu sezónu, letos jí ale bude v zásobě méně než polovina. Není totiž, kde sůl skladovat. Stará hala se už definitivně rozpadla a stavba nové je naplánovaná až na příští rok. Provizorní prostory nedovedou pojmout dostatečné množství, které se právě v letních měsících do města běžně dováží. Náměstek podle svých slov doufá v mírnou zimu a že to nějak dopadne.

Včelaření. Ilustrační foto

Včelaře trápí cementový med. Letošní výnosy mohou být nižší, včelám hrozí úhyn

V tomto období jsou včelstva v úlech nejsilnější a většina včelařů stáčí poslední med před tím, než se včely začnou připravovat k zimnímu odpočinku. Letošní vytáčení medu i zazimování včel ale komplikuje výskyt takzvané melezitózy (někdy nesprávně lidově melicitózy) v plástvích. Složitý sacharid způsobuje, že med v plástech zatvrdne, a včelaři pak nemají moc šancí med vytočit. Přicházejí tak o velké množství letošního medového výnosu. Melezitózní med je navíc nebezpečný pro včely, těžce ho zpracovávají a v podstatě umírají v úle hlady i při bohatých zásobách.

Ašský vrch Háj možná získá nový zdroj vody pro zasněžování a koupaliště

Ašský vrch Háj možná získá nový zdroj vody pro zasněžování a koupaliště

Město chce pro místní sjezdovky na vrchu Háj tvořit umělý sníh z místních zdrojů vody. Dosud, pokud tomu přálo chladné počasí, provozovatel zasněžoval pitnou vodou, což je finančně náročné a dlouhodobě kritizované ekologickými aktivisty. Chystaný hydrogeologický průzkum má ukázat, zda je v blízkosti střediska dostatek vody pro zasněžování.

Počasí v letošní zimní sezoně by mohl ovlivnit polární vír. Podle meteorologů totiž první data naznačují, že by mohl být slabší než normálně, což by do Evropy přineslo příliv chladnějšího počasí.

Příroda už dává indicie k zimě: Polární vír zeslábne, pošle nám sníh a mráz

Kdo by se uprostřed úmorných letních veder staral o zimní počasí? Ale ano, jsou takoví lidé. Například správce lyžařských areálů či majitele horských hotelů nebo zanícené lyžaře určitě zajímá, jak to v následující sezoně bude se sněhem a mrazem. A meteorologové už zkoumají, jaké indicie jim příroda a klima dávají k předpovědi počasí pro letošní zimu. O tom, jaká bude, se totiž už rozhoduje. A zdá se, že by mohla být zasněženější a mrazivější než ty uplynulé.

Ŕeditelka Národního parku Bavorský les Ursula Schuster (uprostřed), ředitel NP Šumava Pavel Hubený a vedoucí výzkumu Národního parku Bavorský les profesor Jörg Müller vysvětlují výsledky monitoringu.

Šumava a Bavorský les jsou pro tetřevy ráj. Turista na značených cestách nevadí

Populace tetřeva hlušce se v bavorsko-českých pohraničních horách výrazně zvýšila. Ukazují to výsledky posledního genetického monitoringu, který předloni v zimě provedli zástupci Národních parků Šumava a Bavorský les. Ředitelka Správy Národního parku Bavorský les Ursula Schuster a ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený prezentovali výsledky na společném setkání na Bučině.

Testování celoročních pneumatik.

Celoroční pneumatiky? Kdysi mizerný kompromis. Dnes dobrá možnost, ukazují testy

Ti nejsvědomitější z nás možná již v tuto chvíli začali přemýšlet nad nákupem pneumatik pro zimní sezónu – koneckonců teď v létě je nejvýhodnější doba na jejich nákup. Jenže čím dál častěji se do myslí řidičů vkrádá také „celoroční“ obutí. Jaké jsou rozdíly mezi letními, zimními a celoročními pneumatikami? A kdy vám mohou ty celoroční stačit na ježdění v obou sezónách?

Uchovejte si chuť a vůni bezových květů na zimu. Sirup stojí jen trochu práce a výsledek je výborný.

Poslední šance na sběr: uchovejte si chuť i vůni a vitaminy na zimu

Květy bezu černého jsou učiněný zázrak. Na většině území Česka se ještě stále dají poslední zbytky rozvinutých květů nasbírat a využít pro zdravý domácí sirup. Jeho zásoby pak oceníte zejména v zimě. Výroba bezového sirupu je poměrně jednoduchá a jeho chuť bude za vynaložené úsilí velikou odměnou.

Filip Štěpánek (na snímku v bílém dresu) se v pondělí při začátku přípravy vrátil na Srbskou poprvé od loňského září, kdy svým gólem přispěl k výhře svého tehdejšího týmu Vyškova 1:0 nad Zbrojovkou.

Štěpánek vyměnil Vyškov za Zbrojovku: V MFK je nejistota, v Brně dobré nastavení

I jeho odchod naznačuje, že ve fotbalovém Vyškově po druhé neúspěšné baráži o nejvyšší soutěž v řadě nezůstane v létě kámen na kameni. Kapitán týmu Filip Štěpánek totiž zamířil po třech letech v MFK do konkurenční Zbrojovky Brno, která v tabulce druhé ligy skončila až devátá, tedy o pět pozic hůř než její regionální rival. Pětadvacetiletý stoper přesto za současné situace obou klubů vidí svůj transfer do Brna jako krok vpřed. „Věřím, že spousta lidí to bude vnímat tak, že jdu z výše postaveného klubu do horšího, ale Zbrojovka patří do první ligy a doufám, že jí k tomu pomůžu. I co se týče třeba tréninkového prostředí, udělal jsem krok kupředu. Ve Vyškově rozhodla i nejistota, co se týče budoucnosti. Chtěl jsem odejít už v zimě," přiznává odchovanec zlínského fotbalu, který se s Vyškovem rozloučil po třech letech a skoro stovce odehraných zápasů. V Brně je jednou z šestice nových posil.

Fotbalisté Lednice (v modrém) slaví záchranu v krajském přeboru.

ANALÝZA: Pět klíčových faktorů lednické záchrany. Kdo v létě skončí?

Přezimovali na posledním místě a jejich záchraně málokdo věřil. Fotbalisté Lednice si však po skvělých jarních výkonech udrželi příslušnost v krajském přeboru, který si i v příštím ročníku znovu zahrají. Deník spolu s lednickým koučem Robertem Kochem vybral pět klíčových faktorů, které pomohly Moravanu k záchraně.

Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Rozšiřování D1 v Brně: o práci pod vyhřívanými stany a kdy jsou nejhorší kolony

/VIDEO/ Dálnice D1 v Brně a okolí už kapacitně nedostačuje. V příštích letech se situace pro řidiče zlepší, v úseku mezi Kývalkou a Holubicemi vznikne šestipruh. Stavbaři nyní pracují na modernizaci prvního úseku mezi 194. a 196. kilometrem D1, kde je omezený provoz. „Každý týden je tam obrovsky znát. Za mě je vždycky ve směru od Prahy nejvýznamnější provoz ve čtvrtek. Jsou to hodinové kolony a kamiony tam tráví tři nebo čtyři hodiny," řekl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. V rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost třeba prozradil, kdy jsou v plánu další úseky.

Petra Weber, rozená Chocová. Rodačka z České Lípy, bývalá dvojnásobná vítězka mistrovství Evropy v plavání.

Bývalá evropská šampionka patří stále ke špičce. Stát na to ale kašle

Působí jako velmi zajímavý úkaz. Před kterým ale musíte smeknout. Bývalá dvojnásobná mistryně Evropy v plavání je i v 37 letech a po mateřské dovolené stále ve skvělé formě. Účast na evropském šampionátu jí utekla opravdu o fous. Petru Weber, rozenou Chocovou, ale v současnosti pálí úplně jiná věc.

Aby byl krásný, je dobré trávník sekat jednou týdně.

Jak na dokonalý trávník? Jarní údržba je klíčová, správná péče urychlí růst

Krásně zelený a hustý trávník je ozdobou zahrady, dává vyniknou kráse květin v záhonech a skvěle se na něm relaxuje. Aby byl trávník zdravý, hebký jako koberec a dělal vám radost po celou sezonu, je třeba se o něj starat. A nejdůležitější je právě jeho jarní údržba. Přečtěte si, co všechno musíte udělat s trávníkem po zimě, jak urychlit růst trávy a jak ji potom udržet v co nejlepší kondici až do prvních mrazů.

Máte rádi mrkev? Vypěstujte si ji. Stačí vám k tomu i balkon.

Vypěstujte si podzemní med. Zasít můžete až do července, sklízet i v zimě

Není nad to vytáhnout čerstvou mrkev ze záhonu, opláchnout od hlíny a už můžete chroupat. Pěstovat mrkev zvládne každý a nemusí to být jen na zahradě. Stačí vám k tomu i starý kbelík na balkoně. Kvůli sladké chuti nazývali Irové tuhle kořenovou zeleninu „podzemním medem“. Pokud chcete dodat tělu provitamin A, vitaminy B, C a E, vápník, pektiny, železo a vlákninu, pusťte se do pěstování mrkve. Hlavní sezóna výsevu je od dubna do začátku července. Přečtěte si, jak to udělat, abyste sklízeli sladkou a chutnou mrkev téměř po celý rok.

Zřejmě jako první na Náchodsku postavili hranici v Božanově, kde se začala do výše zvedat už v polovině dubna. Několik hodin práce místních hasičů a dobrovolníků a na okraji obce vyrostla vysoká šestiboká pagoda.

FOTO: Hranice jsou připravené. Na božanovskou šestibokou přijedou i Poláci

V desítkách obcích na Náchodsku o tomto víkendu vyrostly do výšky dřevěné hranice, které jsou předzvěstí blížícího se pálení čarodějnic, které připadá na poslední dubnový večer. Zřejmě jako první v regionu postavili hranici v Božanově, kde se začala do výše zvedat už v polovině dubna. Několik hodin práce místních hasičů a dobrovolníků a na okraji obce vyrostla vysoká šestiboká pagoda.