
Výlet za slony a čertem
Do Pražské ZOO se v sobotu 13. června vydalo 48 účastníků ze sdružení DIACEL Písek (sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií). Ujít si nenechali ani Darvinův kráter, aby mohli vidět tasmánského čerta.
Do Pražské ZOO se v sobotu 13. června vydalo 48 účastníků ze sdružení DIACEL Písek (sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií). Ujít si nenechali ani Darvinův kráter, aby mohli vidět tasmánského čerta.
Mnohým se při pohledu na tu fotografii vybavily vzpomínky na povodně v roce 2002 a lachtana Gastona. Tentokrát extrémní víkendové počasí tak fatální následky pro zoologickou zahradu hlavního města nemělo. Přívaly vody se však dostaly i do trojského areálu a zaplavily bazén lachtanů, odkud před lety právě Gaston odplaval a o život marně bojoval až do Německa.
/FOTOGALERIE/ Práce na exponátu lva indického již začaly, trvat mají minimálně půl roku. Poté bude preparát k vidění v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea (SZM).
Pro kotuly veverovité vznikl v dolní části Zoo Praha nový domov. Návštěvníci tak nyní mají možnost pozorovat dovádění tlupy těchto čilých jihoamerických opiček na novém místě v sousedství gibonů stříbrných.
Zoo by se měla v ústeckých podmínkách stát něčím výjimečnou. Zároveň by Ústí nad Labem mělo ukončit chov ikonických druhů jako slonů a orangutanů, pokud nebude do zahrady mohutně investovat.
/FOTOGALERIE/ Původně se mělo otevřít na začátku turistické sezony, ta se ale vinou pandemie posunula a stejně tak se zbrzdila také instalace expozic.
Ve věku 82 let zemřel v noci na dnešek novinář a jeden z prvních signatářů Charty 77 Jiří Hanák. ČTK o tom informovala jeho rodina. Hanák bývá označován za doyena českých sloupkařů, čtenáři oceňovali jeho vytříbenou češtinu i znalost historie. V roce 2005 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Nadace Český literární fond udělila Hanákovi cenu Opus Vitae za rok 2015 "za mistrovství pera, občanskou statečnost a paličatost, která se občas hodí".
/FOTOGALERIE/ Chaos. I tak by se dala shrnout situace kolem limitu počtu návštěvníků, kteří mohou v těchto dnech zavítat do pražské zoo.
Limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret se zvýší už od tohoto čtvrtka. Původně to vláda společně s další vlnou uvolňování restrikcí kvůli koronaviru plánovala od pondělí 8. června. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 osob na hektar. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to dnes večer uvedl na twitteru.
Ačkoli má pražská zoologická zahrada v květnu normálně otevřeno až do šesti večer, v sobotu se její brány uzavřely výrazně dříve, konkrétně už v jednu hodinu odpoledne.
Na ďáblovi medvědovitém prý není nic ďábelského, tvrdí chovatelé z pražské zoo. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci už od soboty, kdy v Troji otevírají pro veřejnost novou expozici australské a zejména tasmánské fauny. Vznikala dva roky nedaleko hlavního vchodu a celkové náklady investice dosáhly 78 milionů korun bez DPH.
Jiří Marek je sice z Prahy, velmi často ho ovšem můžete potkat v Zooparku Zájezd u Buštěhradu, kde dělá ředitele. Také tento zoopark, samozřejmě zasáhla nemilá situace způsobená šířením nákazy Covid-19. „Chtěl bych poděkovat všem, a to hlavně našim zaměstnancům, návštěvníkům i ostatním příznivcům za to, jak jsme zvládli tohle složité období překonat. Nyní už můžete náš zoopark znovu navštívit,“ říká milovník chameleonů, který v květnu oslaví devětapadesáté narozeniny.
Výjimečná společnost zakotvila v úterý odpoledne v Českém Krumlově a představila se na náměstí. Ovšem jenom nevelkému okruhu lidí, neboť za současné situace se setkání nemohla zúčastnit veřejnost.
Narození sloních samiček v zoologické zahradě hlavního města dělí jen několik týdnů. Obě mláďata se už spolu seznamují, dotýkají se choboty a ve středu je bok po boku mohli poprvé spatřit návštěvníci ve venkovním výběhu Údolí slonů. Slonice Tamara a Janita – matky roztomilých slůňat – na ně pečlivě dohlížely.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ačkoliv jedna sloní samička přišla na svět koncem března a druhá se narodila v sobotu, těžko byste je rozeznali. Obě slůňata jsou skoro stejně velká. V Údolí slonů v pražské zoologické zahradě už se o sebe zajímají. A zřejmě už v úterý sloní mláďata uvidí návštěvníci trojského areálu.
Téměř hodinu jednali na svém posledním zasedání zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm o tom, zda zapůjčí originál sochy Radegasta na výstavu s názvem „50 let pivovaru v Nošovicích“.
Téměř hodinu jednali na svém posledním zasedání zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm o tom, zda zapůjčí originál sochy Radegasta na výstavu s názvem „50 let pivovaru v Nošovicích“.
/VIDEO/ V pražské zoologické zahradě se v sobotu v noci narodilo slůně. Matkou je slonice indická Janita, mládě je v pořádku. Je to samička, stejně jako slůně, které se v zoo narodilo koncem března. Ředitel zoo Miroslav Bobek novinářům řekl, že vzhledem k předpovědi počasí se do venkovního výběhu, kde mládě uvidí i návštěvníci, podívá zřejmě ve čtvrtek, až bude teplejší počasí.
Sameček tapíra čabrakového dostal jméno Morse. V pražské zoologické zahradě byl pokřtěn u příležitosti Světového dne tapírů a Dne Morseovy abecedy, které připadají právě na 27. dubna.
V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření vlády a postupným nárůstem počtu lidí v městské hromadné dopravě se dopravní podnik hlavního města (DPP) rozhodl od dnešního pondělí obnovit kontroly cestujících. Revizoři – či chcete-li slovníkem DPP: kontroloři přepravy – totiž od vypuknutí epidemie koronaviru až dosud byli využíváni spíše na jiné práce související s bojem proti infekční nemoci covid-19.
Díky nečekanému uvolnění mimořádných opatření otevře pražská zoologická zahrada už v pondělí. Pod zámkem zůstanou vnitřní pavilony, restaurace a venkovní posezení. U výběhů budou na rozestupy dohlížet i strážníci městské policie.
Expozice medvědů v Zoo Chleby vyhrála v anketě Bílý slon v kategorii Stavby. Soutěž vyhlašuje organizace Česká Zoo, která oceňuje nejvýznamnější odchovy a nejlepší stavby v zoologických zahradách sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Do letošního ročníku se přihlásilo 14 institucí se 44 významnými odchovy a 5 stavbami.
Na sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů již přišlo na svět v Zoo Praha ode dne jejího uzavření 13. března 2020 a další stále přibývají. K nejatraktivnějším přírůstkům sezóny se zařadil tapír čabrakový, jenž je v historii pražské zoo teprve druhým odchovávaným mládětem tohoto ohroženého druhu.
Zoo Praha se může pochlubit více než pěti tisíci chovaných zvířat. Každoročně však některá z nich domovskou zahradu opouští a zamíří do světa. Pražské odchovance si tak nyní mohou prohlédnout lidé v Londýně, Ázerbájdžánu, ale třeba i daleké Tchaj-peji.
Ve vstupní hale Regionálního muzea v Teplicích si po celý duben můžete prohlédnout kolekci popelníků se zoomorfními motivy z teplické továrny na keramiku „Ditmarky“, které firma uvedla na trh ještě před rokem 1945.
Zoologická zahrada hlavního městsa vybízí ty, kteří chtějí finančně pomoci, k adopcím a sponzoringu zvířat.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Letos se kvůli koronavirovému stavu nouze musí Pražané obejít bez pomlázky, koledování a velikonočních trhů. Podívejte se tedy do archivu pražského deníku na to, jak svátky v minulých letech zaznamenali naši fotoreportéři.
Během slunečné a teplé jarní neděle vyrazilo ven velké množství lidí pod hrozbou pokuty za nedodržování vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. Avšak na zvířata z (dočasně pro veřejnost uzavřené) zoologické zahrady tato karanténa neplatí. A tak se sloní samička, která se narodila na konci března, poprvé podívala ven.
Po dvouleté přestávce se v chomutovském zooparku narodilo mládě velblouda dvouhrbého. Samička se jmenuje Nessie.
Minulý víkend měla pražská zoologická zahrada slavnostně zahájit novou sezónu, v plánu bylo i otevření Darwinova kráteru. S příchodem jara se vedení zoo obvykle těší z vysoké návštěvnosti. Jenže kvůli koronavirové pandemii je realita zcela odlišná. Brány trojského areálu jsou zavřené, zvířata prostřednictvím plakátů prosebně vzkazují: „Přijďte později!“ Ve skutečnosti si zvířecí obyvatelé pražské zoo musejí zvykat na chovatele v rouškách. A ředitel Miroslav Bobek točí pro veřejnost videa a zamýšlí se nad současnou situací.
Exkluzivní drbátko má ve svém výběhu v Zoo Tábor velbloud dvouhrbý.
Radost, která ráno v pátek 27. března 2020 zavládla v Zoo Praha má pokračování. Samičce slona indického, která se ten den narodila, se totiž vede velice dobře. Mladá slečna váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů.
V pražské zoologické zahradě se dnes nad ránem narodilo slůně. Matkou je slonice indická Tamara a slůně je v pořádku. Po dvou samcích se konečně narodila samička. Ředitel zahrady Miroslav Bobek o tom dnes informoval na twitteru. Zoologická zahrada v Troji v nejbližších dnech očekává ještě porod druhé březí slonice, Janity. Otcem dnes narozeného i očekávaného slůněte je samec Ankhor.
Pátek třináctého je pro mnoho pověrčivých lidí předzvěstí nešťasných událostí. Přesně naopak tomu bylo tentokrát pro rodinku lemurů kata v pro veřejnost uzavřené pražské zoologické zahradě. Samice Móni totiž přivedla na svět dvojčata.
Pražská skupina lemurů kata se rozrostla o další mládě. Nový benjamínek se narodil ve středu brzy ráno a zatím se vyvíjí dobře. Jeho rodiči jsou téměř šestiletá samice Anka původem z Paříže a stejně starý chovný samec Tali narozený v Bratislavě. Lemur kata patří podle Červené knihy IUCN mezi ohrožené druhy.
/FOTOGALERIE/ Venku ještě docela panuje zima, ale do pouštní expozice Kattakum v pražské zoologické zahradě už vtrhlo jaro. Její exotičtí obyvatelé se s vervou pustili do všech myslitelných variant namlouvání. Tuto zajímavou etapu života středoasijských ještěrů je možné vidět na vlastní oči.
/FOTOGALERIE/ Venku ještě docela panuje zima, ale do pouštní expozice Kattakum v pražské zoologické zahradě už vtrhlo jaro. Její exotičtí obyvatelé se s vervou pustili do všech myslitelných variant namlouvání. Tuto zajímavou etapu života středoasijských ještěrů je možné vidět na vlastní oči.
/FOTOGALERIE/ Venku ještě docela panuje zima, ale do pouštní expozice Kattakum v pražské zoologické zahradě už vtrhlo jaro. Její exotičtí obyvatelé se s vervou pustili do všech myslitelných variant namlouvání. Tuto zajímavou etapu života středoasijských ještěrů je možné vidět na vlastní oči.
Pražská zoo věnuje program měsíce března obojživelníkům. Nejen těm, které návštěvníci mohou obdivovat v expozicích, ale i těm, kteří volně žijí v areálu zahrady. Světový den žab, který připadá na 20. března se slaví od roku 2009 a měl by sloužit ke zlepšení povědomí o žábách a krizi, v níž se ocitly.
V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci zoologické zahrady obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí 24. února ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře. „Samice Lucie se i tentokrát projevila jako velmi zkušená, vzorná matka, když i své jedenácté mládě hned řádně očistila. Mládě má dobrý sací i úchopový reflex, pravidelně pije a celkově se zdá být v pořádku,“ uvedl kurátor chovu primátů Vít Lukáš.
V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci zoologické zahrady obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí 24. února ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře. „Samice Lucie se i tentokrát projevila jako velmi zkušená, vzorná matka, když i své jedenácté mládě hned řádně očistila. Mládě má dobrý sací i úchopový reflex, pravidelně pije a celkově se zdá být v pořádku,“ uvedl kurátor chovu primátů Vít Lukáš.
V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci zoologické zahrady obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí 24. února ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře. „Samice Lucie se i tentokrát projevila jako velmi zkušená, vzorná matka, když i své jedenácté mládě hned řádně očistila. Mládě má dobrý sací i úchopový reflex, pravidelně pije a celkově se zdá být v pořádku,“ uvedl kurátor chovu primátů Vít Lukáš.
V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci zoologické zahrady obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí 24. února ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře. „Samice Lucie se i tentokrát projevila jako velmi zkušená, vzorná matka, když i své jedenácté mládě hned řádně očistila. Mládě má dobrý sací i úchopový reflex, pravidelně pije a celkově se zdá být v pořádku,“ uvedl kurátor chovu primátů Vít Lukáš.
/FOTOGALERIE/ Téměř čtyřiadvacet tisíc korun darovali studenti střední školy GPOA ve Znojmě na pomoc zvířatům, která utrpěla zranění při zničujících požárech v Austrálii.
V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci zoologické zahrady obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.
Pražští radní projednali návrh na odkup pozemku za necelé tři miliony korun. Ten leží mezi areálem zoologické zahrady a pozemky České zemědělské univerzity v Praze a Zoo Praha si jej dlouhodobě pronajímá pro potřeby zvířat. Odkupem by tak zoo scelila své pozemky a navíc by byla mnohem jednodušší údržba tohoto, pro veřejnost nepřístupného, prostoru. Záměr musí schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.
Venku ještě panuje zima, ale do pouštní expozice Kattakum v pražské zoo už vtrhlo jaro. Její exotičtí obyvatelé se s vervou pustili do všech myslitelných variant namlouvání. Ještě zhruba dva až tři týdny bude možné tuto zajímavou etapu života středoasijských ještěrů vidět na vlastní oči.
Více než třináct milionů korun už lidé poslali na účet veřejné sbírky, která má za cíl pomoci zvířatům v požáry postižené Austrálii. Vyhlásila ji na začátku ledna pražská zoo a zapojili se do ní i pracovníci Zooparku Chomutov.
Zoo Praha v každém měsíci letošního roku slaví mezinárodní den jednoho zvířete. Ke konkrétním druhu vždy nabídne přednášky odborníků i soutěže o ceny.
Na pomoc Austrálii postižené požáry lidé do sbírky, kterou vyhlásila Zoo Praha, k pátku poslali bezmála 13,5 milionu korun, tedy zhruba 840 000 australských dolarů. Aktuální částku v neděli zveřejnil ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek, zástupci hlavního města a australského konzulátu v Praze. První statisíce dolarů už zoologická zahrada do Austrálie poslala.