/ROZHOVOR/ Hradecké letiště obsadily na konci týdne vozy Toyota a Lexus. Lidé si mohli vyzkoušet všechny modely a k vidění byly i nejrůznější úpravy od těch pro záchranné složky, přes expediční nástavby, ale také rallyová auta nebo dakarský speciál. Mezi vozy se spalovacími motory, hybridy a čistými elektromobily nechyběl ani Mirai, tedy elektromobil poháněný elektřinou z vodíkového článku. Právě této technologie je japonská značka celosvětovým průkopníkem. Podle produktového manažera osobních a užitkových vozů Toyota Central Europe Czech Václava Zikmunda má vodík ohromný potenciál. Jen potřebuje do začátku podporu.
Skautské hnutí se začalo rozvíjet v roce 1907 v Anglii. Skupina v rakouském Kleinmünchenu-Auwiesenu tak stará není, ale zítra oslaví taky úctyhodné devadesátiny tradiční jarní slavností na louce za domovem skautů na Fötzerwegu.
Po Manchesteru a Newcastlu přichází v pořadí třetí zastávka na Britských ostrovech, kde v sobotu zakotví domácí organizace Oktagon MMA. Tentokrát se galavečer bojových sportů představí v Birminghamu, druhém největším městě ve Velké Británii. Zápasovou kartu turnaje s číslem 56 obohatí rovněž tři čeští zástupci Jakub Dohnal, Andrej Kalašník a Daniel Škvor. Vrcholem večera pak bude titulový souboj o nového krále muší váhy.
Na třetí ročník K6 Czech Ultramarathon Festivalu v Konstantinových Lázních je přihlášeno přes sto ultramaratonců ze šestnácti zemí. V sobotu 20. dubna v poledne startují běhy na šest dní, 48 a 24 hodin. V neděli je doplní běžci na 50 a 100 kilometrů.
Připomeňme si 2. světovou válku snímkem nenápadného rychnovského domku čp. 486 v dnešní Strojnické ulici šikmo naproti FAB, kde měli malý byt Lokajíčkovi. Ti poskytli k vysílání svůj byt Josefu Žižkovi, členovi paradesantní skupiny BARIUM, která seskočila u Vysoké nad Labem na Hradecku.
Popenec obecný je drobná rostlinka, která k žalu zahradníků umí poměrně rychle pokrýt velké plochy záhonů doslova jako koberec. Kvete už zjara a bylinkáři o ní hovoří jen v superlativech. Podle nich totiž popenec umí léčit neuvěřitelné množství chorob a neduhů. Pod názvem zemní břečťan nebo plazivý Charlie jej znají i v Anglii. Připravují z něj například omlazující koupel nebo unikátní léčivý olej. Popenec však užívejte rozumně v malých dávkách jako lék. Obsahuje látky, které mohou poškodit nemocná játra a také způsobit potrat.
Dorty nemusí mít vždy jen oválný nebo hranatý tvar. Umělecká cukrářka Lucie Charvátová plní i ta nejšílenější dortová přání svých zákazníků. Specializuje se na 3D dorty, propracované do nejmenších detailů a nebojí se žádné výzvy. Dokáže upéct dort ve tvaru koně, hrocha, dort hororový, filmový, dětský nebo portrétní. Lucie má na svém kontě několik prestižních cukrářských cen a její sladká díla zaujala i porotu na světových soutěžích.
V 21 letech patří mezi opory fotbalové Vlašimi. I přes svůj nízký věk je brankář Matyáš Vágner služebně druhým nejstarším hráče v kabině druholigového celku po další stálici Petru Bredovi. Trenér Martin Hyský o mladém gólmanovi před startem jarní části naznačil, že by se v létě mohl posunout jako řada hráčů před ním o level výš a zamířit do první ligy. Osobnost Deníku ale zatím něco podobného neřeší.
Smažený sýr se objevuje na většině jídelníčků v českých hospodách. V Praze se jeho cena pohybuje od 170 do 300 korun. Rozdíl je v přípravě, ale i druhu sýra.
Dorty nemusí mít vždy jen oválný nebo hranatý tvar. Umělecká cukrářka Lucie Charvátová plní i ta nejšílenější dortová přání svých zákazníků. Specializuje se na 3D dorty, propracované do nejmenších detailů a nebojí se žádné výzvy. Dokáže upéct dort ve tvaru koně, hrocha, dort hororový, filmový, dětský nebo portrétní. Lucie má na svém kontě několik prestižních cukrářských cen a její sladká díla zaujala i porotu na světových soutěžích.
Město Cheb si v těchto dnech připomíná výročí osvobození. V roce 1945 už v dubnu totiž americká armáda dobývala Cheb, osvobozovala město a také stavěla most přes železniční koridor.
Lobkovický odchovanec Radek Šiler si po lednovém příchodu do béčka pražské Sparty rychle získává pozornost svými výkony na fotbalovém hřišti. Přestože přišel z nižší soutěže, konkrétně z třetiligové Admiry Praha, adaptace devatenáctiletého útočníka probíhá bleskově. Za vše mluví statistiky čtyř gólů a dvou asistencí v šesti zápasech.
Krajský soud v Plzni v pátek zprostil viny čtveřici lidí z Karlovarska, která byla obžalovaná z obchodování s lidmi. Ta podle obžaloby měla osobám v tíživé životní situaci slibovat práci v Anglii, kam nakonec řada poškozených i vyrazila. Na britských ostrovech je však namísto dobrého výdělku čekalo vystřízlivění v podobě tvrdé práce za minimální odměnu. Policejním orgánům v Čechách a Anglii se nepodařilo nashromáždit dostatek důkazů o údajném zotročování lidí.
Série závodů UCI v olympijském cross country pokračuje ve Stříbře, o světové body se vedle domácích utkají jezdci z Izraele, Anglie, Německa a Nizozemska.
/FOTOGALERIE/ Dvojice judistů Železa Hranice odjela reprezentovat Česko na turnaj série Evropských pohárů EJU do chorvatského letoviska Dubrovník. Zde se ve dvoudenním klání představily reprezentace 28 států, které vyslaly na tento turnaj 350 závodníků.
Fotbalové Euro se blíží a mnozí fanoušci, kteří se chystají podpořit svůj tým, řeší, kde budou během svého pobytu v Německu bydlet. Pomoci jim chtěla i Evropská fotbalová asociace (UEFA) a přišla s doporučením jedné destinace. Ta je však, mírně řečeno, rozporuplná.
/FOTO, VIDEO/ Tvůrkyni SimOnuVinš rozzlobilo povolené pořezání statné dvojité lípy v Lukově, vyjadřuje to neobvyklým uměleckým dílem. Sousedé se k věci nevyjadřují, úřad argumentuje bezpečnostními důvody. A to i v případě povolení dalších desítek pokácení stromů na Úštěcku ročně. Za vzrůstem žádostí mají stát klimatické změny.
Rokycanské Muzeum na demarkační linii představí v nové sezoně unikátní novinku. Lidé uvidí přesnou, plně funkční repliku legendárního tanku Tiger I. Kovové monstrum vyrobila parta nadšenců.
Rokycanské Muzeum na demarkační linii představí v nové sezoně unikátní novinku. Lidé uvidí přesnou, plně funkční repliku legendárního tanku Tiger I. Kovové monstrum vyrobila parta nadšenců.
Skvělá jízda. Mladí bowleři na mistrovství Evropy ve Finsku vybojovali dvě stříbrné medaile. Postaraly se o ně Zuzana Kvasničková a Ema Iwazawa ve dvojicích. Druhý cenný kov přidal chlapecký tým ve složení Ondřej Prekop, David Mojka, Jaroslav Zapletal a Jakub Sedláček.
Léta běží, roky nám nestojí, zdraví máme jenom jedno. V Ostrožské Lhotě bydlí Antonín Křápek, dvojnásobný mistr světa, nesčetněkrát na vítězném pódiu, vítězných pohárů, věnců, diplomů, má doma na policích desítky.
Novinku v pravidlech zavedla od uplynulého víkendu nejvyšší anglická ligová soutěž. Týká se momentu, kdy míč opustí hranici hřiště. Doposud bylo obvyklé, že jej zpět některému z hráčů podal podavač míčů. Tomu je ale teď konec.
/ROZHOVOR/ „Pojdte s námi hledat poklad, který na vás čeká uvnitř kulturáku,“ zve na unikátní hudební akci nazvanou Monkey Boom Hall: Treasure In The Temple její organizátor Tomáš Trojan, produkční a majitel klubu Spot. Lomené beaty zazní 26. dubna v libereckém Domě kultury.
Téměř tisíc fanoušků sledovalo před Velikonocemi na znojemském stadionu v Horním parku přípravný duel české a anglické fotbalové „dvacítky“. Tuzemský výběr podlehl týmu z ostrovů 1:3. I tak to byl pro znojemské obyvatele svátek. Naposledy pamatují místní ochozy podobnou návštěvu v roce 2017, kdy proti 1. SC nastoupila v poháru Sparta Praha.
Byla to sezona jako na houpačce. Dobrá období střídala horší. I špatná, což platí zejména o začátku. Hodně specifické bylo i lepení sestavy prakticky zápas od zápasu. Jak nejen z tohoto pohledu vypadá celkové šesté místo? Další druholigovou sezonu futsalistů Amoru Kloboučky Vyškov hodnotí trenér Ladislav Štrublík.
Hoďte se do gala, certifikáty z Anglie již dorazily. Natěšená dvanáctka studentů ze Střední odborné školy informatiky a spojů v Kolíně tak udělala a s radostí převzala mezinárodní Cambridge jazykový certifikát.
Jubilejní desátý ročník plavecké výzvy pro všechny aktivní seniory „Přeplavme svůj La Manche“ přilákal rekordní počet účastníků. Na patnáct stovek lidí společnými silami zdolalo přes sedm a půl tisíce kilometrů. Plaveckou štafetu každoročně vyhlašuje projekt SenSen (Senzační Senioři) Nadace Charty 77. Letos senioři pomyslný kanál La Manche pokořili téměř 225krát.
Překonat Lamanšský průliv je meta, která láká odvážlivce z celého světa. Vzdálenost 34 kilometrů může přerůst ve výzvu daleko náročnější kvůli silnému proudu, který je často příčinou neplánovaných kilometrů navíc. Štafetu nazvanou Error 404: La Manche not found tvoří smíšená skupina odvážlivců převážně z Pardubic. Chystají se na unikátní dobrodružství, šest plavců se chopí výzvy zdolat slavnou úžinu.
První čtvrtfinálový duel druhé hokejové ligy mezi Havířovem a Novým Jičínem nabídl překvapivě vyrovnanou partii. Havířovský favorit se na vítězství 8:5 pořádně nadřel. Ďáblové v play-off hrají dobrý hokej, což pocítil už Hodonín. Jedním z klíčových borců novojičínské sestavy je čtyřiatřicetiletý útočník Roman Maliník. Je produktivní, v šesti utkáních nasbíral devět bodů. Odchovanec Vítkovic se trefil i v sobotu.
První jarní okrasou přírody bývá podběl lékařský. Jeho žlutavé kvítky se objevují ještě v době, kdy okolní tráva, keře a stromy nejeví žádné známky nového života. O jeho skvělých léčivých účincích se ví od pradávna, ale o tom, že je s ním potřeba zacházet opatrně, aby nezpůsobil více škody než užitku, se mluví teprve v poslední době. Přečtěte si, co léčí podběl lékařský, jak ho užívat a kdy by podběl mohl být pro člověka nebezpečný.
Už tři vodojemy na Žlutém kopci v Brně může od pátku navštívit veřejnost. Mimo dvou cihlových vodojemů si mohou lidé nově prohlédnout i třetí, který je betonový. Už od zpřístupnění prvních dvou vodojemů v roce 2020 jsou prostory velkým lákadlem.
/ROZHOVOR/ Už tři vodojemy na Žlutém kopci v Brně může od pátku navštívit veřejnost. Mimo dvou cihlových vodojemů si mohou lidé nově prohlédnout i třetí, který je betonový. Už od zpřístupnění prvních dvou vodojemů v roce 2020 jsou prostory velkým lákadlem.
Čtyři fotbalisté z aktuálního kádru druholigové Vlašimi si vyplní přestávku reprezentačními povinnostmi. Brankář Matyáš Vágner a trio hráčů z pole – Štěpán Beran, Tadeáš Vachoušek a David Planka byli povoláni do národních týmů jednotlivých kategorií.
/FOTO/ Jubilejní desátý ročník plavecké výzvy pro všechny aktivní seniory „Přeplavme svůj La Manche“ přilákal rekordní počet účastníků. Na patnáct stovek lidí společnými silami zdolalo přes sedm a půl tisíce kilometrů. Plaveckou štafetu každoročně vyhlašuje projekt SenSen (Senzační Senioři) Nadace Charty 77. Letos senioři pomyslný kanál La Manche pokořili téměř 225krát.
Malý fotbalový svátek zažijí všichni příznivci kopané ve Znojmě. Poslední březnové úterý zde totiž proti sobě nastoupí reprezentační výběry U20 Česka a Anglie.
Hromnické červené jezírko. Tato přírodní památka nedaleko Plzně je významným místem nejen v Česku, ale i v evropském měřítku. Je totiž velmi kyselé, takže jsou v něm schopny přežít jen jednoduché organismy. Vzniklo před stovkami let těžbou břidlice, která stála na počátku výroby kyseliny sírové. Po ní dychtili průmyslníci z Anglie a Německa.
/VIDEO/ Kdo sledoval fotbal už na přelomu tisíciletí, nemůže si snad nevzpomenout na Ronalda, fenomenálního Brazilce, který očaroval svými fotbalovými kousky mnohé fanoušky. Teď, třináct let po skončení kariéry, se k fotbalu vrátil. A zdaleka taková sláva to nebyla…
O víkendu 1. a 2. června se na pardubickém letišti uskuteční již dvaatřicátý ročník Aviatické pouti, akce pro celou rodinu. Po celý víkend bude pro všechny příchozí připravený pestrý letecký i pozemní program s celou řadou zajímavých aktivit pro děti i dospělé. Příznivci historie jistě ocení dobový polní tábor britské RAF z období druhé světové války.
Loni v dubnu to byl na Letné jeho zápas. Zlínský záložník Tom Slončík dvěma premiérovými ligovými trefami režíroval výhru nad Bohemians 1905. V sobotu by mládežnický reprezentant zase rád slavil nejen pod balkonem bytu, kde s rodinou žije.
Základní škola v Žebráku usilovala o nový evakuační výtah vzhledem ke snížené mobilitě některých žáků již delší dobu. „Výtah jsme sice měli, ale nešlo ho použít v případě náhle vzniklého požáru v budově školy. Nový výtah má záložní zdroj a starý jím nebyl vybaven. Žáci by tedy museli být snášeni, přičemž hrozilo riziko zranění nebo nedostatek času pro opuštění budovy,“ upřesnila ředitelka školy Jana Křikavová.
Fotbalisté prvoligového Dynama po výhře s Olomoucí 2:1 poskočili ze sestupové příčky o stupínek výša vítězný gól vstřelil úřadující kapitán týmu Zdeněk Ondrášek, jenž má za sebou výjimečnou fotbalovou kariéru. Jako kluk začínal v přípravce Baníku Stříbro, odkud odešel do Blatnéa ještě v dorostu do českobudějovického Dynama, kde dostali svou přezdívku Kobra. Do Dynama se loni ze světa zase vrátil.
Sparťanský útočník Jan Kuchta řadí čtvrteční osmifinálovou odvetu fotbalové Evropské ligy na hřišti slavného Liverpoolu k vrcholům kariéry. V minulosti nastoupil v Anglii ve dvou pohárových utkáních, ale bez diváků, proto se na utkání na ikonickém stadionu Anfield těší o to víc. Motivace Pražanů je podle něj jasná, přestože v úvodním domácím duelu minulý týden prohráli 1:5.
Zklamání. Jihlavští fotbalisté se na jaře zatím hledají. Za sto osmdesát minut nenašli střelecký klíč. Naposledy neotevřeli precizně zabarikádovanou kroměřížskou bránu. „Hráči ze sebe vydali maximum,“ cenil si přístupu hráčů trenér David Oulehla. Pochopení ale neměl pro přístup rozhodčího zápasu.
Zahájení návštěvnické sezóny na českých památkách se blíží mílovými kroky. Letos bude ve znamení Velikonoc, hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu, včetně toho krumlovského, otevřou své brány na Zelený čtvrtek 28. března. A letos si návštěvníci prohlédnou i opravenou Bellarii. Zámek ji zpřístupní v rámci nové prohlídkové trasy.
Byla to hodně tvrdá lekce, ale přinejmenším v hledišti Sparta obstála. Pětigólový výprask od Liverpoolu vyprodanou Letnou samozřejmě nepotěšil, ale ani netraumatizoval. Diváci na tribunách fandili až do konce a postarali se o to, že zápas s mimořádným soupeřem měl skutečně sváteční atmosféru. A všimli si toho i v Anglii.
Výměna manželek přinesla změny do života dvou rodin. Liberecká účastnice Eva hodnotí zkušenost pozitivně, děčínská Simona se setkala s "zvláštním pavoukem", ale k žádným konfliktům nedošlo. Odměnu využily obě rodiny prakticky.
/FOTO, VIDEO/ Na obrazovky míří další díl divácky oblíbené reality show Výměna manželek, kde si dvě ženy na dobu deseti dnů vymění domácnost. Tentokrát se natáčelo ve městě pod Ještědem a v Děčíně. Televize Nova uvede díl ve středu 6. března, nedočkaví diváci ho mohou už nyní zhlédnout na Voyo.
/FOTO, VIDEO/ Na obrazovky míří další díl divácky oblíbené reality show Výměna manželek, kde si dvě ženy na dobu deseti dnů vymění domácnost. Tentokrát se natáčelo ve městě pod Ještědem a v Děčíně. Televize Nova uvede díl ve středu 6. března, nedočkaví diváci ho mohou už nyní zhlédnout na Voyo.
/FOTOGALERIE, VIDEA/ Králem střední váhy organizace Oktagon MMA je nadále Patrik Kincl. Brněnský rodák ustál tlak Poláka Piotra Wawrzyniaka a ve třetím kole ho ve skvělé atmosféře - byť nevyprodané - Ostravar Arény porazil na submisi. Je také známých šest účastníků čtvrtfinále pyramidy Gamechanger, mezi kterými ale chybí Češi. Matouš Kohout i Vladimír Lengál své duely, naopak postupuje Slovák Ronald Paradeiser. A proč jen šest? Děním v Ostravě zahýbal skandál mezi trenéry Švéda Sahila Siraje a Akonnem Wanlissem z Anglie, díky čemuž se duel odložil.