Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Richard Biegel poví o architektuře

Historik architektury a urbanismu dr. Richard Biegel bude pokračovat v přednáškovém cyklu, který je věnován kapitolám z dějin evropské architektury.

Luboš Klabík a Tomáš Klapka: V architektuře můžeme propojit technické nadání

Luboš Klabík a Tomáš Klapka jsou zakladatelé a členové benešovského spolku Archibn, který si dává za cíl zvýšit informovanost lidí, zlepšit kvalitu veřejného prostoru a nové výstavby a rozvíjet dialog mezi městem, odborníky a veřejností. Jak to všechno začalo? Jaké mají tito mladí vystudovaní architekti cíle? Co se jim už podařilo a na co jsou hrdí?

Otec rozdělovských věžáků se stal čestným občanem Kladna

Zastupitelstvo města udělilo čestné občanství Statutárního města Kladna in memoriam Josefu Havlíčkovi za jeho výrazný, téměř čtyřicetiletý přínos k rozvoji české architektury, zejména pak za nesmazatelné ovlivnění tváře Kladna prostřednictvím vyprojektování a výstavby sídliště Kladno–Rozdělov, nyní Sídliště architekta Havlíčka, s jeho dominantami - unikátními věžovými domy.

Vystavuje obrazy s tématem architektury Pripyati

Atrakce pojmenoval svou výstavu Lukáš Havrda, která bude k prohlédnutí ještě do 1. ledna příštího roku v Muzeu umění a designu Benešov. Specifický rukopis autora se velmi dobře hodí k jeho oblíbenému tématu brutalistní architektury.

Ocenění architekti Chybík a Krištof: Stavby mají růst ve městech, ne na loukách

/ROZHOVOR/ Učí se od indických slumů i měst s moderní architekturou. Nábytkové studio poskládali ze židlí, navrhli i podobu nového autobusového nádraží Zvonařka či zaklenutý prostor vinařství na Znojemsku. Nyní kreslí, jak bude vypadat pražský letištní terminál za třicet let. Brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof berou svůj obor spíš jako životní styl.

Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof: Stavby mají růst ve městech

Brno – Učí se od indických slumů i měst s moderní architekturou. Nábytkové studio poskládali ze židlí, navrhli i podobu nového autobusového nádraží Zvonařka či zaklenutý prostor vinařství na Znojemsku. Nyní kreslí, jak bude vypadat pražský letištní terminál za třicet let. Brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof berou svůj obor spíš jako životní styl.

FOTO: Nejlepší průmyslováky v Kadani ocenil emeritní rektor ČVUT

Den stavitelství a architektury pojala Střední průmyslová škola stavební Kadaň ve velkém stylu. Zájemci o studium i veřejnost měli v sobotu možnost projít si školu, ale byli také u vyhlášení výsledků soutěže Hřiště snů, do které byli zapojeni žáci základních škol, a především u předání Ceny absolventů.

Ústecký Palác Zdar odborníci považují za kus poctivé architektury

/ROZHOVOR/ Jedna z nejlépe architektonicky hodnocených staveb v Ústí je Palác Zdar. Patří stejnojmenné společnosti, jejímž předsedou představenstva je Jakub Zavoral. Rozhovor s ním a více informací o Paláci Zdar jste si mohli přečíst v týdeníku Ústecko, který vyšel v úterý 19. listopadu.

Tip na čtvrtek 21. listopadu: Opavské noční KuPé

Již 7. ročník pořadu, tentokrát na téma Nic není náhoda v němž vystoupí deset zajímavých osobností výtvarného umění, architektury, fotografie, literatury, psychologie a mnoha dalších oborů se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu od 18 hodin v kulturně-uměleckém prostoru KuPé.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Českobudějovickém týdnu, který vychází ve středu.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Českokrumlovském týdnu, který vychází ve středu.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Jindřichohradeckém týdnu, který vychází ve středu.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Píseckém týdnu, který vychází ve středu.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Prachatickém týdnu, který vychází ve středu.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Strakonickém týdnu, který vychází ve středu.

Jedinečné stavby v týdeníku

Největší přehled českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. To je projekt Stavba čtvrtstoletí, do kterého se přihlásily přes dvě stovky objektů. Přečtěte si o jedinečné stavbě přímo ve vašem regionu, o osobnostech české architektury i rozhovor s iniciátory projektu Stavba čtvrtstoletí. Najdete v Táborském týdnu, který vychází ve středu.

Úspěch pražské architektury. Máslovická hospoda a DOX mají cenu

Stavby z metropole a okolí uspěly při udělování České ceny za architekturu. Rekonstrukce hostince v Máslovicích v okrese Praha-východ získala Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Její podobu navrhl Atelier Bod Architekti z Prahy. Máslovická hospoda se navíc společně s Centrem současného umění DOX dostala do nejužšího finále a oba projekty získaly od poroty čestné označení Finalista.  

Praha si s moderní architekturou rozumí. Hlasujte pro nejhezčí stavbu

/FOTOGALERIE, ANKETA/ V hlavním městě se nestaví, bydlení je drahé, stěžují si mnozí. Avšak krize v architektuře není zas tak velká. Alespoň soudě podle nominací staveb ve čtvrtém ročníku České ceny za architekturu, kterou vyhlašuje komora architektů. Prahu reprezentuje celkem jedenáct projektů, což je nejvyšší počet. Hlasujte pro svého favorita.

OBRAZEM: Ústecký park se v soutěži neztratil

Park u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí byl oceněn v rámci soutěže Park roku 2019. Za architektonické ztvárnění opuštěného starého hřbitova a za citlivou a originální práci s technickými prvky a drobnou architekturou byla parku udělena Cena děkana Fakulty architektury ČVUT.

Opavské noční KuPé

Již 7. ročník pořadu, tentokrát na téma Nic není náhoda v němž vystoupí deset zajímavých osobností výtvarného umění, architektury, fotografie, literatury, psychologie a mnoha dalších oborů se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu od 18 hodin v kulturně-uměleckém prostoru KuPé.

Tip Deníku na čtvrtek 7. listopadu: Přednáška zavede do historie závodů v Brně

V meziválečném období zaměstnávaly Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně 1700 lidí. O největší a nejprogresivnější nábytkářské firmě ve střední Evropě, která do jisté míry ovlivňovala vývojové trendy bytové kultury, poučí Brňany přednáška z cyklu O nové Brno – moderní architektura, design a umělecké řemeslo.

Z historie: Návštěva obce je výletem do minulosti

Malá obec Lipina je součástí větší obce Štáblovice a od roku 1995 představuje chráněnou vesnickou památkovou rezervaci, jedinou v opavském regionu. Je unikátní ukázkou východosudetské lidové architektury z 18. století.

Jičínský spolek pro architekturu a urbanismus

Před několika dny jsme přinesli zprávu o tom, že Den architektury 2019 - celorepublikový festival zaměřený na architekturu - v Jičíně uspořádal Jičínský spolek pro architekturu a urbanismus.

Studenti navrhli nové autobusové nádraží a parkovací dům u dukovanské elektrárny

Dukovany - Novou podobu autobusového nádraží i to, jak se poprat s nedostatkem parkovacích míst u dukovanské elektrárny, řešilo 25 studentů oboru architektury stavební fakulty VUT v Brně. Komise složená z elektrárenských i externích odborníků, zástupců regionu i novinářů pak vybrala šest vítězných návrhů, jejichž autory elektrárna ocení.