Kreativ

ŠTÍTEK: Austrálie

Pohled do bohatého podmořského světa.

Turistický hit, ale i časovaná bomba. Velký bariérový útes je na pokraji zkázy

Velký bariérový útes u Austrálie je největší živý organismus na Zemi, který je viditelný dokonce z vesmíru. Miliardy korálů tam vytvářejí pestrou mozaiku barev a tvarů, která láká turisty z celého světa. Navíc tam žijí tisíce druhů zvířat, některé lze považovat až za prehistorické. Tento jedinečný ekosystém ale nyní čelí vážným hrozbám.

Členové jindřichohradeckého spolku dračích lodí Vajgarská saň startovali na mistrovství světa klubů, které se uskutečnilo v italské Ravenně.

Vajgarská saň zápolila na světovém šampionátu v Itálii

/FOTOGALERIE/ Nevšední zážitek mají za sebou členové jindřichohradeckého spolku Vajgarská saň. Ti se totiž ve dvou kategoriích probojovali na klubové mistrovství světa dračích lodí, které se první zářijový týden uskutečnilo v italské Ravenně. Poprvé v klubové historii, která se píše teprve od roku 2016, si tak závodníci z Jindřichova Hradce vyzkoušeli účast na nejprestižnějším šampionátu.

Tomáš Macháč

Macháč se hecnul, ale po prvním gemu vzdal. Češi do finále Davis Cupu nepostoupí

Čeští tenisté prohráli 0:3 i druhý zápas skupinové fáze Davis Cupu. Po domácím Španělsku nestačili ve Valencii ani na Austrálii a je jasné, že nepostoupí na finálový turnaj a nezopakují loňskou účast ve čtvrtfinále. Jakub Menšík nejprve podlehl Thanasimu Kokkinakisovi 2:6, 7:6, 3:6. Tomáš Macháč pak po prvním gemu skrečoval souboj jedniček s Alexeiem Popyrinem. V závěrečné čtyřhře prohráli Menšík s Adamem Pavláskem s dvojicí Matthew Ebden, Max Purcell 4:6, 2:6.

Tomáš Macháč

Terminátor Macháč se zasekl, nemohl chodit. Zase kreč, tenisté hledají příčinu

„Jsem přece Terminátor,“ prohodil Tomáš Macháč na olympiádě v Paříži, kde v nabitém programu zvládl hrát singl, double i mix. V něm to po boku Kateřiny Siniakové dotáhl až ke zlatu. Jenže český tenista není žádný stroj a na konci náročné sezony mu došly síly. Zápas Davis Cupu musel skrečovat. Kvůli silných křečím ani nebyl schopný stát na nohou a do šatny ho museli odnést.

V roce 1934 se v Austrálii našlo zohavené ženské tělo, které novináři překřtili na Dívku v pyžamu. Podle policejního vyšetřování byla zavražděnou Britka Linda Agostini (na snímku). Ne všichni tomu ale věří.

Vražda Dívky v pyžamu. Zohavené tělo našli v kanále, případ dodnes budí pochyby

Před 90 lety Austrálii šokovala brutální vražda mladé ženy. Děsivá byla nejen zranění oběti, navíc se policistům dlouho nedařilo zjistit totožnost zabité. Jediným vodítkem bylo hedvábné noční oblečení, které měla na sobě. Identitu Dívky v pyžamu, jak začal oběti přezdívat tisk, se povedlo odhalit až o dekádu později. Když už se vědělo, že se jmenovala Linda Agostini, detektivové brzy zatkli i pravděpodobného pachatele. Pochybnosti ale zůstaly. Někteří lidé jsou dodnes přesvědčeni, že skutečná totožnost dívky je jiná.

David Bohatý

Osobnost Deníku David Bohatý se chystá do Austrálie studovat jazyky

Už to vypadalo, že si v letošní sezoně nekopne, ale opak je pravdou. Mladý fotbalista Kutné Hory má odcestovat do Austrálie kvůli studiu jazyků, jeho odjezd se ale posunul. A vlastně díky tomu naskočil do mistrovského utkání I.A třídy, v němž jeho tým porazil Městec Králové 5:1 a právě devatenáctiletý David Bohatý dal dva góly. Spartu postihla personální krize, trenér oslovil mladíka dva dny před utkáním a to se mu vyplatilo. Bohatý se stal Osobností Deníku.

Martin Gniadek.

Z Opavy k rivalovi. Položí za nás duši, těší se na bojovníka v Ostravě

Úspěšnou basketbalovou kariéru už Martin Gniadek (34) jednou přerušil, ale teď je kolem něj znovu živo. Po jedenácti letech v Opavě se vrátil na palubovku, kde s basketbalem začínal. Od nové sezony bude hájit barvy NH Ostrava. A spoluhráči se na zkušeného bijce s blížícím se startem Kooperativa NBL těší.

Martin Fuksa se zlatou olympijskou medailí

Podle šampionky pojmenovali ostrov v Sydney. Toho se čeští vodáci nedočkají

Zatímco v Sydney byl na Penrith Whitewater Stadium v centru areálu pojmenován ostrov na počest australských sester Jessiky a Noémie Foxových, v Česku nic podobného nehrozí. Nepočítá se, že by se podle olympijských vítězů v kanoistice Martina Fuksy, Josefa Dostála nebo Jiřího Prskavce přejmenovala závodiště nebo jejich části. U nás to prostě není zvykem.

Usain Bolt na Zlaté tretře. Přijede někdy na ostravský mítink také Gout Gout?

Úkaz z říše snů. Atletika má nového Bolta, syn uprchlíků běhá jako ďábel

Bolt je GOAT, Gout bude jako Bolt. Libozvučné jméno mladého sprintera, jehož talent ohromuje svět, přímo vybízí k podobným slovním hrátkám. Není pochyb, že největším sprinterem všech dob (to právě znamená anglická zkratka GOAT) je Usain Bolt. Ale Australan Gout Gout podle mnohých může jednou pokořit i rekordy fenomenálního Jamajčana.

Jan Tomek tvoří umělecká díla ze starých a vyhozených věcí

Šrot jako poklad. Mechanik z Hradce Králové přetváří staré věci v umělecká díla

Sedmačtyřicetiletý mechanik z Hradce Králové Jan Tomek má zálibu v přetváření starých a opotřebovaných věcí v umělecká díla. Tvoří z netradičních součástek - ze starých leteckých nádrží, historických motorů, statorů z elektromotorů, šicích strojů či optických čoček. Z těchto materiálů vytváří unikátní lampy, stoly, roboryby, autíčka či plastiky.

Jan Tomek tvoří umělecká díla ze starých a vyhozených věcí.

Pro někoho odpad, pro jiného poklad. Hradečák přetváří šrot v umělecká díla

/FOTO/ Staré železo, vyplavené dřevo, vyhozené a dosluhující stroje. V tom, co by ostatní považovali za odpad, nachází Jan Tomek z Hradce Králové nekonečný zdroj inspirace pro své umění. „Baví mě vzít něco starého, co už nikdo nechce, a vdechnout tomu úplně nový život. Přetvořit to na něco úžasného,“ říká Tomek.

V neděli 2. září 1984 se na parkovišti ve čtvrti Milperra střetly dva motorkářské gangy, které neváhaly sáhnout po palných zbraních. Přestřelka si vyžádala sedm mrtvých.

Dějiny temné i tajemné: Masakr na Den otců

Druhé září se v části světa slaví jako Den otců, takže by to měl být spíše čas rodinné pohody, lásky a šťastných vzpomínek. V Austrálii to ale tak docela neplatí. V roce 1984 se v tomto dni střetly v zuřivém výbuchu násilí na jednom parkovišti na jihozápadě Sydney dva motorkářské gangy. Po nenávistné přestřelce zůstalo ležet na zemi šest mrtvých motorkářů a jedna nevinná čtrnáctiletá kolemjdoucí dívka.

"Rajčatování" ve Španělsku...

Od sousedů: Mrtvých na silnicích ubylo

V prvním čtvrtletí letos v Rakousku zahynulo při dopravních nehodách 54 lidí, loni 76. To je druhý nejnižší počet za první kvartál v posledních 32 letech.

Mongolia Trail Run 2024, na snímku František Lorenc s manželkou Ivanou.

Má nejlepší Plzeň na Hané, nebojí se výzev. Hostinský dal 90tku v dunách

Běhat vyprahlou mongolskou stepí, nad takovým nápadem by devadesát procent české populace kroutilo nevěřícně hlavou. Ne tak ale František Lorenc, známý olomoucký restauratér. Do jeho podniku u Drápala se chodí na vyhlášenou Plzeň. On sám si ve volném čase užívá zcela jiným způsobem. S manželkou Ivanou se před pár dny vrátili z Mongolska, kde se postavili na start šestietapového závodu Mongolia Trail Run 2024. Dobrodružství v přírodě v té nejčistší podobě, které podstoupilo pětatřicet běžců z různých koutů země, odstartovalo v dunách Elsen Tasarkhai.  

Mathias Vacek

Další zářez Čechů na Vueltě. Vacek byl podruhé druhý, nestačil jen na Van Aerta

Cyklista Mathias Vacek spurtoval druhý v dnešní 7. etapě Vuelty. Nestačil jen na Belgičana Wouta van Aerta a zopakoval druhou pozici ze sobotní zahajovací časovky. Člen týmu Lidl-Trek se po necelém týdnu závodu postaral už o třetí české umístění mezi nejlepšími třemi, ve středu triumfoval v hromadném spurtu Pavel Bittner těsně právě před Van Aertem.

Zmrzlinu točí Igor Matula na Dolním náměstí v Olomouci už skoro 40 let. Srpen 2024

Zmrzlinu točí v centru Olomouce desítky let. Vydržte, fandí mu věrní zákazníci

Kam v Olomouci na točenou vanilkovou zmrzlinu? Spousta místních i přespolních má hned jasno a bez zaváhání zamíří k okénku v historickém domě na Dolním náměstí. Téměř čtyřicet let ji tam nabízí Igor Matula. Mnozí zákazníci k němu v dětství chodili v doprovodu babiček a dnes s sebou berou svoje děti a vnoučata.

Černá díra. Ilustrační foto

Podívejte se, jak černá díra ve vesmíru požírá hvězdu, vyvrhne nadbytek a říhá

/VIDEO/ Dosud nejpodrobnější ukázku procesu roztrhání hvězdy prostřednictvím supermasivní černé díry vytvořili astrofyzici z Austrálie. Složitá simulace odhalila, jak dochází k postupnému požírání ohromného tělesa, jaké množství dokáže černá díra pozřít a co udělá s nadbytečným materiálem. Vědci získali i další překvapivé informace.

Ilustrační foto.

Od sousedů: Pohádal se s přítelkyní a zmokl

38letý Pražák se na nedělním výletě do Solné komory pohádal s přítelkyní a rozhodl se už se s ní nevracet. Hledal nádraží a vydal se na Hallstattl po lesní cestě. Po čtyřech hodinách dorazil na Rossalm ve výšce 1387 m. Bylo 20 hodin a silně pršelo.

I odchyt hadů je součástí práce hasičů. V Křemži se postarali o užovku, která se připlazila do domu.

Had se v Křemži plazil přímo do domu. O odchyt a převoz se postarali hasiči

Představa hada, který se nenápadně připlazí do domu a tam na něj narazí majitelé, pasuje spíše na Austrálii nebo třeba jihovýchodní Asii, nicméně podobný případ se objevil i v jižních Čechách, resp. v Křemži na Českokrumlovsku. Nešlo sice o plaza jedovatého, ale i dospělá užovka obojková dokáže leckoho pěkně vyděsit.

Bořek Olivík trpí vzácnou chorobou. V jejím důsledku se mu nekontrolovatelně odlupuje kůže a přehřívá se mu organismus.

Pětiletý Bořek nesmí v létě ven. Neumí se potit, ale nemůže se ani zchladit

Nefunkční termoregulace je pro děti s Nethertonovou chorobou běžná. Pětiletý Bořek Olivík kvůli své nemoci nemůže chodit v létě ven, nezastavitelně se mu loupe kůže, trpí ekzémy, bolestí nemůže ani chodit a musí si hlídat, co jí. Normální život pro něj prakticky neexistuje. Navíc mu před dvěma lety zemřel tatínek a v bytě, ve kterém žije, už nemůže dál být.

Haruka Kitaguchiová vyzrála nad oštěpařskou elitou.

Poloviční olympijské zlato pro Domažlice. Japonská oštěpařka tady trénovala

Trenér David Sekerák po zlatém závodě Haruky Kitagučiové v Paříži očekával, že triumf ocení i účastníci Chodských slavností v Domažlicích, kde se japonská oštěpařka připravuje. Novinářům také řekl, že chtěli sobotní olympijské finále rozhodnout hned prvním pokusem. Chvíli předtím se spojil se svými blízkými a kamarády v oblíbené kavárně, kde závod společně sledovali. A Kitagučiová vyhrála hodem dlouhým 65,80 metru.

Součástí běžného života Aboriginců jsou dávné náboženské a společenské rituály.

Tajemní australští Aboriginci: Masakry, epidemie, ukradené děti

Aboriginci (Aboridžinci nebo také Austrálci) jsou tajemní lidé. Patří k velmi starým pozemským civilizacím. Svůj domov v Austrálii pravděpodobně našli ještě v době, kdy byla hladina okolního oceánu o 150 metrů níže než nyní, takže na cestu z Asie stačily primitivní lodě. Aborginci, první obyvatelé ostrovního kontinentu, dali světu bumerang, didgeridoo, ochočili psa dingo a jejich prastaré umění je i dnes inspirací výtvarníkům. Jejich svébytnost byla a i dnes je tak silná, že v relativně nedávné historii přežili i nesmírně kruté kolonizátorské pokusy o likvidaci svojí kultury a takzvané začlenění. Přežili a nezapomněli.

Tyčkařká Amálie Švábíková překonala na olympiádě v Paříži český rekord

Český rekord tyčkařky Švábíkové. Na olympiádě v Paříži skončila pátá

Česká tyčkařka Amálie Švábíková se zapsala do historických českých tabulek. Na olympijských hrách v Paříži překonala národní rekord, když si poradila s laťkou ve výšce 480 cm. V celkovém součtu jí to stačilo na páté místo. Zlato putuje díky Nině Kennedyové do Austrálie, která se přehoupla přes 490 cm. Na stupních vítězů ji doplnily Američanka Katie Moonová a Alysha Newmanová z Kanady. 

Studium na vysoké škole. Ilustrační foto

Část studentů s vysokou školou raději ani nepočítá, upozorňuje ekonom Münich

Česká republika se mezi zeměmi Evropské unie řadí mezi ty, kde je dosažení vysokoškolského vzdělání nejvíce závislé na rodinném zázemí studenta. Tento argument zaznívá při debatách o zavedení školného spolu s obavami z prohloubení nerovností. Bariéry přitom začínají v nejnižších stupních vzdělávání. „Nedostatkem míst v levných veřejných předškolních zařízeních to začíná. Pokračuje příliš ranou selekcí na víceletá gymnázia a extrémně fragmentovanou oborovou strukturou středních škol i systémem přijímaček na střední školy, který silně znevýhodňuje děti méně zorientovaných a méně starostlivých rodičů,“ myslí si ekonom a odborník na vzdělávání z think tanku IDEA při CERGE-EI Daniel Münich.

Vánoční ozdoby odkazují na zlatý úspěch českých hokejistů.

V Liberci se zrodily hokejové vánoční ozdoby. Mají o ně zájem i v Austrálii

Hokejové mistrovství světa přineslo nejen zlatou medaili pro český tým, ale také inspiraci pro severočeskou firmu Glassor Decorations. Po triumfu hokejistů se rozhodli vytvořit speciální kolekci vánočních ozdob, které jsou ručně malované a zdobené zlatou barvou. Tato unikátní kolekce se stala hitem nejen mezi českými fanoušky, ale i v zahraničí.

Nadšenci rekonstruovali kapličku sv. Anny nad Lukavcem, 26. 7. 2024.

VIDEO: Kaplička sv. Anny mezi Fulnekem a Bílovcem září do kraje

/FOTOGALERIE/ Kaplička sv. Anny se z kopce nad Lukavcem mezi Fulnekem a Bílovcem na Novojičínsku rozzářila do kraje. Díky místním nadšencům a dotacím dostala nový exteriér i interiér. Představení díla a jeho posvěcení je naplánováno na poslední červencovou neděli.

Úspěšná scénka Noc v muzeu.

Světová Veverská Bítýška. Dívky z Brněnska vyhrály cosplay soutěž v Paříži

/VIDEO/ Dvěma dívkám z Brněnska, konkrétně z Veverské Bítýsky, se podařilo vyrobit kostýmy podobné filmovému originálu a svým vystoupením oslnit porotu na světové soutěži Extreme Cosplay Gathering v Paříži. Kateřina Hrdinová a Tereza Řezáčová se převtělily do postav z filmu Noc v muzeu a soutěž v polovině července vyhrály, za sebou při tom nechaly konkurenci ze Spojených států, Austrálie i dalších zemí. Výroba kostýmů zabrala okolo 500 hodin.