
Vyčistit zuby a spát!
Zanedbaný chrup může vašemu mazlíčkovi způsobit i některá onemocnění srdce, jater či ledvin a podstatně mu zkrátit život.
Zanedbaný chrup může vašemu mazlíčkovi způsobit i některá onemocnění srdce, jater či ledvin a podstatně mu zkrátit život.
Domácí zvířata mohou být nositeli nebezpečného stafylokoku a nakazit se jím mohou třeba na veterinárních klinikách. Podle studie, kterou zveřejnil časopis americké biologické společnosti mBio, mohou kočky a psi šířit rezistentní bakterii stejného kmene, jako je obávaný multirezistentní zlatý stafylokok (MRSA).
Londýn – Domácí zvířata mohou být nositeli nebezpečného stafylokoku a nakazit se jím mohou třeba na veterinárních klinikách. Podle studie, kterou zveřejnil časopis americké biologické společnosti mBio, mohou kočky a psi šířit rezistentní bakterii stejného kmene, jako je obávaný multirezistentní zlatý stafylokok (MRSA).
Hradec Králové /FOTO/ - Žáci základní umělecké školy Střezina výtvarných oborů celý rok pracovali na tématu Kmeny. Pokusili se hledat obsah slova kmeny a vznikly tak práce na téma přírodních národů, nebo na téma subkultur (emo, metal, hip hop, punk apod.), či také práce na téma kmenů stromů nebo kmenů bakterií.
Brno - Zlepšit hygienu v nemocnicích a zachránit tak životy mnoha pacientů chtějí tři indičtí podnikatelé. Navrhli nádobu s dezinfekcí, kterou zdravotníci nosí u pasu, a mohou si díky tomu bleskově očistit ruce od bakterií a virů. Jak vykřesat z původního nápadu životaschopný podnikatelský projekt, jim poradil tříměsíční program Jihomoravského inovačního centra StarCube. Tým Indů se stal nej-úspěšnějším z devíti účastníků této akce.
Praha – Tým českých vědců objevil ve sladkovodním jezeře ve východní části pouště Gobi zcela nový druh takzvané fototrofní bakterie. Tento organismus dovede získávat energii ze světla. Za posledních 100 let byly objeveny pouze tři nové skupiny fototrofních bakterií.
Mýdlo a teplá voda patří k životu stejně jako kartáček na zuby nebo čisté oblečení. Každý jistě ve svém dětství nespočetněkrát slyšel, aby si umyl ruce, když … Na pondělí připadl Světový den hygieny rukou, který vychází ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Poprvé se do akce zapojila i táborská nemocnice.
Teplická společnost AGC Flat Glass má antibakteriální sklo patentované a je jediným výrobcem plochého skla na světě, který ho má ve své nabídce.
Teplice - Teplická společnost AGC Flat Glass má antibakteriální sklo patentované a je jediným výrobcem plochého skla na světě, který ho má ve své nabídce.
Teplice - Teplická společnost AGC Flat Glass má antibakteriální sklo patentované a je jediným výrobcem plochého skla na světě, který ho má ve své nabídce.
Probiotika jsou živé a našemu zdraví prospěšné mikroorganismy. Nejčastěji jde o bakterie, ovšem patří mezi ně např. i kvasinky. Užívání probiotik je vhodné zejména proto, že se podílí na obnově a harmonizaci střevní mikroflóry, která bývá narušena zejména při užívání širokospektrých antibiotik, ale i při různých dietách, v těhotenství nebo při stresu.
Tábor - Na pondělí připadl Světový den hygieny rukou. K akci se připojila i táborská nemocnice
Opava /POZVÁNKA/ - Cynici tvrdí, že čistota je půl zdraví a špína celé, ovšem pravda to není. Myjete si dokonale a často ruce, nebo v tomto směru máte určité rezervy? Pokud přijdete dnes, tedy v pondělí 5. května, do Slezské nemocnice, vyškolené sestry vás na vybraných místech od 8.30 do 14 hodin se správnou technikou mytí rukou nejenom teoreticky seznámí, ale zájemcům umožní i praktický nácvik.
Den čistých rukou dnes pořádá Vítkovická nemocnice. Zájemci budou moci zdarma navštívit vzdělávací přednášky o správné hygieně, jejichž součástí bude také nácvik desinfekce.
Přerov – Proč je hygiena rukou důležitá a jakou hrozbu může její nedodržování představovat? Na to odpoví v Nemocnici Přerov bědem Dne hygieny rukou v pondělí 5. května. Připojí se tak k akci Světové zdravotnické organizace s názvem Zachraňte životy – myjte své ruce.
Region - Testy dokazují, že tak běžný úkon, jakým je mytí rukou, zvládá správně jen málokdo. Někdo na ni klade velký důraz, jsou však lidé, kteří jí nevěnují téměř žádnou pozornost. Správná hygiena rukou je přitom nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak zamezit přenosu infekcí a různých nemocí.
Vídeň - Lékaři v Rakousku v 50. letech minulého století záměrně nakazili stovky lidí včetně sirotků malárií, aby mohli léčit pacienty trpící syfilidou. S odvoláním na rakouskou komisi historiků, která se touto kdysi běžnou metodou zabývá, to napsala agentura AP.
Washington - Vědci stojí před záhadou hromadného úhynu mořských hvězdic u západního i východního pobřeží Severní Ameriky. Už přitom vyloučili, že by za úhyn mohly mořské houby a někteří paraziti či mikroorganismy, informovala agentura Reuters.
Při léčbě bakteriálních infekcí přestávají zabírat i velmi silná antibiotika, která jsou při některých závažných onemocněních považována za „lék poslední záchrany". Uvedla to dnes ve své nové zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO), která takový vývoj považuje za alarmující. Podle ní by zvyšující se rezistence bakterií na antibiotika mohla vést k tomu, že některé nemoci se po desítkách let pro lidi zase stanou smrtelnými.
Praha - Odpadní voda v Praze se prostřednictvím ústřední čistírny na Císařském ostrově vrací do Vltavy téměř čistá. Technologie zajistí její mechanické i chemické vyčištění, když si poradí s běžnými saponáty a čistícími prostředky.
Čeští vědci z Akademie věd ČR si nechali patentovat metodu, která může vylepšit vakcínu proti černému kašli. Díky jejich objevu se zabrání, aby jed bakterie této vysoce infekční nemoci tlumil obranyschopnost člověka. Toxin bakterie blokuje funkce bílých krvinek. Čeští vědci ho ale geneticky upravili tak, aby už nebyl aktivní. Na látku už získali americký patent a výzkumnou licenci zakoupila farmaceutická firma. Informovala o tom Gabriela Bechyňská z Grantové agentury ČR, která výzkum s AV ČR spolufinancovala.
Praha – Čeští vědci z Akademie věd ČR si nechali patentovat metodu, která může vylepšit vakcínu proti černému kašli. Díky jejich objevu se zabrání, aby jed bakterie této vysoce infekční nemoci tlumil obranyschopnost člověka. Toxin bakterie blokuje funkce bílých krvinek. Čeští vědci ho ale geneticky upravili tak, aby už nebyl aktivní. Na látku už získali americký patent a výzkumnou licenci zakoupila farmaceutická firma. Informovala o tom Gabriela Bechyňská z Grantové agentury ČR, která výzkum s AV ČR spolufinancovala.
Jarní a podzimní měsíce jsou obdobím, kdy se ve zvýšené míře vyskytují virová průjmová onemocnění, jež jsou známá pod lidovým označením „střevní chřipka".
Na sklářskou tradici v České republice úspěšně navazuje teplická společnost AGC Flat Glass Czech. Je největší sklárnou u nás a zároveň největším výrobcem plochého skla ve střední a východní Evropě.
Teplice - Na sklářskou tradici v České republice úspěšně navazuje teplická společnost AGC Flat Glass Czech. Je největší sklárnou u nás a zároveň největším výrobcem plochého skla ve střední a východní Evropě.
Jindřichohradecko – Opakované průjmy, zvracení, horečky – tak vypadá střevní chřipka, která se k nám po podzimní vlně na jaře opět vrací. Ne všichni ale navštíví se svými potížemi lékaře.
Liberec - Odpadní vody. Zapáchající záležitost, jež dokáže fascinovat. Svědčí o tom den otevřených dveří, který pro zájemce v sobotu zorganizovala Čistírna odpadních vod v Liberci (ČOV). Během pěti hodin přišly asi dvě stovky zvědavců.
Pelhřimovsko – Jarní a podzimní měsíce jsou obdobím, kdy se ve zvýšené míře vyskytují virová průjmová onemocnění, jež jsou známá pod lidovým označením „střevní chřipka".
Na dotazy čtenářů odpovídají lékárnice z lékárny v nemocnici v Trutnově.
Lišejníky najdeme téměř všude s výjimkou volného oceánu. Byly například objeveny pouhých ři sta kilometrů od pólu. Mnoho druhů také vyžaduje stabilní substrát, protože roste pomalu. Na druhou stranu existují i mnohé, které osídlují také rychle tlející dřevo, listy dřevin v tropech či kamenité suti.
Kyjov – V areálu kyjovské nemocnice se přemnožili holubi. Trusem zanáší klimatizace jednotlivých budov. Vedení zdravotnického zařízení řeší tuto situaci nuceným odchytem.
Mladá Boleslav - Klíště. Tak malý tvor a tam moc dokáže ublížit. Klíšťata totiž figurují jako přenašeči řady infekčních chorob
Vědci z Akademie věd ČR objevili metodu, která z dechu pacientů nemocných cystickou fibrózou určí, zda jsou nakaženi pro ně nebezpečnou infekcí. Zkoumali přítomnost jedné bakterie, jež sídlí v hlenu a dýchacích cestách. Cystická fibróza je smrtelná dědičná nemoc postihující hlavně dýchací a trávicí soustavu.
Kyjov – V areálu kyjovské nemocnice se přemnožili holubi. Trusem zanáší klimatizace jednotlivých budov. Vedení zdravotnického zařízení řeší tuto situaci nuceným odchytem.
Zapojte se s regionálním Deníkem do soutěže o pomocníka, který řeší "téměř" každý problém v domácnosti.
Musí nosní mandle pokaždé ven, když se opakují infekce horních cest dýchacích? Na to a další otázky odpovídá specialistka ORL příbramské nemocnice MUDr. Andrea Hudcová.
Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Musí nosní mandle pokaždé ven, když se opakují infekce horních cest dýchacích? Na to a další otázky odpovídá specialistka ORL příbramské nemocnice MUDr. Andrea Hudcová.
Pelhřimov – Stejně jako lékaři v jiných porodnicích potvrzují i pelhřimovští porodníci to, že stoupá podíl porodů císařským řezem. Důvody přiblížil primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Tomáš Svoboda.
Hlinecko - /KUDLOVA HOUBAŘSKÁ HLÍDKA/ První jarní den byl ve znamení krásného slunného a teplého dne. Byl by hřích nejít v tak krásný den do přírody a zároveň omrknout první jarní smržovité druhy.
Praha – Dříve trvala diagnóza dva měsíce, nyní dvě hodiny. I když se nám v ČR zdá tuberkulóza spíše jako nemoc našich předků, pro Světovou zdravotnickou organizaci jde o jednu z priorit – a snaží se šířit rychlou metodu testování, která umožňuje okamžité nasazení vhodné léčby. Každoročně totiž mikrob zabije na světě dva miliony lidí, z toho čtvrt milionu dětí, upozornil Světový den tuberkulózy.
Jičínsko – Středoškolská studentka si postěžovala na puch. A přitom byl cítit jenom na jednom místě – u zásobníku kalové sušiny.
Paříž, Praha - Ve světě prudce stoupá počet případů tuberkulózy, která je odolná vůči běžně podávaným lékům a přenáší se z člověka na člověka. Upozornila na to mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (RSF) u příležitosti pondělního Světového dne tuberkulózy.
Bakterie v lidském žaludku dokážou přeměnit čokoládu na látky, které prospívají srdci. Dospěl k tomu vědecký tým z univerzity v americké Louisianě. Jeho členové se domnívají, že účinek se ještě zlepší, jestliže se k čokoládě přidá ovoce. Tým pod vedením Johna Finleyho zkoumal také prospěšný vliv kakaového prášku a zjistil, že stejně jako v něm jsou antioxidační složky obsaženy i v tmavé čokoládě.
Kroměříž – Onemocnění asi 50 studentů ubytovaných na kroměřížském internátě, které minulý týden postihlo zvracení a průjmy, zřejmě způsobily viry. Byly to zřejmě takzvané noroviry, řekl dnes ČTK ředitel Střední školy hotelové a služeb Kroměříž Petr Hajný.
Praha - Nejlepší českou inovací roku 2013 je unikátní beton, který propouští světlo, pojmenovaný LiCrete. Jde o první nosný materiál, který dokáže přenášet světlo skrze všechny své povrchy. Hlasovalo pro něj dnes 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace.
Kroměříž – Původ onemocnění, které se asi u padesátky studentů kroměřížských škol objevilo uplynulé úterý, stále není vyjasněn. Bakteriologickým vyšetřením totiž nebyl potvrzen výskyt patogenní bakterie v odebraných vzorcích u nemocných ani personálu kuchyně.
Dačice – Nadační fond Nemocnice Dačice v loňském roce z příspěvků měst a obcí, které jsou členy, nashromáždil 129 tisíc korun.
Dačice – Nadační fond Nemocnice Dačice v loňském roce z příspěvků měst a obcí, které jsou členy, nashromáždil 129 tisíc korun.
Plzeňsko – Vodárna Plzeň varuje před podomními prodejci, kteří na základě zdánlivého testu kvality vody nabízejí filtrační zařízení za desetitisíce korun. Argumentují přitom tím, že voda dodávaná veřejným vodovodem není vhodná k přímé spotřebě a je třeba ji dále „vyčistit".
Plzeňsko – Vodárna Plzeň varuje před podomními prodejci, kteří na základě zdánlivého testu kvality vody nabízejí filtrační zařízení za desetitisíce korun. Argumentují přitom tím, že voda dodávaná veřejným vodovodem není vhodná k přímé spotřebě a je třeba ji dále „vyčistit".