Ústí nad Labem - Voda v přírodních koupalištích na severu Čech je většinou vhodná ke koupání. Zhoršenou jakost má Chmelař u Úštěku a Varvažov na Ústecku. Některá koupaliště už ukončila provoz. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejňuje Krajská hygienická stanice.
Hlíva ústřičná je skutečným pokladem mezi houbami. Celosvětové výzkumy v posledních letech potvrzují, že se jedná o houbu, která má ojedinělé složení a obsahuje látky v takovém množství a poměru, který lidskému organizmu maximálně vyhovuje.
Preventivní péče vychází ze zákona. Prohlídky u dětí v kojeneckém věku probíhají jednou za dva měsíce a po dosažení jednoho roku života každý lichý rok. „My si ale děláme navíc ještě preventivní prohlídky každý sudý rok," vysvětluje MUDr. Petr Žáček, pediatr kliniky Program H Plus, která sídlí na pražském Smíchově.
Ottawa – Kanadská metropole Ottawa si najala technického nadšence Steva Wambolta, aby jí pomohl bojovat s berneškami. Tito majestátní ptáci z čeledi kachnovitých si totiž natolik oblíbili ottawské pláže, že se radnice začala obávat o zdraví občanů a rozhodla se bernešky vystěhovat. Nepochodila však se cvičenými psy, vábničkami ani výstražnou palbou. Zabralo až na dálku pilotované letadélko, které ptáky odhání křikem predátorů.
Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zaznamenala od začátku letošního roku osmnáct případů invazivního pneumokokového onemocnění. Nejčastěji byli touto bakterií postižení lidé nad pětačtyřicet let.
Kladensko - Spalující horko posledních týdnů sice už poněkud polevilo, ovšem letní počasí stále láká lidi do cukráren k chladivému osvěžení. Zmrzliny vařené podle tradičních receptur jsou zárukou kvalitního mlsání.
Úštěk - Ve většině přírodních koupališť v Ústeckém kraji je voda stále vhodná ke koupání. Pouze v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku je její kvalita zhoršená.
Opavsko - Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zaznamenala od začátku letošního roku osmnáct případů invazivního pneumokokového onemocnění. Nejčastěji byli touto bakterií postižení lidé nad pětačtyřicet let.
Ústecký kraj – Ve většině přírodních koupališť v Ústeckém kraji je voda stále vhodná ke koupání. Pouze v jezeře Chmelař u Úštěka na Litoměřicku je její kvalita zhoršená.
Pneumokok, odborně Streptococcus pneumoniae, je nebezpečná bakterie šířící se při kašli nebo kýchání. Nejohroženější jsou malé děti do dvou let, lidé po padesátce a především starší šedesáti let věku.
Kábul - Na severovýchodě Afghánistánu propukla epidemie cholery. Jedna mladá žena již nemoci podlehla, dalších zhruba 100 pacientů je údajně v kritickém stavu. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AP. Celkem se podle ní nakazilo 1492 lidí.
Praha – Dlouhotrvající teplo a vodní plochy dávají dohromady jediné: přemnožení sinic. Netýká se to všech přírodních koupališť, na pozoru by ale měl být každý. Sinice jsou totiž nebezpečnější, než si možná myslíte.
Břeclavsko – Provozovatelé koupališť na Břeclavsku si mnou ruce. Oproti chladnému začátku léta hlásí nejvyšší možnou návštěvnost. Plovárnu v Břeclavi navštívilo v nejteplejších dnech více než 1300 lidí. V Mikulově napočítali neuvěřitelných 1500 návštěvníků a do Březí vyrazilo o minulém víkendu za koupáním a osvěžením 1150 osob.
Ostrava - Pneumokok, odborně Streptococcus pneumoniae, je nebezpečná bakterie šířící se při kašli nebo kýchání. Nejohroženější jsou malé děti do dvou let, lidé po padesátce a především starší šedesáti let věku.
Břeclavsko – Provozovatelé koupališť na Břeclavsku si mnou ruce. Oproti chladnému začátku léta hlásí nejvyšší možnou návštěvnost. Plovárnu v Břeclavi navštívilo v nejteplejších dnech více než 1300 lidí. V Mikulově napočítali neuvěřitelných 1500 návštěvníků a do Březí vyrazilo o minulém víkendu za koupáním a osvěžením 1150 osob.
Havlíčkův Brod – Lidé se rádi baví a o prázdninách to platí dvojnásob. Ti odvážnější se nespokojí s obvyklými letními aktivitami a vyhledávají adrenalinové a jiné zážitky. Patří mezi ně třeba různé, s jistou mírou nadsázky řečeno, i „gastronomické" soutěže.
Teplicko - Ve většině přírodních koupališť v Ústeckém kraji, která sledují hygienici, je voda vhodná ke koupání. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejňuje krajská hygienická stanice.
Ústecký kraj - Ve většině přírodních koupališť v Ústeckém kraji, která sledují hygienici, je voda vhodná ke koupání. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejňuje krajská hygienická stanice.
Ruda nad Moravou /ROZHOVOR/ - Včelařem Lubomíra Štencla jsme v Bartoňově povídali zrovna, když vytočil spolu se svojí rodinou poslední med letošní sezony. Úrodu i práci, která mu šla od ruky, si pochvaloval. „Včely byly klidné, schytal jsem jen tři žihadla," uvedl třiasedmdesátiletý senior. Říká, že proti včelímu jedu je už úplně imunní,
V tomto případě ale nehovoříme o krevním tlaku, nýbrž o nové technologii, která vysokého tlaku využívá k ošetření čerstvých potravin a jmenuje se paskalizace. Už v 19. století se ukázalo, že vysoký tlak dokáže zničit bakterie, které jsou zodpovědné za zkažené jídlo. Teprve na konci dvacátého století se ale objevu dočkala technologie, která umožnila tento poznatek používat v průmyslové výrobě.
Wellington/Peking - Novozélandský premiér John Key dnes kritizoval domácího mlékárenského giganta, společnost Fonterra, že si dával na čas s varováním ohledně nákazy některých svých výrobků potenciálně smrtící bakterií. Oznámení o kontaminaci přimělo Čínu a Rusko pozastavit dovoz sušeného mléka a jiných mléčných výrobků z Nového Zélandu a narušilo pověst země jako dodavatele bezpečných potravin s vysokou úrovní kvality, napsala agentura AP. Společnost se kvůli případu omluvila.
Vizovice - Raci říční i zákonem chráněná střevle potoční. Tyto živočišné druhy přežívají jen v mimořádně čisté vodě. V potoce Bratřejovka, který protéká napříč Vizovicemi, se jim dosud dařilo. Včera je rybáři sbírali spolu s dalšími rybami ze dna po stovkách. Jejich tváře brázdil hněv.
Wellington - Novozélandská společnost Fonterra, největší vývozce mléčných výrobků na světě, objevila v některých svých produktech bakterii, která by mohla způsobit botulismus.
Vizovice - Raci říční i zákonem chráněná střevle potoční. Tyto živočišné druhy přežívají jen v mimořádně čisté vodě. V potoce Bratřejovka, který protéká napříč Vizovicemi, se jim dosud dařilo. Včera je rybáři sbírali spolu s dalšími rybami ze dna po stovkách. Jejich tváře brázdil hněv.
Hodonínsko - Rekordní návštěvnost zaznamenala o uplynulém tropickém víkendu koupaliště na Hodonínsku. V Hodoníně, Veselí nad Moravou i Kyjově dorazilo nejvíce lidí za celou letošní sezonu. V koupacím biotopu v Bohuslavicích u Kyjova dokonce padl absolutní rekord v počtu návštěvníků.
Olomouc - Ročně připraví v Evropě o život desetitisíce lidí. Z rozpočtů navíc vysají celkem 1,5 miliardy euro, tedy částku, která u nás šla v roce 2010 na léčbu rakoviny a nemocí dýchací i pohybové soustavy dohromady. Bakterie odolávající účinkům antibiotik komplikují fungování v nemocnicích (kde jsou jako doma) a lámou hlavu nejednomu vědci. Čeští odborníci z Olomouce ale objevili způsob, jak navrátit antibiotikům jejich účinnost: přidají do nich stříbro.
Ačkoli by se mohlo zdát, že mezi nejčastější onemocnění naší populace patří například žlučové kameny, zánět slepého střeva nebo cukrovka, není tomu tak. Mezi nejrozšířenější onemocnění, a to i mezi dětmi, patří zubní kaz. O důvodech vzniku, léčbě a nutné prevenci tentokrát hovoříme se stomatoložkou příbramské nemocnice Renatou Apetauerovou.
Příbram – Ačkoli by se mohlo zdát, že mezi nejčastější onemocnění naší populace patří například žlučové kameny, zánět slepého střeva nebo cukrovka, není tomu tak. Mezi nejrozšířenější onemocnění, a to i mezi dětmi, patří zubní kaz.
Každý rok se těším na léto a teplé počasí. Naštěstí, jak skromně a sebekriticky tvrdím, nepatřím mezi věčné nespokojence. V zimě si sice na mráz zalamentuji, v létě jsem ale spokojená.
Valašsko - Pro milovníky přírodního koupání mají hygienici dobrou zprávu. Vodní nádrže na Valašsku jsou prozatím vhodné ke koupání. Mírně zhoršené vlastnosti vody hlásí hygienici na štěrkovně u Nového Hrozenkova a v přehradě na Bystřičce.
Vědcům z olomoucké Univerzity Palackého se podařilo přijít na to, jak posílit účinek antibiotik. Zvýšili jej přidáním sloučeniny stříbra, případně mikročástic či nanočástic tohoto kovu. Antibiotika v kombinaci se stříbrem se pak mohou podle nich využívat v nižších dávkách a účinkují i na bakterie, které byly dříve vůči antibiotikům odolná. Postup si vědci hodlají patentovat. Informovali o tom zástupci univerzity.
New York – Vrcholí komáří sezóna a zatímco někteří šťastlivci pohybující se venku jsou tímto drobným hmyzem zjevně pomíjeni, jiní jsou terčem jeho neustálých útoků. Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, díky čemu jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.
Londýn – Britští vědci oznámili, že objevili způsob, jak využít moč a přeměnit ji na energii schopnou dodat mobilnímu telefonu dostatek proudu na posílání textových zpráv a připojení k internetu. Informovala o tom agentura AFP.
Skočit do Vltavy nebylo v dávné minulosti ničím výjimečným, čistota vody byla čímsi přirozeným. Jenomže čas běží a z řek se kvůli rozmachu industrializace i nezodpovědnosti mocných staly stoky. Zejména v osmdesátých letech. Například Vltava na pohlednicích byla zobrazována v azurové modři a v reálu hrála všemi barvami, jen ne tou azurovou. Když se přece jen našel člověk ducha mdlého a do Vltavy skočil, hrál pak taky všemi barvami, jak se u něj střídaly kožní nemoci.
Káthmándú - Džíván Mahardžán má trochu odlišný přístup k lidským exkrementům než většina lidí. Považuje je totiž za bohatství. Místo toho, aby je tento 47letý nepálský farmář spláchnul do záchodu, raději je uchovává a hnojí jimi svou úrodu.
Lipová - Problémy s pitnou vodou mají po záplavách, které před časem trápily Chebsko, lidé z Lipové. Z kohoutků jim prozatím teče jen užitková voda, která se dá pít až po převaření. Pro tu pitnou si musejí lidé dojít s kbelíky anebo plastovými lahvemi k cisterně.
Bratislava – Slovenští veterináři odhalili v domácí obchodní síti kuřecí maso z Polska s nadměrným obsahem antibiotik. Oznámilo to dnes slovenské ministerstvo zemědělství. Podle ministerstva se inspektoři zaměřili na kontrolu masa původem z Polska po informacích polské televize TVN o údajném dopování zvířat na polských farmách nepovolenými léky.
Příbram /ROZHOVOR/ – Stres, špatná životospráva nebo užívání některých léků se může u někoho projevit bolestí v žaludku či v břiše. Příčinou bolesti může být vředová choroba žaludku a dvanáctníku. Toto onemocnění se v naší populaci vyskytuje poměrně často.