Kreativ

ŠTÍTEK: bakterie

Metoda kloktání jablečného octa umožňuje, aby se ocet dostal do přímého kontaktu s postiženou oblastí v krku a poskytl nemocnému okamžitou úlevu.

Rychlá úleva od bolesti v krku? Účinnou zbraň máte možná ve spíži

Chřipková epidemie a různé virózy čím dál více trápí obyvatele České republiky. Bolest v krku tak sužuje hodně lidí. Škrábání a pálení v hrdle bývá velmi nepříjemné a každý se ho snaží co nejdříve zbavit. Nejjednodušší způsob, který každý zvládne doma, je kloktání. Někdo kloktá slanou vodu, jiný zkouší bylinkové odvary, silnější nátury volí slivovici. Řada lidí však věří v blahodárné účinky, které přináší kloktání jablečného octa.

Pozor na to, jak v koupelně uskladňujete kartáčky na zuby. Nesprávné umístění může ohrožovat organismus plísněmi i fekáliemi.

Roman Šmucler prozradil důležitá fakta, která Češi nevědí o zubních kartáčcích

Jak si vybrat správný kartáček na zuby? Ještě před nemnoha lety tuto otázku Češi moc neřešili. A už vůbec nezkoumali, jestli se vlákna kartáčku náhodou už neopotřebovala a neztratila svou funkci. Nebo jestli třeba po infekci chřipkou či covidem nemají něco udělat i se svým zubním kartáčkem. Teď už je povědomí v této oblasti o dost lepší, ale pořád máme co dohánět, tvrdí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Požádali jsme ho o rady, které mohou při nákupu zubního kartáčku pomoci.

Harcovské koleje. Ilustrační snímek

Zdravotní hrozba na kolejích v Liberci trvá. Vysokoškoláci dostanou slevu

Problém s bakteriemi na libereckých vysokoškolských kolejí trvá. Vzorky odebrané 6. ledna potvrdily výskyt legionelly na blocích A, B a C. Pro tyto ubikace tedy znovu platí zákaz sprchování, které představuje největší zdravotní riziko. Univerzita pracuje na odstranění problému a zároveň ubytovaným nabízí slevu na kolejném.

Včelí pyl je kombinací rostlinného pylu, včelího sekretu a nektaru. O jeho využití v léčení se zmiňuje už bible a staroegyptské texty.

Nejen med. I méně známý včelí produkt prý dokáže s našim zdravím a imunitou divy

Nikdo nepochybuje o prospěšnosti medu, propolisu nebo mateří kašičky. Včelí produkty jsou velmi oblíbené, protože lidskému zdraví svědčí. Tak trochu neznámou mezi nimi zůstává včelí pyl. Pradávní léčitelé a bylinkáři o jeho léčivých kvalitách nikdy nepochybovali, ale současná věda se na včelí pyl dívá poněkud rezervovaně. Zatím totiž chybí dostatečné množství průzkumů. Dosavadní studie však naznačují, že včelí pyl urychluje rekonvalescenci, chrání srdce, kosti i psychiku. Bojuje také s poruchami jater, pomáhá rozmnožovacím orgánům a může mít dokonce protirakovinné účinky.

Cibule je považována za zdravotní zázrak už po mnoho století.

Levná zelenina léčí nachlazení, prospívá srdci i vlasům a bojuje s depresí

Existuje na světě něco obyčejnějšího než cibule? Levná nenáročná zelenina se krčí ve spíži a nikdo si jí příliš neváží. Ale když dojde, ihned se ukáže, že v kuchyni velmi bolestně chybí. Stejně jako při vaření je cibule užitečná i pro naše zdraví. Například v zimě umí tělu i psychice poskytnout všestrannou pomoc. Je plná vitaminů a minerálů, ničí bakterie, působí jako přírodní antibiotikum či je dobrá proti kašli. A umí dokonce povzbudit mysl.

Ilustrační foto

Šetříte na ohřevu vody? Pozor na smrtící bakterii. Počty nemocných jdou nahoru

V Olomouckém kraji rostou počty nemocných, které postihla takzvaná legionářská nemoc. Několik lidí skončilo v nemocnici, v některých případech měla legionelóza těžší průběh. Šíření zákeřné bakterie nahrává snižování teploty vody v bojlerech v domácnostech, které se i takto snaží ušetřit peníze v rodinném rozpočtu.

Kdo chce mít doma opravdu kvalitní med, měl by si jej pořídit od včelaře a ideálně od včelaře ze svého okolí.

Jak skladovat med, aby neztrácel cenné látky? Kvůli chybám ztratí aroma i chuť

V zimním období, kdy vládne nevlídné studené počasí a všude číhá hrozba nachlazení, virózy a dalších nepříjemných chorob, je med balzámem na tělo i na duši. Pomůže namáhanému organismu, když si jej přidáme do voňavého bylinkového čaje, když jej smícháme s cibulí na léčivý sirup, nebo se zázvorem jako směs, která je prevencí proti řadě chorob. Mít doma med se prostě vyplatí. Je však potřeba jej správně skladovat, abychom nepřišli o jeho lahodnou chuť a léčivé účinky.

Mikrovlnné záření není nebezpečné. Negativně ovlivnit zdraví může mikrovlnka kvůli něčemu jinému.

Vědci varují: Nebezpečí u mikrovlnky není v ohřevu vlnami. Číhá jinde

Mikrovlnná trouba je už několik desetiletí spolehlivým kuchyňským pomocníkem. Má řadu funkcí, nejoblíbenější je ale její schopnost snadno a rychle ohřát studené jídlo. Dlouho se diskutovalo o tom, zda používání mikrovlnek může kvůli elektromagnetickým vlnám škodit, což se podařilo vyvrátit. Teď ale vědci zjistili, že nebezpečí je v něčem jiném. Radí také, jak mu můžeme předejít.

První octomilky vypadají nenápadně, už po týdnu se však jejich počet může mnohonásobně zvýšit.

Octomilky: nevítaní hosté, kteří se rychle množí. Připravte na ně past

Nejjasnějším indikátorem toho, že je v kuchyni něco v nepořádku, jsou octomilky. Pokud doma uvidíte posedávat drobné mušky, máte jistotu, že jste někde zapomněli příliš měkké ovoce, zbytky piva, vína nebo zkvašené ovocné šťávy, starý kompot či marmeládu. Octomilek se můžete zbavit řadou způsobů. Mnoho účinných přípravků seženete v obchodech. Pomoci však mohou i prostředky, které si jednoduše a levně pořídíte z domácích zásob.

Vědci zřejmě objasnili původ nemoci syfilis

Jak se do světa rozšířil syfilis? Nemoc do Evropy zřejmě dovezl Kolumbus

Vědci odhalili starověkou DNA, jež poskytuje nové poznatky o původu syfilidy. Na základě analýzy genetického materiálu z kosterních pozůstatků lidí žijících v Americe zjistili, že mikrob stojící za nemocí se objevoval v Novém světě ještě před příchodem Evropanů. Tento objev podporuje teorii, že nemoc syfilis se z Ameriky do Evropy rozšířila po Kolumbových výpravách. Studie také naznačuje, že různé kmeny bakterie Treponema pallidum existovaly v Americe po tisíce let.

Kombucha připravená doma vyjde levněji.

Nápoj plný probiotik a antioxidantů milují celebrity. Upevní zdraví lidí nad 50

Jen málo nápojů je v současné době tak populárních jako kombucha. Celebrity, od herců až po sportovce, se s plechovkou kombuchového čaje nechávají rády vidět i fotit. V roce 2021 lidé za kombuchu utratili 2,64 miliardy dolarů a každým dalším rokem se toto číslo jen zvyšuje. Fermentovaný nápoj ze symbiotické kolonie bakterií a kvasinek je však opravdu zdravý. Probiotika, antioxidanty a další obsažené prospěšné látky nepomáhají jen celebritám. Mohou zlepšit i zdraví obyčejných lidí, zejména těch, kteří už překročili padesát let života.

Ilustrační foto.

Evropský antibiotický den nabádá k zodpovědnému používání antibiotik

Na 18. listopadu připadá Evropský antibiotický den. Cílem dne je upozornit, že rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům (antibiotická rezistence) je závažnou zdravotní hrozbou mezinárodního významu. Iniciativa vzešla z konference Světové zdravotnické organizace (WHO) v Berlíně roku 1997. Je důležité používat antibiotika zodpovědně.

Z obyčejné chřipky se u desetileté Kennedy rozvinula vzácná bakteriální infekce. Nekrotizující fasciitida dívku připravila o kus obličeje. Kennedy má za sebou devět operací a další ji ještě čekají.

Začalo to jako chřipka, pak ale bakterie dívku připravila o obličej

Desetileté Kennedy ze Spojených států změnila život obyčejná chřipka. Zatímco zbytek rodiny se z nákazy po týdnu vyléčil, Kennedy si začala stěžovat na bolest oka. Po pár hodinách už jí kvůli sepsi selhávaly orgány. Rozvinula se u ní nekrotizující fasciitida. Bakteriální infekce, která požírá tkáň. Aby Kennedy přežila, lékaři jí během devíti operací museli odstranit kus obličeje a amputovat několik prstů.

Čas od času se stane, že se nějaký nešťastník pokusí celé syrové vejce uvařit pomocí mikrovln. A pak se nestačí divit.

Potraviny, které nepatří do mikrovlnky. Způsobí explozi, nebo poškodí zdraví

Mikrovlnná trouba patří k běžnému vybavení většiny domácností. Je to takový malý technologický zázrak. Během pár desítek sekund umí ohřát studené jídlo, rozmrazit potraviny zmrzlé na kost, zkrátit dobu vaření nebo vyrobit popcorn. I když někteří lidé označují mikrovlnné trouby za zdraví nebezpečné, jejich obavy vědci vyvrátili. Přesto je dobré vědět, která jídla do mikrovlnky rozhodně nepatří, protože by mohla způsobit újmu domácnosti, nebo zdraví.

Nejen ženy by měly po močení používat toaletní papír k ošetření intimních partií.

Proč oklepat se nestačí: Co riskují muži, kteří se po vymočení neutírají

Zdvihnuté prkénko není jedinou věcí, která ženy v souvislosti s mužským močením odpuzuje. Tou další je kapička moči na spodním prádle, o které někteří muži dokonce tvrdí, že do trenek patří. Ani podle urologů se však nestačí na toaletě „oklepat“. Každý muž by se prý měl po vykonání malé potřeby utřít. V opačném případě mu hrozí úniky moči i bakteriální infekce. Nedostatečná hygiena má údajně co do činění také s problémy s erekcí a potencí.

Na to, aby ručníky byly vždy čisté, měkké a voněly i dlouho po vyprání, existují osvědčené triky.

Jsou zatuchlé a nevoní? Odborníci radí, jak prát ručníky, aby byly svěží

Taky se vždy těšíte, až si po náročném dni dáte sprchu a zabalíte se do měkoučkého, příjemně vonícího ručníku? Ručníky jsou jednou z nejpoužívanějších věcí v každé domácnosti. Saháme po nich po koupeli, k utírání rukou, obličeje i při vysoušení vlasů. Na to, aby ručníky byly vždy čisté, měkké a voněly i dlouho po vyprání, existují osvědčené triky. S nimi už se nestane, že by se oprané ručníky po uschnutí změnily v nevábně páchnoucí zatuchlinou.

Trochu hořké čokolády dětem s klidem dopřejte. Bojuje proti kazům lépe než zubní pasta.

Místo zubní pasty oblíbená sladkost? Revoluční metoda v péči o chrup překvapuje

Čokoláda je oblíbenou pochoutkou, o které se většina lidí domnívá, že je jednou z příčin vzniku zubního kazu. Toto tvrzení je však velmi nepřesné. Čokoláda je podle nejnovějších studií považována za zdravý a prospěšný doplněk stravy. Zubní sklovinu může naopak významně posílit a předcházet tak zubnímu kazu. To však platí pouze o vysokoprocentní hořké čokoládě a i tu je vhodné konzumovat jen v přiměřeném množství.

Nejpoužívanější teplotou při praní je 40 stupňů Celsia. Zpravidla ji doporučují i výrobci oblečení.

Praní na 40 °C má svá pravidla: Kdy je to dobře, kdy je lepší jiná teplota

Jakou teplotu zvolit pro praní prádla? Většina lidí tento problém řeší navolením čtyřiceti stupňů. Je však prací teplota 40 °Celsia skutečně univerzální? Možná je lepší myslet na ekologii, potažmo na účty za elektřinu a pro praní zvolit dvacet nebo třicet stupňů. I k prádlu jsou tyto teploty šetrné. Jenže na odolné skvrny, zapáchající oblečení, bakterie či plísně to stačit nestačí.

Maso je třeba řádně tepelně zpracovat, jinak se člověk může nakazit yersiniózou. Ilustrační snímek

Bohdalová čelí bakterii Yersinia enterocolitica: Co způsobuje, jak se nenakazit

Lékaři ve čtvrtek potvrdili, že oblíbená herečka Jiřina Bohdalová, která je v současné době hospitalizovaná po otravě z jídla, se v Nemocnici Na Homolce ocitla v důsledku nákazy bakterií Yersinia enterocolitica. Lidé z celé republiky jí přejí zdárné uzdravení. Veřejně nepříliš známý, ale běžný patogen, kterým se nakazila, se okamžitě ocitl v hledáčku mnoha lidí. Přinášíme proto odpovědi na základní otázky.

Steak z tuňáka - Ilustrační foto

Pozor na nebezpečné maso. Kontroly odhalily závadná kuřecí prsa i tuňáka

Státní veterinární správa (SVS) varuje před mraženým tuňákem, kterého prodával obchodní řetězec Makro. Pro zákazníky byla nebezpečná i kuřecí prsa, která měl v nabídce obchod ZEMAN maso – uzeniny v Rokycanech. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila, že obsahovala bakterii způsobující salmonelózu.

Steak z tuňáka. Ilustrační foto

Pozor! Kontroly odhalily histamin v tuňákovi a salmonelózu v kuřecím mase

Státní veterinární správa (SVS) varuje před mraženým tuňákem, kterého prodával obchodní řetězec Makro, jenž má prodejnu i v Plzni. Pro zákazníky byla nebezpečná i kuřecí prsa, která měl v nabídce obchod ZEMAN maso – uzeniny v Rokycanech. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila, že obsahovala bakterii způsobující salmonelózu.

Plíseň nehtů sama od sebe nezmizí. Pokud je podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření.

Plísně na nohou a nehtech dokáží potrápit. S léčbou pomohou přírodní finty

Začíná nenápadně a zpočátku téměř není vidět. Silné svědění a pálení chodidel a kůže mezi prsty už ale nepřehlédnete. Plíseň nohou a nehtů je infekční onemocnění. Infikovat se lidé mohou poměrně snadno. Třeba na koupališti nebo ve sprše, kde se bosýma nohama dotýkali vlhkých povrchů. Pokud je plíseň podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření. Pokud se ale zanedbá, může se léčba plísně stát dlouhodobým a nepříjemným procesem. Předejděte tomu. 

Antibiotika by se neměla nadužívat, při mírnějších a sezónních onemocněních zkuste jít jinou cestou.

Superbakterie odolné lékům děsí vědce. Během pár desítek let zabijí miliony lidí

Přibývající případy takzvaných superbakterií imunních na současné léky jsou problémem, který do roku 2050 může podle odborníků zmařit mnoho životů po celém světě. Nejohroženější skupinou mají být starší lidé. Vědci rostoucí antimikrobiální rezistenci přičítají nadměrnému používání antibiotik u lidí i zvířat. Navrhují řešení zahrnující vznik nových léčiv.

Žehlení není sice nejoblíbenější domácí práce, ale zato spolehlivě zničí všechny mikroby.

Otravné žehlení? S pár dobrými tipy to bude brnkačka. A zlikvidujete mikroby

Žehlení rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější domácí práce. Je vůbec ještě potřeba? Pokud chcete mít jistotu, že vaše prádlo bude nejen čisté, voňavé a příjemné na dotek, ale také bez všech choroboplodných zárodků, vsaďte na žehlení. S pár dobrými radami to zvládnete snadno a nijak zvlášť se přitom nenadřete.

Vyhodit potraviny? Pro velkou část lidí ve věku 50 let a výše nepředstavitelná věc. Mladší generace už mnohdy takové vnímání nemá.

Ze zlozvyku řady Čechů jde hlava kolem. Dobrovolně vyhazují peníze do koše

Většina Čechů uvádí, že se potravinami snaží neplýtvat. Podle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací z roku 2023 jsou ale české domácnosti zdaleka největším producentem potravinového odpadu a ročně skončí v jejich odpadkových koších více než 400 tun potravin. Na problematiku potravinového odpadu, ale také na správné zpracování a bezpečnou manipulaci s potravinami i hotovým jídlem se zaměřuje kampaň #Safe2EatEU, kterou pořádá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). V Česku ji zajišťuje Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství.

Prokázalo se, že krvavec má antibiotické účinky a působí proti řadě nebezpečných patogenních bakterií.

Roste u vás krvavec toten? Zastavuje krvácení a má silné antibiotické účinky

Mnoho lidí o bylině s trochu strašidelným názvem krvavec toten nikdy neslyšelo. Tato rostlina přitom zkrášluje mnoho českých luk. Její temně červené květy vypadají efektně, ale hlavní význam krvavce spočívá v jeho schopnosti pomáhat s léčením dlouhé řady neduhů. Navíc se ukázalo, že má velmi silné antibakteriální účinky, takže je přírodní alternativou k antibiotikům. Lidoví léčitelé to věděli už dávno a vědci to nyní potvrdili.

Octomilky přitahuje zejména nahnilé ovoce.

Jak se rychle zbavit octomilek: Z jediné jich bude 400, přenášejí i salmonelu

Octomilek je teď všude plno. Otravné malé mušky sice neštípou ani nekoušou, jsou ale přesto nebezpečné. Mohou přenášet bakterie, které způsobují otravu. Ovocné mušky nebo také octomilky milují přezrálé ovoce. Radost jim ale udělá i sklenička s nedopitým pivem nebo nevynesený odpadkový koš. Zbavte se jich hned, jakmile je v kuchyni objevíte. Pomohou vám pasti, které si snadno vyrobíte.

K tomu, aby střeva správně fungovala, může pomoci cuketa.

Osvědčená finta pro hubnutí: Vyčistěte si cuketou druhý mozek

Střeva jsou velmi důležitá. Jejich stav zásadně ovlivňuje naše zdraví, imunitu i délku života. Střevo je vedle mozku vlastně takové další řídící centrum. Je dokonce vybaveno tak vysokým počtem nervových buněk, že se mu říká druhý mozek. K tomu, aby střeva správně fungovala, může pomoct zelenina, které je teď všude plno. Cuketa je totiž ideální čistička střev a patří k nejzdravějším druhům zeleniny vůbec.

Při procházkách přírodou je potřeba chránit se před klíšťaty, které člověka mohou nakazit nebezpečnými chorobami, například lymskou boreliózou.

Zákeřná nemoc se umí skrýt v těle, a pak napadnout nervový systém

Výlet do přírody nebo pobyt v parku jsou sice příjemné, ale snadno je zkazí malý cizopasník, který přenáší nebezpečné choroby. Klíště může člověka nakazit zejména lymskou boreliózou, a tato infekce dá organismu pořádně zabrat. Zpočátku se lymská borelióza může projevovat jako chřipka, ale pokud se neléčí, hrozí nemocnému velmi vážné zdravotní následky. Někdy svými projevy může dokonce připomínat roztroušenou sklerózu. Riziko lymské boreliózy spočívá i v tom, že se velmi těžko diagnostikuje, a že proti ní není očkování.

Chození na malou v přírodě s sebou nese určitá rizika. Pozor především na močení do rybníka.

Močení v přírodě se ženě vymstilo. Proč "okapání" nestačí a proč nečůrat do vody

Při pobytu venku se někdy nevyhnete situaci, kdy si musíte začít hledat vhodné místečko, na kterém vykonáte malou potřebu. Jenže kde? Může se čůrat do rybníka, jezera či moře? Jaká rizika s sebou nese močení v přírodě či na veřejných toaletách a proč se nestačí „okapat“? Jak se může čůrání v přírodě vymstít, ukazuje také zkušenost paní Blanky z Plzně.

Avokádo obsahuje asi osm až deset gramů vlákniny, a navíc vás udrží déle syté.

Zhubnout břicho je obtížné. Vědci radí: Každý den jezte důležitou živinu

Zhubnout v oblasti břicha je cílem mnoha lidí. Řada z nich však říká, že i když se snažili, cvičili a drželi dietu, ke svému cíli nedošli. Podle odborníků je vedle pravidelného pohybu velmi důležitá i zdravá výživa. Poslední výzkumy ukazují, že se zhubnutím břišního tuku i v prevenci jeho opětovného nabírání může pomoci rozpustná vláknina.

Intimní partie potřebují v létě zvláštní péči. V opačném případě hrozí infekce a záněty.

Gynekoložka radí: Jednu tekutinu by se měla naučit zadržovat v pochvě každá žena

Letní koupání v rybníku, bazénu i nošení neprodyšných elasťáků. To vše může způsobit nepříjemné svědění a výtoky, které nemá na svědomí nic jiného než vaginální infekce. Přemnožení kvasinek a bakterií se dá však vyhnout jednoduchým postupem. Gynekoložka Petra Filová radí, kde se raději vůbec nekoupat i proč po koupání v rizikových vodách provádět vaginální výplach.

K zánětům močových cest jsou mnohem náchylnější ženy než muži.

Bolestivým zánětům močových cest lze předejít. Stačí dodržovat snadná pravidla

Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů je v plném proudu. Zejména ženy dokážou v letním období pořádně potrápit infekce močových cest. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem kratší močovou trubici, takže zákeřná bakterie E. coli má u něžnějšího pohlaví kratší cestu. Na to, jak se pozná zánět močových cest i jak se ho co nejrychleji zbavit, jsme se zeptali gynekoložky Kristýny Koutné a uroložky Kataríny Friedové.

Koupaliště Osek ve středu 17. července, kdy město oznámilo, že se ve čtvrtek 18. července otevře.

Osek otevřel koupaliště, ale musí řešit jeho budoucnost. Ve hře je přestavba

/FOTO, VIDEO/ Voda na přírodním koupališti v Oseku na Teplicku je opět vhodná ke koupání. Na mimořádném zasedání zastupitelstva ve středu 17. července to oznámil starosta Václav Krtek. Koupaliště se tak mohlo ve čtvrtek 18. července otevřít pro veřejnost. Areál byl polovinu měsíce zavřený kvůli zhoršené kvalitě vody, což vyvolalo nevoli obyvatel. Město se hájí tím, že už nemůže používat chemii. Musí proto řešit budoucnost koupaliště, kde zatím s čištěním pomáhají bakterie.

Klimatizaci raději nechte běžet celý den na nízké otáčky, než abyste ji párkrát za den pustili na plný výkon.

Nachlazení z klimatizace. Lékaři poradili, jak ve vedrech zůstat v pořádku

Hlavně, aby tam byla klimatizace! Toto přání lidé vyslovují nejen při nákupu dovolenkových pobytů. Ve vedrech toužíme po ochlazení doma, v autě i ve veřejné dopravě. Jenže při nesprávném použití klimatizace či větráků hrozí rychlý nástup zdravotních potíží. Na pozoru by se měli mít nejen alergici, astmatici a kardiaci. I jinak zdraví lidé se při výskytu obtíží ptají, jak vypadá nachlazení z klimatizace a jestli to není i jejich případ. Připravili jsme proto konkrétní rady, jak se onemocnění z klimatizace vyhnout.

koupání

Delší pobyt v mokrých plavkách může ženám způsobit problémy

Kvasinková infekce je jedna z nejrozšířenějších gynekologických potíží. V letních měsících je pak bohužel častější. Přispívá k tomu delší pobyt v mokrých plavkách, teplo, stížené hygienické podmínky, chlor v bazénech nebo sinice v přírodních nádržích.

Mumie pravěkého vlka nalezeného v permafrostu v Jakutsku.

Život v době ledové: Pitva pravěkého vlka ze Sibiře odhalí tajemství z minulosti

Vědci provedli autopsii dobře zachovalých ostatků vlka, při níž nalezli i poslední potravu tohoto predátora. Desítky tisíc let staré tělo zvířete dříve nalezené v dlouhodobě zmrzlé půdě v ruském Jakutsku pomůže paleontologům k odhalení života savce a jeho genetické spojitosti s vyhynulými i současnými příbuznými druhy. Rovněž pomůže pochopit biodiverzitu v době ledové. V kostech zachovalé bakterie pak výzkumníkům mohou odhalit někdejší nemoci.