Kreativ

ŠTÍTEK: bakterie

Češi plýtvají antibiotiky. Ministerstvo chystá kontroly

/INFOGRAFIKA/ Česko má problém: nedokáže ukočírovat spotřebu antibiotik. V lékárnách se jich vydá stále víc. Světová zdravotnická organizace přitom upozorňuje, že by se mělo antibiotiky šetřit, protože přestávají účinkovat. Ministerstvo zdravotnictví si chce proto na lékaře předepisující antibiotika posvítit.

Zlikvidovat ji teplem, nebo chemicky? Most řeší výskyt bakterie v trubkách

Severočeská teplárenská (SETEP) dodávající sídlištím na Mostecku teplou vodu z komořanské teplárny a největší bytové družstvo Krušnohor se navzájem kritizují kvůli rozdílnému postupu vůči bakterii legionelly, která může po sprchování vyvolat zápal plic. Zatímco jedni navrhují termodesinfekci, druzí považují za účinnější chemikálie. 

Botanik: Dým bylin doma zpříjemní atmosféru

Znojmo - Zpříjemnit atmosféru i vyčistit místnost od bakterií může dým vhodně vybraných bylin. Praktickým využitím planých rostlin se dlouhodobě zabývá botanik znojemského Jihomoravského muzea Radomír Němec. O používání rostlinných vykuřovadel bude mít ve středu workshop v Havraníkách a věnuje se jim i v knížce, kterou muzeum vydá příští rok.

První lék na tuberkulózu slaví výročí. Před 75 lety se zrodil streptomycin

Vykašlávání krve, horečka, úbytek na váze, dušnost, smrt. Tuberkulóza (TBC) je jednou z nejnebezpečnějších chorob lidské historie, proti které dlouhou dobu neexistovala účinná léčba. Zvrat přinesl přesně před 75 lety tým profesora Selmana Waksmana. Tomu se mu podařilo izolovat antibiotikum, které se pod názvem streptomycin proslavilo jako vůbec první lék proti zákeřné nemoci.

Kde se v domácnosti drží nejvíce bakterií? Toaleta to není

Na toaletě se teoreticky mohou vyskytovat mračna nebezpečných bakterií. Jenomže záchod zpravidla poctivě čistíme agresivními prostředky, které veškeré nežádoucí organismy spolehlivě zlikvidují. Největší výzkyt bakterií je proto zaznamenáván na těch místech domácnosti, kde bychom nebezpečí nečekali, a tak je při úklidu odbýváme.

Jiří Křivánek: Chci se znovu nachystat na Afriku

Znojmo – Sport nejsou jen úspěchy. Člověka mnohdy potká soupeř, který není ze startovního pole. To se stalo i cyklistovi Jiřímu Křivánkovi. Na vrcholné akci horských kol, Cape Epicu v Africe, musel v březnu letošního roku více bojovat s bakteriemi ve svých střevech než s protivníky na kolech. I přesto zde v konkurenci 680 dvojic jezdců, těch nejlepších z celého světa, dojel spolu s Janem Fojtíkem osmadvacátý. Zdravotní problémy ho provázejí stále, proto letos neskončil na čelních místech Vinařské 50. Do Afriky chce ale znovu.

Ordinace jsou plné. Vlna veder pomohla šíření virů

Pozor na výkyvy teplot, mohou zamávat s imunitou, varují čeští lékaři. Letošní dramatické změny počasí podle nich nahrávají virům a bakteriím. Mohou ale i vyvolat problémy s tlakem, bolest kloubů nebo úporné migrény. Ordinace se proto plní pacienty.

Pozor na klimatizaci v autě! Může se stát živnou půdou pro bakterie a roztoče

I když třeba patříte mezi ty, kteří klimatizaci pouštějí v autě jen sporadicky. Horké letní počasí k tomu svádí. Pokud nechcete dýchat nechutný koktejl s příměsí bakterií, roztočů i virů, dopřejte svému autu generální údržbu. Právě neudržovaná klimatizace totiž může být zdrojem největších zdravotních rizik ve vašem autě.

V Británii se objevila kapavka, na kterou antibiotika nezabírají

Británie ohlásila první případ výskytu bakterie způsobující kapavku, která je imunní vůči antibiotikům. Respektive vůči kombinaci antibiotik doporučených Světovou zdravotnickou organizací jako poslední volba, pokud jiné léky nezabírají. Kapavkou onemocněl Angličan po jedné noci strávené s prostitutkou v jihovýchodní Asii.

Polopodzemní a podzemní kontejnery přicházejí do módy

Kladno - Podzemní či polopodzemní kontejnery se stávají čím dál tím větším hitem. Například Kladeňáci je mohou využívat od loňského roku, vybudovat je chtějí také ve Slaném či Stochově. Není se čemu divit, zapuštěné kontejnery vypadají mnohem lépe, navíc chlad země údajně zpomaluje množení bakterií a minimalizuje zápach. Hodí se ovšem tento systém i na vesnice?

Lidé uvidí boj bílé krvinky s rakovinou. Na Dnech elektronové mikroskopie

Brno – Jak vypadá bakterie, bílá krvinka nebo hlava vosy zblízka? Odpověď na tuto otázku dostanou Brňané v následujících dnech. V pátek totiž v Brně začaly Dny elektronové mikroskopie, které lidem přiblíží unikátní přístroje, jenž dokáží předměty zvětšit až milionkrát. Na zájemce čekají přednášky, promítání či prohlídky běžně nepřístupných míst.

Sůl: Bílé zlato

Jak víme, sůl může být nad zlato a ne nadarmo se jí říká též bílé zlato. Pro římské legionáře, kteří dostávali žold ve formě soli, to platilo dvojnásob… A kdy a proč se vlastně sůl začala používat?

Voda z oblíbeného pramene není pitná

Vodě z pramene v Hájku na okraji Lískovce u Frýdku-Místku mnozí lidé přisuzují léčebné účinky. S oblibou si ji proto nabírají do nádob na domácí použití.

Únorové mrazy negativně ovlivní letošní úrodu

Začátek roku vypadal pro zemědělce příznivě. Díky mírné zimě se rostlinám lépe utvářel kořenový systém a byly tak připraveny i na to, kdyby přišlo suché jaro. Jenže konec února sebou přinesl holomrazy, které růst plodin výrazně zpomalily.

Kde v kuchyni číhá nebezpečí

Na která místa v kuchyni si v rámci hygieny dát největší pozor? Která jsou ta nejzrádnější a třeba to ani netušíme? Jaké, pro naše zdraví nebezpečné procesy tam mohou probíhat?

Nad zánětem močových cest se nevyplatí mávnout rukou

Se zánětem močového měchýře se ve svém životě setkala zhruba každá druhá žena. Nepříjemné onemocnění se opakovaně týká zhruba patnácti procent z nich, ale nevyhýbá se ani mužům. Návštěvu urologa proto nikdy neodkládejte, můžete tak předejít vážným komplikacím. Varováním by měly být už počáteční projevy zánětu – vedle pálení i časté noční návštěvy toalety.

Když doma příjemně hoří

Oheň slouží lidstvu už přes milion let a za tu dobu se stal nejen praktickým pomocníkem, ale také významným symbolem a součástí mytologie. Vypráví o něm řada příběhů lidové slovesnosti napříč světovými kulturami. Lidé si v nich uvědomují jeho moc a sílu, které mohou sloužit, ale i škodit. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán.

KLDR utrácí stamiliony za biologické a chemické zbraně, tvrdí USA

Varování, že severokorejský režim testuje bakterie antraxu pro své mezikontinentální balistické rakety, neberou v Bílém domě na lehkou váhu. Podle aktuální zprávy Trumpovy administrativy investuje KLDR „stamiliony dolarů do vývoje jaderných, chemických a biologických zbraní, které je možné šířit pomocí raketových střel“.

Raději zlaté prasátko než záchvat žlučníku

Smažený kapr s bramborovým salátem patří ke klasice českých štědrovečerních stolů. Vánočním přejídáním si ale můžeme zadělat na patálie, jako jsou záchvat žlučníku, pálení žáhy či průjmy. Jak s nimi bojovat?