Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha. To je výčet jen některých onemocnění, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. Očkování proti pneumokoku je v České republice nepovinné, to však neznamená, že je méně důležité.
Unikátní výzkum, jedinečná lokalita. Až bliknutí čelovky odhalí v temných zákoutích Býčí skály na Blanensku na několika místech zkumavky s popisky. Nebo igelitový sáček plný netopýřích výkalů, které se po několika hodinách pozvolna mění v takzvané guáno. Pro většinu laické veřejnosti, která má známou jeskyni spojenou spíše s nálezem halštatského pohřebiště, se zatím jedná o neznámou věc.
Unikátní výzkum, jedinečná lokalita. Až bliknutí čelovky odhalí v temných zákoutích Býčí skály na Blanensku na několika místech zkumavky s popisky. Nebo igelitový sáček plný netopýřích výkalů, které se po několika hodinách pozvolna mění v takzvané guáno. Pro většinu laické veřejnosti, která má známou jeskyni spojenou spíše s nálezem halštatského pohřebiště, se zatím jedná o neznámou věc.
Chrání nejmenší děti před šesti nemocemi včetně černého kašle či tetanu. Ačkoli už se některé z nich v Česku v posledních letech neobjevují, tzv. hexavakcína patří mezi povinná očkování.
Vědci získali zcela nové poznatky o dávném osídlení Sibiře lidmi a o jejich migraci do severní Ameriky. Našli je na místě, kde bychom něco podobného asi nehledali: ve střevech.
Jakou mají netopýři imunitu, prozkoumají vědci pod vedením odborníků z brněnské Mendelovy univerzity. Zaměří se především na mykobakterie, které při přenosu na člověka mohou způsobit vážné plicní a mimoplicní infekce. Netopýři jsou proti nim zřejmě odolní.
Sinice - velký problém, který hlavně v letních měsících trápí nejedno přírodní koupaliště. Nejinak tomu je i u Stříbrného rybníku v Hradci Králové. Jeho správce v boji proti těmto bakteriím využil pomoc potápěče a ryb. Chemický koktejl do rybníku vpustit nechce.
Pamatujete si francouzský animovaný seriál o stavbě a funkcích lidského těla Byl jednou jeden život? Pak si možná vybavíte modré a hnědé vetřelce a třeba i útok virů… Nejprve se potvůrka přichytila na povrchu buňky, a když se dostala dovnitř, „nakazila“ ji a začala vylučovat nové klony viru.
/REPORTÁŽ/ I přes respirátor cítím dezinfekci a typickou vůni laborek. Na konci dlouhé chodby se u stolečku nahlas baví dívky v bílých pláštích. Mají krátkou přestávku v dnešním laboratorním maratonu. „Naposledy jsme tu takhle seděly v zimním semestru v listopadu, už mi to chybělo,“ svěřila se studentka Martina Chromá. Na univerzitě dívka z Havířova studuje třetím rokem bakalářský obor Analýza a hodnocení potravin. Po rozvolnění je dnes ve škole první den. Ji i spolužáky čeká za 3 dny dohnat všechna laboratorní cvičení za celý letní semestr.
Slyšeli jste, že otužilci nebývají nikdy nemocní, a chystáte se na ledovou sprchu, vanu, nebo rovnou vyrazit ke studené řece či přehradě? Pozor, to by byla největší chyba. Naštěstí většina z vás asi tuší, že tělo je potřeba na chlad pomalu navyknout. Počítejte s tím, že bude trvat delší dobu, než si zaplavete v řece, jak to vidíte v televizních reportážích. Proč ale vlastně trápit tělo chladem?
Čechům se k zubařům moc nechce. Mnohé statistiky a studie ale udávají, že lidem, kteří se svému chrupu nevěnují, hrozí až o 15 procent častější výskyt rakoviny jazyka, jícnu i celého trávicího traktu. Zubní kaz přitom nedědíme. Pokud si špatně čistí zuby rodiče, budou to dělat i jejich děti. Pravidelnými návštěvami zubaře a dentální hygienistky můžeme předejít nejen vzniku zubního kazu, ale i dalším zdravotním komplikacím, jako jsou kornatění tepen, mrtvice, cukrovka, revmatoidní artritida, rakovina nebo předčasný porod.
Chatařská a chalupářská sezona už zase nedočkavě klepe na dveře. Co všechno vás při zprovoznění víkendového bydlení čeká? Po zimě je důležitá důkladná obhlídka objektu a kontrola systémů, abyste objevili viditelné poruchy, ale i možné skryté závady, třeba v podobě prasklé vodovodní trubky. Zkontrolujte, v jakém stavu je elektroinstalace, střecha, komín a okapy. Teprve pak se pusťte do vymetání pavučin ze všech koutů vašeho víkendového obydlí.
Stoupající rezistence bakterií vůči antibiotikům je velkou hrozbou pro celé lidstvo. Významných úspěchů v boji s tímto zásadním problémem v léčbě bakteriálních infekcí dosáhli mikrobiologové z Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého.
Petriho choroba nebo ESCA jen na Moravě způsobují ročně škody v desítkách milionů korun. Pomoci s ochranou kmene vinné révy může půdní bakterie z Alžírské pouště, která produkuje velké množství antibiotik.
Pupínky, zarudnutí, černé tečky. V pubertě celkem běžný úkaz. Jenže co když vám už dávno není -náct? Boj s "dospěláckým" akné bývá náročný, vyhrát se ale dá. A to dokonce i v časech, kdy musíme nosit roušku.
Dotykové plochy autobusů a tramvají v Liberci nově pokrývají antimikrobiální fólie Coversafe. Jde především o dveřní tyče, prostorová madla a dotykové displeje.
Tři čističky vzduchu pomohou ochránit personál kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice v Plzni před viry a bakteriemi. Čističky jako dar klinice předalo v pondělí vedení plzeňského centrálního obvodu přednostovi kliniky Miloši Peškovi.
Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili technologii, kterou výrobci obdobných papírů dosud nevyužívali. Nový postup podle vědců z Akademie věd ČR (AV) zlepšuje kvalitu výrobku, který nazvali "anticovid papír", neboť účinně ničí i nový typ koronaviru. Využití papíru může v budoucnu snížit riziko infekcí při manipulaci s bankovkami, ceninami a různými dokumenty. Je vhodný i pro archivaci, uvedli zástupci AV v tiskové zprávě.
Zmražené krevety, které se prodávaly v obchodě v pražském areálu SAPA, jsou zdravotně závadné. Před nebezpečným výrobkem varuje české spotřebitele Státní veterinární správa (SVS), která tuto informaci obdržela prostřednictvím Systému rychlého varování (RASFF) ze Slovenska, kde se produkt také prodával. Slovenské dozorové orgány ve výrobku odhalily přítomnost bakterie Vibrio parahaemolyticus, která může u konzumentů způsobovat zažívací a další zdravotní potíže.
O povinných očkováních dětí i dospělých se pravidelně dozvídáme u lékaře. Jak to je u těch nepovinných? Hradí některé z nich pojišťovny, nebo je musíte zaplatit z vlastní kapsy? Díky našemu přehledu si v tom uděláte jasno.
Technické služby (Sotes) v současné době zintenzivnily mytí kontejnerů. Nejde jen o jejich čistý vzhled, ale mytím se snaží zabránit šíření různých bakterií. Sokolov – Technické služby (Sotes) v současné době zintenzivnily mytí kontejnerů. Nejde jen o jejich čistý vzhled, ale mytím se snaží zabránit šíření různých bakterií.
Nedovařený netopýr, špíz z nahnilých ryb nebo štíři připravení k pojídání za zaživa. V souvislosti s pandemií covid-19 se světová pozornost epidemiologů a dalších vědců přenesla k takzvaným mokrým trhům v Číně. Místa, kde se prodávají živá zvířata mezi těmi usmrcenými a v nehygienických podmínkách vzniká koktejl virů a bakterií, se možná stala semeništěm nákazy SARS a později i covidu-19, které jsou přenosné na člověka.
Čokoláda, smetana, ovoce, oříšky. Díky těmto ingrediencím lidé milují sladké letní pochoutky v kornoutku. Ve zmrzlinách na jižní Moravě však inspektoři našli také bakterie. Odhalili, že jsou ve zmrzlinách i prošlé suroviny nebo alergeny, na které prodejci zákazníky neupozornili. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v poslední době vyhodnotila sedm vzorků zmrzlin z celého kraje. Čtyři z nich nesplnily hygienické normy.
Počty nakažených koronavirem v posledních dnech v tuzemsku mírně stoupají, do České republiky si přivezli nemoc Covid 19 i první „dovolenkáři“. Letošní léto je sice plné virů, ovšem zapomínat bychom neměli ani na bakterie. Kde se s nimi můžeme potkat o prázdninách?
Protože smrtící bakterie někdy vykazují rostoucí odolnost vůči moderním antibiotikům, zkusili se vědci obrátit pro inspiraci ke starověkým lékařským rukopisům. Zdá se, že některé tisíc let staré masti mohou uspět tam, kde současná léčiva začínají selhávat. Alespoň to tak vypadá podle výsledků testů balzámu proti oční infekci, který vědci vyrobili podle více než tisíc let starého receptu.
Polovina nedávno odebraných vzorků točených zmrzlin na Vysočině nevyhověla požadavkům na zdravotní nezávadnost. Nejvíc problémů bylo u vanilkové příchuti, která je v prodeji nejčastěji. Vyplývá to ze zprávy Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. Zmrzlina je potravina s vhodnými podmínkami pro růst mikroorganismů, jež způsobují průjmy.
Rybník Rosnička ve Svitavách je ostře sledovaný. Po masivním úhynu ryb v roce 2018 město investuje do zlepšování kvality vody, aby rybník mohli lidé využívat především k rekreaci. Letošní koupací sezona zatím vypadá slibně, i když se do rybníku na začátku června dostala při přívalovém dešti voda z pole.
Nejen ruce, ale i oblečení či obuv zbaví nebezpečných virů a bakterií dezinfekční brána, která byla instalována u vstupu do budovy Vysoké školy logistiky v Přerově.
Kvašená zelenina, kombucha nebo jogurt – všude tam to žije. Fermentované potraviny jsou plné prospěšných bakterií a nejen jich. Zařadíte-li je do jídelníčku, uděláte hodně pro svá střeva a imunitu. A vyrobit si je můžete i doma! Poradíme vám, jak na to.
Tání permafrostu neboli věčně zmrzlé země sice může posloužit ropnému a těžebnímu průmyslu zprostředkováním přístupu k dříve obtížně dosažitelným zásobám fosilních paliv v Arktidě, ale je otázka, zda tyto klady vyvažují ekologické riziko, jež přitom hrozí. Vědci navíc varují, že s táním věčného ledu se mohou uvolnit bakterie a viry, které v něm byly uzavřeny po dobu tisíců let.
Umíte se správně umýt? Možná vám tahle otázka připadá nesmyslná, nebo dokonce nedůstojná. Jenže překvapivě mnoho lidí si různé části svého těla myje příliš mnoho nebo naopak málo, případně způsobem, který může napáchat více škod než užitku. Proto časopis Kondice připravil manuál správného mytí.
Většina lidí se stále nedokáže popasovat s nošením roušek a častou dezinfekcí rukou. Jsou ale mezi námi tací, kteří to dělají soustavně léta a dnes už vlastně automaticky.
Vědci přišli se zajímavým zjištěním: chování psů ovlivňuje složení jejich střev. Určité bakterie ve střevní mikroflóře například způsobují, že má zvíře sklony k agresivitě.
V rámci preventivních opatření proti šíření epidemie COVID-19 pokračují České dráhy a jejich dodavatelské úklidové firmy v pravidelné dezinfekci osobních souprav. Denně se provádí také ozonizace dalších vozů, která dlouhodobě likviduje nebezpečné viry, bakterie a plísně. Testuje se i speciální nanonástřik, který také zabraňuje šíření virů.
Způsob likvidace domovních splašků musí řešit spousta majitelů chat a chalup, které nejsou napojené na obecní kanalizaci. Dobrou zprávou je, že pro všechny situace, v nichž se musíte postarat o likvidaci odpadních vod, existuje řešení.
Mouka obvykle patří mezi stálé zásoby každé domácnosti. Ta hladká má v kuchyni nejširší využití. Poradíme vám, čím se při jejím výběru řídit a zda je nutné si za dobrou mouku připlatit.
Moravskoslezský kraj spustil ve spolupráci se společností NanooZone, Českými drahami a Zdravotním ústavem Ostrava pilotní projekt na desinfekci hromadných dopravních prostředků.
V současných dnech se nám díky novému koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 rozšiřují karanténní opatření, která i mě trochu komplikují hlavně pracovní život. Nicméně vyzývám všechny k důslednému dodržování pravidel nastavených naší vládou a zároveň zachování klidu. Uvidíte, že během pár měsíců toto těžké období pomine.
V současných dnech se nám díky novému koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 rozšiřují karanténní opatření, která i mě trochu komplikují hlavně pracovní život. Nicméně vyzývám všechny k důslednému dodržování pravidel nastavených naší vládou a zároveň zachování klidu. Uvidíte, že během pár měsíců toto těžké období pomine.
Děti z mateřské školy Sokolov, Kosmonautů, ze třídy U Šípkových růží, se v tomto školním roce zúčastnily 6. ročníku soutěže s názvem Domestos pro školy.
Hlavní autobusový dopravce zajišťující veřejnou hromadnou dopravu v našem regionu, OAD Kolín, pořídil nové přístroje, díky nimž by měli být cestující v autobusech ve větším bezpečí před nákazou koronavirem. Firma pořídila několik speciálních přístrojů pro takzvané ozonové čištění.
Pro zvýšení ochrany svých cestujících zejména proti virům, které v této době kolojí ve zvýšené míře v populaci, se kladenská ČSAD MHD rozhodla pořídit do svých autobusů speciální přístroje likvidující viry a bakterie, takzvané ozonéry.
Mobily, peněženky, samotné doklady, ale třeba i cihla. To vše, vedle běžných věcí jako jsou tampony, kondomy, či různé ubrousky a zbytky potravin, přináší kanalizace do čistírny odpadních vod (ČOV) ve Stříbře.
Britskému hasiči uvízlo mezi zuby osamělé kukuřičné jadérko z popcornu. Muž se ho snažil dostat ven, jak se to obvykle dělá - nejdřív zubním kartáčkem, pak i uzávěrem od pera, drátkem, špendlíkem… Nakonec si však způsobil nebezpečnou infekci, která napadla jeho srdeční chlopně.
V posmrkaném kapesníku se to mikroorganismy jen hemží. Nakolik hygienický je ovšem nerozbalený papírový kapesník? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 16 značek a odhalila, že některé kapesníčky obsahují mikroby už od výroby. Test také ukázal, že neplatí přímá úměra mezi počtem vrstev a kvalitou; ani mezi kvalitou a cenou kapesníčků. dTest navíc odhalil dvojí kvalitu zboží prodávaného u nás a v zahraničí.
V posmrkaném kapesníku se to mikroorganismy jen hemží. Nakolik hygienický je ovšem nerozbalený papírový kapesník? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 16 značek a odhalila, že některé kapesníčky obsahují mikroby už od výroby. Test také ukázal, že neplatí přímá úměra mezi počtem vrstev a kvalitou; ani mezi kvalitou a cenou kapesníčků. dTest navíc odhalil dvojí kvalitu zboží prodávaného u nás a v zahraničí.
Jogurty patří mezi zakysané mléčné výrobky, které jsou nositelem zdraví prospěšných mikroorganismů mléčného kvašení. Obsahují ale také vápník a mléčný tuk, který napomáhá jeho ukládání do kostí. Navíc mají minimální obsah mléčného cukru neboli laktózy.
Brno /ANKETA/ – Lomoz tramvaje jedoucí brněnskými ulicemi doprovází občasné pokašlaní a zvuk smrkání do kapesníků. Soupravami se v zimních měsících kromě cestujících často vozí také zárodky nejrůznějších nemocí, které mohou Brňanům znepříjemnit život.