Kreativ

ŠTÍTEK: bakterie

Dojíst všechny vánoční zbytky za každou cenu se nemusí vyplatit

Otravy z vánočních zbytků: Kdy vyhodit zbylý salát a jak je to s řízky

Nevesele mohou vánoční svátky skončit pro ty, kdo se snaží dojíst všechny dobroty, nachystané na Štědrý den. Nejen kvůli špatné přípravě pokrmů nebo nevhodnému skladování kulinářských skvostů může jídlo způsobit nemalé zažívací obtíže. Každá potravina má prostě svou trvanlivost a tu je dobré respektovat.

Vědci přišli na to, proč jsou lidé v zimě více nemocní. Hlavní roli hrají nos a chlad

Vědci konečně přišli na to, proč jsou lidé v zimě více nemocní

Chladné a mrazivé období zimy si většina lidí spojuje s velkým množstvím nachlazení a chřipkami. Viry i bakterie jsou ovšem ve vzduchu celoročně a v zimě se jejich počet nijak nemění. Proč jsou lidé tedy v zimě častěji nemocní než jindy? Odborníci zjistili, že klíč k odhalení této otázky spočívá v mrazivém vzduchu. Podle nové studie studený vzduch ničí imunitní procesy probíhající při dýchání v nose.

Vypínat radiátor kvůli šetření může být rizikem pro lidské zdraví.

Vypínat radiátory kvůli šetření? Lidé netuší, jak moc to může být riskantní

Výrazně méně topit a zároveň i méně větrat, aby neunikalo teplo? Tak tento přístup je opravdu rizikový. S varováním nepřišel žádný opatrný soused, ale zcela seriózní zdravotnická instituce – Státní zdravotní ústav.  Stejně tak nabádá, aby lidé zbytečně nesnižovali teplotu ohřáté vody určené pro koupání či sprchování. Obezřetní buďte i na pracovištích.

Stále větším celosvětovým problémem se stává rezistence bakterií na antibiotika.

Užíváte zbytečně často antibiotika? Tělo si na ně rychle zvykne

Evropský antibiotický den, kteří připadá na pátek 18. listopadu, připomíná že i když byla na trh uvedena před více než půl stoletím jako téměř zázračný lék, může být jejich neuvážené užívaní spíše nebezpečné. Nekontrolované podávání a někdy zbytečné užívání vede k výraznému vzestupu odolných bakteriálních kmenů. Narůstající rezistence k antibiotikům je celosvětový problém.

Octomilky přitahuje zejména nahnilé ovoce.

Požehnání pro laboratoř, ale pohroma pro kuchyni. Jak se zbavit octomilek

Jsou malinké, lítají, je jich hodně a jsou otravné. Znáte je? Ano, jsou to octomilky. Nebzučí, nekoušou, ale nikdo je nevidí rád. Když se jedna objeví v kuchyni, je jasné, že vzápětí uvidíte i její další kamarádky a že jich bude přibývat. Přilákali jste je na ovoce, které není nejčerstvější, na zkvašenou ovocnou šťávu, kompot nebo marmeládu, ale i na zbytky piva či vína.

Nejvíce bakterií ukrývají předměty, které běžně používáme.

Ani toaleta, ani houba na nádobí. Kde je nejvíc bakterií? Lidé tam sahají denně

Když je řeč o místě s nejvyšším výskytem bakterií, možná si představíte toaletu, kuchyňskou houbičku a klávesnici, o kterých byla nejednou v této souvislosti řeč. To však nejsou zdaleka jediná místa, na kterých bakterie ulpívají a množí se jako houby po dešti. Podobných míst je nespočet a my vám dnes prozradíme nejčastější z nich.

Klobásy z Itálie mohou obsahovat závadné listerie.

Konkrétní drůbeží klobásy nejezte, mohou škodit zdraví, varují veterináři

Před nebezpečím, že by drůbeží klobásy zakoupené v jediné prodejně v republice, a to v Chrášťanech na Praze-západ, mohly obsahovat zdravotně závadné bakterie listerie, varovala ve čtvrtek 22. září Státní veterinární správa ČR. Tlumočí varování, které dostala od italských kolegů v reakci na onemocnění konzumentů, která se vyskytla na území Itálie.

Zmrzlina - ilustrační foto.

Kornoutky plné bakterií. Výsledky kontrol zmrzlin jsou nejhorší za šest let

Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) letos odhalily mimořádně vysoké podíly nevyhovujících zmrzlin a ledů do nápojů. V období do 15. srpna nevyhovělo 56 procent vzorků zmrzlin a 75 procent vzorků ledů do nápojů, výsledky kontrol jsou tak nejhorší za posledních šest let. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě. Upozornila na to, že výsledky nevypovídají o situaci na celém trhu, protože se kontrolují hlavně problematické provozovny.

Ilustrační foto. Voda

Lidé v Čejkově musí vodu převařovat. Jsou v ní bakterie

Komplikovaný přístup k pitné vodě má na padesát lidí v Čejkově, místní části Nového Rychnova na Pelhřimovsku. Obec tekutinu čerpá z povrchových vod. A právě ty znečistily bakterie. Oddechnout by si místní mohli osmého srpna. Tehdy budou vědět, jak dopadl hygienický rozbor odebraných vzorků. Do té doby by si měli vodu k pití převařovat.

Malým táborníkům jídlo vůbec nesedlo.

Žádné bakterie, dětem z tábora zřejmě jen nesedlo jídlo

Žádná bakterie. Malí karvinští judisté, které v sobotu večer odvezli záchranáři z letního tábora ve Vrbně pod Pradědem do nemocnic poté, co se u nich objevily zažívací potíže a zvracení, zřejmě napadl virus, případně špatně snesli nějaké jídlo.

Ilustrační foto.

Superbakterie jí zabíjela muže. Vědkyně pro něj našla léčbu za tři týdny

Steffanie Strathdeeovou lékaři v roce 2016 postavili před srdcervoucí fakt. Její manžel Tom Patterson umíral kvůli útoku smrtící superbakterie, na kterou současné lékařství nemá antibiotika. Žena, povoláním epidemioložka, se ale rozhodla bojovat. Její výzkum vedl k tomu, že po pouhých třech týdnech se manželův stav zásadně zlepšil. Nyní o studii promluvila na konferenci Life Itself v San Diegu.

Lékař Jan Strojil se zabývá problematikou rezistence antibiotik.

Lékař Strojil: Šetření antibiotiky nám za dvacet let může zachránit život

Když před dvaceti lety pacient přišel k lékaři bakteriální infekcí, dostal na ni antibiotika. Dnes na tutéž infekci krabičku stejného léku nedostane. Přestal totiž účinkovat. Rostoucí rezistence antibiotik je jednou z největších výzev současné medicíny. Problematikou se dlouhodobě zabývá farmakolog a lékař Jan Strojil.

Z aplikace speciálního nástřiku odpuzujícího viry a bakterie v jednom z autobusů Městské hromadné dopravy v Kolíně.

OBRAZEM: Před bacily ochrání cestující v kolínských autobusech ionty stříbra

V autobusech kolínské městské hromadné se testuje speciální povrchová úprava odpuzující viry a bakterie. Jedná se o technologickou novinku, biocidní úpravu povrchů. Vysoce efektivní antimikrobiální nátěrový systém se nazývá NG Coatings a vyvinula ho česká firma ve spolupráci s chemicko-technologickou fakultou v Pardubicích.

Ilustrační foto

Antibiotika mají i odvrácenou tvář. Někde je jedí jako lentilky

Nesprávné a nadbytečné užívání antibiotik vede ke vzniku mnoha problémů. Lékaři na celém světě nyní čelí obtížným situacím, kdy pacienty s infekcí nelze adekvátně léčit, protože konkrétní bakterie je zcela rezistentní vůči dostupným antibiotikům.

Oblast rybníku Rosnička ve Svitavách čeká proměna, nové parkoviště a časem možná i místo pro karavany. Zdroj: město Svitavy

Kdysi jedovatá Rosnička u Svitav letos láká na čistou vodu, stezku a atrakce

/FOTO, VIDEO, VIZUALIZACE/ Zámek ani hrad Svitavy nemají, přesto město dokázalo přitáhnout turisty z celé republiky. Sváťova zážitková cesta u rybníku Rosnička zabodovala i u odborníků. Letos přibudou další atrakce. Svitavy počítají s rozvojem oblasti u rybníku, investují nejen do nového parkoviště, ale zaměří se i na kvalitu vody a do budoucna tady možná vznikne i kemp. Podívejte se ve vizualizaci, jak má okolí Rosničky v budoucnu vypadat.

Strčit maso před vařením pod kohoutek není nejlepší nápad.

Musí se maso před vařením mýt? Není to nejlepší nápad

„Maso nejprve očistíme a pak…“ Očistíme v kuchařských pokynech obvykle představuje okrájení šlach, blan, části kostí nebo jejich zbytků, kůže, případně dodrání špatně otrhaného peří. Rozhodně to ale není „omyjeme“, ačkoli je o tom řada z nás skálopevně přesvědčená. Takže až příště někoho uvidíme, jak se chystá strčit steak nebo celé kuře pod kohoutek, můžeme mu rovnou začít vysvětlovat, že to není dobrý nápad. Nejen kvůli úpravě, ale především kvůli hygieně. Tady je pět hlavních důvodů.

Jarní vůně má opravdu překvapivé vysvětlení

Proč jaro voní? Nemohou za to květiny, ale hmyz a bakterie

Už to taky cítíte? Jarní vzduch, který má svou nezaměnitelnou vůni. Někomu může dokonce připomínat čerstvě vyprané prádlo. Pokud přemýšlíte, co toto jarní aroma způsobuje, věřte, že jarní květiny to nejsou. A dost možná budete i překvapeni, kdo za touto omamnou vůní stojí.

Rýma. Ilustrační foto

Chronická rýma netrápí jen alergiky. Podrážděnou sliznici mohou zklidnit byliny

Stává se vám, že chytíte rýmu a poté se jí nemůžete zbavit? Nejde o nic neobvyklého, někdy se lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů. Znají to také alergici na pyl, kterým teče z nosu téměř nepřetržitě, když kvetou lípy nebo řepka. Pokud vás však ucpaný nos trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami do nosu si nevystačíte.

Ilustrační foto.

Chronická rýma netrápí jen alergiky. Podrážděnou sliznici zklidní bylinky

Stává se vám, že chytíte rýmu a poté se jí nemůžete zbavit? Nejde o nic neobvyklého, někdy se lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů. Znají to také alergici na pyl, kterým teče z nosu téměř nepřetržitě, když kvetou lípy nebo řepka. Pokud vás však ucpaný nos trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami do nosu si nevystačíte.

Ilustrační foto.

Chronická rýma netrápí jen alergiky. Podrážděnou sliznici zklidní bylinky

Stává se vám, že chytíte rýmu a poté se jí nemůžete zbavit? Nejde o nic neobvyklého, někdy se lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů. Znají to také alergici na pyl, kterým teče z nosu téměř nepřetržitě, když kvetou lípy nebo řepka. Pokud vás však ucpaný nos trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami do nosu si nevystačíte.

Ilustrační foto.

Chronická rýma netrápí jen alergiky. Podrážděnou sliznici zklidní bylinky

Stává se vám, že chytíte rýmu a poté se jí nemůžete zbavit? Nejde o nic neobvyklého, někdy se lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů. Znají to také alergici na pyl, kterým teče z nosu téměř nepřetržitě, když kvetou lípy nebo řepka. Pokud vás však ucpaný nos trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami do nosu si nevystačíte.

Ilustrační foto.

Chronická rýma netrápí jen alergiky. Podrážděnou sliznici zklidní bylinky

Stává se vám, že chytíte rýmu a poté se jí nemůžete zbavit? Nejde o nic neobvyklého, někdy se lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů. Znají to také alergici na pyl, kterým teče z nosu téměř nepřetržitě, když kvetou lípy nebo řepka. Pokud vás však ucpaný nos trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami do nosu si nevystačíte.

Stále větším celosvětovým problémem se stává rezistence bakterií na antibiotika.

Horší než AIDS. Třetím nejčastějším důvodem úmrtí je rezistence na antibiotika

Na rozdíl od srdečních onemocnění či mrtvic, které zabijí každoročně nejvíce lidí na světě, se o ní moc nemluví. Pro lidstvo ale představuje stále větší hrozbu. Rezistence bakterií na antibiotika se podle britských vědců řadí na třetí příčku seznamu nejčastějších důvodů úmrtí. Každodenně kvůli ní zemře tři a půl tisíce lidí.

Šerm, krásné kostýmy a můj pes, to byly nádherné chvíle.

Buď vám amputujeme nohu, nebo zemřete do 24 hodin!

Loňský červenec mi změnil život. Z poměrně banální záležitosti se ze dne na den vyklubala život ohrožující nemoc, která mě připravila o celou dolní končetinu. Dnes napínám všechny síly, abych mohla začít znovu chodit a plnohodnotně žít.

Přehnaná čistota může být projevem závažné duševní nemoci

Přehnaná čistota otevírá dveře nemocem a alergiím

Od malička nám vštěpují, že bychom měli žít v čistém prostředí. Není pochyb, že čistota je důležitá, ale čeho je moc … toho je příliš. Posledních několik desítek let žijeme v představě, že naše domovy by měly být bez bakterií. Výrobci v reklamách říkají, že jejich čistící prostředky odstraní až 99 % všech bakterií. Říkají, že bychom měli také dezinfikovat naše auta, pracovní prostory a obecně prostředí, abychom žili v pověstné bublině – bez jakýchkoli bakterií.

Laboratorní myš - ilustrační foto

Nová laboratorní myš pomáhá zkoumat střevní bakterie. Na vývoji se podíleli Češi

Novou laboratorní myš vyvinul česko - francouzský tým. U těchto druhů živých myší vědci dokážou přesně kontrolovat složení střevních bakterií. Akademie věd ČR (AV) o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Odborníci se pomocí myší snaží zjistit, jak společenství bakterií vznikají a jaký mají dopad na fungování organismu i vznik některých onemocnění. Výsledky výzkumu publikoval časopis Nature Communications.

Bojovat proti šíření koronaviru se v brněnské firmě rozhodli pomocí unikátní technologie. Ta zabrání šíření viru téměř ve všech případech.

Unikátní čistička v Brně: likviduje covid i chřipku. Zabudovaná je ve světlech

/FOTO/ Unikátní čistička vzduchu usnadňuje od čtvrtka práci zaměstnancům italské firmy v brněnských Bosonohách. Systém, který ze vzduchu pohltí téměř sto procent bakterií a virů je součástí nově otevřené výrobny specializovaných světel. Cílem je zabránění šíření nákazy koronavirem, technologie je ale účinná například také proti viru chřipky.

Bojovat proti šíření koronaviru se v brněnské firmě rozhodli pomocí unikátní technologie. Ta zabrání šíření viru téměř ve všech případech.

Unikátní čistička v Brně likviduje covid i chřipku. Zabudovaná je ve světlech

/FOTOGALERIE/ Unikátní čistička vzduchu usnadňuje od čtvrtka práci zaměstnancům italské firmy v brněnských Bosonohách. Systém, který ze vzduchu pohltí téměř sto procent bakterií a virů je součástí nově otevřené výrobny specializovaných světel. Cílem je zabránění šíření nákazy koronavirem, technologie je ale účinná například také proti viru chřipky.

Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě

Velká oxidační událost: vědci poodhalili jedno tajemství evoluce na Zemi

Podstatou, ba přímo synonymem pozemského života je možnost dýchat kyslík. Přesto ho v prvních dvou miliardách let existence naší planety nebylo v ovzduší mnoho. K takzvané Velké oxidační události došlo až poté, co se na Zemi objevilo dost sinic schopných provádět fotosyntézu, tedy přeměňovat sluneční svit na energii. Ale kdy k tomu došlo a jakým způsobem to proběhlo?