Ve Zlínském kraji se letos objevilo už 18 případů nákazy bakterií legionella. Poslední z nich byl zjištěn ve Valašském Meziříčí, kdy krajská hygiena potvrdila přítomnost bakterie v teplé vodě v bytovém domě.
Téměř dvě desítky lidí zemřely v Polsku po nákaze bakterií legionella, která vyvolává silný zápal plic. V Česku v posledních letech počty nemocných stoupají, k výraznějšímu šíření nahrává i snaha lidí ušetřit, kdy snižují teplotu v bojlerech.
Téměř dvě desítky lidí zemřely v Polsku po nákaze bakterií legionella, která vyvolává silný zápal plic. V Česku v posledních letech počty nemocných stoupají, k výraznějšímu šíření nahrává i snaha lidí ušetřit, kdy snižují teplotu v bojlerech.
Nepříjemné svědění hlavy můžete pociťovat obzvláště v létě, kdy se pokožka hlavy každý den potí. Pokud se nemůžete přestat škrábat ve vlasech, pak vás pravděpodobně trápí lupy, mykóza či seborea, anebo může být viníkem stres. Co způsobuje svědění hlavy, jak poznat o jaký problém jde, jak si od svědění ulevit a kdy raději navštívit dermatologa?
Už 11 obětí na životech si vyžádala nákaza bakterií legionella v Polsku, uvedl server Onet s odvoláním na oznámení hygieniků. Ti také uvedli, že bakterie se našla ve čtyřech z osmi dosud prozkoumaných vzorků vody z vodovodů v dosavadním ohnisku nákazy, městě Rzeszów na jihovýchodě země. Nákaza se objevila v dalších regionech - v sousedním Malopolsku a Lublinském vojvodství a také ve Velkopolsku na opačném konci země.
Určitě jste se už někdy dostali do sporu o to, jak má správně viset na záchodě toaletní papír. Zatímco jedni tvrdí, že správnou metodou je zavěsit ho čouhajícím koncem k sobě, jiní budou tvrdit opak. Jak má tedy toaletní papír viset správně a kam ho na toaletě ideálně umístit? A co vám hrozí, když budete toaletní papír zavěšovat na WC špatným způsobem?
V letních parnech se může zdát pár temp v nedalekém rybníku, nebo veřejném bazénu jako ideální nápad. Příjemný den strávený u vody však může končit rozsáhlou infekcí močových cest, mykózou či bakteriální vaginózou a dalšími komplikacemi. Ještě před koupáním je proto dobré vědět, jaká nebezpečí hrozí ženám v rybníku i bazénu, jak předejít vaginální infekci a jak mohou ženské zdraví ovlivnit sinice.
Průjem je v létě jedním z nejčastějších problémů. Není divu, že letní průjmy jsou největším strašákem dovolených i dětských táborů. Co na průjem platí a jak mu předejít? Pomáhá všeobecně rozšířená lidová rada, že na průjem je nejlepší popíjet coca-colu? Co při průjmu, kdy ztrácíme obrovské množství tekutin, pít a jaké jsou další babské rady na jeho utišení? Pokud právě nemáte po ruce protiprůjmové léky, zkuste účinné domácí prostředky.
Španělští vědci našli přirozeně se vyskytující kmen bakterií, který může pomoci zastavit přenos malárie z komárů na lidi. K tomuto objevu jim pomohla náhoda, když se u jedné z kolonií komárů při experimentu nevyvinul parazit malárie, informoval server BBC News.
Jen máloco dokáže zkazit dovolenou jako jakákoliv zdravotní komplikace. Jednou z těch méně závažných, zato však vysoce nepříjemných, je především pro ženy bakteriální či kvasinková infekce intimních partií. Jak se ale na dovolené mykózy rychle zbavit? Jak se zbavit kvasinek v pochvě? Jak léčit infekci pochvy či jak si poradit s mykózou i bez léku na předpis? Ale hlavně: jak se zbavit svědění pochvy?
I když jen málo lidí považuje úklid domácnosti za zábavnou záležitost, určitě se všichni shodneme, že pravidelné uklízení a udržování pořádku je pro chod domácnosti i život rodiny nezbytné. Občas se však stává, že některá místa při čištění opomíjíme, a tam se pak hromadí prach, špína a také bakterie. Na která místa při úklidu zapomínáme nejčastěji? Pojďte s námi zpytovat své uklízecí svědomí.
Chození v mokrých plavkách se nevyplácí. Především pokud je řeč o spodním dílu. Nošením vlhkého spodního prádla trpí především ženy, u kterých může nedostatečně vysušený díl plavek vyústit v nepříjemné a bolestivé intimní problémy. Proč je nošení mokrých plavek tak nebezpečné, jak se vyhnout infekci intimních partií a co s plavkami rozhodně nedělat?
Svědění a pálení v intimních partiích, které způsobuje vaginální mykóza, zažijí někdy za život tři ze čtyř žen. A každá druhá z nich navíc trpí opakovaně. Jak ženy řeší tuto nepříjemnou kvasinkovou infekci? K lékaři se mnohým z nich nechce, a nevypraví se ani do lékárny, kde lze koupit volně prodejné léky na vaginální mykózu. Místo toho sahají raději k babským receptům a intimní problémy řeší doma. Našli jsme nejbizarnější rady z českého internetu a požádali gynekoložku o jejich okomentování.
Od doby, kdy byla vynalezena kanalizace, obvykle putuje obsah našich střev do toalety, kde naše starost s vyprazdňováním končí. Fekálie ale překvapivě mohou sloužit jako cenný dar pro všechny lidi, jejichž střevní ekosystém je narušen. Jak ale stolici darovat, kdo se může stát dárcem, k čemu darovaná stolice slouží a jak probíhá její transplantace?
Stává se vám, že v ledničce najdete jídlo, na které jste zapomněli, nebo které už tam dávno nemělo být? Jednou za čas se to snese, ale pokud se to stává častěji, měli byste být pečlivější. Když nemáte přehled o svých zásobách, může se stát, že některým potravinám projde lhůta spotřeby a mohou být zdraví nebezpečné. Dodržet pár pravidel skladování jídla v ledničce se vyplatí jak vašemu zdraví, tak vaší peněžence.
Pocení je problém číslo jedna během každého léta. Jestli něco řešíme ještě častěji než ochranu před slunečním zářením, tak je to ochrana před pocením a jeho následky. Jak zabránit nadměrnému pocení a co je na něj lepší, jestli deodoranty nebo antiperspiranty? Leckdy jdeme ještě víc do hloubky a chceme, aby přípravky, které zabrání pocení a omezí zápach, neobsahovaly hliník, o němž se říká, že může způsobovat rakovinu. Po jakém deodorantu či antiperspirantu tedy nejlépe sáhnout? A jak mít nadměrné pocení pod kontrolou?
22. června slaví ženy na celém světě mezinárodní den bez spodních kalhotek. I přesto, že spodní prádlo funguje jako jakási bariéra mezi genitáliemi a další vrstvou oblečení, některé ženy, ale i muži, si nemohou chození „naostro“ vynachválit. Je ale lepší nosit spodní prádlo každý den nebo chodit bez něj? A je pravda, že chození bez kalhotek předchází zánětům, vyrážkám a množení bakterií?
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací výrobku Vepřová marinovaná krkovice Gurmán steak, který byl prodáván v prodejně potravin Albert v Ústí nad Labem. V tomto výrobku byla zjištěna přítomnost nebezpečné bakterie Salmonella Typhimurium.
Kontroly kvality kohoutkové vody v Česku se zpřísní. Nově se budou týkat i domovních rozvodů. Důraz budou hygienici klást na rizika přítomnosti bakterie legionella a olova.
Lidoví léčitelé, ale i běžné lékárny nabízejí řadu produktů pro očistu střev. Poptávka je obrovská. Ve střevech se nám díky našemu špatnému životnímu stylu údajně množí nebezpečné bakterie, a tak je prý nutné jednou za čas celý střevní trakt pořádně pročistit. Zeptali jsme se, co na to říká náš přední odborník na imunitu, profesor Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Jak odstranit pach z dřevěného kuchyňského prkénka a co pomůže na zatuchlé poličky z lednice? Sluneční paprsky mají větší čistící schopnost než mnoho běžných prostředků. Zbavují zápachu, bělí prádlo, zabíjí roztoče a spóry plísní, ale i čistí některé kuchyňské náčiní. Dát každý den vyvětrat ložní prádlo na balkon a nechat sluneční paprsky, ať si poradí s parazity a dodají peřinám čerstvý nádech, je skvělý nápad. Peřiny ale nejsou to jediné, s čím si slunce poradí.
Problém špinavých peněz v Česku řeší policie a soudy, ale stejně tak by se jím měli zabývat i hygienici a lékaři. Špinavé peníze totiž nepředstavují zlo jen pro spravedlnost, ale mohou být nebezpečné také pro zdraví, pokud vezmeme výraz špinavý doslova. I když dnes při většině plateb dáváme přednost bezhotovostnímu způsobu, peníze v peněžence stále máme a spolu s nimi v ní nosíme také přehlídku nejrůznějších bakterií, virů a plísní. A někdy i zbytků drog.
Nedávno zkomplikovala život stovkám studentů na harcovských kolejích běžná namátková kontrola hygieniků na univerzitních kolejích v Harcově, která odhalila začátkem dubna bakterii legionellu v potrubí teplé vody. Jednalo se o bloky A a D. A zatímco u prvního bloku skončil zákaz sprchování už 24. dubna, u bloku D se stále čekalo na výsledky odběrů.
Jistě jste se už někdy setkali s názorem, že se vejce musí před použitím umýt, abyste zamezili kontaminaci připravovaného pokrmu bakteriemi salmonely. Jiní však nad tímto tvrzením kroutí hlavou a tvrdí, že omývání vajec vás salmonely nezbaví, že je zbytečné, nebo že je dokonce nebezpečné. Jaký postup je správný? A jak zničit bakterie salmonely?
Nedávno zkomplikovala život stovkám studentů na harcovských kolejích běžná namátková kontrola hygieniků na univerzitních kolejích v Harcově, která odhalila začátkem dubna bakterii legionellu v potrubí teplé vody. Kontrolní odběr vody dopadl dobře pro blok A, kde se od dneška, tedy 24. dubna, mohou jeho obyvatelé opět sprchovat. Na bloku D zákaz sprchování nadále trvá, 27. dubna budou provedeny další odběry.
Na ocet se pějí samé ódy. Zastánci ekologického úklidu si nemohou vynachválit jeho univerzální použití. Ti, kdo se nejraději léčí alternativními způsoby, ocet popíjejí pro lepší zdraví. Neobejde se bez něj žádná kuchyně. Ale jako u všeho dobrého, i u octa platí, že by se měl užívat střídmě, a to především při konzumaci.
Nová studie, jejíž autorem je kosmetická značka Spectrum Collections, zjistila, že kosmetické štětce mohou být špinavější než záchodové prkénko. Neumyté make-upové štětce na sobě měly neuvěřitelné množství bakterií.
V noci z 14. na 15. dubna je to magických 111 let od potopení Titaniku. Nejslavnější vrak světa ale nemá klid ani po tak dlouhé době. Je jen otázkou času, kdy nadobro zmizí. Zní to jako z nějakého špatného hororu, ale je to realita: vrak Titaniku, který odpočívá na dně Atlantiku v téměř čtyřkilometrové hloubce, požírají teprve nedávno objevené bakterie, které denně spořádají 150 až 180 kilogramů železné hmoty nešťastného parníku. Při jeho původní hmotnosti zhruba 50 tisíc tun se může zdát, že bude trvat ještě stovky let, než nejslavnější světový vrak spořádají (schválně, zkuste si to spočítat), ale pravda je poněkud složitější.
Jak dlouho se hojí otevřená rána? Rozhodně by to nemělo trvat půl roku. Paní Marii je 78 let a takové bolesti, jako jí způsobily bércové vředy, snad ještě nezažila. Šest měsíců se marně doma snažila nehojící se vředy na dolních končetinách vyléčit. Oplachovala je vodou a překrývala klasickým obinadlem. Žádné zlepšení se ale nekonalo, spíš se vše zhoršilo. „Bércáky“ svědily, hnisaly, strašně bolely a rána se postupně zvětšovala.
Energetická krize a zdražování se podepsalo nejen na rodinných rozpočtech a lidé hledají způsoby, jak ušetřit. Jejich pozornost se upnula na teplou vodu, snaha ovlivnit její spotřebu a teplotu může vést k problémům s kvalitou teplé vody a následným zdravotním komplikacím.
Městský úřad v Litovli svolal „krizový štáb“ kvůli úhynům labutí na rybnících. Ptáky zabíjí botulismus způsobený bakteriemi v sedimentech. Pomoci by mohlo očkování labutí, které plánovali pracovníci Záchranné stanice v Pateříně. Vakcína ale není nedostupná.
Pokud si pořídíte kontaktní čočky, abyste i bez brýlí viděli jako ostříži, nezapomeňte se důkladně proškolit ve správném zacházení s nimi. Že je to jasné a nebudete přeci riskovat, že si poškodíte zrak? Pak patříte k menší skupině nositelů kontaktních čoček, kteří se o ně dobře starají. Ti ostatní si totiž otázky, jak dlouho nosit kontaktní čočky, jak měnit fyziologický roztok a jak často vyměnit pouzdro, moc nekladou. A podle toho to pak vypadá.
Páchnoucí dech je velmi nepříjemnou záležitostí, která postiženému může ztížit styk s ostatními lidmi. Nikdo totiž nechce vést dlouhé debaty s člověkem, z jehož úst je cítit hnilobný zápach. Důvodů, proč náš dech zrovna nevoní, a to nejen po ránu, může být hned několik. Začíná to u špinavého jazyka a končí selháním jater. Zbavit se špatného dechu však není nemožné.
Otřesný puch, který se line z vašich nohou kdykoliv si zujete boty, není příjemný ani pro vaše okolí, ani pro vás samotné. I vysoce postavený a vážený člověk okamžitě ztratí důstojnost, když je z jeho ponožek cítit odér, který nelze ignorovat. Jak se ale smradlavých nohou zbavit, co zápach způsobuje a co vám opravdu může pomoci s jeho odstraněním? Přinášíme vám ohlasy a tipy z řad odborníků.
Pacient z Olomouckého kraje, u něhož Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ) odhalila první letošní případ nákazy záškrtem v Česku, má už za sebou antibiotickou léčbu a není infekční
Tým australských vědců odhalil nízkou, ale pravděpodobnou souvislost mezi lidským zlozvykem a zvyšováním rizika vzniku demence, možná i Alzheimerovy choroby. Na vině jsou bakterie, které využívají nos jako dálnici k mozku.
Nevesele mohou vánoční svátky skončit pro ty, kdo se snaží dojíst všechny dobroty, nachystané na Štědrý den. Nejen kvůli špatné přípravě pokrmů nebo nevhodnému skladování kulinářských skvostů může jídlo způsobit nemalé zažívací obtíže. Každá potravina má prostě svou trvanlivost a tu je dobré respektovat.
Chladné a mrazivé období zimy si většina lidí spojuje s velkým množstvím nachlazení a chřipkami. Viry i bakterie jsou ovšem ve vzduchu celoročně a v zimě se jejich počet nijak nemění. Proč jsou lidé tedy v zimě častěji nemocní než jindy? Odborníci zjistili, že klíč k odhalení této otázky spočívá v mrazivém vzduchu. Podle nové studie studený vzduch ničí imunitní procesy probíhající při dýchání v nose.
Drahé energie drtí domácnosti, které, aby ušetřily, sahají k úsporným opatřením. Vzhledem k tomu, že nejvíce energií hned po vytápění spotřebuje ohřev vody, doporučují někteří rádci snížit teplotu vody v bojleru. Takovým šetřením ovšem mohou lidé vážně ohrozit svoje zdraví.
Výrazně méně topit a zároveň i méně větrat, aby neunikalo teplo? Tak tento přístup je opravdu rizikový. S varováním nepřišel žádný opatrný soused, ale zcela seriózní zdravotnická instituce – Státní zdravotní ústav. Stejně tak nabádá, aby lidé zbytečně nesnižovali teplotu ohřáté vody určené pro koupání či sprchování. Obezřetní buďte i na pracovištích.
Evropský antibiotický den, kteří připadá na pátek 18. listopadu, připomíná že i když byla na trh uvedena před více než půl stoletím jako téměř zázračný lék, může být jejich neuvážené užívaní spíše nebezpečné. Nekontrolované podávání a někdy zbytečné užívání vede k výraznému vzestupu odolných bakteriálních kmenů. Narůstající rezistence k antibiotikům je celosvětový problém.
Kaliště na Pelhřimovsku má problém s pitnou vodou. Jsou v ní bakterie. Obec vzniklé komplikace řeší s hygienou. Obec se třemi stovkami obyvatel má dvě studny, ze kterých čerpá vodu. Navzdory filtru se do ní dostaly bakterie, které ji znečistily. Nyní si musí místní vodu k pití převařovat.
Jsou malinké, lítají, je jich hodně a jsou otravné. Znáte je? Ano, jsou to octomilky. Nebzučí, nekoušou, ale nikdo je nevidí rád. Když se jedna objeví v kuchyni, je jasné, že vzápětí uvidíte i její další kamarádky a že jich bude přibývat. Přilákali jste je na ovoce, které není nejčerstvější, na zkvašenou ovocnou šťávu, kompot nebo marmeládu, ale i na zbytky piva či vína.
Nové vybavení pro včasnou detekci bakterií nacházejících se v krvi pacientů se závažnými až život ohrožujícími onemocněními již využívají mikrobiologové z Fakultní nemocnice v Olomouci.
Když je řeč o místě s nejvyšším výskytem bakterií, možná si představíte toaletu, kuchyňskou houbičku a klávesnici, o kterých byla nejednou v této souvislosti řeč. To však nejsou zdaleka jediná místa, na kterých bakterie ulpívají a množí se jako houby po dešti. Podobných míst je nespočet a my vám dnes prozradíme nejčastější z nich.
Výzkumníci z Bristolské univerzity v Británii udělali velký krok vpřed v syntetické biologii: vytvořili umělý systém, který vykonává několik klíčových funkcí živé buňky, včetně generování energie a produkce genů. Informuje o tom Science Alert.
Před nebezpečím, že by drůbeží klobásy zakoupené v jediné prodejně v republice, a to v Chrášťanech na Praze-západ, mohly obsahovat zdravotně závadné bakterie listerie, varovala ve čtvrtek 22. září Státní veterinární správa ČR. Tlumočí varování, které dostala od italských kolegů v reakci na onemocnění konzumentů, která se vyskytla na území Itálie.
Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) letos odhalily mimořádně vysoké podíly nevyhovujících zmrzlin a ledů do nápojů. V období do 15. srpna nevyhovělo 56 procent vzorků zmrzlin a 75 procent vzorků ledů do nápojů, výsledky kontrol jsou tak nejhorší za posledních šest let. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě. Upozornila na to, že výsledky nevypovídají o situaci na celém trhu, protože se kontrolují hlavně problematické provozovny.