„Kdybych říkal babičce, že se teď jedí lišejníky a brouci a vaří se čaj ze spadaného listí, tak mi řekne: ,Radečku, prosím tě, když byla válka, taky bylo blbě, ale tohle se nejedlo ani tehdy,“ směje se slavný kuchař Radek David, který Česko reprezentuje na zahraničních soutěžích, vede restauraci La Veranda v Praze, Babiččinu zahradu v Průhonicích a sedm restaurací v Kyjevě.
Mirovice - V mirovické městské knihovně se čtenáři setkali při středečním Čaji o páté se spisovatelkou Hanou Marií Körnerovou (1954), autorkou téměř třiceti knih - historických románů, ale také knih ze současnosti.
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Drahé dámy, byly jste dnes ráno na mši? Prý máme nového faráře. A údajně je to fešák! Tři ženy v šatech, které se nosily zhruba před sto lety, sedí při odpoledním čaji u stolku a vzpomínají na jednu z vyškovských významných osobností. Kněze Bohumíra Bunžu. Ve zhruba půlhodinové etudě vyprávějí jeho životní příběh. Je součástí Historie Vyškova v živých obrazech. Akce, která v sobotu navečer přenáší návštěvníky vyškovské zámecké zahrady do doby elegance, spousty radostí, ale i strastí. Do období první republiky.
Žamberk /Píšete nám/ - Letošní rok si připomínáme 100. výročí od zavedení mimořádných opatření v zásobování obyvatelstva za 1. světové války. Rakousko-uherská monarchie mimo zabavování železného šrotu, kostelních zvonů, kožešin, vlny a dalšího, byla nucena již na počátku války zavést přídělový systém na potraviny a často i násilně zabavit veškerou zemědělskou úrodu. Těmito, ale i dalšími tématy se zabývá výstava Městského muzea Žamberk.
Babí léto s sebou nese nádech nostalgie. Můžete se jí bránit třeba tak, že vysadíte kytičky, které vám příští rok ohlásí příchod jara. Nastává čas sázení sněženek a bledulek.
Kladruby – Uplynulý víkend patřil v Kladrubech pouti. Tradičně už ji město Kladruby pořádá na několika stanovištích, kde si každý návštěvník pouti najde to, co je mu nejbližší.
Plzeň – Setkání se spisovatelkou Irenou Fuksovou pořádá ve středu 16. srpna od 16 hodin v rámci besed Literární čaj o páté Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje.
Skuteč - Řemeslná sobota 19. srpna bude tradičně ve znamení zprovozněných pracovišť muzejních expozic. V ševcovské světničce se budou šít boty a to nejen za pomoci jehel a dratví, ale také na prvorepublikovém šicím stroji Adler.
Černá v Pošumaví – S Davidem Neumannem jsme si povídali o létě, Lipnu a koktejlech. Je profesionálním barmanem, majitelem plážového baru Windy Point a mistrem ČR a vicemistrem Evropy ve flair bartendingu, tedy v točení, házení do vzduchu, žonglování, balancování a chytání láhví a nápojů.
Česká republika se sice nemůže pochlubit mořem, ani horami, šplhajícími vysoko k mrakům, přesto je naše krajina jedinečná. V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se nyní vydáme do těch nejkrásnějších koutů naší země. A že se bude na co dívat! Dnes se společně vydáme do míst, kde to tepe životem.
Vysoká - Přinést lidem zdraví a ochránit je před neduhy přírodních živlů. Takové je poselství požehnaných bylin, které si mohli zdarma odnést lidé z obce Vysoká na Chebsku.
Blanensko, Vyškovsko – Včelaři na Blanensku i Vyškovsku hlásí úbytek medu. Oproti loňsku je snůška téměř poloviční. Ceny medu přesto zatím zůstávají podobné jako před rokem.
Praha - Největší evropský festival čaje Čajomír Fest se konal poprvé v roce 2009. Oproti jiným festivalům se však otevírá již v pět hodin ráno a končí až ve večerních hodinách. Na tomto neobvyklém mezinárodním festivalu se představují odborníci z Česka i ze zahraničí.
Lékárny z celého Česka překvapil dopis z ministerstva zemědělství. Úřad jim dal ultimátum. Prodávat bylinný čaj v biokvalitě může přijít některé lékárny draho. Alespoň pokud ho nabízejí na internetu. Platit mají až milion korun.
Brniště – Chabá izolace a absence civilizačních vymožeností celoroční užívání jurty příliš neulehčují. Přesto se najdou nadšenci, které takový život láká.
Pardubický kraj - „Větrám v noci, přes den raději nevycházím ven,“ svěřila se seniorka z Lanškrouna, která se v tomto týdnu vyrovnávala s vlnou veder. Starší lidé snášejí horko velmi špatně.
Olšany /FOTOGALERIE/ – Zdá se to jednoduché. Přejít přes lávku, přitom prolézt přes dvě velké duše a stejným způsobem se vrátit zpět. Jenže pokud se lávka houpe na vodě, náročnost je mnohem vyšší. Je horké sobotní odpoledne a obyvatelé Olšan si užívají osvěžující zábavu. Třetí ročník Neckyády, která se koná na tamním rybníku.
Mariánské Lázně - Festival čaje a čajové kultury ČajoKrásno si budou moci užít všichni, kteří o tomto víkendu dorazí na Ferdinandovu kolonádu v Mariánských Lázních.
FOTOGALERIE / V úterý i ve středu teploměry ukazovaly přes šestatřicet stupňů, ve Zlíně v úterý teplota dokonce překonala rekord z roku 1994. Tehdy lidé na teploměrech naměřili 35,1 °C.
Učitelky v mateřských školách se snaží připravit dětem program odpovídající současným horkým dnům. V řadě školek je nyní provoz přerušen kvůli letním prázdninám. V těch otevřených, které oslovila agentura ČTK, dbají na zvýšený pitný režim, drží děti ve stínu a sprchují je vodou.
Ostrava - Povolání, které byste v tomto počasí nechtěli dělat. Při odpovědi na tuto otázku nepochybně velmi brzy jmenujete profese řidiče hromadné dopravy nebo stavebního dělníka. Právě od nich jsme si nechali povědět, jak se jim v současných vedrech pracuje.
Povolání, které byste v tomto počasí nechtěli dělat. Při odpovědi na tuto otázku nepochybně velmi brzy jmenujete profese řidiče hromadné dopravy nebo stavebního dělníka. Právě od nich jsme si nechali povědět, jak se jim v současných vedrech pracuje.
Někdy se události samy od sebe poskládají. A člověk se vydá cestou, o které sní, i když se odlišuje od jeho současného života. Podobně se to stalo i šestařicetileté Haně Jánské z Loun, která založila bylinkovou zahradu Byliny pro vás, aby udělala radost sobě i jiným.
Svratka – Do nálady minulých let už se opět dostávají ve Svratce, kde se pilně chystají na tradiční Retroden. Už devátý ročník zábavné akce se tam odehraje v sobotu 5. srpna, program začíná ve 14 hodin v areálu hasičské a sokolské zahrady.
Louňovice pod Blaníkem /obrazem/ – Přehlídky Right News Music Garden věnované reggae si na zahradě zámku v Louňovicích pod Blaníkem užívali její návštěvníci v sobotu 29. července už poosmé.
Sladké lístky stévie umějí osladit čaj nebo kávu, a přitom se po nich nepřibírá na váze. Kdo to chce vyzkoušet a nemá důvěru v umělé sladidlo, které se z této rostliny vyrábí, může si stévii vypěstovat doma. Není to ale jen tak.
Ústí nad Orlicí - Místní část Knapovec v Ústí nad Orlicí se už léta potýká s nedostatkem vody. Stávalo se, že z kohoutků netekla voda, místní museli pitnou vodou šetřit, zakázáno bylo napouštění bazénů nebo zalévání zahrádek. Problém s nedostatečnými zdroji řeší nový vodojem, po stavební stránce je už hotov.
Pohled - Letos připadá konání známé svatoanenské pouti, spojené s poutním areálem Svaté Anny nedaleko Pohledu, na víkend 29. a 30. 7. Stejně jako loni doprovází pouťové dění pestrý kulturní program.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Ve čtvrtek začalo na pardubickém závodišti Mistrovství ČR ve všestrannosti. Na účastníky čeká v dráze více než sto skoků. Některé jsou koním a jezdcům známé z předchozích let, třicítka skoků je ale zbrusu nová.