
Ve Vrskmani rostou malí bylinkáři
Vrskmaň - /GALERIE/ - V úterý a ve středu v Jirkově probíhají zápisy do celkem deseti školek. Mezi nimi je i školka Pošťáček ve Vrskmani, kde se děti učí rozeznávat byliny a určovat, čím nám prospívají.
Vrskmaň - /GALERIE/ - V úterý a ve středu v Jirkově probíhají zápisy do celkem deseti školek. Mezi nimi je i školka Pošťáček ve Vrskmani, kde se děti učí rozeznávat byliny a určovat, čím nám prospívají.
Patříte mezi ty zahrádkáře, kteří kromě nádherně rozkvetlé zahrady plné pestrobarevných květin mají rádi, když zahrada nese i svůj užitek? Začněte s pěstováním bylinek. Nejen pěkně vypadají. Využití pro bylinky najdete v kuchyni, ale také při léčbě mnoha zdravotních potíží.
Deník upozornil, že na klavifon vyráběný v Krnově hrávali Plastici i Mimikry. Koluje historka, že Sášovi Pleskovi z kapely Brutus krnovský klavifon sežral pes. Požádali jsme ho o skutečný příběh jeho klavifonů.
Kamenice nad Lipou – V rámci poutě, která do Kamenice nad Lipou přijede už tento týden, se tradičně v okolí tamního kulturního domu uskuteční i nedělní jarmark.
Královéhradecko, Jičín - Padesát tisíc korun pro Hospic Anežky České a po deseti tisících pro královéhradeckou školu Daneta, Oblastní charitu Hradec Králové a organizaci Sportem proti bariérám pomohli získat účastnici charitativní akce Každý krok pomáhá, která oficiálně skončila během Dne zdraví v Jičíně.
Litoměřice - Litoměřická diecézní charita se opět zapojila do již pátého ročníku akce města „Místa v Litoměřicích přátelská seniorům", tentokrát zábavnou formou vědomostní soutěže KOLO-TOČ.
Znosim - Na motorce předvádí náročné triky se zlomeninou nebo i když ho sužuje kýla. Zraněnou dlaň si zatejpuje rozstřihnutou kreditní kartou, bolest z kýly utlumí přivázanou kuličkou v pupíku. Nic ho prostě nezastaví! Vždyť freestyle motokrosař Libor Podmol vybojoval v sobotu 22. dubna na mistrovství Evropy v Mnichově druhé místo, ve středu 26. dubna pak nastoupil na operaci kýly. V novém unikátním videu odhalil duchovní metody, které mu pomáhají. „Snažím se v něm odkrýt své motivační myšlenky. Těší mě, když mohu lidi inspirovat," prohlásil Podmol, mistr světa z roku 2010.
Náchodsko - Přinášíme vám tipy na zajímavé čarodějnické akce v našem regionu.
Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany zavedli užitečnou záležitost, takzvanou Snídani pro dobrou věc. Zaměstnanci si mohou přímo na místě koupit snídani, a zároveň tím podpořit neziskovou organizaci ze svého okolí.
Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany zavedli užitečnou záležitost, takzvanou Snídani pro dobrou věc. Zaměstnanci si mohou přímo na místě koupit snídani, a zároveň tím podpořit neziskovou organizaci ze svého okolí.
Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.
Stebnice – Časy socialistické éry si už poosmé připomenou recesisté v kempu Stebnice na Chebsku.
Žďár nad Sázavou – Férově snídat se bude ve Žďáře nad Sázavou i letos. Happening Férová snídaně, který je piknikem pro širokou veřejnost podporující prodej fairtradových a lokálních produktů, se v okresním městě uskuteční v sobotu 13. května od 9 do 12 hodin.
Letohrad – Tam, kde běžně stávají zaparkovaná auta, patřilo v neděli dopoledne prostranství dětem. Místní firma OEZ na svém parkovišti i letos uspořádala netradiční oslavu Dne Země – dětem nabídla možnost malovat křídami po zemi a soutěžit tak o pěkné ceny. Soutěžilo se v pěti kategoriích dle věku dětí a na asfaltu vznikaly mnohdy zajímavé kresby.
Mirovice – V mirovické městské knihovně bude ve středu 26. dubna v 17 hodin v tradičním pořadu Čaj o páté hostem liberecký spisovatel Otto Hejnic.
Orlickoústecko - Vědci z USA zjistili, proč se samy od sebe rozvazují tkaničky. Co dalšího by podle vás měli zkoumat, jaký vědecký úkol čeká na odhalení?
Brná - O rekordy tentokrát nešlo. Dobrovolné startovné Charitativního běhu Plamínek naděje, který se běžel v sobotu v Brné, by se mělo směnit za speciální chodítko pro nemocnou Aničku Fišerovou.
Střední Čechy – Bude se ještě někdy opakovat situace se čtvrtečním přijímáním kotlíkových dotací středočeským hejtmanstvím, kdy před krajským úřadem čekaly stovky žadatelů o příspěvek na výměnu kotle (z nichž někteří se doslova utábořili, místo ve frontě si hlídali už od úterka – a objevilo se i samozvané vydávání pořadových čísel, za která prý někteří zájemci dokonce platili)? Čekajícím lidem úřad alespoň zajistit přístup na toaletu, do kantýny – a poskytl i teplý čaj.
Valeč – Již potřetí zámecký areál ve Valči na Karlovarsku zaplaví zcestovalá atmosféra. O víkendu od 21. do 23. dubna vás čeká třetí ročník cestovatelského setkání Zcestovalec.
Den Země je celoplanetární kampaní a ten vsetínský v pátek 21. dubna v Panské zahradě se zařadí mezi 2 bilióny akcí, které se k této příležitosti uskuteční. Oficiálně je již 47. ročníkem, který probíhá ve 175 státech světa. Účastní se jej více než miliarda lidí.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Říkanka na velikonoční téma včera zahájila další z pravidelných kavárniček pro seniory v hotelu Zlatá Stoupa v Kutné Hoře.
Karlovarský kraj – „Tak můžeme jít," říká mi paní stojící vedle mě. Zdánlivě jednoduchý pokyn. Pro mě ale ne tak docela. Na očích mám totiž černé brýle a v ruce bílou slepeckou hůl. Po několika opatrných, pomalých a velmi nejistých krůčcích jsem naprosto ztracená.
Branice - Mladí hasiči ve spolupráci s Mateřskou školou Branice se každoročně scházejí a společnými silami udělají pořádek v obci.
Ročně je navštíví více než 450 tisíc lidí. Jaké upomínkové předměty na Ostravu si v nich nejen turisté mohou koupit?
Doksy /FOTOGALERIE/ – Byla zima, z vedlejšího pole foukal ledový vichr. Hráčům nešlo nic, nač sáhli. A po špatném výkonu zaslouženě prohráli. Jenže zima odešla s pozápasovým čajem či lokem něčeho ostřejšího. A výkon a výsledek? Budou brzy zapomenuty, to je výhoda fotbalu. Co je důležité, Doksy si svůj nedělní fotbalový svátek v podobě přímého televizního přenosu z jejich mače s Unhoští užily. A diváci, kterých se sešlo na pět stovek, všem aktérům zatleskali.
Krásensko - Na Vyškovsku je výjimečná. To, že začíná časně nad ránem, nikoho neodrazuje. Naopak si krásenská velikonoční jitřní mše svatá získala takovou oblibu, že ještě před pár lety na ni mířili i mladí z Vyškova. Pěšky. „Skupina vyšla z města o půlnoci a ve čtyři byli v Krásensku," vzpomíná tamní farář Jan Plodr.
Vyšší Brod - Po zaniklých obcích a krásách přírodního parku Vyšebrodsko se vydali nadšenci při odemykání stezek na Vyšebrodsku.
Žďár nad Sázavou – Výjimečné a významné výročí, kamennou svatbu, oslavili manželé Holcovi ze Žďáru nad Sázavou. Jejich společný život nebyl leckdy snadný, ale vždy byl naplněný láskou, vzájemnou podporou a soudržností velké rodiny, kterou založili už před pětašedesáti lety.
Hongkong (od zvláštního zpravodaje Deníku Rovnost) – Z mistrovství světa v dráhové cyklistice v Hongkongu přináší exkluzivní zpravodajství sportovní redaktor Deníku Rovnost Jaroslav Kára. Každý den přiblíží své osobní postřehy z dějiště šampionátu také v zápisníku.
Holubov – Více než dvacet tisíc korun získali holubovští skauti Nadaci pro transplantaci kostní dřeně.
Hradec Králové - Již tuto sobotu se poprvé v letošním roce budou v hradeckých Gayerových kasárnách konat farmářské trhy. Kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky nejen z hradeckého regionu tu budou k dostání mezi osmou hodinou ranní a polednem.
V současnosti je těžké si představit, jak vysokou cenu mělo kdysi koření. Zámořské výpravy se často konaly hlavně kvůli němu. Takovým exotickým a stále poměrně drahým kořením je kardamom. Co o něm možná nevíte? A jak ho dobře využít?
Střekov - Kameraman České televize, kronikář, bývalý majitel báječného Biografu U Františka, nadšený fotograf a dokumentátor, který těšil děti pohádkami. Tím vším byl František Šmahel. Jeho pohřeb se ve středu odehrál ve znamení velkých hitů stříbrného plátna v čele s písní ze Sedmi statečných.
Albrechtice nad Vltavou - V letošním školním roce se naše škola rozhodla zúčastnit se celostátní akce Noc s Andersenem, která podporuje čtenářskou gramotnost a zájem o knihy u dětí školního věku.
Mirovice - V rámci již pravidelného programu Čaj o páté v Městské knihovně v Mirovicích proběhla 29. března přednáška Mystika bratří Čapků PaeDr. Věry Kubové z Plzně.
Sokolov - Kočky v Sokolově bude nově odchytávat organizace s názvem Láskou ke kočkám. Ta sídlí v areálu městské společnosti Sokolovská bytová.
Domažlice – Při jednom z nejtěžších hasičských závodů v ČR, Výstupu na domažlickou věž, podávají obdivuhodné výkony nejen soutěžící hasiči, ale i ti, kteří tento extrémní závod pořádají.
Tachov – Tachovský zámek zahájil letošní letní sezónu. Zájem veřejnosti o komentované prohlídky byl opět mimořádný.
Vyškov /FOTOGALERIE/ - Potrvají čtyři dny a nabídnou typické jarní a velikonoční zboží. Vyškovské velikonoční trhy startují právě dnes (v pondělí). Letos na nich bude poprvé prodávat výrobky klientů i vyškovská charita.
Když se před deseti lety bourala přerovská Komuna, byl z toho hotový poprask. Lidé byli naštvaní, protože jim stavebníci přímo před očima demolovali památku, která k městu neodmyslitelně patřila.
Rosička – Vrtkavé aprílové počasí letos drželo v napětí organizátory tradičního zahájení turistické sezony na rozhledně Rosička na kopci nad stejnojmennou obcí.
Culturea každoročně představuje návštěvníkům z řad široké veřejnosti kulturu dvou odlišných zemí, přičemž v letošním roce se jedná o Řecko a Egypt. I letos Culturea získala čestnou záštitu obou velvyslanectví příslušných zemí.
Žďár nad Sázavou - V sobotu 8. dubna se uskuteční již 15. ročník zahájení jarní turistické sezony na rozhledně Rosička. Akci organizuje turistický oddíl mládeže Tuláci Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Active střediskem volného času Žďár nad Sázavou a obcí Sázava. Vítáni jsou jak pěší turisté, tak i cyklisté.
Louny - Začne příští pátek v 18 hodin, zájemci budou moci přijít celkem na tři „čajová setkání".
Čejkovice – Slavnostním rozkrojením dortu, na němž si záhy pochutnaly hlavně děti, odstartovaly oslavy čtvrtstoletí existence bylinkového ráje v Čejkovicích. Tamní výrobce biočajů a biokoření v neděli uspořádal Předvelikonoční jarmark.
Kouřim – „Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi, s červenými vejci, s žlutými mazanci, smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi," s tímto popěvkem procházel průvod dobově oblečených slečen a žen Muzeem lidových staveb v Kouřimi.
Písek - Jak se budí technici na Tylovce? Třeba výrobou vlastních přesýpacích hodin, ke kterým není potřeba žádného drahého materiálu.
Nedvědice – V pořadí 61. první jarní výšlap jihomoravské oblasti Klubu českých turistů v neděli 2. dubna uspořádají nedvědičtí turisté, půjde se jako memoriál turisty, značkaře a fotografa Ladi Bartoše.
S nástupem jara ze země vyrostou první květiny. Mezi nimi bude hromada malých výhonků kopřiv. Je to strašný plevel, který ale je dobré neopomíjet, protože je to úžasná léčivka.
Kouřim – Možná většina z nás, když vidí za okny jarní slunce, pomyslí si, že Velikonoce už opravdu nejsou daleko. Od soboty už můžete zavítat na tradiční velikonoční výstavu do kouřimského muzea lidových staveb.