Kreativ

ŠTÍTEK: energie

Veřejné osvětlení. Ilustrační foto.

Liberec musí šetřit. Možná vypne veřejné osvětlení nebo zdraží jízdné

Až 350 milionů korun navíc musí v příštím roce najít město Liberec v rozpočtu, aby zaplatilo za energie a zemní plyn. O tolik podle odhadů stoupnou ceny za elektřinu i teplo pro městské organizace i radnici. Aby se ušetřilo, začne možná město v noci vypínat osvětlení, omezit se mohou atrakce v bazénu nebo je ve hře i možnost zdražení jízdného v MHD.

Kolik bude platit Opava jako město za energie?

Energie nám zdraží až trojnásobně, odhaduje opavská radnice. Jaké jsou scénáře?

Ceny energií drtí a podle prognóz budou v příštích měsících drtit nejen české domácnosti. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i samosprávy, a to včetně té opavské. Za plyn a elektřinu už teď platí město o desítky procent více než loni a čísla stále stoupají. Kdy a kde se ceny nakonec zastaví, není jasné. Magistrát připravuje krizové scénáře, jak za energie ušetřit, založil kvůli tomu speciální tým.

Premiér Petr Fiala (ODS)

Fiala: Výsledek schůzky ministrů energetiky je úspěchem českého předsednictví

Výsledek pátečního jednání ministrů pro energetiku zemí Evropské unie je úspěchem českého předsednictví, řekl v Mikulově ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o velký posun. Ministři se shodli na tom, že chtějí využít nečekané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům, nedohodli se ale na zastropování ceny plynu z Ruska. 

Setkání ministrů pro energetiku. Na snímku český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu 9. září 2022

EU chce zisky producentů energie pro domácnosti. Strop na ruský plyn se nedohodl

Státy Evropské unie navrhují využít nečekané zisky producentů energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům. Po mimořádném jednání ministrů EU zodpovědných za energetiku to oznámil český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který zasedání vedl. Zástupci vlád Evropskou komisi (EK) pověřili také přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie či stanovení stropu cen plynu.

Ekonom Petr Zahradník

Ceny energií nelze ve válce nechat trhu, říká ekonom Petr Zahradník

Česko a Evropská unie jsou uprostřed energetické války, kterou proti Evropě vede putinovské Rusko. V tomto stavu se ceny energií nemohou podle ekonoma Petra Zahradníka ponechat trhu a je třeba, aby Unie i česká vláda zasáhly. Zdražení pro domácnosti musí být maximálně v desítkách procent. Růst cen o stovky procent podle odborníka vláda nesmí dopustit.

Sklárny v Úsobrně na Blanensku fungují od roku 1827. Nyní jsou v problémech kvůli astronomickým cenám elektřiny a plynu. Ve čtvrtek v nich dělníci odstavili jednu ze dvou pecí. Na snímku ředitel podniku Sklárny Moravia Petr Binko.

Prázdnou lahev za čtyři eura nikdo nekoupí, říká šéf skláren na Blanensku

/ROZHOVOR/ Bezprecedentní situace. Jakoby najednou došel kyslík a nedalo se dýchat. Tak popisuje ředitel společnosti Sklárny Moravia Petr Binko současnou situaci podniku, který funguje od roku 1827. V Úsobrně na Blanensku zaměstnává kolem dvou stovek lidí. Ve čtvrtek však odstavil kvůli astronomickým cenám za energie a nedostatku zakázek menší ze dvou pecí. Vyhlídky nejsou podle něj růžové. Tradiční sklárna, která vyrábí obalové a laboratorní sklo, balancuje každý den nad hrozbou uzavření. „Kdybychom nyní za současné ceny nakoupili elektřinu a plyn na příští rok, tak víme, že zákazník od nás nebude chtít ani jednu lahev,“ říká v rozhovoru pro Deník Rovnost Binko.

Sklárny v Úsobrně na Blanensku fungují od roku 1827. Nyní jsou v problémech kvůli astronomickým cenám elektřiny a plynu. Ve čtvrtek v nich dělníci odstavili jednu ze dvou pecí. Na snímku ředitel podniku Sklárny Moravia Petr Binko.

Šéf skláren na Blanensku Binko: Prázdnou lahev za čtyři eura nikdo nekoupí

Bezprecedentní situace. Jako by najednou došel kyslík a nedalo se dýchat. Tak popisuje ředitel společnosti Sklárny Moravia Petr Binko současnou situaci podniku, který funguje od roku 1827. V Úsobrně na Blanensku zaměstnává kolem dvou stovek lidí. Ve čtvrtek kvůli drahým energiím a nedostatku zakázek odstavil menší ze dvou pecí.  

Český premiér Petr Fiala.

Pelety několikanásobně podražily. Fiala: Musíme zasáhnout do ceny energií

Ceny raketově nerostou jen u plynu a elektřiny. Zjistil to například Milan Mráz z Protivína, který před několika lety vyměnil v rámci programu Zelená úsporám kotel na uhlí za kotel na pelety. Ale i jejich cena letos vystřelila nahoru. „Lze s tím něco udělat?“ zeptal se muž premiéra Petra Fialy (ODS) v debatě Deníku.

Restaurace, jídlo - Ilustrační foto

Zdražování ubytování na kolejích? Studentům v Brně provětrají kapsy také menzy

Po zdražování cen za ubytování na kolejích brněnských vysokých škol provětrá studentské peněženky od začátku nového semestru také navýšení částek za jídlo v menzách. Hlouběji do kapsy si sáhnou lidé na Masarykově i Mendelově univerzitě a na Vysokém učení technickém v Brně. Důvodem jsou především rostoucí ceny za energie a zohlednění inflace.

Český premiér Petr Fiala.

Kvůli drahým energiím nebude muset do exekucí padnout vůbec nikdo, řekl Fiala

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) slibuje, že v příštích dnech představí řešení pro drahé energie v letošní zimě. Pomoci by mělo jak domácnostem, tak i veřejným institucím a některým firmám. „Do exekucí kvůli cenám energií nemusí padnout vůbec nikdo,“ řekl ve čtvrtek Fiala v první z debat Deníku s premiérem.

HC Energie Karlovy Vary. Ilustrační foto.

Litvínovskou Vervu odstřelil dvěma góly Kružík

/HOKEJ/ V předposledním přípravném zápase před startem nového ročníku hokejové Tipsport extraligy oplatili hráči Energie porážku Litvínovu, který porazili 2:1 díky dvěma trefám Daniela Kružíka.

ŽIVÁ DEBATA: Ví premiér, co vás trápí?

VIDEO: Ví premiér, co vás trápí? Petr Fiala odpovídal na otázky ohledně energií

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) jistě ví, že lidi trápí drahé energie, potraviny, nájmy. Od toho je ale vrcholný politik, aby nejenom věděl, ale uměl si s tím poradit. Problematika stoupajících cen energií byla prvním tématem ŽIVÉ debaty Deníku. V ní jsme se konkrétně zajímali o to, jak vláda zajistí svůj slib, že nikoho nenechá padnout na dno, jakou slevu letos dostanou lidé díky energetickému sociálnímu tarifu, kdy se zopakuje pětitisícový bonus na děti do osmnácti let či co přinese státní obchodník s energiemi. Na záznam debaty se můžete podívat ve videu.

Sklárny v Úsobrně.

Ředitel sklárny v Úsobrně: Bojujeme o každý den a o každou vyrobenou lahev

Sklárny v Úsobrně na Blanensku založila hraběcí rodina Strachwitzů v roce 1827. Staré poctivé řemeslo tam drželo více než deset generací fachmanů. Nyní je podnik Sklárny Moravia, který vyrábí obalové a laboratorní sklo, ve velkých problémech. Drtí ho astronomické ceny energií. Ve čtvrtek bude odstavovat menší pec.

Rychle rostoucí ceny energií vedou stále více lidí k úvahám, jak změnit způsob vytápění anebo jaká další úsporná opatření zavést. Ilustrační foto

Jak v bytě rychle ušetřit za energie? Změny lze udělat i s minimálními náklady

Rychle rostoucí ceny energií vedou stále více lidí k úvahám, jak změnit způsob vytápění anebo jaká další úsporná opatření zavést. Některá z nich lze přitom zařídit snadno, prakticky okamžitě a bez jakýchkoliv nákladů. Jiná mohou fungovat také velmi rychle, ale už budou stát víc peněz. O tom, jak mohou lidé bydlící v bytech nyní rychle zareagovat, se dozvíte v dalším díle seriálu Deníku připraveného ve spolupráci se serverem Šetřím.cz a odborníky z ČEZ a portálu TZB-info.

Český premiér Petr Fiala by na Ekonomickém fóru, jehož už třicátý první ročník se koná v polském letovisku Karpacz, oceněn „polskou nobelovkou“, tedy titulem Člověk roku

Ceny energií a bezpečnost jsou víc než Green Deal, shodly se Česko a Polsko

Česko a Polsko se dohodly, že při hledání evropského řešení cen plynu a elektřiny budou vystupovat jednotně. Premiéři Petr Fiala a Mateusz Morawiecki, kteří se v úterý večer setkali v polském Karpaczi, konstatovali, že na řešení současné energetické krize mají podobně jako na pokračování pomoci Ukrajině shodný názor.

Kadaň dnes a zítra hostí dvoudenní festival Energie pro kulturu. Vystoupí na něm i kapela Tata Bojs.

Kadaň dnes a zítra hostí dvoudenní festival Energie pro kulturu

Hudebně - divadelní festival Energie pro kulturu, který vznikl za účelem podpořit živou kulturu, umělce a umělecké vzdělávací instituce, se dnes a zítra podívá do Kadaně. Těšit se můžete na kapelu Tata Bojs či Cirk La Putyku. Dnes, tedy ve středu, i zítra, tedy ve čtvrtek, se na Nábřeží Maxipsa Fíka začíná ve 14 hodin.

Nejstarší základní škola v Benešově stojí v ulici Na Karlově.

Školy na Benešovsku budou šetřit, mrznout děti ale kantoři nenechají

S problémy kolem překotného a výrazného zdražení energií se musí vyrovnávat nejen rodiny, ale také instituce. Například školy. Jak mají pro letošní zimu vyřešené vytápění a budou přijímat nějaká úsporná opatření? To jsou otázky, na které by nejspíš odpověděla většina ředitelů škol stejně nebo podobně.

Jak přežít nabobtnalé ceny energií a jak ušetřit? Odpověď hledají nejen občané ČR, ale i experti a evropští politici

Jak zkrotit ceny energií? O všech těchto variantách se jedná

Léto je skoro pryč a stále více lidí děsí představa, že budou muset zapnout topení. Hlavu nad tím, jak přežít nabobtnalé ceny energií, si ale lámou i experti a evropští politici, které zase trápí představa sociálních nepokojů. Ve veřejném prostoru se zatím objevilo několik možností, jak co nejrychleji ceny energií zkrotit.

HC Energie Karlovy Vary. Ilustrační foto.

Energie mění majitele. Fanoušci si oddychli

Před startem nového ročníku se nacházel hokejový klub karlovarské Energie v nezáviděníhodné situaci. Po oznámení majitele Karla Holoubka už před letními prázdninami, že po třiceti letech chce klub předat někomu jinému, se spekulovalo, jestli se vůbec ještě extraliga bude v lázeňském městě hrát.

Modernizace staršího vybavení a energetické úspory na zimním stadionu v Bohumíně. To je, oč tu běží.

Inovace zimního stadionu v Bohumíně přinesou městu úspory

Bohumínský zimní stadion v létě prošel řadou stavebních úprav, jejichž smyslem není jen modernizace staršího vybavení, ale i energetické úspory. Městská společnost Bospor v něm vyměnila stovky zářivek za moderní LED osvětlení, opravila potrubí s chladící tekutinou a zrekonstruovala výměník tepla. Práce přišly na 1,5 milionu korun.

Ilustrační foto

Pekárny na Přerovsku bojují o přežití: Hrozí nám zánik, pomoci by měl stát

Letošní rok možná ještě ustojíme. Co bude ale v tom příštím, je velkou neznámou. Takové jsou dnes pocity majitelů pekáren na Přerovsku, na které dolehl výrazný nárůst cen energií, ale i vstupních surovin pro výrobu pečiva - másla, mouky, oleje či tvarohu. Někteří otevřeně přiznávají, že pokud jim nepomůže stát, tak končí.

Stadion Kobry se nachází v Braníku nedaleko zastávky Vrbova. Nedávno prošel rekonstrukcí a dostal nové dřevěné obložení.

Rostoucí příspěvky, ceny za pronájem a půjčka. I Kobra se pere s cenami energií

Rostoucí ceny energií přidělávají vrásky na čele také provozovatelům sportovišť. Na pražské Kobře, kde činily v minulosti náklady na provoz zimního stadionu tři sta tisíc korun měsíčně, se v současnosti jedná už o částku 650 tisíc. Klub proto reaguje a shání peníze, kde se dá. Milion si půjčil, zvýšil členské příspěvky i ceny za pronájem ledu a chystá i další opatření. „Podali jsme žádost na Národní sportovní agenturu na dva a půl milionu. Nejdůležitější je, aby to přišlo včas,“ popisuje prezident klubu Miloslav Šeba.

Nafukovací hala. Ilustrační foto

Nafukovací hala letos na Severní Terase nebude. Kvůli drahým energiím

Nafukovací halu na Severní Terase si přes zimu zvykli využívat ústečtí tenisté. Letos ji ale provozovatel Petr Šimůnek nenapustí. Po skončení fixací cen na energie by ho prý hala zruinovala. Takzvaně spotové ceny jsou pro něj prostě neúnosné, jelikož mu zvedají náklad na provoz i o stovky procent. Nenafoukne ji tak poprvé po sedmnácti letech.

O úpravu ledu se starají dvě rolby.

Sportoviště drtí ceny energií, některým zimákům hrozí konec po Novém roce

Zimní stadion Nikolajka pro tuto sezonu kvůli cenám energií vůbec nezahájil provoz a reálně hrozí, že podobný osud potká i další sportoviště. Například na stadionu v Rakovníku mají ceny zafixované do konce roku. Co přijde pak, ale nikdo netuší. Jednou z variant může být i rozpuštění ledu a uzavření zimáku. Opatření, která může klub přijmout, pokryjí jen drobnou část skokově rostoucích cen.

O úpravu ledu se starají dvě rolby.

Sportoviště drtí ceny energií, některým zimákům hrozí konec po Novém roce

Zimní stadion Nikolajka pro tuto sezonu kvůli cenám energií vůbec nezahájil provoz a reálně hrozí, že podobný osud potká i další sportoviště. Například na stadionu v Rakovníku mají ceny zafixované do konce roku. Co přijde pak, ale nikdo netuší. Jednou z variant může být i rozpuštění ledu a uzavření zimáku. Opatření, která může klub přijmout, pokryjí jen drobnou část skokově rostoucích cen.

O úpravu ledu se starají dvě rolby.

Sportoviště drtí ceny energií, některým zimákům hrozí konec po Novém roce

Zimní stadion Nikolajka pro tuto sezonu kvůli cenám energií vůbec nezahájil provoz a reálně hrozí, že podobný osud potká i další sportoviště. Například na stadionu v Rakovníku mají ceny zafixované do konce roku. Co přijde pak, ale nikdo netuší. Jednou z variant může být i rozpuštění ledu a uzavření zimáku. Opatření, která může klub přijmout, pokryjí jen drobnou část skokově rostoucích cen.

O úpravu ledu se starají dvě rolby.

Sportoviště drtí ceny energií, některým zimákům hrozí konec po Novém roce

Zimní stadion Nikolajka pro tuto sezonu kvůli cenám energií vůbec nezahájil provoz a reálně hrozí, že podobný osud potká i další sportoviště. Například na stadionu v Rakovníku mají ceny zafixované do konce roku. Co přijde pak, ale nikdo netuší. Jednou z variant může být i rozpuštění ledu a uzavření zimáku. Opatření, která může klub přijmout, pokryjí jen drobnou část skokově rostoucích cen.

O úpravu ledu se starají dvě rolby.

Sportoviště drtí ceny energií, některým zimákům hrozí konec po Novém roce

Zimní stadion Nikolajka pro tuto sezonu kvůli cenám energií vůbec nezahájil provoz a reálně hrozí, že podobný osud potká i další sportoviště. Například na stadionu v Rakovníku mají ceny zafixované do konce roku. Co přijde pak, ale nikdo netuší. Jednou z variant může být i rozpuštění ledu a uzavření zimáku. Opatření, která může klub přijmout, pokryjí jen drobnou část skokově rostoucích cen.

Kvůli drahé elektřině se pěstování zeleniny přestává vyplácet. Neúměrně drahé je zavlažování, zpracování a hlavně chlazení.

Téma: Drahé energie drtí zelináře, zvažují přechod na obilí

Hradecká firma VH Agroprodukt vyzvala vládu k zastropování cen energií. Vysoké ceny totiž drtí české zelináře. Už letos se pěstitelé dostali na hranici rentability, a pokud by měli platit dnešní ceny, pak podle nich hrozí konec produkce české zeleniny.