Řešením energetické krize podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana není závislost na ruském plynu, což chtěli svolavatelé sobotní protivládní demonstrace. Rakušan slíbil, že vláda bude lépe a jednodušeji své kroky vysvětlovat. Kabinet chce například novelou energetického zákona zabránit obchodníkům s energiemi, aby mohli zákazníkům bez omezení zvyšovat zálohy. Uvedl to v diskusním pořadu CNN Prima News.
Základní školy v Praze a středních Čechách bojují s energetickou krizí. V průměru jim náklady na energie stouply o několik set tisíc korun oproti minulému školnímu roku. Způsoby, jak ušetřit volí různé, a to většinou na základě stáří budovy a typu vytápění.
Cena evropského plynu vzrostla od začátku roku do konce srpna o více než 170 procent, severomořská ropa Brent zdražila o téměř 30 procent. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Ceny hlavních zemědělských komodit rostly jen mírně. ČTK to řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Ceny komodit na světových trzích letos podle něj prošly extrémními výkyvy.
Základní školy v Praze bojují s energetickou krizí. V průměru jim náklady na energie stouply o několik set tisíc korun oproti minulému školnímu roku. Způsoby jak ušetřit volí různé, a to většinou na základě stáří budovy a typu vytápění.
Na víc než tříhodinové demonstraci proti vládě se na Václavském náměstí v Praze podle policie sešlo asi 70 tisíc lidí. Protest s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Protest se podle policie obešel bez vážnějších potíží. Další demonstraci plánují pořadatelé 28. září.
Rostoucí náklady nejen energií pochopitelně dopadají také na školy. Právě proto schválilo boleslavské zastupitelstvo na svém posledním jednání několik finančních příspěvků pro školy, a to včetně peněz na pokrytí nákladů spojených se zvýšením cen energií v letošním roce.
Města Louny a Žatec dají v příštím roce několikanásobně víc za elektřinu a plyn než v tom letošním. O kolik zatím neví, jisté je, že se platby za energie výrazně projeví v rozpočtech obou. Začíná se šetřit. První opatření přijala plavecká hala v Lounech, v Žatci visí otázka nad energeticky náročným provozem venkovního kluziště.
První velká akce. Nejdříve mu mistrovství světa sebralo rozhodnutí kouče Ginzburga, který ho nevybral do závěrečné nominace. Druhý vrchol mu sebralo zranění. Jak olympijskou kvalifikaci, tak hry v Tokiu sledoval jen v televizi. Třetí basketbalový svátek si už ale Vít Krejčí ujít nenechal.
Divadla se navzdory rostoucím cenám energií, které zvyšují jejich náklady na provoz, většinou nechystají zdražovat vstupné. Šetřit budou zkrácením topné sezony, některé scény omezí počet premiér, jiné se budou snažit více využívat třeba pronájmy svých prostor, což může do rozpočtu přispět. Zdražení vstupného deklarovalo od začátku sezony Národní divadlo.
Přejít na přírodní zdroj energie? Město Kralupy nečekalo na současnou energetickou krizi a už před dvěma lety si na základě energetického posudku nechalo vypracovat studii pilotního projektu na fotovoltaickou elektrárnu. Umístěna bude na střeše MŠ Dr. E. Beneše.
Statisíce žáků ve čtvrtek usednou do školních lavic. I přes úsměvy, které lze ve třídách očekávat, bude pro vedení mnohých škol začátek školního roku trochu nervózní. Před nadcházející zimou je totiž trápí vysoké ceny energií, někde jejich zřizovatelé dokonce nemají ani smlouvy na budoucí dodávky.
Kemp v divočině pod Falkensteinem (1315 m) uprostřed lesů Národního parku Bavorský les má šest tématických chatek k ubytování. Stravování je zajišťováno jako centrální v jídelně. Ta teď hledá nového provozovatele, pokud možno už od prosince.
S příchodem nového školního roku přicházejí i obavy. Školy i obce na jižní Moravě se připravují na podzimní energetickou krizi. Jak se růst cen energií promítne do teplot ve třídách těch nejmenších?
Říci si o pomoc ve chvíli, kdy se ocitnu v nouzi, není nic špatného. Tvrdí to Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni. Nemusí tak podle něj docházet ke smutným koncům, kdy dosud „normální“ člověk skončí jako bezdomovec kdesi pod mostem. Mnohdy by podle něj stačilo překousnout hrdost. Stát ale nabídku pomoci musí zlepšit, jinak může čekat řady dalších exekucí.
Jiří Bláha věří, že díky dlouholeté tradici a zkušenostem překlene nynější složitou dobu. Investuje do tepelných čerpadel a solárních panelů. Chce také přidat zaměstnancům.
Řešit aktuální tíživou situaci v oblasti energií svoláním krajského krizového štábu k tomuto tématu, jak navrhovali někteří starostové odkazující na petici občanů, se středočeské hejtmanství nechystá.
Po třech letech skončila rekonstrukce Střední odborné školy – Centra odborné přípravy a Gymnázia v Hrdlořezích. Místo energeticky nehospodárné budovy ze 70. let stojí nyní v Českobrodské ulici škola s nejmodernějšími technologiemi.
/FOTO,VIDEO/ Sám býval florbalistou. Když pak budoval ePojisteni.cz, tak jeden rok sponzorovali fotbalovou ligu. Teď chce 36letý Dušan Šenkypl vstoupit na hokejová kolbiště. Pokud vše schválí 6. září Zastupitelstvo města Karlovy Vary, převezme známý milionář vlastnictví HC Energie po dosavadním majiteli Karlu Holoubkovi. Na čtvrteční tiskové konferenci mluvil nejen o finančních záležitostech, ale také o sportovních cílech.
Jiří Bláha věří, že díky dlouholeté tradici a zkušenostem překlene nynější složitou dobu. Investuje do tepelných čerpadel a solárních panelů. Chce také přidat zaměstnancům.
Kdo si chce zaplavat na plaveckém stadionu v Olomouci, musí sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Od 1. září zaplatí dospělý návštěvník za hodinu bez pěti korun stovku. V souvislosti s energetickou krizí se další zdražování v nejbližší době nechystá. Minimálně do konce letošního roku by měl platit stávající ceník i v aquaparku.
Jak mají školy vyřešené topení pro právě začínající novou etapu výuky? Mají na to peníze? Chystají úsporná opatření typu snížení teploty ve třídách či kabinetech? I na to jsme se ptali zástupců základních škol na Nymbursku.
Za pivo si od října připlatí štamgasti restaurací, ale i velcí odběratelé. Moravská pivovarnická skupina Pivovary CZ Group, která má ve svém portfoliu značky Holba, Litovel a Zubr, totiž chystá zdražení. Důvodem je nárůst cen energií, surovin a materiálů, kvůli kterému se už cena pěnivého moku mírně zvyšovala v dubnu.
Zdražování energií je před nadcházející topnou sezonou nejpalčivějším tématem současnosti. Rada města Jičína krátce před komunálními volbami rozhodla vybrat dodavatele energií pro následující období prostřednictvím komoditní burzy, zároveň hledá způsoby, jak ušetřit na nákladech. Na konci srpna se kvůli tomu sejdou lídrové všech kandidujících politických uskupení. Energie by Jičín mohly v příštím roce stát o sto milionů korun víc než letos.
Ministerstvo průmyslu a obchodu od 5. září vyhlásí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Umožní teplárnám topit za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž budou čelit sankcím či zdlouhavým povolovacím procesům. Teplárenské sdružení na dotaz ČTK uvedlo, že opatření neznamená žádný zásah do dodávek tepla pro zákazníky.
Propouštění, dramatické omezení výroby, ale klidně i sociální nepokoje. Takové dopady může mít energetická krize, pokud česká vláda nenabídne konkrétní a adekvátní řešení. Myslí si to Radomil Gold, místopředseda představenstva společnosti Sedlecký kaolin, která patří mezi největší firmy na Karlovarsku.
Propouštění, dramatické omezení výroby, ale klidně i sociální nepokoje. Takové dopady může mít energetická krize, pokud česká vláda nenabídne konkrétní a adekvátní řešení. Myslí si to Radomil Gold, místopředseda představenstva společnosti Sedlecký kaolin, která patří mezi největší firmy na Karlovarsku.
Tak jako jiným městům, také Karviné každým rokem ubývá obyvatel a několik posledních let balancuje na hranici padesáti tisíc obyvatel. Dokonce existují dva oficiální údaje, které se ale liší. Rozdíl se může na první pohled zdát téměř zanedbatelný, jenže právě údaj s nižším počtem, tedy pod hranicí 50 tisíc obyvatel, má zásadní vliv hned na několik věcí.
Evropské ceny energií v úterý výrazně klesají na základě náznaků, že Evropská unie zvyšuje úsilí jak zmírnit energetickou krizi, která by s blížící se zimou mohla uvrhnout region do recese. Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, klesla dopoledne až o 26 procent a nizozemský plyn o 11 procent, uvedla agentura Bloomberg. V pondělí přitom cena německé elektřiny poprvé přesáhla 1000 eur (zhruba 24 600 Kč) za megawatthodinu (MWh).
/VIDEO/ Omezit topení, větrání, zhasínat a vzít si svetry. Školy na Vysočině se chystají na podzimní energetickou krizi. Možnosti mají omezené. Stejně jako města a kraj. Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka je zapotřebí, aby se do řešení cen energií zapojila i vláda.
Aby šetřili náklady i ovzduší, investovali loni do další sušičky s kotelnou na plyn. Teď, když začali se sklizní, ji ale ve výrobním závodě firmy Chmel Polepská blata v Oknech na Litoměřicku ani nezapnuli. Jednak mají kvůli nepříznivému počasí podobně jako jiní čeští chmelaři menší úrodu než obvykle, hlavním důvodem je ale závratná cena plynu.
Aby šetřili náklady i ovzduší, investovali loni do další sušičky s kotelnou na plyn. Teď, když začali se sklizní, ji ale ve výrobním závodě firmy Chmel Polepská blata v Oknech na Litoměřicku ani nezapnuli. Jednak mají kvůli nepříznivému počasí menší úrodu než běžně, podobně jako jiní čeští chmelaři.
Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes v Praze s německým kancléřem Olafem Scholzem shodl na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po zhruba dvouhodinové schůzce.
Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. Svolal ji ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat. Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, rada bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Stanovení maximální ceny plynu je podle Síkely funkční a méně nákladné řešení, které by mělo srazit ceny elektřiny dolů.
Vysoké ceny energií mohou osekat provoz saun na jihu Moravy. Deníku Rovnost to řekl šéf oborové asociace Pavel Košnar. „Provozovatelé se budou snažit ušetřit peníze tak, že sauna se bude otvírat ne pětkrát týdně, ale třeba jen dvakrát,“ uvedl Košnar. Ve hře jsou i dopady na ceny vstupného. Zdražovat se od začátku září chystají Lázně Hodonín i saunový svět Saunia v brněnském Letmu. Od příštího roku to nevylučuje ani Aquapark Vyškov.
Zvýšit ceny, snížit teplotu, omezit návštěvní hodiny? To jsou otázky, které nyní řeší plavecké areály i aquaparky na Vysočině. Ceny energií letí vzhůru a návštěvníci čekají, jak na to provozovatelé zareagují. Většina z těch oslovených Deníkem podotýká, že úpravy nechtějí dělat na úkor lidí.
Úspory energií řeší v době energetické krize mnohé výrobní podniky. Nejinak je tomu i ve slánské továrně Linet, která je špičkovým výrobcem zdravotnických lůžek a vyváží své produkty do mnoha zemí světa. I v jejich českých provozech v Želevčicích a ve Slaném se museli začít vážně zabývat tím, jakým způsobem nahradit případnou absenci dodávek zemního plynu a jakým způsobem ušetřit.
/VIDEO, FOTO/Třetí ročník dvoudenního putovního festivalu Energie pro kulturu se postupně vydává do devíti českých regionálních měst. Opět představuje známé umělce ve spojení s lokálními divadly, kapelami a jinými kulturními institucemi. Sedmou zastávkou festivalu byla návštěva města Třebíč, kam zavítal ve čtvrtek 25. srpna a v pátek 26. srpna na Podzámeckou nivu. Za fotografie a video z festivalu děkujeme Marii Ovčáčkové.
Do konce září chce mít ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyřešeny dodávky energií pro fakultní nemocnice na příští rok, pokud se jim nepodaří je získat v běžné veřejné zakázce. Řešení podle něj musí navrhnout ministerstvo průmyslu, ideálně do poloviny září. Ministr to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
Projekt využití geotermálního vrtu v Litoměřicích běží už druhou dekádu. Přesto potrvá ještě několik dalších let, než se dostane do fáze, kdy teplo z něj rozehřeje domácnosti. Vrt měl vést do pětikilometrové hloubky, za dvacet let od prvotního nápadu není odvrtána ani polovina.
Západočeské univerzitě vzrostly náklady na energie sedminásobně. Ani tak o zimním přechodu na distanční výuku zatím neuvažuje. Vnímá to jako zcela krajní řešení, které by muselo být důkladně ekonomicky podložené.
Cena elektřiny trhá rekordy a na cestě vzhůru se nechce zastavit. Kvůli tomu se pozornost mnoha lidí obrací k burze v Lipsku, kde se s elektřinou obchoduje. Právě jí dává mnoho lidí za vinu, že Češi musejí platit značné sumy za účty. Argumentují tím, že pokud by české energetické společnosti s elektřinou neobchodovaly na burze a prodávala se doma přímo, byla by levnější.