Brno – Háčkovaná dečka nechala v sobotu promluvit sochu Tomáše Garrigua Masaryka na brněnském Komenského náměstí. Už potřetí. Mizím, hlásala tentokrát. Opět za ní stojí členky skupiny Užaslé.
Na unikátní sbírku fotografií, dobových listin a dokumentů, plakáty nebo dopisy vojáků ze zákopů první světové války zve návštěvníky výstava Sto let vzniku Československa, která je od pátku 2. února k vidění v Kojetíně.
Krásné nové kousky i historické unikáty jsou k vidění u obchodního centra Arkády na pražské Pankráci. Až do 25. února tam bude vystaveno více než dvacet automobilů legendární značky Mercedes-Benz.
Tachov – Během sobotního odpoledne bylo v okresním městě veseleji, než je běžně ve zvyku. Postaral se o to zvuk píšťalek, řechtaček a desítek hlasů. Také Tachovu se totiž nevyhnul masopust.
První únorová sobota patřila ve lhotském obecním sále premiérovému plesu hokejistů. Narvaný sál, oblíbená dechovka Boršičanka Antonína Koníčka, známý DJ Iron, přes dvě stovky cen v tombole a neposlední řadě kvalitní vína ze sousední Blatnice. To byl obrázek Hokejového plesu, který místní klub uspořádal poprvé ve své čtyřleté historii.
Před pěti lety dovedl znojemské fotbalisty poprvé v historii do nejvyšší soutěže, teď se na jih Moravy vrací. Brněnský rodák a bývalý trenér MFK Frýdek-Místek Leoš Kalvoda nově zaujal pozici sportovního manažera klubu a zároveň převzal funkci hlavního trenéra po Jiřím Balcárkovi, který ve Znojmě skončil. „Nabídka z profesionální soutěže se prostě neodmítá. Tím spíš v mém věku,“ smál se devětapadesátiletý stratég.
Zima nám letos zatím moc nepřeje, nemusíme ale zoufat. Jeskyně totiž nabízejí řadu lákadel, jež zpestří víkendové nicnedělání. Obdivujte krásy dómů, nechte se okouzlit krápníky, jeskynními perlami, pozorujte jedinečnou zvířenu či spánek netopýrů, vyražte s baterkami na průzkum „koblih” i plynových jezírek. Pro odvážnější tu jsou dokonce adrenalinové trasy plné bláta i plazení.
Jeho rodiče měli malý vinohrad za domem, kam jako dítě musel chodit pomáhat na úkor volného času. Že by sám dělal víno, ho nelákalo. Až později na studiích v Olomouci zjistil, že se tam dobré víno nedalo sehnat. A tak začal vozit víno z domova a s kamarády si o něm povídali. Tam teprve se v Janu Stávkovi probudil opravdový vinař.
Brno /ROZHOVOR/– Trvalo to bezmála dvacet let, ale dočkal se. Brněnský rodák Filip Juda neuhnul z nastolené cesty a ze hry mezi paneláky vytvořil sport, jehož český reprezentační výběr se stal nejlepším sportovním kolektivem České republiky 2017.
Brno - Malá školačka si nese domů v aktovce román Lovci mamutů. Při listování knihou se tehdy devítiletá Inna Mateiciucová rozhoduje, že bude archeoložkou. O čtyři desetiletí později se jako vedoucí výzkumného týmu chystá na historicky první českou archeologickou misi do arabského Ománu.
Malá školačka si nese domů v aktovce román Lovci mamutů. Při listování knihou se tehdy devítiletá Inna Mateiciucová rozhoduje, že bude archeoložkou. O čtyři desetiletí později se jako vedoucí výzkumného týmu chystá na historicky první českou archeologickou misi do arabského Ománu.
VIDEO / O týden dříve, než by mělo správně být, se konal v sobotu 3. února fašank v Dolním Němčí. „Je to poprvé a možná i naposledy v historii. Někteří členové krúžku jedou příští týden na hory, a protože jsme o fašank nechtěli přijít, uspořádali jsme ho o týden dřív,“ vysvětlil jeden z organizátorů fašanku Martin Matuš.
Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Tentokrát jsme se zaměřili na regionální literaturu.
Národní galerie v Praze vydala knihu o historii vzácného anatolského koberce, který proslavil Karel Čapek ve své povídce Čintamani a ptáci. Galerie o tom informovala v tiskové zprávě. Orientální koberec se vzorem ptáků má ve své sbírce od roku 2014, kdy jej ze soukromého majetku koupila za 1.125 milionu korun.
/CESTOPIS MILANA ČEJKY, DÍL 7./ - V Heraklionu jsme zahlédli také několik mešit, které zde byly vystavěny během mnohaleté osmanské nadvlády. Zajímavým místem je bezpochyby chrám sv. Tita, který byl v 19. století naprosto zničen zemětřesením, ale později došlo k jeho obnově.
Příbram - Historie TJ Sokol Příbram je velmi bohatá. Spolek patří k vůbec nejstarším v republice a za dobu své existence musel překonat několik strastiplných momentů. Přesto i nadále jeho členové dosahují dobrých výsledků a dokonce se zapsali do dějin.
Vysočina – Organizace Vysočina Tourism představila nové internetové stránky www.vysocina100let.cz. Web mapuje zajímavé události, osobnosti nebo významné architektonické počiny v kraji za uplynulých sto let.
Bystřice nad Pernštejnem /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ – Bystřice nad Pernštejnem zažila velký rozvoj v druhé polovině 20. století, což bylo spojeno zejména s rozvojem uranového průmyslu v regionu. V dolech byly v průběhu jejich více než půl století trvající historie zaměstnány tisíce mužů jak z Bystřicka, tak i těch, kteří do malého města přicházeli za hornickou prací ze všech koutů republiky a ve městě pak již zůstali.
Pacov – Senioři, kteří navštěvují Centrum pro seniory a univerzitu třetího věku v Pacově, zahájili nový měsíc, v rámci kterého se opět mohou těšit na řadu přednášek, kurzů, tvůrčích dílen či vycházek.
Měli za cíl umístění v první šestce, na zimní Olympiádě dětí a mládeže (ODM) ale nakonec sportovci ze Zlínského kraje získali jen pět medaili a obsadili poslední příčku.
FOTOGALERIE / Návrat krále nebo „jágrmánie“. Ať pojmenujete šílenství kolem působení druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL ve druhé nejvyšší soutěži v Česku jakkoliv, jedno je jisté.
Brno – Omlouvám se za svůj nepřesný výrok, uvedl v pátek ve videu na svém facebookovém profilu předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura. Reagoval tak na výzvu brněnského Muzea romské kultury, které ho obvinilo ze lži, když v rozhovoru pro DVTV tvrdil, že se v romském táboře v Letech u Písku mohli lidé pohybovat volně a bez plotů.
Táborsko – Obyvatelé a návštěvníci táborského regionu se ani o tomto víkendu rozhodně nebudou nudit. O jejich přízeň se hlásí celá řada zajímavých akcí.
FOTOGALERIE / Návrat krále nebo „jágrmánie“. Ať pojmenujete šílenství kolem působení druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL ve druhé nejvyšší soutěži v Česku jakkoliv, jedno je jisté.
/FOTOGALERIE/ Návrat krále nebo „jágrmánie“. Ať pojmenujete šílenství kolem působení druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL ve druhé nejvyšší soutěži v Česku jakkoliv, jedno je jisté. Jaromír Jágr je prostě fenomén a on sám by v Česku vyprodal každý zimní stadion během pár hodin. Jinak tomu nebylo ani v Přerově.
Znojmo – Před pěti lety dovedl znojemské fotbalisty poprvé v historii do nejvyšší soutěže, teď se na jih Moravy vrací. Brněnský rodák Leoš Kalvoda nově zaujal pozici sportovního manažera klubu a zároveň převzal funkci hlavního trenéra po Jiřím Balcárkovi, který ve Znojmě tento týden skončil. „Nabídka z profesionální soutěže se prostě neodmítá. Tím spíš v mém věku,“ smál se devětapadesátiletý stratég.
Kolín – Prostory to nejsou nové, sklepení Veigertovského domu v Kolíně vznikalo už v éře gotiky – nové je ale to, co je v nich nyní k vidění. Vyprávějí vlastně samy o sobě.
Rakovník – Rugby je kontaktní míčový sport, který vznikl v Anglii v 19. století, když své počátky sdílí s fotbalem. V Česku se tento tvrdý, ale zároveň technický sport začal hrát v období První republiky. Historie rugby na Rakovnicku je mnohem kratší, Rugby Club Rakovník existuje necelých deset let.
Kolín – Pokud by se dnes chtěl někdo vypravit k Práchovně směrem od starého mostu, nečeká ho rozhodně žádná vycházková trasa.A to je velká škoda. Město by proto chtělo udělat důstojnější propojení od Labe k Práchovně.
Lítost a zklamání dávají najevo montánní spolky z okolních zemí nad faktem, že Ostrava nebude hostit největší českou hornickou slávu. Ale také své potěšení z toho, že nepřijde o celostátní skok přes kůži!
Předseda SPD Tomio Okamura dnes zopakoval, že protektorátní koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Uvedl to na svém facebookovém profilu.
Plzeň – Dvanáct současných skandinávských filmů a jeden, jenž se zapsal do historie světové kinematografie. Taková je nabídka filmové přehlídky Scandi, která po roce zavítala do plzeňské Moving Station.
Další díl unikátního projektu - sondy do naší minulosti s názvem Jak jsme žili v Československu - najdete už dnes (v pátek 2. února) v tištěném vydání Deníku.
Královéhradecko - V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československé republiky. K významným oslavám v takzvaném osmičkovém roce se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.
Rychnovsko - V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československé republiky. K významným oslavám v takzvaném osmičkovém roce se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.
Orlickoústecko - Rok 2018 je rokem stého výročí založení samostatného Československa. Deník u této příležitosti každý pátek v unikátním projektu zvaném Jak jsme žili za dob Československa zavítá do jedné z obcí či měst okresu.
Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 2. února.
Brno – Do vedení Mendelovy univerzity v Brně se ve čtvrtek poprvé v historii postavila žena. Novou rektorkou se stala Danuše Nerudová. „Chci proměnit Mendelovu univerzitu ve skutečně moderní univerzitu 21. Století. Budu se zasazovat o to, abychom formovali veřejný názor a byli nositeli vzdělanosti, ne abychom jen tupě dělali to, co chce ministerstvo,“ nastínila Nerudová.
/VIDEO/ Miliardář a vizionář Elon Musk přišel s opravdovou kuriozitou zajišťující teplo. Jeho společnost The Boring Company prodává plamenomety. Nejde o vtip, zbraň umí vyrobit skutečný oheň. Za cenu 500 dolarů (10 500 korun) se jich všech 20 tisíc kusů vyprodalo během jednoho týdne. Firma vydělala na 10 milionů dolarů (202 milionů korun).
Českobudějovický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českobudějovicka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V pátek 2. února se v tištěném vydání Českobudějovického deníku ohlédneme za slavnostními průvody v Českých Budějovicích.
Prachatický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Prachaticka z let 1918 až 1992.
Strakonický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky ze Strakonicka z let 1918 až 1992.