Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Týně nad Vltavou

Českobudějovický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českobudějovicka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V pátek 16. února se v tištěném vydání Českobudějovického deníku ohlédneme za historií sokolovny v Týně nad Vltavou.

V muzeu otevřeli druhou část stálé expozice

Blatná - Slavnostně byla ve čtvrtek 8. února otevřena již II. část stálé expozice Městského muzea Blatná, věnovaná historii Blatné a Blatenska v období od příchodu prvních Slovanů až do roku 1620.

Jak se žilo: Městečko Trnávka

Městečko Trnávka – Dominantou obce, která je po staletí přirozeným centrem oblasti mezi severně ležícím, do roku 1945 německým Moravskotřebovskem a jižně položenou Malou Hanou, je romantická zřícenina hradu Cimburku. Ke hradu se váže i několik pověstí, z nichž jedna vypráví o tajemném pokladu templářů.

Sportovní galavečer bavil. Dorazili mistři světa, Evropy i republiky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Galavečer při vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec Kutné Hory za rok 2017, jehož mediálním parterem je také Kutnohorský deník, je již minulostí. Ve středu se opět zaplnilo Tylovo divadlo v Kutné Hoře, které tleskalo svým oceněným sportovcům. 

OBRAZEM: Svindal vyhrál olympijský sjezd. Jako první Nor a nejstarší muž

Byl to jeho závod. Aksel Lund Svindal přepsal historii. Jako první Nor vyhrál olympijský sjezd, navíc se stal v 35 letech nejstarším vítězem pod pěti kruhy v alpském lyžování. Dvojnásobný mistr světa porazil o 12 setin v norském souboji stříbrného Kjetila Jansruda, třetí skončil Švýcar Beat Feuz.

Kardinál Duka požehnal příbramské jednotce pro paliativní péči

Příbram - V souvislosti se Světovým dnem nemocných navštívil v pondělí 12. února Oblastní nemocnici v Příbrami pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V úvodu návštěvy se setkal s ředitelem nemocnice Stanislavem Holobradou a shledání se zúčastnil také krajský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk a Martin Herman. V úvodním projevu představil Holobrada celou historii vzniku paliativní péče v Příbrami a poděkoval za nejen finanční podporu a také připomněl důležitost neustálého vzdělávání pracovníků.

V klášteře otevřela nová expozice. Vystavuje Mendelův rukopis

Brno – Novou expozici v prostorech augustiniánského kláštera včera lidem slavnostně otevřeli představitelé Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Návštěvníci si v Muzeu starobrněnského opatství prohlédnou cenné předměty ze sbírky augustiniánů nebo originální rukopis Gregora Johanna Mendela.

Brtnický kněz zpřístupní věž horního kostela

Brtnice – V loňském roce byla opravena věž kostela svatého Karla Boromejského a blahoslavené Juliány v Brtnici. Nyní se již chystá trvalé zpřístupnění. „Chci, aby kostel začal žít,“ uvedl brtnický kněz Petr Balát.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Nové Včelnici

Jindřichohradecko - Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. února, se podíváme do historie hasičů v Nové Včelnici.

Jak jsme žili v Československu, tentokrát ze Soběnova

Českokrumlovsko - Českokrumlovský deník deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českokrumlovska z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. února, se podíváme do historie masopustu v Soběnově. Staročeská koleda je charakteristická pro region Doudlebsko.

OBRAZEM: Zámek ve Zvěstově obec zachraňuje

Zvěstov - Zámek ve Zvěstově vlastní od roku 2016 obec. Ta ho koupila poté, co hrozilo, že katastrofický stav kulturní památky ohrozí místní obyvatele, a také proto, že pozemky, které k zámku patří, chtěla obec využívat pro své potřeby. „Nakonec jsme se s majitelem domluvili a zámek s přilehlými pozemky a parkem na dvou hektarech koupili za korunu,“ uvedl zvěstovský starosta Karel Babický.

Vodní záchranka na Vranovsku? Snad už letos

Jižní Morava – Patnáct lidí včetně dětí zachraňovali vloni na novomlýnských nádržích hasiči a vodní záchranáři. Silný vítr tam tehdy převrátil několik lodí se skauty. Desítky plachetnic a dalších lodí také roky brázdí vody vranovské přehrady na Znojemsku. Jenže tam zatím všechny mimořádné události až dosud řešili hasiči a policisté. To by se mohlo brzy změnit. Už letos by totiž vody vranovské přehrady mohly být pro plavce a další turisty bezpečnější. Jak zjistil Znojemský deník Rovnost, vodní záchranáři mají od Jihomoravského kraje přislíbenou dotaci a také díky ní by mohli poprvé v historii na Vranovsku sloužit.

Povídání v aule představí nejvýznamnějšího znalce Byzance

Fótios. Tak se jmenoval muž, který se zasloužil o to, že Cyril a Metoděj přišli na Velkou Moravu. Odstartoval však také rozdělení křesťanů na východní pravoslavné a západní katolické. O patriarchovi z 9. století, ale zejména o jeho největším znalci původem z Chomýže na Kroměřížsku, Františku Dvorníkovi, bude další přednáška na půdě prostějovského Cyrilometodějského gymnázia.

Zdráhalová dojela jedenáctá, Wüstová má rekord

Na rychlobruslařském oválu se v závodě žen na 1500 metrů přepisovala historie. Zlatý úspěch Nizozemky Ireen Wüstové byl její desátou olympijskou medailí, čímž stanovila nový rekord mezi rychlobruslařkami. Nikol Zdráhalová dojela jako jediná česká závodnice jedenáctá.

Zdráhalová dojela jedenáctá, Wüstová má rekord

Dvůr Králové - Na rychlobruslařském oválu se v závodě žen na 1500 metrů přepisovala historie. Zlatý úspěch Nizozemky Ireen Wüstové byl její desátou olympijskou medailí, čímž stanovila nový rekord mezi rychlobruslařkami. Nikol Zdráhalová dojela jako jediná česká závodnice jedenáctá.

Stromy k výročí republiky rostou i na Benešovsku

Benešovsko - Výročí vzniku Československa letos připomínají nejrůznější akce. Mezi nimi jsou i projekty Stromy svobody a Lípy republiky. Jejich cílem je zmapovat stromy, které vysadili Češi při oslavách vzniku republiky a následných výročích, a připomenout si zároveň i jejich příběhy.

Rodinné centrum Radost přichystalo masopustní průvod

Tábor – Rodinné centrum Radost pořádá masopustní průvod pro rodiny s dětmi. Vyjde v úterý od 15.30 hodin ze Žižkova náměstí, cíl je na náměstí T. G. M. Maškary, řehtačky, pokličky či bubínky vítány!

V knihovně se bude mluvit na téma naši letci v RAF

Cheb - Přednášku PhDr. Daniela Švece o československých letcích v RAF (Royal Air Force Královské letectvo, složka britských ozbrojených sil) spojenou s autogramiádou jeho knihy Jsme napadeni… připravuje chebská knihovna na úterý 13. února.

Týden manželství začne přednáškou známé psycholožky Marty Boučkové

Třebíč – Třebíč se připojuje k osvětové kampani Národní týden manželství. V rámci Zdravého města se skuteční série akcí. V pondělí 12. února přijede přednášet renomovaná psycholožka Marta Boučková, která v Praze provozuje partnerskou poradnu a často vystupuje i mediálně.