Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Den Ivana Hoffmana: Vzpomínka ožívá

Dnes je tomu dvacet let. A vůbec by neškodilo, kdyby se historie zopakovala. Zatím se podařil první krok, postoupit přes Američany do semifinále. Před dvaceti lety cesta ke zlatu vedla přes Kanadu a Rusko. Pokud by to letos bylo v opačném pořadí, určitě bychom neprotestovali.

Pohledem Stanislava Šulce: Hrdinní čeští Pepíci

Uprchlíky v ČR nechceme! Tato hloupá věta shrnuje náladu velké části tuzemské populace, většiny politické reprezentace a začíná se projevovat také v jednání úřadů. Vychází to z neexistující migrační krize, která Česko nepostihla v roce 2015 a na níž se přesto vezou populisté všech odstínů hnědi.

Jak se žilo v Československu: Hřebeč

Hřebeč – Řidiči, kteří projíždějí po silnici I/35 mezi Svitavami a Moravskou Třebovou, si před vjezdem do tunelu nemůžou nevšimnout zdaleka viditelné pseudogotické kaple přímo nad tělesem tunelu. Podle pověsti stával v těchto místech ve středověku kostel.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Záběhlicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 23. února, se podíváme do Záběhlic!

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme historii obce Borotín

Borotín - V pátek 23. února pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů či zájmových sdružení. Tentokrát se zaměříme na historii obce Borotín.

Olympijské hry v první třídě

Horní Kostelec - Od 12. do 23.února pořádáme ve třídě Zimní Olympiádu. Postupně jsme seznámili se symboly a historií olympijských her. Vysvětlili jsme si barevnost  olympijských kruhů a celý týden jsme chodili denně ustrojeni podle těchto barev.

Objev století posunul dějiny Jilemnice

Jilemnice - Antropology prozkoumané kosterní pozůstatky šlechticů, kteří vládli na jilemnickém panství ve 14. století za dob Valdštejnů, byly po zádušní mši uloženy na místo objevu.

Rybitví: Obec u chemičky se po válce rychle rozvíjela

Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu. V pátek nás nechá do své minulosti nahlédnout obec Rybitví.

Podmol si vyskákal stříbro, Ackermann ohromil dvojitým saltem

Berlín, Praha – Již tři závody se odjely v rámci mistrovství světa Night of the JUMPs. V tom posledním v Berlíně obsadil český freestyle motokrosař Libor Podmol druhé místo a po prvním medailovém výsledku v sezóně si polepšil na třetí příčku v průběžné klasifikaci. Loňský vicemistr světa v německé metropoli nestačil jen na domácího Luca Ackermanna, který po předchozích dvou druhých místech poprvé vyhrál a ujal se vedení v šampionátu. Diváky navíc ohromil dvojitým saltem.

Lánští vzdají hold historii, znovu postaví Lánskou bránu

Lány – Lánská obora byla v druhé polovině 18. století na severu obehnána kamennou dvoumetrovou zdí. Tam, kde se zeď střetávala se silnicemi, byly v roce 1859 vybudovány klenuté brány. Z několika takový bran nyní stojí v původní podobě už jen jedna. Ostatní musely být kvůli dopravě strženy, avšak letos by se Lánští mohli dočkat obnovení jedné z takzvaných lís. Vedení obce totiž plánuje u příležitosti stého výročí založení Československa znovu postavit Lánskou bránu, která byla stržena v roce 1959.

Akademii 1. FK navštívili studenti z Lotyšska

Příbram – Zástupci mládežnické akademie 1. FK Příbram přivítali zahraniční návštěvu. Areál příbramského celku navštívili studenti z Lotyšska, kteří si prohlédli nejen zázemí klubu, ale také absolvovali se členy akademii krátkou besedu.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 23. února, se podíváme do pamětní knihy poháru Memoriálu br. prof. F. Špiříka z Hradce.

Smečno přišlo o unikát, vojenský bunkr je vyrabovaný

Smečno – Jeden z nejlépe dochovaných vojenských řopíků z roku 1937, který se nachází v areálu Vojenského skanzenu ve Smečně, byl po delších neshodách nájemníka řopíku Jana Krinkeho s vedením města Smečna kompletně vyklizen.

Mototuristé převzali ocenění v týnecké Jawě

Týnec nad Sázavou - Setkání českých mototuristů při příležitosti vyhlášení Mistrů České republiky a předání ocenění FIM Meritum ve sportovní mototuristice se uskutečnilo v sobotu 17. února v hale společnosti JAWA Moto v Týnci nad Sázavou.

Dobrodruh poví o cestě na lehokole

Orlickoústecko - V Mateřském centru Kamínek v Chocni se v úterý od 18 hodin koná cestovatelský večer. Hvězdou bude Zdeněk Švec, který putoval z Grazu do Albánie téměř dva tisíce kilometrů přes hory, doly, lesy, lány, moře, ostrovy i soutěsky, a to na lehokole.

Muzeum rozdá obrázky z výstavy i poučení o osmičkových výročích

Jílové u Prahy – Jak byli v roce 1108 Božej s Bořutem jak hovada hozeni do jámy. I těmito slovy lze přibližovat historii – ostatně zmiňovaný rok dává tušit, že výrazem hovado není míněn ani hňup, ani hmyz se správným pojmenováním ovád, ale nejde o nic jiného než o staré označení pro dobytek. A úvodní věta doslovně cituje pojmenování přednášky, jíž Regionální muzeum v Jílovém u Prahy zahajuje třetí ročník muzejní akademie.

Běžkyně Björgenová vstoupila do klubu legend

Marit Björgenová, přezdívaná Železná dáma, přepsala v Pchjongčchangu historii běžeckého lyžování a může v klidu ukončit kariéru. Ziskem třinácté kariérní medaile z olympijských her dorovnala rekord svého norského krajana, biatlonisty Ole Einara Björndalena.

Pivovary se připravují na Velikonoce. Fajnšmekry potěší speciály

Velikonoční období letos začíná už na přelomu března a dubna, pomlázky tak koledníci provětrají o něco dříve. Jinak tomu nebude ani s odměnou za koledování. Někteří se mohou spokojit s malovanými vajíčky, jiní potěšit své chuťové buňky v pivovarech. Ty si tradičně na Velikonoce připravili jarní speciály.

V muzeu bude komentovaná prohlídka výstavy XXL

Teplice - Pokud jste se ještě nebyli podívat na výstavě XXL v Jízdárně teplického zámku, můžete využít komentované prohlídky výstavy, kterou muzeum připravuje na 15. března od 17 hodin.

Stavba roku má letos novou kategorii – ekologickou

Kolín /ROZHOVOR/ – Organizační výbor soutěže Stavba roku střední Čechy se sejde v úterý 20. února, aby na tzv. rokování zařadil navržená stavební díla do vyhlášených kategorií. Na podrobnosti jsme se zeptali představitele výboru se sídlem v Kolíně Aleše Zahajského.

Zanedbané území bude oázou klidu

Cheb - Vybudovat bezbariérové cesty od přehradní nádrže, zřídit naučnou stezku a provést rozsáhlé parkové úpravy. Tyto úkony chce v letošním roce stihnout město Cheb v dlouhá léta zanedbaném a zpustlém území kolem vyhlášené vyhlídky Egerwarte nad chebskou přehradní nádrží Skalka.