Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Jednou se chci z Anglie vrátit domů, říká česká studentka

Jihlavsko – Odjakživa měla slabost pro Velkou Británii. Fascinoval ji jazyk, kultura i historie a týdenní výlet nestačil. I proto se devatenáctiletá Lucie Čechová z Jihlavska rozhodla studovat vysokou školu v Británii, konkrétně zvolila Northumbrijskou univerzitu v Newcastlu nedaleko skotských hranic. Studentka, která úspěšné zvládla první semestr, si tak splnila svůj velký sen.

České cesty do vesmíru přiblíží výstava ve Štefánikově hvězdárně

Historii českého dobývání vesmíru přibližuje výstava ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Věnuje se nejen letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka před 40 lety, ale také méně známým projektům. Mezi ně patří družice MIMOSA nebo zkonstruovaný, ale nikdy nevypuštěný satelit czCUBE.

Čáslav bojovala do posledních sekund, ale sezona pro ni končí

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Druhý zápas semifinále krajské hokejové ligy sehráli v sobotu hokejisté Čáslavi. Ti po prohře na ledě Černošic věřili, že si doma vybojují vítězstvím rozhodující třetí zápas. Ačkoliv tým Tomáše Topola bojoval až do konce, svému soupeři podlehl 2:3 a sezona pro něj skončila. 

Svojanov otevírá své brány dříve než ostatní památky

Svojanov – Romantická představa hradu pod sněhem bere za své při vstupu do chladných pokojů, ve kterých se teplota pohybuje lehce pod nulou. Nedočkaví návštěvníci, kteří stojí o nevšední zážitek, se však ode dneška mohou směle vydat na prohlídky všech tří okruhů.

Tábor a David servis vstupují do play off

Jižní Čechy - Ve středu skončila základní část druhé hokejové ligy a v sobotu se ve skupinách Západ i Střed rozběhne první kolo play off, do kterého zasáhnou také dva týmy z jihu Čech.

Jak jsme žili v Československu. Podívejte se do historie obce Mnich

Mnich /SERIÁL - JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - První písemná zmínka o obci Mnich v okrese Pelhřimov se datuje rokem 1352, kdy patřila Pelhřimovi z Mnichu. Historie obce je ale pravděpodobně mnohem starší. Lze tak usoudit z podkovovitého tvaru obce a z prvních zmínek o okolních obcích.

Jaroslav Sýkora: Hlavně se nebát zpívat česky

Opavská hudební skupina Element, která se zaměřuje na syrový funk'n'roll, vystoupila nedávno v klubu Art. Po strhující rockové show jsme vyzpovídali jednoho jejího člena Jaroslava Sýkoru.

Kam na zabijačkové hody? Do Zlína k zámku

Milovníci tradičních zabijačkových specialit si v sobotu 3. března přijdou na nádvoří a v okolí zlínského zámku na své. Od 9 hodin tam KAFÉ ZÁMEK pořádá historicky první Zámeckou zabijačku. 

Debakl s nádechem zlata! Mělník bude hrát ligu i v další sezoně

Mělník – Historie se opakovat nebude, cíl splněn! Futsalisté i fanoušci Olympiku si mohou konečně naplno ulevit. Mělník si totiž i přes páteční vysokou porážku 3:10 od Litoměřic vybojoval s předstihem záchranu v elitní soutěži. Z té naopak minimálně na rok mizí Třinec a Jeseník.

Mladá umělkyně obohatila barokní kostel nevšední instalací

Rokytnice nad Jizerou - Studentka Fakulty umění a designu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Veronika Šimůnková se rozhodla realizovat svoji diplomovou práci v místě rodiště – krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Výchozím bodem pro uměleckou intervenci se jí stal místní kostel zasvěcený svatému Michaelu Archandělu.

Vysloužilé trolejbusy se o tomto víkendu loučí poslední jízdou

„Čtrnáctky a patnáctky měsíčně odhadem najezdily asi tři tisícovky kilometrů,“ říká Kamil Bárta (72), který do ostravského dopravního podniku DPO nastoupil po vyučení jako elektrikář a do penze odešel coby mistr trolejbusové a autobusové vozovny v Sokolské třídě.

Atlet Ondřej Hodboď je halovým mistrem republiky

Ostrava – Halové atletické mistrovství České republiky dorosteneckých a juniorských kategorií se konalo v Ostravě. V letošním roce na něm startovalo 679 závodníků ze sto osmi oddílů. SKP Nymburk bylo zastoupeno jediným závodníkem, dorostencem Ondřejem Hodboděm, startujícím v běhu na 1500 metrů. A ten se stal na této trati mistrem republiky.

Vyhaslá sopka vydala první poklady. Horniny se železem

Cheb - Podařilo se jim vykopat zatím první metry ve 181 let staré štole, a už mají za sebou první úlovky. Řeč je o seismolozích z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze, kteří už více než dva roky pracují na otevření Goethovy štoly ve vyhaslé sopce Komorní hůrka u Chebu.

Jak jsme žili v Československu: Historii ukáže Velký Dřevíč

Náchodsko - Od vzniku republiky uplyne letos v říjnu přesně 100 let. Seriál Jak jsme žili v Československu čtenářům prostřednictvím historických fotografií připomíná, jak žili obyvatelé ve městech a obcích na Náchodsku. Najdete ho vždy v pátečním vydání Náchodského deníku. Tentokrát se vydáme do Velkého Dřevíče.

Jak se žilo v Československu: Koruna

Koruna – Až pojedete vlakem po hlavní železniční trati z Prahy do Olomouce, těsně před tím, než vlak nedaleko Krasíkova vjede do potemnělého tunelu, mimochodem jednoho z devíti nejdelších železničních tunelů u nás, můžete na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Moravskou Sázavou krátce zahlédnout ruiny někdejšího nejstaršího moravského kláštera řádu augustiniánů poustevníků.

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Svojkov

Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 2. března.

Litice cílí na školáky, Nové Hrady nabídnou expozici motokol

Orlickoústecko - Ačkoliv paní Zima v posledních dnech vystrčila drápky, jaro se pomalu blíží. A s ním i zahájení nové turistické sezony, na Orlickoústecku mohou milovníci hradů a zámků vyrazit za poznáním už o Velikonočních prázdninách.

Výstava Montessori na radnici

Plzeň – V pátek v 10 hodin bude zahájena v prvním patře plzeňské radnice prezentační výstava Základní a mateřské školy Montessori s názvem Montessori v Plzni.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden ve Strašnicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 2. března, se podíváme do Strašnic!

Obec Třebosice „vzkřísila“ masopust a teď i Boží tělo

Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu. V pátek nás nechá do své minulosti nahlédnout obec Třebosice.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hospřízi

Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 2. března, se podíváme do života v obci Hospříz.