Ještě za námi není ani první polovina března a hokejové Sparty už se v letošní sezoně nebude týkat žádný soutěžní zápas. Z programu extraligy vypadl pražský celek jako úplně první. Sice ho netrápí boje v play-out, ale desáté místo rozhodně není něco, po čem by se v Holešovicích plácali po zádech.
Kvalitu 318 bílých vín, 118 vín červených a 28 rosé vín od 171 vystavovatelů z pětatřiceti obcí Moravy mohli v sobotu posoudit návštěvníci 29. koštu vín v Tupesích, které o prvním březnovém pondělí posuzovalo ve 13 komisích 49 degustátorů.
/FOTOGALERIE/ S příchodem jara se blíží i začátek nové turistické sezony, kdy hrady, zámky a další atrakce v Moravskoslezském kraji otevřou své brány návštěvníkům. Přečtěte si tipy Deníku, kam vyrazit v našem regionu za památkami.
Znojmo – Kouzlu aktivního pohybu a společného cvičení propadla Věra Macounová před víc než půl stoletím. Nejdřív cvičila jako dorostenka v Pardubicích, později se přivdala do Znojma a začala v sokolovně pomáhat jako cvičitelka tehdejšího ČSTV. Nyní je náčelnicí Sokola Znojmo a připravuje již několikátou generaci cvičenců na všesokolský slet.
Znojmo – Kouzlu aktivního pohybu a společného cvičení propadla Věra Macounová před víc než půl stoletím. Nejdřív cvičila jako dorostenka v Pardubicích, později se přivdala do Znojma a začala v sokolovně pomáhat jako cvičitelka tehdejšího ČSTV. Nyní je náčelnicí Sokola Znojmo a připravuje již několikátou generaci cvičenců na všesokolský slet.
Za rekordní částku se v aukční síni Burda Auction v Obecním domě vydražila nejvzácnější československá známka ze sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil. Zájemce za ni zaplatil 7,8 milionu korun, bez 19procentní aukční provize. Odhadní cena se přitom pohybovala mezi pěti až sedmi miliony korun.
Jičín - Ve středu přijel do jičínské Knihovny Václava Čtvrtka senátor Tomáš Czernín, aby hovořil na téma Tradice zavazuje. Přivezl rozsáhlou prezentaci o svém hraběcím rodu. Tak rozsáhlou, že jeho jméno bylo až na osmatřicátém řádku. Tak dlouhý je rodokmen rodu Czernínů.
Za rekordní částku se v aukční síni Burda Auction v Obecním domě vydražila nejvzácnější československá známka ze sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil. Zájemce za ni zaplatil 7,8 milionu korun, bez 19procentní aukční provize. Odhadní cena se přitom pohybovala mezi pěti až sedmi miliony korun.
Pacov – Rozšíření expozic i založení čtyř nových informačních koutků. Takový je letošní plán modernizace Městského muzea Antonína Sovy v Pacově. Realizace plánů sice provoz omezí, s celkovým uzavřením se ale nepočítá.
S příchodem jara se blíží i začátek nové turistické sezony, kdy hrady, zámky a další atrakce v Moravskoslezském kraji otevřou své brány návštěvníkům. Přečtěte si tipy Deníku, kam vyrazit v našem regionu za památkami.
Jedenáct českých a jedenáct polských dřevěných sakrálních staveb bylo loni digitálně zdokumentováno díky společnému projektu Muzea Těšínska a Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Královéhradecko - Díky Česko-polské spolupráci byl dokončen další zdařilý počin, který osloví nejen příznivce historických památek, ale také nadšené turisty.
Novou knihu o průběhu války na Hané pokřtili v sobotu odpoledne v kulturním domě v Čelčicích. Světlo světa zde před zraky desítek diváků spatřila publikace, která nese název Pod říšským vysílačem Donau. Jedná se již o druhé dílo od autorů z Klubu vojenské historie Dukla Prostějov.
Český generál Petr Pavel, který od června 2015 stojí v čele Vojenského výboru NATO, převzal ve čtvrtek nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, takzvané Legion of Merit.
Trutnov - Musher Jiří Vondrák z Rudníku vyrazí v sobotu poprvé do jednoho z nejtěžších závodů na světě, Finnmarksløpet v Norsku. Jede se nonstop, na jeden zátah, 545 kilometrů v oblasti za severním polárním kruhem. Jeho skandinávské dobrodružství bude na dálku sledovat také bývalý elitní evropský musher Radek Havrda z Vlčic u Trutnova, dnes geodet a farmář.
Plzeň – Fotbalisté Senka zahájili jaro cenným bodovým ziskem. V sobotním duelu 16. kola divizní skupiny A remizoval plzeňský klub na domácím hřišti s Mariánskými Lázněmi 2:2.
Volary - Krásných sedmnáct, to je věk, kdy mladé slečny i mladí muži nakukují do dospělosti. Sedmnáct let je i plesu Města Volary, který nese různá překvapení, zajímavý program, ale především vždy výbornou náladu.
Nezastavitelná Ester! Z únorových olympijských her v Pchjongčchangu si Ledecká přivezla dvě zlata. Jako první žena v historii ze dvou různých disciplín. A k nim dnes přidala další vítězství, na snowboardu si v předstihu zajistila velký křišťálový glóbus. Královnou Světového poháru v paralelních disciplínách se navíc stala už potřetí za sebou!
Berlínský hráč loterie Eurojackpot v pátek vyhrál přes 42 milionů eur (v přepočtu více než miliardu korun). Vítězství mu přinesla výherní čísla 15, 23, 28, 33, 36 a doplňková čísla 4 a 7. S odvoláním na loterijní společnost Westlotto o tom informovala agentura DPA.
Loučim – Ve druhé polovině února zavítala do loučimského kostela Narození Panny Marie redaktorka Svatava Pátková a kameraman Pavel Kalista z regionální televize FILMpro Klatovy, aby pro Českou televizi, konkrétně pro pořad Ivety Toušlové Toulavá kamera, natočili pověst o loučimské Madoně.
Reliéf v dlažbě by měl letos ozdobit takzvaný Zlatý kříž v Uherském Brodě. Ulice Příčnou a Úzkou by totiž vedení města Komenského chtělo opravit. V rámci prací by měl být do křížení ulic vsazen reliéf, který by měl spojitost s Uherským Brodem, Janem Amosem Komenským nebo Přemyslem Otakarem II. O co půjde konkrétně, určí až architektonická soutěž.
Tábor – Do pohnuté historie rozhledny Hýlačka přibyla stříbrem zdobená nová kapitola. Oblíbený turistický cíl na Větrovech obsadil druhé místo v celoroční soutěži o Nejoblíbenější rozhlednu České republiky.
Onšov /SERIÁL - JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Zámek, z kterého je dnes domov pro seniory, stojí v Onšově už od roku 1787. Byl přestaven z původní tvrze, jejíž historie sahá až do 1. poloviny 17. století. Víska má bohatou historii, o které ale bohužel nejsou žádné dochované záznamy.
Duchcov /ROZHOVOR/ - Na státním zámku Duchcov je od listopadu loňského roku. Skoro všechny místnosti, kterých je asi 250, už prošla. S bílou paní na chodbách se ale ještě nepotkala.
Brno - Táboření pod stanem, dny plné her a letní večery u ohně. O takovém táboře snil loni syn Dominiky Slováčkové. Vzpomněl si ale pozdě. „Když jsme jej v květnu chtěli přihlásit, tábory už byly obsazené. Nakonec jsme Jakuba museli poslat na příměstský tábor,“ popsala žena.
Ať žije vedoucí síla naší socialistické společnosti. Na několika místech v Praze se objevily sloupy s propagandistickými plakáty. Nebojte se, komunismus se nevrací. Zatím. Jde o výstavu, kterou pořádá Ústav pro studium totalitních režimů.
Vlašim - Nový expediční sklad a halu pro výrobu střeliva zanedlouho zprovozní vlašimská zbrojovka ve svém areálu. Výstavbu obou dvou objektů zahájily zhotovitelské firmy v dubnu loňského roku.
Jedna z nejslavnějších pražských budov. Malostranská beseda už 150 let slouží kultuře. Její historie je ale podstatně starší. Dvoudenních narozeninových oslav se v tomto týdnu zúčastnili věrní fanoušci, umělci i představitelé městské části Prahy 1, jež Besedu před deseti lety zrekonstruovala.
Ministerstvo průmyslu a obchodu evidovalo ke konci roku 3940 veřejných čerpacích stanic. Je to o 34 víc, než bylo ke konci roku 2016. Přibyly zejména pumpy na CNG, tedy zemní plyn. Česká republika tak patří ke státům s nejhustší sítí stanic v Evropě, benzínka je totiž k dispozici na každém čtrnáctém kilometru. Ministerstvo o tom informovalo ve své tiskové zprávě.
Už poosmé mám tu čest na titulní straně Slováckých novin představit vám, naši milí čtenáři, vítěze soutěže Slováckého deníku O nejpohlednější stárkovský pár, tentokrát za rok 2017.
Nové Město nad Metují /ROZHOVOR/ - Šestkrát vystoupal na nejvyšší stupeň na Paralympijských hrách, získal šest titulů mistra světa. Na paralympiádě a MS získal dalších šest cenných kovů a díky této unikátní sbírce se řadí mezi nejúspěšnější sportovce historie světové cyklistiky.
Nymbursko /INFOGRAFIKA/ – Historicky podruhé zavlála na nymburské radnici tibetská vlajka. Tentokrát ne jen na jeden den, jak tomu bývá zvykem, ale na celý víkend. Výročí tibetského povstání, a tedy i jeho připomínka vyvěšením tibetské vlajky, letos vychází na sobotu 10. března. V Nymburce tak vlajku vyvěsili už v pátek ráno a nechají ji vlát přes víkend. „Vnímáme to jako symbolickou podporu vyjádřenou nejen tibetskému lidu, ale všem utlačovaným národům,“ řekl starosta Nymburka Pavel Fojtík. Osobně z plošiny vlajku na radnici instaloval.
Telč – V následujících letech čeká státní zámek v Telči rozsáhlá rekonstrukce. Zámek se na mnoha místech nejen opraví, ale také se zpřístupní nové prostory. Náročná rekonstrukce musí být hotova do posledního prosince roku 2022.
Moravská Třebová – Slovní spojení temný cestovní ruch je možné definovat jako návštěvu míst, která jsou spojená se smrtí, tragédií, bitvou nebo neštěstím. Ač se to zdá jako naprostý nesmysl, tak opak je pravdou.
Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 9. března.
Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Malešic.
Střední Čechy – Je možné spatřit čas? Sotvakdo o tom pochybuje. Stačí se přece podívat na hodinky – a kdo je nenosí, nejspíš využije telefon. Nebo se může podívat na lecjaký jiný displej: v autě – či třeba na mikrovlnce. Nebýval to problém ani v historii: bylo možno pozvednout zrak k věžím (nehledě na někdejší popularitu slunečních hodin – či na staleté zkušenosti s pozorováním pohybu slunce po obloze).
Dolní Čermná - Čeněk Junek, Čermenské slavnosti i Areál zdraví a sportu. Další díl unikátního projektu Deníku Jak jsme žili za dob Československa nás v pátek zavede do Dolní Čermné, kde zmíněná hesla pramení.
Náchodsko - Od vzniku republiky uplyne letos v říjnu přesně 100 let. Seriál Jak jsme žili v Československu čtenářům prostřednictvím historických fotografií připomíná, jak žili obyvatelé ve městech a obcích na Náchodsku.
Odchod zákonodárců ze sálu během projevu prezidenta se v historii děl pouze velmi výjimečně. Bývalý hradní protokolista Jindřich Forejt si podobný protest z literatury pamatuje jen z roku 1920. Letitému členovi hradního protokolu se nelíbilo, že se během inaugurace nekonala vojenská přehlídka a že v první řadě ve Vladislavském sále mohla sedět Alexandra Mynářová, manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře.
Most /VIDEO/ - Také letos bude mostecký zimní stadion hostit dnes už světově proslulý mezinárodní hokejový turnaj Easter Cup. Známým po celém světě se stal loni, kdy byla v průběhu utkání o třetí místo mezi 16letými k vidění hromadná bitka, při které dostal naloženo i jeden z rozhodčích. Kdo měl ruce, ten se pral.