Jaroměřice nad Rokytnou - Po 300 letech to bude nejvýznamnější oprava barokní perly Vysočiny – chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích. Tamní římskokatolická farnost má totiž podle nejčerstvějších informací už jistou dotaci 95 milionů korun. Na dofinancování ještě shání dalších pět milionů. Jen z dobrovolných darů farníků takovou sumu nevybere.
Mělnicko – Dočkal se možná dříve než sám čekal. A hned začal psát novou kapitolu všech svých vrstevníků! Sedmnáctiletý fotbalista Tomáš Čvančara, který pochází z Mělnicka, má za sebou první start v nejvyšší české soutěži. V současnosti hraje za Jablonec a v posledním utkání HET ligy proti Baníku Ostrava střídal v devadesáté minutě – Jana Chramostu.
Novou knihu mapující činnost zemských portášů představí nadcházející sobotu 17. března ve Zvonici na Soláni. Autorem publikace nazvané „Portáši. Historie a tradice“ je valašskomeziříčský rodák, etnograf Daniel Drápala.
Kdo se zasloužil o stavbu hranického mauzolea i o tom, jak probíhala mobilizace v Hranicích, pojednává nová kniha s názvem Hranické mauzoleum obětí první světové války, pod níž se podepsal vojenský historik Václav Bednář.
Hartvíkov - V pátek 16. března pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů či zájmových sdružení. Tentokrát se zaměříme na historii obce Hartvíkov.
Jihlava – Jubileum. Dva milníky překonali jihlavští fotbalisté v sobotním utkání na stadionu pražské Dukly. Poprvé ve své prvoligové historii Vysočina vyhrála čtvrté utkání v řadě. Stalo se tak navíc ve dvoustém utkání v nejvyšší soutěži.
Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. března, se podíváme do historie města Třeboň.
Havlíčkův Brod – Zaujmout rodiče i budoucí žáky. To byl hlavní cíl akce den otevřených dveří, který naplánovala na středu 14. března Základní škola Štáflova Havlíčkův Brod.
Praha - Sedmičlenný tým jindřichohradeckých plavkyň si poprvé v historii Plaveckého klubu zajistil postup do finále mistrovství republiky družstev v kategorii žen.
S nastupujícím jarem se opět hlásí ke slovu pravidelná knižní akce nazvaná Velký knižní čtvrtek. Právě v tento den, 15. března, vychází rovnou 15 nových titulů napříč žánry.
Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Sbírky regionálních muzeí rozšiřuje archeologický průzkum i náhodní nálezci. Nové objevy z loňského roku představili na přednášce v Muzeu regionu Boskovicka.
Deštné v Orlických horách - Ve středu 14. března je od 19 hodin v Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách připravena přednáška s názvem Opevnění Orlických hor.
Pardubice /RECENZE/ - Výročí sto let od vzniku Československa si připomněli také ve Východočeském divadle Pardubice, kde nastudovali inscenaci Tančírna, která naše dějiny reflektuje nezvyklým způsobem.
Pardubice – Minicyklus přednášek o nejnovějších archeologických nálezech z Pardubicka pokračuje dnes na pardubickém zámku druhým dílem s názvem Sonda časem a krajinou.
Rychnov nad Kněžnou /ROZHOVOR/ - Letos tomu bude již 133 let, co byla v Rychnově založena tělovýchovná jednota Sokol. Její historie se začala psát 31. srpna 1885, pouhých 23 roků po vzniku prvního českého tělocvičného spolku Sokol v Praze.
Hodonín – Náhoda, nebo to tak mělo být. V domácím duelu za Chicago nastoupil 18. února proti Washingtonu a pomohl jednou asistencí k výhře 7:1. V tu chvíli však netušil, že půjde o jeho poslední utkání v dresu Blackhawks. Český hokejový obránce Michal Kempný se v zámořské NHL právě přestěhoval do Washingtonu.
Náchodsko - Přemýšleli jste někdy nad tím, jaká je četnost vašeho příjmení či kolik jmenovců máte ve svém okolí? Pokud se jmenujete Novák či Novotný, a to i v přechýleném rodu, nemá nad touto otázkou prakticky cenu přemýšlet. Již dlouhodobě jsou to nejrozšířenější příjmení napříč okresy a kraji.
Trutnovsko - „Na Novákovi v republice ztrácíme. Musíme se začít pořádně rozmnožovat,“ směje se Radek Novotný, majitel nejčastějšího jména na Trutnovsku.
Vrchlabí - Ve velkém sále Kulturního domu Střelnice opět zazněla klasická hudba, především Antonia Vivaldiho, dvorního skladatele hraběte Václava Morzina, někdejšího majitele vrchlabského panství, a také se připomněla historie Vrchlabí i osobnost velkého rodáka, hudebníka a skladatele Karla Halíře.
Dolní Lutyně – Skromný věřňovický klub má po podzimu našlápnuto k největšímu úspěchu své historie. Společně s Lučinou vede tabulku I.B třídy, skupiny C, a rád by své snažení dotáhl do úspěšného konce.
Velké Meziříčí – Dotisku se nyní dočkala publikace o velkomeziříčském kostele. Kniha s názvem Chrám svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí – Historie sedmi století byla vydána už před loňskými Vánocemi v nákladu pět set kusů. O dílo byl ale velký zájem a lidé jej vykoupili během zhruba dvou týdnů.
Jihlava – Poslední kolo nadstavbové části body jihlavským hokejovým starším dorostencům nepřineslo. Po domácí porážce s Kladnem skončili na 10. místě, a to znamená, že v osmifinále play-off extraligy narazí na Karlovy Vary.
Novák, Nováková, Sikora a Sikorová vedou v žebříčku nejčastějších příjmení v Moravskoslezském kraji. Na pomyslné páté příčce za nimi se umístila Svobodová následovaná Konečnou s Konečným.
Pražští radní dnes schválili materiál předkládaný primátorkou Adrianou Krnáčovou, kterým prohlašují Václavské náměstí za mimořádně významné místo. Byl také vybrán autorský dozor a zhotovitel projektové dokumentace pro rekonstrukci Václavského náměstí. Je jím studio Jakub Cígler Architekti. Magistrát o tom informoval dnes na svých stránkách.
Brozany – Favoritem 16. kola krajského přeboru dospělých byl na brozanské umělce, kterou si za svůj azyl vybrali fotbalisté Litoměřicka B, podle postavení mužstev v tabulce hostující Vilémov.
Sólový zpěv, ukázka z jihokorejské hudební scény, tanec na tyči, moderní balet, hra na housle či klavír a evergreen v podobě školního Národopisného souboru GUH, sboru Viva la musica, či rockové skupiny 4 z tanku a Psík.
Třešť – Třešťské divadelní jaro začne psát už tento pátek 16. března další kapitolu bohaté historie. Jde o jednu z nejstarších přehlídek ochotnického divadla u nás, letos se koná už 57. ročník. Diváci se mohou těšit na šestnáct představení v podání čtrnácti divadelních souborů.
Již jedenáctý ročník tradičního předsezónního setkání jezdců rallye s fanoušky v želechovické sokolovně v sobotu opět nezklamal. Jedenáctka hostů z řad soutěžních posádek součastnosti ale i minulosti odpovídala na otázky zvídavých fanoušků motorsportu v rámci besedy se závodníky rallye.
Střední Čechy – Questing je zábava, kterou zná vlastně každý. Alespoň ten, kdo si z dětství pamatuje šipkovanou nebo „hledání pokladu“. Nyní v 21. století se do hlavní role dostává mobilní telefon – vlastně se ale nic nemění: pořád se jedná o klasickou hledačku. Nebo, chcete-li, pátrací hru; to zní vznešeněji.
Slaný - Ve výstavní síni Dobeška v přízemí staré radnice na Masarykově náměstí ve Slaném je v těchto dnech přístupná, v pořadí již čtvrtá obnovená a rozšířená výstava na téma historie ČSAD Slaný. K vidění jsou fotografie na panelech, kroniky, různé exponáty, tiskoviny. Na snímcích nechybějí přátelská setkání bývalých zaměstnanců. Vše vystavené přibližuje desítky let činnosti jednoho z největších dopravních závodů Československa.
Znojmo - Dvě nové knihy o Podyjí představili jejich tvůrci na konci minulého týdne. Jedna přibližuje v jedenácti kapitolách práci a cíle v ochraně přírody a krajiny národního parku. Druhá ukazuje ve srovnávacích fotografiích na sto osmdesáti místech, jak se Podyjí za posledních sto let proměnilo. Kniha Co ještě nevíte o Národním parku Podyjí ani po 25 letech od jeho vyhlášení? se zaměřuje na různé stránky krajiny a historie Podyjí. Zájemci se v ní například dozví více o místech, která jsou ponechána přirozenému vývoji i o lokalitách, potřebujících i nadále pravidelnou péči.
Ministerstvo financí si loni vytáhlo největší dividendu z Českého aeroholdingu (ČAH) v historii. I když vedení firmy navrhlo původně výplatu 503 milionů korun, stát si nakonec vzal téměř pětkrát více: 2,485 miliardy po zdanění.
Zatímco v minulosti značilo pojištění motoristy to, že když měl nehodu nebo poruchu, sám se musel zachránit, sám si vše musel zařídit a zorganizovat a až na konci jeho cesty mu pojišťovna uhradila s tím spojené náklady. Naopak dnes pojišťovny o svého motoristu pečují už i v rámci povinného ručení po všech stránkách.
Rakousko si v pondělí připomnělo 80. výročí od svého připojení k nacistickému Německu. Rakouský prezident Alexandr Van der Bellen v této souvislosti vyzval mladé lidi, aby se nedali oklamat neofašistickými a krajně pravicovými ideologiemi.
Automobilka Škoda Auto prodala v únoru 92,8 tisíc vozů. To představuje meziroční nárůst o 14 procent a zároveň nejlepší ze všech únorových výsledků v historii značky. Firmě se dařilo zejména na čínském, německém, ruském a tureckém trhu.
Benešov - Městská knihovna Benešov si pro tento týden připravila dvě zajímavé akce. Bohužel kvůli nemoci jednoho z účastníků událostí, byla zrušena první akce, a to hudební poslechový pořad s Jiřím Černým. Ten se měl konat ve středu 14. března od 18 hodin v audiovizuálním oddělení.
Podbořany - Malý kemp u koupaliště, dřevěná srubová rozhledna na bájném vrchu Rubín, pokračování budování cyklostezek a plánování budoucí in-line dráhy. Takové jsou plány podbořanské radnice pro letošní rok, chce více investovat do relaxačních aktivit. Veřejnost by si přála i pokračování revitalizace parku, na tu zatím ale vedení města hledá finanční zdroje.
Mladoboleslavsko /INFOGRAFIKA/ – Blížící se jaro znamená krom jiného také to, že se po zimní sezoně opět otevřou brány většiny hradů a zámků. Milovníci historie a památek si tak přijdou na své při působivých prohlídkách. Přilákat návštěvníky se ale bude snažit i řada jednorázových akcí a novinek.