Jedna z nejúspěšnějších kapel rockové historie vystoupila v úterý večer v pražské O2 areně. Blink-182 se tu zastavili na svém comebackovém turné, které odstartovalo na jaře v newyorské Madison Square Garden. Pověst fantastické show nelhala ani trochu. A čerství padesátníci tu skotačili svým rozverným rockem i opravdu vtipnými průpovídkami.
/FOTO, VIDEO/ Celkem na šesti místech Opočna se zájemcům v sobotu 16. září otevřely dveře památek a jejich utajovaných zákoutí. Díky komentovaným prohlídkám mohli proniknout také do méně známé historie městečka a jeho obyvatel, v zámku i podzámčí.
Zasedáním zastupitelstva města Bílovce rezonovala ve středu 20. září otázka, zda zachovat, či zbourat historickou budovu, jež byla sídlem osadního výboru bílovecké městské části Lubojaty. Zatímco bývalé vedení města určilo objekt k demolici, současná koalice v něm spatřuje dobrý základ pro komunitní život.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Jaké platy mívali slánští autobusáci? Kteří z nich byli milionáři? Co skrývala autobusácká brašna a jak dříve ženy průvodčí štípaly jízdenky? Nebo jak bylo na dílnách veselo? To vše a ještě mnohem více nabízí sedmidenní výstava věnovaná historii slánské ČSAD, která je až do neděle k vidění v Galerii V Troubě ve Slaném v ulici Dr. E. Beneše (bývalé kino).
Podle historických pramenů byl Bruntál založený kolem roku 1213, což z něj formálně dělá nejstarší město České republiky. Nyní archeologové představili množství nových nálezů z počátků založení Bruntálu.
Podle historických pramenů byl Bruntál založený kolem roku 1213, což z něj formálně dělá nejstarší město České republiky. Nyní archeologové představili množství nových nálezů z počátků založení Bruntálu.
Dlouhých 770 let své existence si v sobotu velkolepým programem připomnělo město Police nad Metují. V odpoledních a podvečerních hodinách si mohly stovky místních a přespolních návštěvníků vychutnat bohatý program.
Nové Město na Moravě se i v letošním roce zapojuje do mezinárodního Dne evropského dědictví. Letos jsou v programu během soboty volné prohlídky Horáckého muzea i galerie, prohlídka evangelického kostela nebo interiérů fary s hodnotnými obrazy. Součástí jsou i procházky po náměstí a historie prvorepublikových hostinců a hotelů ve městě.
V Bělé nad Radbuzou se pustili letos do rozsáhlé rekonstrukce tvrze, která dlouho chátrala a byla trnem v oku tamních obyvatel. Letos však mohou sledovat, jak se proměňuje. Během prací byla potvrzena i mnohaletá historie tohoto místa.
Na Prahu se valí mistři světa a Evropy. Právě se Španělskem zahájí v pátek 15. září česká futsalová reprezentace kvalifikaci o postup na MS 2024 v Uzbekistánu. Utkání začne od 19 hodin v pražské UNYP aréně.
Každé historické vozidlo má originální vzhled, specifickou vůni nejen za jízdy, ale i když stojí, stejně jako svou vlastní rychlost. Zájemci, kterých přišly spousty, se o tom mohli v sobotu 9. září přesvědčit na Zbraslavském náměstí, kde startoval již 56. ročník mezinárodní jízdy historických vozidel do vrchu Zbraslav–Jíloviště (byť ne na původní přímé trase do Jíloviště; v cestě stojí dálnice).
Bylo sobotní poledne dne 9. září a já, chalupář, jsem před domem upravoval trávník. V tu chvíli procházela průvodkyně do blízkého Památníku Internačního tábora ve Svatobořicích. Byl jsem zvědavý, z jaké dálky přijeli návštěvníci, proto jsem se rozhodl jít za nimi. Přišel jsem k místu, kde probíhal důstojný pietní akt kladenského Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Jeho zástupci položili k sousoší věnec s trikolórou a zazpívali Českou i Slovenskou hymnu na památku internovaných.
Miloš Kytka. Jméno, které zná snad každý fanoušek fotbalových Chabařovic. Šestatřicetiletý záložník, potažmo útočník, strávil ve Slovanu drtivou část své kariéry, i proto je zde legendou. Na jaře splnil cíl, který si dal před čtyřmi lety poté, co nastřílel za klub sto soutěžních branek. Stal se totiž nejlepším střelcem v devadesátileté historii klubu. Zajímavou sázku uzavřel i s hostinským v hospůdce na chabařovickém hřišti.
Tajemný řád i šifrovaná kniha, kterou dosud nikdo nerozluštil. Táborskému Faustovi, Rafaelovi M. Bouškovi, věnovali autoři nové stezky Křížem krážem Klokoty část jedno z deseti zastavení. Najdete ho u klokotského hřbitova, kde tento kontroverzní člověk také odpočívá. Interaktivní stezka vhodná pro malé i velké byla realizována díky participativnímu rozpočtu města Tábora.
Nová sezona florbalové Superligy je tady! Česká Lípa zahájí sedmý ročník v nejvyšší soutěži na půdě Mladé Boleslavi, hrát se bude 12. září od 10 hodin.
Volejbalový turnaj s takovou tradicí jen tak někde nenajdete. Určitě ne v Jihočeském kraji. Možná ani na světě. Jan Pinc se chystá na 70. ročník turnaje, jehož dějištěm je Kaliště u Lipí. Bojovníci z Kaliště a Třebína nevynechali ani za celou historii ani jeden ročník.
Že jsou na Přerovsku pro pěstování vinné révy skvělé podmínky, srovnatelné s krajem vinařů - jižní Moravou - platí už několik let. Přesvědčit se na vlastní oči, jaká je letošní úroda, mohou zájemci, kteří vyrazí v sobotu 9. září na pátý ročník turistického pochodu Za historií přerovských vinohradů.
/FOTOGALERIE/ K 150. výročí své existence připravili v úterý 5. září votičtí dobrovolní hasiči v klášteře sv. Františka z Assisi výstavu, která provází návštěvníky bohatou historií sboru. S přípravou expozice pomáhala kronikářka a zástupkyně Vlastivědného klubu Votice Jana Špačková.
To, o čem se už několik dní šuškalo, je potvrzené. Do hokejového Litvínova míří britský útočník Liam Kirk. Je tak prvním Britem v historii severočeského klubu. Pod Krušnými horami podepsal roční smlouvu. Verva to fanouškům oznámila na svém webu a sociálních sítích.
V sobotu 9. září se na začátku Schwarzenberského plavebního kanálu se u Rosenauerova pomníku nad Novým Údolím ve 14 hodin uskuteční vzpomínání na zakladatele a stavitele plavebního kanálu, který původně nesl jméno Krumlovsko-vídeňský, případně Vídeňský, schwarzenberského inženýra Josepha Rosenauera.
Celoevropský Cleanup proběhne nadcházející sobotu 9. září současně na třinácti řekách Evropy. V Linci vyzvali k účasti skupiny, spolky i jednotlivé občany a k práci s odpady u řeky jim poskytne město nářadí. Mají se přihlásit na linzmachtsauber@mag.linz.at.
Už dvě dekády své historie završí letos ve dnech 9. a 10. září Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Během dvou dnů se metropoli Slovácka představí desítky výrobců vína, folklorní soubory, hudební a taneční skupiny, řemeslníci a lidoví tvůrci.
Se zveřejněním záměru Energobloku Domoradice zprovoznit u Českého Krumlova kotel na spalování odpadu se zvedl i zájem veřejnosti o dění kolem tohoto podniku. Deník proto zapátral v archivních materiálech, oslovil někdejšího starostu a shrnul stručnou historii Energobloku od jeho výstavby do chvíle, kdy ho koupil dnešní vlastník, společnost Carthamus.
První písemná zmínka o Sedlčanech pochází z roku 1294. Nyní tu žije téměř 7 tisíc obyvatel. Jak dobře znáte historii svého města? Vyzkoušejte náš kvíz.
Mnichovo Hradiště si letos připomíná připomene 160. výročí založení zdejšího Sokola. Již ve čtvrtek začíná výstava, která historii místní tělovýchovné jednoty mapuje.
Je tomu přesně 50 let, co se začala psát historie Obchodního domu ELAN, tehdy pod původním názvem OD Budoucnost. Slavnostní otevření, na tehdejší dobu nejmodernějšího obchodního domu v regionu, se uskutečnilo ve čtvrtek 6. září 1973.
Vzpomínková akce pořádaná Rotou Nazdar a Československou obcí legionářskou připomněla naše exilové vojsko první zářijovou sobotu na letišti Hradčany u Ralska „oživlou historií“. Od roku 1940 se totiž na Britských ostrovech nacházela československá brigáda, která se připravovala na to, že po invazi na evropskou pevninu pomůže osvobozovat především území okupovaného Československa.
V jedné knize o historii výroby autobusů jsem četl krásnou a pravdivou větu. Nevztahuje se sice přímo k výrobě autobusů, ale stojí za to, aby si ji každý zapamatoval - "Kdo nezná svoji minulost, nechápe přítomnost a neumí si ani představit přicházející budoucnost". Na tuto větu jsem si vzpomněl v Telnici na Brněnsku 19. srpna, kde probíhal už 6. ročník akce Veterán bus Kříž. Je to setkání starých autobusů, které pořádá rodina Křížova.
Motto: „Krása je kvintesencí města, a to je to, co dělá město tak lidským.“ (Inaki Ábalos). To se vám, drazí čtenáři, jednomu tak nějak furt nechce domu a tak se rozhodne ještě pár dní věnovat toulkám jihem Toskánska, které je na hony vzdáleno všem známým turistickým trasám. Za pokračování seriálu a krásné fotky z Pitiglianu děkujeme Karlu Kafkovi.
/FOTO, VIDEO/ Dnes je sídlem Muzea Mladoboleslavska a zájemci zde mohou navštívit hned několik expozic, které přibližují historii regionu, i různé výstavy. Historie Mladoboleslavského hradu je však mnohem rozmanitější a sahá daleko do minulosti.
/FOTO, VIDEO/ V malebném kraji na úpatí zalesněných kopců Svitavské pahorkatiny se kdysi rozkládala obec Muzlov. Tato zaniklá vesnice má přitom bohatou historii a v době největší slávy v ní žilo skoro 150 lidí. Osudnou se jí stal zdroj pitné vody pro Brno, který se nachází na jejím území. Dnes už Muzlov připomínají jen zbylé kamenné základy domů, ale také například před pár lety zrenovovaná kaple svatého Františka Xaverského.
Líbí se svatebčanům i návštěvníkům z Austrálie a Ameriky. Jde o unikátní památku na klidném místě. Přestože není tak známá a navštěvovaná jako třeba známé hrady a zámky v našem kraji, míří k ní stále více turistů.
/FOTOGALERIE/ Někteří lidé se stěhovali k příbuzným, jiní se usazovali v blízkém okolí. Své domovy v údolí Vltavy opouštěli natrvalo. Vesnice musely ustoupit napouštění přehradní nádrže Slapy, která krajinu zcela změnila, vtiskla jí rekreační charakter vyhledávané oblasti s velkou vodní plochou. Od té doby uplynulo už sedmdesát let.
/PŘÍBĚHY OPUŠTĚNÝCH BUDOV/ Osadu založenou Němci na odlehlém místě v kopcích Češi po válce nedokázali vzkřísit. Už je historií, k Vitínu a dalším zaniklým obcím pod Bukovou horou dovede turisty zeleně značená trasa z Malého Března a Zubrnic na Ústecku.
V dalším díle historické série o zdravotních neduzích šlechtického rodu Buquoyů se pozornost obrací od Jiřího Františka Augusta a jeho nemocné dcery Gabriely Isabelly k hraběti Jiřímu Janu Jindřichovi (1814–1882), patrně nejslavnějšímu z posledních Buquoyů, jenž byl zásadně spjat s prostředím jižních Čech. Ani jemu se však nevyhnuly četné zdravotní komplikace.
Tenisový svět se bude muset rozloučit s další ikonou. Sbohem tenisu totiž dává osmatřicetiletý Američan John Isner, který se naposledy představí na domácím grandslamu v New Yorku. Král zabijáckých servisů či vítěz nejdelšího utkání v historii tenisu. I takhle budou fanoušci vzpomínat na vytáhlého sympaťáka, jenž to na okruhu ATP dotáhl k šestnácti titulům a místence v elitní desítce světového žebříčku.
Víkendová obrazovka bude tentokrát patřit dvěma sexy pistolnicím v podání Penélope Cruzové a Salmy Hayekové, Poslední aristokratce i jedné z nejúspěšnějších formací v historii populární hudby, kapele ABBA.
Správně se postavit, možná postoupit víc doprava, a potom ještě trošku poklesnout v kolenou. A pak už jen přivřít jedno oko a představit si, kudy asi kráčel kníže Jan I. Josef z Lichtenštejna, když na zámečku v Katzelsdorfském lese u Valtic vítal hosty svých parforsních honů.
Okolí malebného městečka Rabštejna nad Střelou nabízí nepřeberné množství romantických míst, které zvou k návštěvě. Jedno z nich se však vymyká, jak svým vzhledem, tak temnou minulostí a pověstí, která ho provází.
Petr I., Kateřina II. a Josif Stalin. To jsou podle aktuálního průzkumu tři nejoblíbenější historičtí vládci v dějinách Ruska či Sovětského svazu. Nejhorší vztah mají Rusové naopak k Borisi Jelcinovi a Michailu Gorbačovovi.
Petr I., Kateřina II. a Josif Stalin. To jsou podle aktuálního průzkumu tři nejoblíbenější historičtí vládci v dějinách Ruska či Sovětského svazu. Nejhorší vztah mají Rusové naopak k Borisi Jelcinovi a Michailu Gorbačovovi.
S blížícím se koncem prázdnin se navzdory tropickému vedru (35stupňů Celsia) konala na Slovácku o předposlední srpnové sobotě spousta akcí pro děti, o něž nebyli ochuzeni ani jejich rodiče a prarodiče. Letecké muzeum v Kunovicích s tamním Slováckým aeroklubem je pozvaly na Military den Kunovice 2023.
/FOTO, VIDEO/ V duchu tradic drsné země s tajemnou historií a divokou přírodou se nesla třetí srpnová sobota na Sychrově. Uskutečnil se zde v pořadí už 23. ročník Skotských her, které se řadí mezi jedny z největších v Evropě. A zatímco někomu se při zmínce o Skotsku vybaví dudy či kilt, jiným přijde zase na mysl skotská kostka či whisky. Návštěvníci sychrovského zámku nepřišly o žádný z těchto symbolů.
Zničené domy, zbořený zámek, jizvy v krajině, ale také cesta, kudy se ubíraly dějiny. Vždyť právě zde český generál předal západní Sudety německé armádě se slovy, že jde o nejtěžší hodinu jeho života. Stejnou cestou pak vjížděla armáda americká, když osvobozovala Tachovsko. Řeč je o Waldheimu, českém Zahájí, které kdysi vzkvétalo, mělo svůj zámek či pivovar. Podívejte se, jaká byla jeho historie i jak to tam vypadá dnes.
/FOTO/ Hodonín v historii, ale i jeho současná podoba například z pohledu dronu, je nyní k vidění v hodonínské knihovně. Desítky dobových fotek doplněných o nynější ulice a zákoutí tam vystavuje zdejší obyvatel Antonín Kučera, strůjce webu Hodonín nostalgický.
Smutná zpráva se rozlehla Blanskem. Zemřel grafik a výtvarník podniku Metra, znalec místní historie a patriot, Oldřich Kučera. Měl sto let. Poslední rozloučení se koná v úterý 22. srpna v jednu hodinu odpoledne v blanenské smuteční síni.
Vydejte se s námi pomocí fotografií do historie teplické kopané, konkrétně pak do historie domácích duelů s pražskou Spartou. Ve fotogalerii najdete snímky ze zápasů, které se na Stínadlech hrály v nedávných sezonách, ale zároveň objevíte i fotografie z utkáních starých deset i více let.
Nejen kdo byl kdo, v jakém období žil, ale také jaký měl charakter, co ve svém životě vykonal. To vše lze vyčíst z židovských náhrobků. To je jen střípek ze záplavy informací, které dostali účastníci nedělní komentované prohlídky židovského hřbitova v Radeníně.