S blížícím se koncem prázdnin se navzdory tropickému vedru (35stupňů Celsia) konala na Slovácku o předposlední srpnové sobotě spousta akcí pro děti, o něž nebyli ochuzeni ani jejich rodiče a prarodiče. Letecké muzeum v Kunovicích s tamním Slováckým aeroklubem je pozvaly na Military den Kunovice 2023.
/FOTO, VIDEO/ V duchu tradic drsné země s tajemnou historií a divokou přírodou se nesla třetí srpnová sobota na Sychrově. Uskutečnil se zde v pořadí už 23. ročník Skotských her, které se řadí mezi jedny z největších v Evropě. A zatímco někomu se při zmínce o Skotsku vybaví dudy či kilt, jiným přijde zase na mysl skotská kostka či whisky. Návštěvníci sychrovského zámku nepřišly o žádný z těchto symbolů.
Zničené domy, zbořený zámek, jizvy v krajině, ale také cesta, kudy se ubíraly dějiny. Vždyť právě zde český generál předal západní Sudety německé armádě se slovy, že jde o nejtěžší hodinu jeho života. Stejnou cestou pak vjížděla armáda americká, když osvobozovala Tachovsko. Řeč je o Waldheimu, českém Zahájí, které kdysi vzkvétalo, mělo svůj zámek či pivovar. Podívejte se, jaká byla jeho historie i jak to tam vypadá dnes.
/FOTO/ Hodonín v historii, ale i jeho současná podoba například z pohledu dronu, je nyní k vidění v hodonínské knihovně. Desítky dobových fotek doplněných o nynější ulice a zákoutí tam vystavuje zdejší obyvatel Antonín Kučera, strůjce webu Hodonín nostalgický.
Smutná zpráva se rozlehla Blanskem. Zemřel grafik a výtvarník podniku Metra, znalec místní historie a patriot, Oldřich Kučera. Měl sto let. Poslední rozloučení se koná v úterý 22. srpna v jednu hodinu odpoledne v blanenské smuteční síni.
Vydejte se s námi pomocí fotografií do historie teplické kopané, konkrétně pak do historie domácích duelů s pražskou Spartou. Ve fotogalerii najdete snímky ze zápasů, které se na Stínadlech hrály v nedávných sezonách, ale zároveň objevíte i fotografie z utkáních starých deset i více let.
Nejen kdo byl kdo, v jakém období žil, ale také jaký měl charakter, co ve svém životě vykonal. To vše lze vyčíst z židovských náhrobků. To je jen střípek ze záplavy informací, které dostali účastníci nedělní komentované prohlídky židovského hřbitova v Radeníně.
Zřícenina hradu Andělská Hora nedaleko Karlových Varů láká k návštěvě mnoho turistů a milovníků historie. Magické místo je podle mnohých nabité pozitivní energií, patří dokonce v tomto ohledu mezi 70 nejsilnějších lokalit světa. A svou roli sehrála Andělská Hora i v české kinematografii. Natáčel se tu například legendární český film "Balada pro banditu" s hvězdným obsazením. Ve filmu si zahráli slavní čeští herci v čele s Miroslavem Donutilem a Bolkem Polívkou.
Letošní druhý ročník Barokních slavností byl pojat odlišně od prvního, koncertního. Letošní byl odlišný se zaměřením do několika oblastí, centrem se stal Dům historie. „Barokní perly Přešticka jsou součástí Letního barokního festivalu,“ přiblížila spojitost Martina Míšková, „to vše je součástí velkého projektu Západočeské baroko, který je výrazně podporován Plzeňským krajem.“
/FOTO, VIDEO/ Horácký zimní stadion, poslední roky nesoucí název CZ Loko aréna, mizí Jihlavanům před očima a demolice jde rychleji, než se předpokládalo. Lidé ze široké veřejnosti mají možnost si na památku pořídit kus schodu nebo jiný artefakt, který jim bude stavbu s bohatou historií navždy připomínat. Nesmí se ale dlouho rozmýšlet.
Horácký zimní stadion, poslední roky nesoucí název CZ Loko aréna, mizí Jihlavanům před očima a demolice jde rychleji, než se předpokládalo. Lidé ze široké veřejnosti mají možnost si na památku pořídit kus schodu nebo jiný artefakt, který jim bude stavbu s bohatou historií navždy připomínat. Nesmí se ale dlouho rozmýšlet.
Vzpomenete si, co jste dělali, když vám bylo třináct let? Dost možná s vámi mlátila puberta a o životě jste toho moc nevěděli. Da'vian Kimbrough je výjimečný kluk. Talentovaný fotbalista podepsal ve třinácti letech profesionální smlouvu a stal se nejmladším profesionálem v historii amerických týmových sportů.
Ne každý má štěstí a narodí se jako následník trůnu. Ten jediný má profesní cestu tak trochu předznamenanou. Ostatním nezbývá než si pro sebe vybrat nejvhodnější povolání a hezky k tomu vystudovat potřebnou školu. Mohou pak sice pracovat pro královskou rodinu, což mnozí i dělají, ale uplatnit se dokážou i jinde. Třeba jako princezna Eugenie v umělecké galerii nebo princ Harry v produkování pořadů.
V loterii Sportka v pátek 11. srpna padla sedmá nejvyšší výhra v její historii. Tipující, který vsadil sázenku na čerpací stanici na Karlovarsku, vyhrál částku převyšující 185 milionů korun. Po zdanění získá zhruba 157 milionů korun, uvedla na dotaz ČTK mluvčí společnosti Sazka Pavla Hobíková. Dosud nejvyšší výhra ve Sportce, téměř 400 milionů korun, je z roku 2013 - získali je manželé z Chrudimska.
/FOTOGALERIE/ Roman Hartl je v Rakovníku znám svým poutavým vyprávěním podloženým dokonalou znalostí regionu. Je rovněž autorem řady turistických průvodců. Přestože se považuje spíše za introverta, se zájemci o místní historii si při vlastivědných procházkách dokáže povídat dlouhé hodiny. „Fascinuje mě, jak mi předávají své zážitky a vzpomínky. Tím před námi ožívá minulost, což je pocit k nezaplacení,“ říká.
Návštěvníci sobotní akce na pardubickém zámku se seznámí s historií civilní obrany a studené války a poznají aktuální prostředky ochrany obyvatel. Na akci je vstup zdarma, ale místa na prohlídkách je nutné předem rezervovat.
Pokud může čas někdy zastavit svůj běh, pak to musí být právě v okamžicích, kdy rytíři klubu historického šermu a fantasy Dračí Úsvit z Hodonína vstupují na scénu. Tentokrát oslavují nesmírný milník – 25 let od svého založení. Bylo to právě 3. 8. 1998, kdy se skupina nadšenců poprvé spojila ve snaze propojit minulost s fantazií. Od svého založení se Dračí úsvit stále vyvíjí, jako by měl vlastního ducha, který ho nenechává ztrácet tempo.
Bolestná událost, kterou byla pro mnoho obyvatel Oder i okolí neopodstatněná likvidace oderského zámku, přetrvává nejen v pamětnících. Historii zámku v Odrách by měla připomínat výstava na místě, kde kdysi tato dominanta stála.
Necelý kilometr jihovýchodně od malebného města Bečov se tyčí zalesněný Šibeniční vrch o nadmořské výšce 629 metrů. Tento vrch skrývá fascinující pozůstatky minulosti. Torzo kamenného objektu, který sloužil jako popraviště v dávných dobách, prohlubuje tajemnou atmosféru tohoto místa.
Novou dominantou Rožmberku nad Vltavou je i Pivovar Rožmberk. Leží na levém břehu Vltavy a jeho historie se začala psát už v roce 1590. Jeho historie je tak nejpestřejší ze všech rožmberských domů. Býval chloubou rožmberského panství a jeho pivo pila hrabata i šumavští sedláci.
/VIDEO/ Dnes 8. srpna 2023 je to přesně 25 let od zápasu, který se zapsal do dějin. Fotbalisté Baníku Ostrava tehdy převálcovali na Bazalech pražskou Slavii 5:0. Sešívaným hrozila nejtěžší porážka v historii, tou byla do té doby shodou okolností ta se Slezany 1:7 z roku 1954. Aktuálně je to domácí výprask 0:7 s Teplicemi z roku 2013.
Rozvadov Muzeum pohraniční stráže na Rozvadově zavede zájemce do nedávné minulosti, připomene, jak žil voják pohraniční služby, jaký měl denní režim, představí místnosti, v nichž žil.
/FOTO/ Ani vytrvalý déšť nezabránil, aby si tradiční slavnost v Hostinném Porciunkule připsala další ročník v dlouhé historii, která sahá do 17. století.
Již sto let se na území bývalého Československa vyrábějí mopedy a motorová kola. Podrobně se lze s historií tohoto produktu seznámit ve specializovaném muzeu v areálu zámku Nové Hrady u Litomyšle.
Formule 1 je fenoménem. A královskou disciplínou motoristického sportu. A protože je právě pauza mezi závody, připravili jsme si pro všechny fanoušky zábavný kvíz pro zkrácení čekání na další Velkou cenu, která se pojede 27. srpna v Nizozemsku. Ověřte si v našem kvízu své znalosti z historie seriálu Mistrovství světa vozů F1.
Francouzská automobilka Simca, jejíž vozy se i za socialismu dovážely do Československa, měla historii dlouhou 46 let. Pyšnila se i tituly Evropské auto roku, její konstruktéři vyvinuli také první Renault Espace…
Z webových stránek Památky a příroda Karlovarska čerpají i odborné kruhy. Informace zde shromažďuje nadšenec Jaroslav Vyčichlo, který je v soukromém času vyhledává v kronikách a archivech.
Kruté krvavé konflikty i dechberoucí architektonické skvosty. Dějiny na území současného Chorvatska byly bouřlivé a jejich stopy jsou dosud viditelné. Zjistěte v kvízu Deníku, jak dobře znáte historii turisty oblíbené země na pobřeží Jaderského moře.
/VIDEO/ Světoznámý hororový román Frankeinstein spisovatelky Mary Shellyové. Ten se stal námětem páteční noční divadelní prohlídky na zámku v Bučovicích na Vyškovsku. Příběh mladého vědce Viktora Frankeinsteina, který stvoří umělého člověka, zpracovali a ztvárnili herci z brněnského Divadla historie v pohybu Exulis, které s bučovickým zámkem spolupracuje už více než sedm let. Prohlídky se konají vždy jednou ročně a návštěvníci si mohou zvolit ze čtyř turnusů.
Zdeněk Procházka (69) z Domažlic založil před více než třiceti lety Nakladatelství Českého lesa. Knihy nejen vydává, ale i sám píše. Tento milovník regionální historie jich sepsal desítky, zejména o Domažlicku a Tachovsku. A tak není divu, že stejně jako někteří další obdivovatelé a znalci dávných časů si pořídil historický objekt, který se rozhodl zvelebit.
Turisté na jižní Moravě obvykle směřují do známých krásných míst, jako Lednice či Mikulov. Ale za známým pohořím Pálavských vrchů leží menší Dunajovické kopce, které také nabízejí krásné výhledy, ale i příjemné posezení pro zamyšlení či relaxaci. Novinkou je naučná stezka s cedulkami, které popisují poutníkům drsnou historii toho milého místa.
Velké Pavlovice zvou v sobotu 29. července od 17 hodin na Zámecké snění v Ekocentru Trkmanka. Co Vás na letošním ročníku čeká? Návrat do historie, genius loci místa nebo komentovaná prohlídka s Černou paní. Chybět nebude ani skupina historického šermu Albion nebo vystoupení kapely Quanti Minoris s hradrockem aneb pouličním středověkým bigbeatem.
Posledních téměř padesát let nastupovali výhradně ve třetí třídě na Blanensku, od nové sezony ale změní zavedené pořádky. Fotbalisté Ostrova u Macochy vybojovali v uplynulém ročníku poprvé v historii klubu postup do okresního přeboru, kam se posunou spolu se Sloupem a Lipůvkou. „Po rozhodujícím utkání zavládla velká euforie. Celé roky se u nás hrála třetí třída, nikdy jsme nepostoupili ani nesestoupili. O to sladší závěr sezony byl,“ těší kapitána týmu Lukáše Pernicu.
/SERIÁL DENÍKU/ Dobové fotky, videa a hlavně vzpomínky. Vydejte se s Deníkem zpět v čase do dob, kdy hanáckou metropolí pravidelně burácely motory nejlepších tuzemských i evropských jezdců a jejich zápolení sledovalo na tehdejším Spartakiádním stadionu 20 000 diváků. Vše navíc vysílala Československá televize a to hlavně díky panu Janu Strnadlovi.
Budova někdejších jatek v Moravské Ostravě je důkazem, jak lze zachránit pro další generace důležitý objekt. Snoubí se v něm nejen dobová krása průmyslové architektury na konci 19. století, ale i zajímavý kus historie.
Budova někdejších jatek v Moravské Ostravě je důkazem, jak lze zachránit pro další generace důležitý objekt. Snoubí se v něm nejen dobová krása průmyslové architektury na konci 19. století, ale i zajímavý kus historie.
Do svého videocastu Deník s nadhledem si moderátor Roman Štěpánek tentokrát pozval ředitele oblíbeného automobilového závodu Barum Czech Rally Zlín Jana Regnera. V čele známého podniku stojí od loňského roku, kdy z vedení po čtyřiadvaceti letech odstoupil jeho otec Miloslav Regner. V talkshow Jan Regner hovořil o historii i ambicích Barum rally, ale také o tom, co obnáší automobilový sport a jak se člověk může stát závodníkem.
Vietnamci druhé generace, kteří se narodili v Česku, objevují svou rodinnou historii a šíří povědomí o vietnamské kultuře. Jejich rodiče často přicházeli do Československa na dočasný pobyt jako učni, studenti nebo dělníci. Postupně se zde však usadili a vynikli v mnoha odvětvích. Mapováním rodinných příběhů chtějí mladí zástupci této komunity docílit vzájemného sblížení obou kultur.
S ikonickou panenkou Barbie je neodmyslitelně spjat i její partner Ken. Tolik se o něm nemluví, přitom má za sebou velmi zajímavou historii, od uvedení na trh v 60. letech přes přetvoření do několika variant až po znovuzrození na filmovém plátně.
Jméno zakladatele přerovské Optikotechny - Aloise Mazurka, který v roce 1933 položil základy budoucí firmy Meopta, není veřejnosti příliš známé. Přesto by bez něj dnešní gigant ve světě optiky nevznikl. Devadesátiletou historii firmy i široké spektrum jejích legendárních výrobků mapuje výstava, která začala v úterý v Muzeu Komenského v Přerově.
Obrovská ztráta pro celý Boston. V osmatřiceti letech se s aktivní kariérou v nejslavnější hokejové lize světa loučí legendární kanadský forvard Patrice Bergeron, dlouholetá ikona a jeden ze strůjců zlatého tažení Bruins za Stanley Cupem v roce 2011. Hrdý člen prestižního Triple Gold Clubu a šestinásobný vítěz trofeje pro nejlépe bránícího útočníka NHL odehrál v černožlutém dresu celkem 19 sezon, čímž se zapsal mezi největší osobnosti v historii věhlasné organizace.
/FOTO, VIDEO/ To místo psalo historii nejen samotného města. Významnou úlohu hrálo už v dobách C&K mocnářství. Sídlo tam měl český pěší pluk číslo 102. V jeho řadách sloužili a umírali během první světové války převážně vojáci z českých zemí z okresů Benešov, Příbram, Sedlčany a Milevsko.
Desátá hodina odbila a lipnický ponocný Jan Prošek začíná službu. Lipnice na Havlíčkobrodsku je jediným místem na Vysočině, kde klidný spánek obyvatel v noci o víkendech střeží pomocný. Činí tak za odměnu tucet vajec ročně.
Festival Colours of Ostrava má za sebou 20 ročníků. Pamatujete si je všechny? Jak na ně vzpomínáte? Připomeňte si je s námi podobně, jako připomínala návštěvníkům areálu Dolní oblasti Vítkovice dlouholetou historii "letáková ulička" s propagačními plakáty předchozích ročníků. Často se u ní zastavovali a vzpomínali…
První čtvrtina prázdnin je za námi, prázdniny a dovolené v plném proudu. Malí i větší rekreanti či turisté poznávají nová místa různých měst a seznamují se s jejich historií. A ne jinak je tomu i v našem královském městě. Město Uherské Hradiště ve spolupráci s Městským informačním centrem a Regionem Slovácko se svou pravidelností organizuje po celý rok zajímavé akce, při kterých se zájemci z blízka i daleka mohou seznámit s historii města a prohlédnout krásné památky.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Na pulty knihkupectví po celém světě míří v těchto dnech nová kniha Radky Krejčí a Ondřeje Soukupa s názvem Katedrála a kostnice v Kutné Hoře - Sedlci, která mapuje 900 let dlouhou historii Sedlce. Ta je podle autorky publikace neprávem opomíjená, stejně jako zdejší katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, která zůstává tak trochu ve stínu dvou kutnohorských dominant – chrámu svaté Barbory a sedlecké kostnice.
Sachsenhausen. Místo památníku někdejšího koncentračního tábora, který vyhledávají příznivci temné historie, pozůstalí obětí i školní výpravy. Nejen v rámci letního výletu se návštěvník může dozvědět, k jakým hrůzám zde došlo během II. světové války a vlastně i po ní.
/III. díl/ Náš krátký pobyt v hotelu Mas pomalu končil, poslední celodenní výlet směřoval do Českého Krumlova. Kdo by neznal Plášťový most, hrad, zámek, specifické divadlo, kruhovou věž, strašidelné pověsti a zfilmované rozmary Petra Voka, který v roce 1601-1602 pod tíhou ohromných dluhů prodal celý areál císaři Rudolfu II. Habsburskému.
Rovných 790 let od první písemné zmínky slavila o víkendu ve dnech 15.-16. července obec Tisová nedaleko Tachova. A protože to už je skutečně pěkných pár pátků, kdy byla nenápadná vesnička v daleké historii poprvé zmíněna, uspořádalo vedení obce pořádnou oslavu.