Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová

Senátní volby: Češi mají tři nové senátory. Ve druhém kole je Vystrčil i Nagyová

Souběžně s komunálními volbami hlasovali voliči ve třetině Česka i v prvním kole senátních voleb. Vítězem se stalo hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, mezi poraženými zůstalo hnutí STAN. Premiérové zastoupení bude mít v druhém kole, které se uskuteční za týden, SPD. Vládní strany si bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře udrží. Volební účast byla 42,46 procenta. Jde o druhou nejvyšší účast v historii, podobný počet voličů přišel k prvnímu kolu i v roce 1998.

Přijďte se podívat na pohár pro vítěze Ligy mistrů ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

OBRAZEM: Nepropásněte jej, pohár Ligy mistrů z Baník Expo v Ostravě brzy zmizí

Samotnou výstavu ke sto letům fotbalového Baníku Ostrava si mohou lidé ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích v krajské metropoli prohlédnout ještě pět týdnů, až do konce října, pouze do neděle tam však bude vystaven pohár pro vítěze Ligy mistrů, který z Milána do Ostravy přivezl její někdejší vítěz Marek Jankulovski.

Slavnostní zahájení 73. Zlaté přilby města Pardubic na svítkovském plochodrážním stadioně

KVÍZ: Zlatá přilba je fenoménem plochodrážního sportu. Znáte její historii?

Nejstarší plochodrážní závod na celém světě. To je Zlatá přilba města Pardubic. Podnik, který se koná na plochodrážním oválu ve Svítkově, je populární nejen doma, ale i v zahraničí. Historie tohoto sportovního fenoménu se začala psát již v minulém století. Čtenáři Deníku si nyní mohou vyzkoušet, jak se orientují ve světě levých zatáček. 

Snímky ze Zlatého Potoka a jeho blízkého okolí. V osadě se konal i Den Českého lesa nebo výprava k Hedvičině pile, v zimě se zde koná přeshraniční běh na lyžích.

Zlatý Potok si připomíná třicetiletou historii přeshraniční spolupráce

Ukrytá ve hvozdech Českého lesa je příhraniční osada, kde už bezmála tři desetiletí funguje turistická chata SKI Klubu Zlatý Potok. A právě jeho členové se zde v sobotu setkají a společně zavzpomínají na třicet let spolupráce s německými kolegy, se kterými začátkem devadesátých let minulého století podnikali první přeshraniční akce.

Sezona jablek je tady. Jablkobraní budou mít v sobotu v Zemi Keltů v Nasavrkách. Budou připravené ochutnávky keltských dobrot, například jablkových koláčů, budou se péct placky, lisovat mošt a sušit křížaly.

Tipy na víkend 24. a 25. září: Oslavy sklizně, hodování a koštování

Food festival, který spojuje dobré jídlo a historii, můžete navštívit na pardubickém zámku, na polabinské pouti čeká kromě atrakcí také Michal Hrůza. Milovníci jablek se mohou vypravit na Jablkobraní do Země Keltů. Ve Svitavách ke koštu dobrého vína zahraje Hradišťan a Jiří Pavlica. A to není zdaleka všechno. Nahlédněte do našich tipů.

Výstava přibližuje historii Křidlůvek,

Tisíc pohledů do minulosti. Historii Křidlůvek přibližuje výstava

Výstava probíhá celé září, a bude otevřena ještě v sobotu 24. 9. od 14:00 do 21:00, v neděli 25. 9. od 9:00 do 13:00 a v sobotu 1. 10. od 14:00 do 21:00. Součástí historické výstavy je přes tisíc fotografií z různých dob obce, dále dokumenty, mapy, kroniky, archeologické nálezy, artefakty, a jiné zajímavosti.

Miroslav Rada z Přimdy chová přes čtyři desítky různých plemen králíků.

Strakatí králíci z Přimdy přivezli z výstavy zlatou medaili, první v historii

Zlatou medaili minulý víkend přivezl z celorepublikové výstavy mladých králíků jejich chovatel Miroslav Rada z Přimdy. Soutěž se konala v Přerově. Rada zabodoval s čtveřicí Německých obrovitých strakáčů, stal se prvním chovatelem v historii, který za toto plemeno dostal nejvyšší ocenění na republikové úrovni.

Francouzský historik a profesor na pařížské Sorboně Alain Soubigou

Alain Soubigou: Masaryk je celosvětově mimořádnou postavou. Předběhl dobu

/ROZHOVOR/ Nejvýznamnějším zahraničním hostem XII. Sjezdu českých historiků v Ústí nad Labem byl slavný francouzský historik, profesor na pařížské Sorboně Alain Soubigou. Jeho přednáška o vztahu prvního československého prezidenta T.G. Masaryka a historiků se stala ozdobou slavnostního večera v ústecké opeře. 

Francouzský historik a profesor na pařížské Sorboně Alain Soubigou

Alain Soubigou: Masaryk je celosvětově mimořádnou postavou. Předběhl dobu

/ROZHOVOR/ Nejvýznamnějším zahraničním hostem XII. Sjezdu českých historiků v Ústí nad Labem byl slavný francouzský historik, profesor na pařížské Sorboně Alain Soubigou. Jeho přednáška o vztahu prvního československého prezidenta T.G. Masaryka a historiků se stala ozdobou slavnostního večera v ústecké opeře. 

Slavnostní odhalení Stalinova pomníku v Jičíně 21. září 1952.

Z HISTORIE: Pompézní zrod a potupný konec Stalinova pomníku v Jičíně

Před sedmdesáti lety byl v Jičíně odhalen pomník J. V. Stalina. Důvody k připomínce tohoto jubilea naštěstí už dávno pominuly a město samo na tuto událost zapomnělo, vždyť socha i pomník tam už dávno nestojí. Současně se ale zapomnělo na to, kdy vlastně byla socha odstraněna a co se s ní stalo. Po stopách pomníku se vydal badatel pan Václav Rybařík. Za zajímavý příspěvek děkujeme. 

Den evropského dědictví: koně, kostýmové scénky a historie.

Den evropského dědictví v Žatci: koně, kostýmové scénky a historie

Žatecké dvorky oživené kostýmovanými scénkami s kvízy z historie města, hudební vystoupení, ukázky, dílničky, otevřená muzea, radnice, kostely, infocentrum, svezení kočárem taženým koňmi, výstup na radniční věž, to vše a mnohem víc nabídl v sobotu 17. září Den evropského dědictví v Žatci. Tématem byly udržitelné památky a opět zpřístupníme a programem oživíme žatecké dvorky.

Otevření Galerie Zahrada v Břeclavi u zámku.

Poučení i oddych. Galerie Zahrada s obrazy od Toybox láká k břeclavskému zámku

Díky grantu z Nadace proměny jsme zahájili oživení zámecké zahrady a třetí zářijovou neděli oficiálně otevřeli Galerii ZAHRADA na zámeckém nádvoří.  Prostřednictvím venkovní galerie zde návštěvník získá informace nejen o městě a jeho historii, ale pod širým nebem a korunami stromů si může odpočinout a vnímat genia loci.

Dny evropského dědictví ve městě Český Krumlov

Český Krumlov rozevřel svou náruč zájemcům o historii

"V rámci Dnů evropského dědictví jsme společně s Martinem Nechvílem navštívili sály Prelatury, s Jiřím Blochem sledovali proměny fasád v centru města a s Jiřím Olšanem jsme nahlédli do pětisetleté historie dnešní Pivovarské zahrady. Své brány otevřelo Regionální muzeum, Synagoga i Kvítkův Dvůr," informovali zástupci Města Český Krumlov, kterým děkujeme za příspěvek. "Děkujeme všem za účast a těšíme se na další program," dodávají zástupci města. 

Vojenské lesy vysadily po kalamitě už 100 milionů stromů.

Na veřejném Brdském stromsázení Vojenské lesy oslaví stomiliontý vysazený strom

/FOTOGALERIE/ Vojenské lesy a statky ČR (VLS) na dobrovolnické akci Brdské stromsázení oslaví významný milník největší zalesňovací akce ve své devadesátileté historii. Po sedmi letech boje proti kůrovcové kalamitě, v rámci něhož státní podnik zničené lesní porosty průběžně obnovoval sazenicemi, vysadí některý z návštěvníků akce jubilejní stomiliontý strom.

Královna Alžběta II. a prezident Václav Havel.

Miroslav Sklenář: Faux pas jsme královně neudělali, Havel ji za rukáv nezatahal

Jako na jedinečný okamžik své kariéry šéfa hradního protokolu vzpomíná na návštěvu britské královny Alžběty II. Miroslav Sklenář. Panovnice do Prahy přijela na jaře 1996 jen pár týdnů poté, co nastoupil do své funkce. Návštěva se však připravovala dlouhé měsíce předem. Královna si v nabitém programu našla čas na státní návštěvu Česka hlavně kvůli Václavu Havlovi, vzpomíná Sklenář v rozhovoru pro Deník.

Španělský tenista Carlos Alcaraz

Devatenáctiletý Alcaraz ovládl US Open. Stane se nejmladší světovou jedničkou

Španělský tenista Carlos Alcaraz vyhrál mužskou dvouhru na US Open a po zisku prvního grandslamového titulu v kariéře se stane nejmladší světovou jedničkou v historii. Devatenáctiletý rodák z El Palmaru porazil ve finále Nora Caspera Ruuda 6:4, 2:6, 7:6, 6:3 a nahradil na obou trůnech Rusa Daniila Medveděva. O čtyři roky starší Ruud prohrál po Roland Garros i druhé letošní grandslamové finále a v přímém souboji s Alcarazem o post lídra žebříčku ATP neuspěl.

Zámek v Náměšti ovládli Španělé a Kolumbus objevil Ameriku

VIDEO: Zámek v Náměšti ovládli Španělé a Kolumbus objevil Ameriku, podívejte se

Hlavu mu chce král setnout. Za drzost a nekřesťanské požadavky. Hlava Kryštofa Kolumba nakonec zůstává na krku. A král jeho požadavky plní. Potřebuje zlato, stříbro, koření. To vše mu Kolumbus naslibuje. „Polovina veškerých zisků ale bude má!“ šermuje objevitel Ameriky ve vzduchu výhružně prstem v zámku v Náměšti nad Oslavou, kde v sobotu a neděli ožívá historie.

HC Rakovník oslaví 90. výročí založení klubu ve speciálních dresech, které odkazují na historii klubu.

Speciální dresy i dobové záběry. Rakovnický hokej oslaví devadesát let

Rakovnický hokejový klub se chystá na velkou slávu. V neděli při prvním utkání sezony proti Slanému totiž oslaví 90. výročí založení klubu. Hráči proto obléknou speciální dresy odkazující na historii klubu a na stadionu se budou promítat dobové záběry a fotografie z dlouhých dějin místního hokeje. Start speciálního utkání je naplánován na 17:30.

Největší sbírku s pivní tématikou mají otec a syn Sukovi

Korbele i výčepy. Táta a syn schraňují pivní předměty, sbírka roste už 30 let

„Sběratelství se věnujeme společně s mým nejstarším synem. Jsem moc rád, že spolu tuto zálibu můžeme sdílet," říká v úvodu Rudolf Suk, majitel nejrozsáhlejší sbírky předmětů s pivní tématikou, která obsahuje staré cenné pivní láhve, tácky, půllitry, reklamní cedule, ale také listiny týkající se historie piva. Sbírku si můžete celoročně prohlédnout i vy, a to na Hradě a zámku Staré hrady u Jičína.

Třicátou jubilejní sezonu odstartoval Český florbal tiskovou konferencí v pražském business centru Aspira.

Úspěšný start jubilea. Český florbal odtajnil plány do další ligové sezony

Začátek jako z říše pohádek. Nejprve české juniorky vybojovaly historicky první stříbro na mistrovství světa v polských Katovicích, o chvíli později je doplnili i úspěšní muži, kteří teprve podruhé v historii ovládli prestižní turnaj Euro Floorball Tour. Po výjimečném víkendu domácího florbalu přichází na scénu rovněž klubová sezona, jež naplno odstartuje již tuto sobotu.

Jedenáctka Baníku podle Deníku, na přemiéře filmu Baník!!!, 2. března 2018 v Ostravě.

Baník má 100 let! Podívejte se na nejlepší jedenáctku historie podle Deníku

/FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ Je to už čtyři a půl roku, kdy multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovic patřila fotbalovému klubu Baník Ostrava. Takřka tři tisíce fanoušků si v březnu 2018 nenechalo ujít slavnostní předpremiéru nového dokumentu ostravského studia České televize s názvem Banik!!! Deník tehdy při této příležitosti vyhlásil anketu Hvězdný tým Baníku podle Deníku - připomeňte si nyní hvězdnou jedenáctku s legendárním trenérem Evženem Hadamczikem s námi. Slavný slezský klub z Bazalů slaví právě dnes - 8. září 2022 - 100 let! 

Jedenáctka Baníku podle Deníku, na premiéře filmu Baník!!!, 2. března 2018 v Ostravě

Baník má 100 let. Deník vybral nejlepší jedenáctku v jeho historii

Ostravský Baník slaví sto let existence. Je to už čtyři a půl roku, kdy multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovic patřila fotbalovému klubu Baník Ostrava. Takřka tři tisíce fanoušků si v březnu 2018 nenechalo ujít slavnostní předpremiéru nového dokumentu ostravského studia České televize s názvem Banik!!! Deník tehdy při této příležitosti vyhlásil anketu Hvězdný tým Baníku podle Deníku - připomeňte si nyní hvězdnou jedenáctku s námi.

Americká tenistka Serena Williamsová.

Woods, James i Phelps. Osobnosti ocenily Serenu jako obrovský zdroj inspirace

Loučení Sereny Williamsové s tenisovou kariérou na US Open přitáhlo obrovskou pozornost nejen mezi hráči a fanoušky bílého sportu. Po její porážce ve 3. kole s Ajlou Tomljanovicovou vzdali čtyřicetileté hvězdě hold sportovci a osobnosti z celého světa. Vítězku 23 grandslamových titulů oceňovali jako nejlepší hráčku historie a vyzdvihovali, jakou inspirací pro své okolí byla.

Automobil RAF, který se vyráběl pro císaře Františka Josefa I.

Automobil pro císaře se vyráběl ve Vrchlabí, měl unikátní karosérii

Příběh zakladatelů automobilového průmyslu ve Vrchlabí, rodiny Peterových, přibližuje cyklus Nadačního fondu Škoda Auto a Bohemian Heritage Fund s názvem Zapomenuté příběhy Vrchlabska. V příštích týdnech ho také představí mobilní aplikace Skryté příběhy, která se zaměřuje na poznávání zajímavých míst a historie českých reálií.

Poslední vlak ve stanici Roudná zastavil na hodinu, loučily se desítky lidí.

Železniční sbohem. V Roudné zastavil poslední vlak, rozloučily se desítky lidí

V pátek 2. září se po staré trati ze Soběslavi do Doubí u Tábora projel poslední vlak. Na zastávku v Roudné, která bude díky nové přeložce úplně zrušena, se přišli se starými pořádky rozloučit zaměstnanci Českých drah, místní obyvatelé, představitelé samosprávy i lidé z okolí. Velký zájem byl i o samotnou poslední jízdu. Souprava si v obci udělala hodinovou zastávku.

Učitelé z ústeckého gymnázia navštívili školu v Norsku.

Učitelé z ústeckého gymnázia navštívili školu v Norsku

Učitelé Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala vyrazili v rámci projektu Fondy EHP 2014 - 2021: Program Vzdělávání na týdenní „job shadowing“, kde pozorovali při práci své kolegy z oborů jazykového vzdělávání, historie, společenských věd, chemie a biologie. Norští učitelé na oplátku navštívili Ústí nad Labem.

Obrazové nástřiky v Kladenském zámku.

Foto: Nový pohled do historie Kladna. Zámek ukázal nové obrazové nástřiky

Novinkou historického okruhu prohlídky Kladenského zámku jsou zajímavé a vkusné informační a obrazové nástřiky na omítkách chodeb či schodišť. Návštěvníci tak například mohou přehledně sledovat stavební vývoj objektu i města od raného středověku. Nové veduty zase ukážou, kudy vedly dávné hradby města.

Větrný mlýn na Cholticích. 27. srpna 2022, Litultovice - Choltice.

Němý svědek historie: Větrný mlýn na Cholticích se řadí ke špičce v oboru

Jak se v dávných i poměrně ještě nedávných dobách mlela mouka, celý proces od navezení obilí až po napytlování sypké suroviny a jak vlastně vůbec vypadala taková práce mlynáře, která rozhodně nebyla ničím jednoduchým, to vše se dozví návštěvníci ve větrném mlýně na Cholticích, které jsou místní částí městyse Litultovice na Opavsku.

Větrný mlýn na Cholticích. 27. srpna 2022, Litultovice - Choltice.

Němý svědek historie: Větrný mlýn na Opavsku se řadí ke špičce v oboru

Jak se v dávných i poměrně ještě nedávných dobách mlela mouka, celý proces od navezení obilí až po napytlování sypké suroviny a jak vlastně vůbec vypadala taková práce mlynáře, která rozhodně nebyla ničím jednoduchým, to vše se dozví návštěvníci ve větrném mlýně na Cholticích, které jsou místní částí městyse Litultovice na Opavsku.

Větrný mlýn na Cholticích. 27. srpna 2022, Litultovice - Choltice.

Němý svědek historie: Větrný mlýn na Opavsku se řadí ke špičce v oboru

Jak se v dávných i poměrně ještě nedávných dobách mlela mouka, celý proces od navezení obilí až po napytlování sypké suroviny a jak vlastně vůbec vypadala taková práce mlynáře, která rozhodně nebyla ničím jednoduchým, to vše se dozví návštěvníci ve větrném mlýně na Cholticích, které jsou místní částí městyse Litultovice na Opavsku.

Strakonické muzeum nabízí po rekonstrukci mnoho novinek.

Skvělý zážitek slibují Čézety i vlak, který vozil raněné z 1. světové války

/FOTO, VIDEO/ Strakonické muzeum je v současné době jedním z nejmodernějších. Prošlo rozsáhlou rekonstrucí a nyní nabízí zcela unikátní expozice. Tak pokud jste tu ještě nebyli, máte jedinečnou šanci užít si zde některý z posledních prázdninových dnů. Zábava se tu najde pro malé i velké. Za fotky a videa z prohlídky muzea děkujeme Haně Růžičkové ze Strakonic.

Roman Reil (vpravo) při podepisování knihy o Choustníkově Hradišti.

Letos je to smršť, říká šéf archivu. Vyjdou mu knihy o Trutnově či Žacléři

Ředitel Státního okresního archivu v Trutnově Roman Reil vydal už sedmnáct knih věnovaných obcím z Trutnovska. Tituly o radvanické osadě Slavětín a panství hraběte Šporka Choustníkově Hradišti už mají od letošního léta své čtenáře, v září přijde křest publikace o třiceti významných německých osobnostech Trutnova a v říjnu o Žacléři.

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem.

Stříbro z mnichovského písku! Perušič a Schweiner se zapsali do historie

Český beachvolejbal slaví po dlouhých šestadvaceti letech medailový úspěch v kategorii mužů! Postarali se o to Ondřej Perušič a David Schweiner, kteří na šampionátu v Mnichově vybojovali stříbro. Až do finálového souboje se Švédy Davidem Ahmanem a Jonatanem Hellvigem čeští hráči v soutěži neklopýtli a vyhráli všech pět předešlých zápasů. V napínavém duelu o titul doháněli v obou sadách ztrátu několika bodů, kterou nabrali vždy v úvodu setu. Juniorským mistrům světa Perušič se Schweinerem nakonec podlehli 16:21 a 15:21.

Budova Českého Yacht Klubu.

Povodeň v roce 2002 pomohla k obnově vzhledu klubového domu jachtařů

/FOTOGALERIE/ Znovu objevit kus vlastní historie pomohla členům Českého Yacht Klubu (ČYK) ničivá povodeň v roce 2002, kdy voda dosáhla až k jejich historickému klubovému domu ve sportovním přístavu v pražském Podolí. Deníku to řekl tehdejší předseda klubu Jan Šihlavý, který se dnes stará o archiv jachtařů a pro potěšení své i kamarádů vyhledává zajímavosti z historie – jak sportovní, tak té klubové.

Fotbal v Kaplici píše stoletou historii. Slavná sezona 1998/99 - přeborník kraje a postupující do divize.

V Kaplici slaví 100 let fotbalu. Přijede Amfora

Fotbal v Kaplici píše úctyhodnou historii trvající celé století. V sobotu 20. srpna na tamním fotbalovém stadionu proběhnou velké oslavy 100 let kopané, na nichž se představí i populární pražská Amfora. Největším úspěchem Spartaku je vítězství v krajském přeboru a šestileté působení v divizi.

Muzeum města Letovice si výstavou připomíná 190 let výroby krajky.

Muzeum města Letovice láká návštěvníky do fabriky Tylex. Její historie zaujme

Už jste byli navštívit expozici připomínající 190 let výroby krajek v Muzeu města Letovice? Že ne? Tak pokud budete mít ve dnech 20. a 21. srpna cestu kolem, tak zastavte a seznamte se se zajímavou historií výroby krajek a záclon v jedné z nejstarších manufaktur ve střední Evropě. Tato expozice s názvem Fenomén Tylex – příběh slavné značky je v současné době umístěná v historické budově Tylexu. Děkujeme Monice Šindelkové za zajímavý příspěvek a fotky.

Den městyse Choustníkova Hradiště přinesl představení nového znaku, vlajky a knihy.

Pekarová povýšila Choustníkovo Hradiště. Městys se obává otevření dálnice

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Novým znakem, jemuž dominuje kružidlo a vozové kolo, vlajkou a první knihou mapující více než 700 let dlouhou historii se pochlubilo Choustníkovo Hradiště při slavnostní akci k povýšení na městys. Obec se šesti stovkami obyvatel požádala o změnu statusu Poslaneckou sněmovnu, po obdržení ustanovujícího dokumentu od předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové může po téměř století znovu používat označení městys, tak jako v historii.

Jak se kdysi tábořilo.

RETRO: Děti se na ně každoročně těší. Kam ale až sahá historie táborů?

/FOTOGALERIE/ Kamarádi, hry, soutěže, výlety či táboráky. To vše neodmyslitelně patří k prázdninovým táborům. Víme ale odkud se vzaly? Kam sahá jejich historie? Údajně úplně první tábor si užily děti z USA v roce 1961 pod vedením Fredericka W. Guna. České děti si musely počkat až do začátku dvacátého století, do roku 1912, kdy se v Lipnici nad Sázavou v Orlovských lesích uskutečnil první tábor u nás a byl skautský. V Kutné Hoře poprvé slyšíme o skautech na podzim roku 1919, kdy 1. chlapecký a 1. dívčí oddíl vyráží tábořit k rybníku Flejšar kousek od Újezdu u Přelouče. Na svých schůzkách se skauti scházejí v Tylově divadle, na Hrádku či ve Vlašském dvoře.

Jak se kdysi tábořilo.

RETRO: Děti se na ně každoročně těší. Kam ale až sahá historie táborů?

/FOTOGALERIE/ Kamarádi, hry, soutěže, výlety či táboráky. To vše neodmyslitelně patří k prázdninovým táborům. Víme ale odkud se vzaly? Kam sahá jejich historie? Údajně úplně první tábor si užily děti z USA v roce 1961 pod vedením Fredericka W. Guna. České děti si musely počkat až do začátku dvacátého století, do roku 1921, kdy se v Lipnici nad Sázavou v Orlovských lesích uskutečnil první tábor u nás a byl skautský.

Jak se kdysi tábořilo.

RETRO: Děti se na ně každoročně těší. Kam ale až sahá historie táborů?

/FOTOGALERIE/ Kamarádi, hry, soutěže, výlety či táboráky. To vše neodmyslitelně patří k prázdninovým táborům. Víme ale odkud se vzaly? Kam sahá jejich historie? Údajně úplně první tábor si užily děti z USA v roce 1961 pod vedením Fredericka W. Guna. České děti si musely počkat až do začátku dvacátého století, do roku 1921, kdy se v Lipnici nad Sázavou v Orlovských lesích uskutečnil první tábor u nás a byl skautský.