Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Bohatý život Židů v Habrech. Zanechali tu trvalý odkaz.

Od synagogy ke Stránskému: naučná stezka odhaluje židovskou historii v Habrech

Historie židovství v Habrech je opomíjenou součástí místních dějin. Ať už svými významnými obyvateli s židovskými kořeny, nebo zajímavými kulturními památkami. Židovská komunita zde hrála klíčovou roli a její pozůstatky zůstávají důležitou součástí města dodnes. V tomto období zažívá město nejslavnější časy.

Vyběhněte s námi 28. října v Žamberku na Sokolském běhu republiky

Pozvánka: Vyběhněte s námi 28. října v Žamberku na Sokolském běhu republiky

Jak oslavit 28. října výročí republiky a při tom udělat něco dobrého i pro sebe? Přece pohybem! Na více než stoletou sokolskou tradici navazuje Sokolský běh republiky, jehož pátého ročníku se zúčastní nejen Žamberk, ale i další desítky míst v Česku i daleko za oceánem. Přizvěte k tomuto setkání své kamarády či rodinu a přijďte si zaběhat na oslavu republiky!

Večerní prohlídky zámku Zbiroh. I děti se zapojí

Zámek po soumraku. Večerní prohlídky Zbirohu jsou tajemné i zábavné

/FOTO, VIDEO/ Na zámku Zbiroh pokračují podzimní večerní prohlídky, které mají jedinečné kouzlo, ještě devíti setkáními. Tři z nich jsou věnovány dětem, které se tam s historií seznamují zábavnou formou. Dozvědí se například, že Karel IV. rád jedl rukama, které si pak otíral o psa ležícího pod stolem.

Večerní prohlídky zámku Zbiroh. I děti se zapojí

Zámek po soumraku. Večerní prohlídky Zbirohu jsou tajemné i zábavné

/FOTO, VIDEO/ Na zámku Zbiroh pokračují podzimní večerní prohlídky, které mají jedinečné kouzlo, ještě devíti setkáními. Tři z nich jsou věnovány dětem, které se tam s historií seznamují zábavnou formou. Dozvědí se například, že Karel IV. rád jedl rukama, které si pak otíral o psa ležícího pod stolem.

Večerní prohlídky zámku Zbiroh. I děti se zapojí

Zámek po soumraku. Večerní prohlídky Zbirohu jsou tajemné i zábavné

/FOTO, VIDEO/ Na zámku Zbiroh pokračují podzimní večerní prohlídky, které mají jedinečné kouzlo, ještě devíti setkáními. Tři z nich jsou věnovány dětem, které se tam s historií seznamují zábavnou formou. Dozvědí se například, že Karel IV. rád jedl rukama, které si pak otíral o psa ležícího pod stolem.

Zdeněk Dvořák s novou výpravnou knihou.

Geolog: Cínovec je prošpikovaný starými rumpálovými šachtami jako ementál

/ROZHOVOR/ Lanovky na kámen z první světové války, ruční přehrabování v haldách rudy, sta let staré mapy šachet, ale i fotografie z polozatopených dolů ze současnosti. Tyto a další unikátní materiály přináší výpravná kniha nejen o bohaté historii těžby na Cínovci a v sousedních lokalitách Krušných hor. Tradice je dnes bohužel v terénu skoro neviditelná. „Dlouhá a významná hornická minulost je již zcela smazána a skoro nic ji nepřipomíná,“ říká Zdeněk Dvořák, spoluautor knihy Nerostné bohatství Krupky, Cínovce a Moldavy. Aspoň tato výpravná publikace nyní spoustu bílých míst v historii těžby v revíru zaplňuje slovy i obrazy.

Motocykl zvaný Pérák patřil k úspěšným typům značky Jawa.

Spanilá jízda na motorkách připomněla akci Fenomén Jawa

Nepřehlédnutelná kolona postarších, ale krásných motocyklů vyrazila letos v srpnu od pražského Národního technického muzea (NTM) do Plas. Cesta vedla symbolicky i přes křivoklátské muzeum motocyklů Jawa. Celá jízda byla totiž propagací akce Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, která přitahovala pozornost motocyklových nadšenců už v minulých letech. Do konce letošního října je její obměněná repríza k vidění v Centru stavitelského dědictví v Plasích, kde je pobočka NTM.

Romantická hudební komedie Liebeřeč.

Živá hudba i hvězdy liberecké historie. Divadlo odhalí tajemství Klimtovy opony

Jakým zázrakem se v městě soukeníků zrodil klenot divadelní architektury? Proč se vlastně jmenuje po slavném kritikovi F. X. Šaldovi? A proč 19letý génius Klimt nazval svou oponu Triumf lásky? Na tyto a další otázky odpoví romantická hudební komedie Liebeřeč, která pojednává o stavbě libereckého divadla a zamilovaném Klimtovi.

Starý hřbitov v centru Bruntálu sloužil po staletí. Zastupitelé rozhodli, že pohřbívání zde skončí v roce 2027.

Pohřbívání na starém bruntálském hřbitově po staletích skončí

  Hřbitov obklopený panelovým sídlištěm. To je zvláštnost současného centra Bruntálu. Pohřebiště sloužilo po celá staletí, ale všechno má svůj konec. Pohřbívat se tu bude už jen posledních pět let. Nové pohřebiště, jehož dominantou je ekumenický kříž řezbáře Františka Nedomlela, bylo vybudováno pod Uhlířským vrchem. Zatím jsou v provozu starý i nový hřbitov současně, ale zásadní rozhodnutí už padlo.

Základna RAF Menwith Hill je charakteristická kulatými objekty, které chrání sledovací zařízení.

Tajná základna vypadá jako golfové míčky, umí sledovat e-maily kohokoliv

Za studené války sloužila hlavně ke sledování sovětské komunikace, nyní prý dokáže zajistit a vyhodnotit obsah e-mailů a telefonátů z celého světa. Řeč je o britsko-americké sledovací základně RAF Menwith Hill ve Velké Británii, jejíž skutečný rozsah práce je zahalen tajemstvím.  Vypadá jako obří golfové míčky poházené po trávě.

V Punkvě bouchlo v neděli šampáňo! Dvojice potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se zapsala do historie krasu extrémním výkonem.

V Punkvě bouchlo šampáňo! Dvojice potápěčů se zapsala do historie krasu

/FOTO, VIDEO/ Projít si sedm kilometrů Moravským krasem na Blanensku je na podzim fajn výlet. Zvládnout ale stejnou vzdálenost v podzemí a navíc z části v síti zatopených a úzkých chodeb? To už je, panečku, extrémní výkon. I pro zkušené jeskyňáře. Běžnému smrtelníkovi při tom padá čelist. V neděli se dva speleopotápěči Jan Sirotek a Petr Chmel pokoušeli jako první v historii krasového bádání zdolat úsek od ponoru Sloupského potoka ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, přes Amatérskou jeskyni, propast Macochu až do vývěru Punkvy v Pustém žlebu. 

Slavnostní otevření nového Muzea města Dobříše v Kopáčkově domě.

V Dobříši otevřeli nové muzeum. V srdci města tak ožívá jeho bohatá historie

/FOTOGALERIE/ Slavnostní otevření nového Muzea města Dobříše se uskutečnilo v úterý 10. října v Kopáčkově domě. Součástí akce bylo představení expozice plné historických exponátů, nových informací, fotografií a dalších zajímavostí. Ředitel dobříšského muzea vytvořil chronologickou výstavu, která představuje bohatou historii Dobříše od pravěku až po listopad 1989.

Žatecká Galerie U Radnice zve na výstavu znaků a erbů

Žatecká Galerie U Radnice zve na výstavu znaků a erbů

Potlesk pro heraldika a pasíře Jiřího „Jimáka“ Válu. Nadšenec české historie a velmi zručný pasíř se představuje svým celoživotním koníčkem tepáním a malováním kovových erbů v Galerii U Radnice v Žatci.

Lamine Yamal z Barcelony.

Šestnáctiletý kluk z Barcelony přepsal historii. Je nejmladším střelcem La Ligy

Barcelona sice ve španělské lize jen remizovala na hřišti Granady, jeden důvod k oslavě ale přece jen má. Do klubových, ale i ligových, kronik se totiž zlatým písmem zapsal Lamine Yamal. Šestnáctiletý mladík se postaral o jeden z gólů katalánského týmu a stal se oficiálně nejmladším ligovým střelcem v historii. 

Polička si připomene události roku 1938.

Polička si připomene události roku 1938

V sobotu 7. října se od 9.30 na poličském náměstí budete moct vrátit do konce 30. let minulého století a prostřednictvím dynamických ukázek příslušníků klubů vojenské a policejní historie prožijete historii „na vlastní kůži". Posléze se před čp. 22 na Masarykově ulici uskuteční od 10.30 pietní akt a odhalení pamětní desky připomínající šestitýdenní okupaci Poličky.

Dřevěnka v Úpici.

Přemysl Votava: Jak jsem s rodiči hledal podkrkonošskou Úpici

Vy co jste s podkrkonošskou Úpicí po léta srostlí, mnohdy tu krásu kolem ní ani nevnímáte, od těch z daleka, slyším, kde je ta Úpice? Podobně se ptali a na mapě ji hledali i moji rodiče, když před 65lety jsem odcházel na dva roky do vahařského učení.

Světlo nad bunkry u ŘOPíku Honzík na Soumarském mostě.

Lukáš Smola z Volar připomíná historii dětem i dospělým, hlavně tu od Volar

Na konci září si Česko připomnělo osmdesát pět let od mobilizace branné moci v Československu a podpisu Mnichovského diktátu, ve stejném roce o den později. Při vyhlášení všeobecné mobilizace v roce 1938 bylo připraveno bránit Československo jeden a čtvrt milionu mužů. Nemalá část z nich nastoupila na linii lehkého opevnění bunkrů rozloženou podél hranic, kterým se dodnes říká ŘOPíky.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Knihovna zve na venkovní výstavu o libereckých obětech holocaustu

U příležitosti 85. výročí událostí spojených s Křišťálovou nocí připravila Krajská vědecká knihovna a Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci venkovní panelovou výstavu „Návrat domů: liberecké oběti holocaustu“, jejíž vernisáž se bude konat ve středu 4. října od 17 hodin před budovou knihovny.

Ilustrační foto.

Od sousedů: Nejteplejší září historie?

Klimatolog Alexander Orlik z Geosphere říká, že prožili nejteplejší září za 257 let měření: „V rakouských nížinách bylo o 3,2 stupně víc než v průměru období 1991-2020, na horách o 4,2.“

Základní škola Veltrusy plánuje rekonstrukci.

Největší projekt v historii Veltrus. Přístavba ale kapacitu školy nezvýší

/FOTO, VIDEO/ Konec vyučovacích hodin ve školní jídelně nebo ve sborovně. Základní škola Veltrusy, která postrádá větší počet tříd, bude rozšířena o další prostory. Nově tam bude k dispozici devět specializovaných učeben, místnosti pro družinu a větší jídelna. Přibýt má i aula. Jde o největší projekt v historii města.

Vybrat správné jméno pro miminko může být věda.

Výběr jména pro miminko: Vsaďte na tradiční klenoty, nebo to zkuste originálně

Při výběru křestního jména pro miminko rodiče často čelí obtížnému rozhodnutí. Jméno je něco, co bude dítě provázet po celý život, a proto je důležité vybrat takové, které bude pro něj významné a vhodné. Vlastní výběr může být inspirován například historií, rodinnou tradicí nebo osobními preferencemi. Jaká jsou vůbec v současnosti v Česku nejčastěji vybíraná jména pro kluky a holky? Jak vybrat to nejlepší jméno právě pro vaše miminko? A existují v Česku nějaká pravidla a omezení pro výběr křestního jména? Poradíme vám.

Tradice českých ukolébavek sahá hluboko do historie.

České ukolébavky pomáhají dětem usnout a zahřejí na duši. Zanotujte si je s námi

Ukolébavky jsou zvláštním druhem písní, který má dlouhou historii a významný vliv na děti i dospělé. Pojďme se podívat na jejich historii, oblíbenost, příklady, a také se zaměříme na medicínské a psychologické aspekty zpívání ukolébavek pro nejmenší. Samozřejmě nebudou díky odkazům na youtube chybět ani písničky, a tak si budete moci řadu českých tradičních i moderních ukolébavek připomenout a zabroukat.

Nymburský basketbalista Petr Benda

Legenda se loučí. Basketbalistu Petra Bendu čeká poslední zápas

Pokud by českou basketbalovou ligu měl symbolizovat jeden jediný hráč, jistě by to byl Petr Benda. Nikdo jiný se do její historie nezapsal tak silně a nezískal takový respekt spoluhráčů i protihráčů, jako právě Benda. A ve středu tato hrající legenda vyběhne na palubovku naposledy, aby uzavřel svou hvězdnou kariéru v dresu Nymburka. Stane se tak v utkání se Slavií Praha, který začíná v nymburském Sportovním centru v 18 hodin.

Ukázka z knihy Příběhy z Orlických hor v komiksech.

Orlické hory v komiksu: od prvních osídlenců, přes sklářské pece až k Jawě

„Je to poprvé, co budou mít Orlické hory komiks a já jsem se stal komiksovou postavou,“ prozradil mi s úsměvem při jednom z nedávných setkání archeolog a zakladatel uhřínovského archeologického muzea v přírodě Bohumír Dragoun, který je mimo jiné také vedoucím deštenského muzea. Autory zbrusu nových komiksových příběhů z Orlických hor jsou Radek Drahný a Tomáš Chlud, ilustrátor, ale také kostýmní výtvarník a držitel Českého lva.

Titulní strana knihy.

Orlické hory v komiksu: od prvních osídlenců, přes sklářské pece až k Jawě

„Je to poprvé, co budou mít Orlické hory komiks a já jsem se stal komiksovou postavou,“ prozradil mi s úsměvem při jednom z nedávných setkání archeolog a zakladatel uhřínovského archeologického muzea v přírodě Bohumír Dragoun, který je mimo jiné také vedoucím deštenského muzea. Autory zbrusu nových komiksových příběhů z Orlických hor jsou Radek Drahný a Tomáš Chlud, ilustrátor, ale také kostýmní výtvarník a držitel Českého lva.