Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Výstava s názvem 770 let města Příbora připomíná jeho historii.

Výstava na náměstí v Příboře připomíná historii města

Na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře je od září k vidění panelová výstava s názvem 770 let města Příbora, která poukazuje na některé významné oblasti z historie tohoto města. A k vidění by měla být minimálně do poloviny listopadu.

Čtvrťáci z Kadaňské byli na výletu do historie. Podívali se za husity.

Čtvrťáci z Kadaňské byli na výletu do historie

V úterý 21. září jsme se my, čtvrťáci, vydali na akci pořádanou agenturou Modua „Husité v Chomutově“. Dobytí Chomutova husity v roce 1421 bylo pro většinu z nás novinkou, protože dějiny se ve škole budeme učit teprve letos.

Jánské koupele - vizualizace.

Jánské Koupele čeká obnova. Projekt naváže na slavnou historii lázní

/VIZUALIZACE, ARCHIVNÍ FOTOGALERIE/ Podaří se zachránit bohatou lázeňskou historii kouzelného místa, kde lidé využívali léčivé prameny od 17. století? Už loni Deník informoval, že společnost Bad Johannisbrunn, což je přejmenovaná firma Baneba, pod kterou Jánské Koupele spadaly v minulých letech, chce zdevastované lázně zachránit více než půlmiliardovou investicí. Nyní firma představila vizualizace – podívejte se a porovnejte stav areálu s jeho možnou budoucí podobou.

Den otevřených dveří v budově starého nádraží v Karviné-Fryštátě, kterou zpřístupnil spolek S.O.S. Karviná, září 2021.

Staré nádraží v Karviné znovu ožilo: Lidé si mohli konečně prohlédnout i budovu

/FOTOGALERIE/ Desítky zájemců si přišly v sobotu prohlédnout budovu starého fryštátského nádraží. Tu se podařilo zachránit díky sbírce iniciované spolkem S.O.S. Karviná, který také sobotní akci pořádal. Lidé si mohli prohlédnout nejen budovu, ale také se svézt vlakem směrem k Petrovicím po původní odbočce Severní dráhy císaře Ferdinanda, díky které získal Fryštát na přelomu 19. a 20. století železniční spojení s Bohumínem a pro město to znamenalo hospodářský rozvoj.

Dominantou obce je kostel sv. Michaela. V loňském roce prošel nákladnou rekonstrukcí a do okolí svítí jeho nová fasáda. Snahu o záchranu kulturního dědictví ocenil i kardinál Duka, který letos 5. června kostelu požehnal.

Ve Vernéřovicích v sobotu oslaví dvě letošní jubilea

Dvě kulatá výročí si poslední zářijovou sobotu připomenou ve Vernéřovicích. Od první písemné zmínky o obci v Kladské městské knize z roku 1351 letos uplyne 670 let a další kulaté výročí je 30 let od obnovení samosprávy obce Vernéřovice. Pro místní i přespolní bude připraven celodenní program.

Křest knihy Hokejová legenda Milan Nový se konal v kladenském divadle u příležitosti sedmdesátin Milana Nového. Křtili i Jaromír Jágr a primátor Kladna Milan Volf.

Hokejová legenda Milan Nový má knihu. K sedmdesátinám mu ji napsal David Lukšů

Milan Nový je jedním z mála slavných hokejistů československé historie, o němž nikdy nebyla napsána žádná kniha. Přitom jen sotva někdo nastřílí tolik branek, co jich dal on. Při příležitosti svých sedmdesátin se dočkal i té knížky. Jmenuje se Hokejová legenda Milan Nový a napsal ji redaktor České televize David Lukšů. Paradoxně Jihlavák, tedy kladenský hokejový protivník. „Ale Milan přece hrál i za Jihlavu a výborně,“ upozornil autor publikace, který historii uznává a i proto rád píše (s Alešem Palánem) o borcích, kteří toho tolik dokázali, ať už to byli Jan Suchý Jaroslav Holík, Stanislav Konopásek či Vladimír Zábrodský.

Fotbalisté ve Vodňanech slaví 125 let

Vodňanský fotbal pořádá výstavu k oslavám 125 let založení klubu

Fotbalový klub Vodňany letos oslaví 125 let od svého založení a rozhodl se veřejnosti toto výročí připomenout výstavou fotografií mapující jeho historii. Za tu slavil místní fotbal celou řadu úspěchů, když se několikrát stal jihočeským mistrem nebo vybojoval postup do divize.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.

Nová výstava Po stopách hutí a hamrů přibližuje historii i půvab Čapkovy Strže

Nová výstava v Památníku Karla Čapka Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže přibližuje historii i půvab koutu země, který si slavný spisovatel tak oblíbil. Návštěvníky jeho památníku ve Staré Huti u Dobříše tato stálá expozice provede místy výletů Karla Čapka, představí spisovatelův oblíbený kout naší země, malebnou krajinu s rybníky, lesy i pozůstatky industriální architektury. Poodhalí také zajímavou historii místa, kde dříve pracovaly hutě a tlouklo zde kovové srdce hamrů, sléváren a strojíren.

Vycházka družiny u příležitosti Dnů evropského dědictví.

Zpátky do historie! Děti čekala naučná vycházka za památkami Berouna

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každým rokem otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek, mnoho budov, objektů a dalších prostor, v nichž všech je uchováno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. Téma EHD v letošním roce 2021: Památky pro všechny. V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od té doby si děti naší školní družiny v Berouně - Závodí tento den připomínají.

Podvečery v zahradě jsou nejkrásnější.

Vzestupy střídaly pády. Krafferova zahrada se otevírá veřejnosti

Krafferova zahrada je poslední velkou zahradou v historickém centru Jindřichova Hradce a její historie je naprosto fantastická. Proto jsme se s kolegy krajinářskými architekty rozhodli, že jí takříkajíc adoptujeme. O myšlence, co s ní, jsme začali uvažovat hned, jak jsme se dozvěděli, že zahrada přišla o svého posledního nájemce. Většina z nás má se zahradou spojené vzpomínky ze svých zahradnických začátků. Jak jsme sem chodili v létě na praxi přesazovat trvalky nebo jak jsme zde nakupovali květiny na svoje první realizované zahrady. První vize a hlavní motivace byla zahradu zachránit pro další generace s ohledem na její významnou historii.

Žijeme středověkem v parku u zlínského zámku

Středověk neskončil. Park obsadili řemeslníci, zavoněly dobové pokrmy

Do časů dávno minulých se přenesli návštěvníci sobotní akce nazvané Žijeme středověkem, která se uskutečnila v sobotu v parku u zlínského zámku. Letos pošesté. Příchozí měli možnost poznat někdejší řemesla – práci bednáře, kováře, ranhojiče či písařky, také zpracování vlny, pletení košíků, opracování jantaru, kostí a paroží a mnoho dalších technik. Nechyběly ochutnávky jídel podle středověkých receptur, šlechtické stany či historické přednášky řemeslníků.

Republika družstev ve squashi měnila historii, tepličtí junioři jsou mistři.

Republika družstev ve squashi měnila historii, tepličtí junioři jsou mistři

Poprvé v historii teplického squashe se stali svěřenci trenéra Luboše Waltera mistry republiky. Po loňském druhém místě, kdy byla zraněna jednička týmu, se letos podařilo sestavit v kategorii do 15 let tým, který v průběhu mistrovství republiky juniorů družstev ve squashi 2021 v pražském SB centru Chodov nenašel přemožitele a s velkým přehledem nedal nikomu šanci pomyslet na titul.

Ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov Aleš Petrák.

Ředitel pelhřimovského gymnázia o roku s covidem: Vymazal bych ho z historie

/HISTORICKÉ FOTO, ROZHOVOR/ Pelhřimovské gymnázium slaví sto padesát let. Za dobu své existence se změnilo takřka od základů, typická růžová fasáda mu ale zůstává. Zlomový byl především poslední školní rok, který výrazně ovlivnila pandemie. „Kdybych si měl vybrat, tak ho vymažu z historie, ale dají se na něm najít i určitá pozitiva,“ říká ředitel školy Aleš Petrák.

Bílá skála.

Tip na výlet: Za pohanskou historií k Bílé skále

Kam vyrazit na výlet? Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš k hoře, nazvané Bílá skála. Jde o místo, ze kterého dýchá pohanská historie, navíc Křemencový písek těžený, v okolí hory, býval v 19. století surovinou pro sklárnu v nedalekých Rejdicích.

Přehlídka aut veteránů Trofeo Niké v pátek  9. září 2021 potěšila občany ve Městě Albrechticích a ve Slezských Rudolticích.

Miss Christová i Loprais. Jízda veteránů baví Bruntálsko celý víkend, kudy jede

/FOTOGALERIE/ Akce plná historické krásy pokračuje na Bruntálsku během soboty a neděle. Přinášíme přehled míst, kde a v kolik hodin na jízdu lidé ve svých městech narazí. Jízda veteránů Trofeo Niké dorazila v pátek také do Města Albrechtic a do Slezských Rudoltic. Pro místní to byla výzva, aby se zapojili do hry na historii automobilismu a program ještě něčím vyšperkovali. 

Specialistka na historickou gastronomii Kristina Šemberová (vlevo) na náměstí ve Městě Albrechticích prozradí, jak se stravovali naši předci. Nabídne ochutnávku a kuchařku receptů, které objevila v archivech.

Výlet do historie doplní ochutnávka předválečné bábovky

Na náměstí ve Městě Albrechticích v pátek 10. září od 9.30 hodin dorazí kolona aut – veteránů, které křižují Osoblažsko a Jeseníky v rámci Trofeo Niké. Místní si jako doprovodný program nadělí pořádný návrat do historie.

Pístovské mokřady.

Dakarští závodníci a další zábava. Pístovské mokřady budou největší v historii

Rezervujte si termín 11. a 12. září na Pístovské mokřady. Závody s doprovodným programem budou totiž největší v historii a vy tam rozhodně nemůžete chybět. Kromě mezinárodního mistrovství v offroadtrialu vám přivezeme několik dakarských závodníků. Účast už potvrdil nejúspěšnější letošní závodník Martin Macík s celým svým Big Shock Racing týmem nebo Ondřej Klymčiw se zbrusu novou Škodovkou na Dakar. 

Pístovské mokřady.

Dakarští závodníci a další zábava. Pístovské mokřady budou největší v historii

Rezervujte si termín 11. a 12. září na Pístovské mokřady. Závody s doprovodným programem budou totiž největší v historii a vy tam rozhodně nemůžete chybět. Kromě mezinárodního mistrovství v offroadtrialu vám přivezeme několik dakarských závodníků. Účast už potvrdil nejúspěšnější letošní závodník Martin Macík s celým svým Big Shock Racing týmem nebo Ondřej Klymčiw se zbrusu novou Škodovkou na Dakar. 

Pístovské mokřady.

Dakarští závodníci a další zábava. Pístovské mokřady budou největší v historii

Rezervujte si termín 11. a 12. září na Pístovské mokřady. Závody s doprovodným programem budou totiž největší v historii a vy tam rozhodně nemůžete chybět. Kromě mezinárodního mistrovství v offroadtrialu vám přivezeme několik dakarských závodníků. Účast už potvrdil nejúspěšnější letošní závodník Martin Macík s celým svým Big Shock Racing týmem nebo Ondřej Klymčiw se zbrusu novou Škodovkou na Dakar. 

Historické fotografie Tábora pocházejí z atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.

OBRAZEM: Tábor pohledem historie. Podívejte se

Kdo by odolal tomu, prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou? Přinášíme fotografie z historie Tábora. Fotografie pocházejí z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.

Křest nové knihy Boleticko, krajina zapomenuté Šumavy, uspořádalo Museum Fotoateliér Seidel na Olšině.

VIDEO: Nová kniha o Boleticku se Seidlovými fotkami je tu

Plno úsilí a dva roky práce stálo pracovníky Fotoateliéru Seidel a jejich spolupracovníky vytvoření nové knihy nazvané Boleticko a krajina zapomenuté Šumavy. Vznikla tak čtvrtá publikace z edice Seidelova Šumava, která je plná unikátních fotek z historie Boleticka a dřívějšího života v dnes z větší části nepřístupného boletického prostoru. Knihu její tvůrci představili v úterý v lokalitě, kterou se zabývá, tedy v Návštěvnickém centru na Olšině.

Staronové prostory vinárny Punkva ve sklepení jednoho z prachatických historických domů na Velkém náměstí jsou po dvaceti letech opět otevřené.

Majitel obnovil vinárnu Punkva. Dvě patra pod prachatickým náměstím

Jedinečné sklepní prostory, které částečně ukazují historii prachatických domů na Velkém náměstí, jsou od minulého týdne zase přístupné veřejnosti. Majitel historického domu s číslem popisným 14 Stanislav Žák po zhruba dvaceti letech znovuobnovil vinárnu Punkva ve sklepení.

Bílá skála.

Tip na výlet: Za pohanskou historií k Bílé skále

Kam vyrazit na výlet? Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš k hoře, nazvané Bílá skála. Jde o místo, ze kterého dýchá pohanská historie, navíc Křemencový písek těžený, v okolí hory, býval v 19. století surovinou pro sklárnu v nedalekých Rejdicích.

Pohled na landecký kopec z výšky. Ilustrační foto z dronu.

Landecký poklad čeká na objevení. Nechoďte tam ale v noci o úplňku

Ostravský kopec Landek, kde byla nalezena legendární Landecká venuše, je opředený řadou tajemství. Prý je v něm ukrytý poklad a má i svou prokletou landeckou paní na koni, jež ho hlídá. Nejen o této, ale i dalších pověstech spojených s Landekem umí kouzelně vyprávět rodačka z Ostravy-Koblova Miriam Prokešová.