Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Krajina okolí hradu Sovince v podhůří Nízkého Jeseníku.

Krajinou v okolí hradu Sovince v podhůří Nízkého Jeseníku za přírodou i historií

FOTOGALERIE/ Až do první poloviny 14. století sahá historie mohutného hradu Sovinec vypínajícího se na skalnatém ostrohu nad stejnojmennou obcí. Původně gotický hrad byl v průběhu staletí renesančně a později barokně přestavěn a sloužil mnoha pánům. Za krásné nahlédnutí do historie i fotografie děkujeme našemu pravidelnému čtenáři reportérovi Karlu Machylovi z Hranic.

Boskovický podnikatel Luděk Řehoř opravuje zchátralý pivovar v Boskovicích.

Boskovice: Pivovar Pod hradem nabídne zase čepované pivo. Víme kdy

/FOTO/ Sedmdesát let. Tak dlouho se už v někdejším Panském pivovaru v Boskovicích na Blanensku nevaří pivo. Areál je kulturní památkou a jeho historie podle všeho sahá až do 17. století. Zašlou slávu zchátralé stavby se snaží oprášit boskovický podnikatel Luděk Řehoř.

Přes 130 let staré podpisy od tehdejších řemeslníků a sluhů jsou k vidění na zdech v podkroví holešovského zámku.

Přes 100 let staré podpisy. Holešovský zámek odhalil kousek ze své historie

Holešovský zámek odhalil kousek ze své historie. Na zdech v podkroví se tam totiž nachází jména řemeslníků, kteří se za posledních sto třicet let podíleli na úpravách této raně barokní stavby. Nechybí ale ani informace o počasí a úrodě v daném roce. U nejstarších čitelných nápisů jsou dokonce uvedeny letopočty 1894 a 1898.

Ročně do Benátek zavítá přibližně 15 milionů turistů

Benátky v náporu turistů. I kvůli nejlepšímu karnevalu

Benátky zná celý svět. Je to město protkané malebnými kanály, které nabízí jedinečnou romantickou atmosféru, úžasné historické paláce, bohatou historii a významné umělecké sbírky. Mnozí je považují za nejkrásnější město na světě. Na své si zde přijmou zamilované páry, milovníci umění, historie i architektury.

Vrchlabský historik Jiří Louda (uprostřed) a ilustrátor Tomáš Chlud (vpravo) jsou autory komiksu Příběhy z Krkonoš.

Příběhy z historie kreslím rád, jsem na to nemocný, říká autor komiksu z Krkonoš

Potkali se v Praze na Kavčích horách během natáčení historického filmu České televize Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře. Tam se začala rodit spolupráce historika Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí Jiřího Loudy a ilustrátora a kostýmního výtvarníka Tomáše Chluda pocházejícího z Kroměříže. Přinesla novou knihu Příběhy Krkonoš v komiksech. 

Vrchlabský historik Jiří Louda (uprostřed) a ilustrátor Tomáš Chlud (vpravo) jsou autory komiksu Příběhy z Krkonoš.

Příběhy z historie kreslím rád, jsem na to nemocný, říká autor komiksu z Krkonoš

Potkali se v Praze na Kavčích horách během natáčení historického filmu České televize Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře. Tam se začala rodit spolupráce historika Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí Jiřího Loudy a ilustrátora a kostýmního výtvarníka Tomáše Chluda pocházejícího z Kroměříže. Přinesla novou knihu Příběhy z Krkonoš v komiksech. "Sešli se dva nesnesitelní pedanti, proto postavy vypadají věrohodně, ať jde o mnicha či horníka ze 14. a 16. století," říká Tomáš Chlud, ilustrátor dětských knížek, komiksů a mimo jiné i legendárního Čtyřlístku.

Areál společnosti v druhé polovině sedmdesátých let 20. století.

Ve tmě a s infrakuky. Hradeckou Fomu táhne klasická fotografie

Hradecké Fomě se opět daří. A trochu překvapivě táhne firmu se staletou historií klasický analogový materiál, který zažívá obrození. Hlavně mladší generace v době digitální fotografie znovu objevuje kouzlo temné komory. Výroba světlocitlivých materiálů má mnohá specifika, třeba chybějící okna nebo práci v úplné tmě.

Zdeněk Šmída u jednoho z hraničních znaků z roku 1765.

Krásy i utrpení na česko-bavorských hranicích mu učarovaly tolik, že vydal knihu

Státní hranice, jejich průběh v krajině, hraniční mezníky, které jsou mnohdy z doby Marie Terezie a historie hranic. To vše doslova učarovalo Zdeňkovi Šmídovi, který zná snad všechny hraniční kameny lemující státní hranice České republiky. Své zalíbení našel především na česko-bavorském pomezí, o hranicích vydává knihy a nyní vyšla jedna právě o historii a současnosti česko-bavorských hranic.

Areál společnosti v druhé polovině sedmdesátých let 20. století.

Ve tmě a s infrakuky. Hradeckou Fomu táhne klasická fotka

/HISTORICKÉ FOTO/ Hradecké Fomě se opět daří. A trochu překvapivě táhne firmu se staletou historií klasický analogový materiál, který zažívá obrození. Hlavně mladší generace v době digitální fotografie znovu objevuje kouzlo temné komory. Výroba světlocitlivých materiálů má mnohá specifika, třeba chybějící okna nebo práci v úplné tmě.

Unikátní Muzeum mobilních telefonů ve Velké Británii otevřelo. Více než 2100 modelů téměř čtyřicetileté historie mobilů lidé zatím najdou jen na internetu.

Nejošklivější, slavné i Jamese Bonda. Muzeum mobilních telefonů má 2130 modelů

První světové Muzeum mobilních telefonů otevřeli na konci listopadu v Londýně. Zatím obsahuje 2130 modelů nejrůznějších značek a typů od roku 1984 do současnosti. Nyní funguje pouze virtuálně, katalog je volně přístupný na internetu a zachycuje i příběhy mobilů v jejich téměř čtyřicetileté historii. Muzeum nese též výraznou českou stopu.

Hokejový brankář Karel Vejmelka si připsal první nulu v NHL.

Vejmelka vychytal první nulu v NHL a zapsal se do historie soutěže

Český hokejový brankář Karel Vejmelka kryl v zápase Arizony proti Winnipegu všech 46 střel Jets a ve dvanáctém zápase, ve kterém v NHL nastoupil od úvodní minuty, vychytal první čisté konto. Pětadvacetiletý Vejmelka, jenž ještě v minulé sezoně oblékal dres brněnské Komety, se svým výkonem zapsal do historie. Žádný jiný gólman nečelil při první vychytané nule v NHL tolika střelám jako rodák z Třebíče na ledě Winnipegu.

V zajateckém táboře vytvořeném z měděného dolu Kinkaseki na Tchaj-Wanu bylo během druhé světové války drženo více než 1100 spojeneckých vojáků

Zapomenuté peklo. V zajateckých táborech na Tchaj-wanu byla smrt vysvobozením

Město Ťin-kua-š' na severovýchodním pobřeží Tchaj-wanu obývali před druhou světovou válkou zejména horníci, dobývající měď v nedalekých dolech Kinkaseki. Za války se však tyto doly proměnil pro tisíce zajatých vojáků v peklo na zemi. V peklo, které mělo zůstat zapomenuto. Letos to změnil kanadský historik.

Před školou je devět vlajek - každá za deset let historie.

Jihlavská ZŠ T.G. Masaryka slaví 90 let: učilo se na směny, bylo tam i gestapo

/FOTO/ Obrovský dort, devět vlaječek a nespočet přáníček nyní zdobí okolí jihlavské ZŠ Tomáše Garrigue Masaryka. Před týdnem se tam v rámci oslav devadesátiletého výročí sice neotevřely dveře veřejnosti, jak se původně plánovalo, děti se ale v rámci projektové výuky dozvěděly mnoho zajímavostí o prvním československém prezidentu i o historii školy.

Zemřela Eliška Pechová, rodačka z Hlubokých Mašůvek a spoluautorka publikací o historii obce.

Odešla Eliška Pechová. S rodnými Mašůvkami zůstávala spjata celý život

5. listopadu letošního roku zemřela Eliška Pechová, rodačka z Hlubokých Mašůvek, spoluautorka publikací o historii naší obce. S Mašůvkami byla spojena celý život, stál se sem vracela a vzácný vztah k Mašůvkám předala i svým dcerám a vnoučatům. Děkujeme Petru Grégrovi za příspěvek a všem blízkým zesnulé vyjadřujeme upřímnou soustrast.

V jeskyni Výpustek se pro návštěvníky připravuje nová prohlídková trasa.

Tisíce let stará historie: Jeskyně zažila mamuty i válku

Donedávna byste si o návštěvě tohoto místa mohli nechat jen zdát. Tajemná jeskyně Výpustek v Jihomoravském kraji byla totiž obklopena přísně střeženým vojenským prostorem. Život se z ní již dávno vytratil, ale zůstaly tu po něm stopy i zvláštní atmosféra. Aby ne: naši předci tu pobývali již před patnácti tisíci lety a jeskyně našla své využití i během druhé světové války.  

Maškarní průvod u hostince U Koutníků v 90. letech 20. století.

Z historie choceňských hospod: U Koutníků našli útočiště také uprchlíci z Haliče

/FOTOGALERIE/ Historie hostince v domě č. p. 181 na konci ulice Záměstí se začala psát v roce 1860, kdy si zde mlynář Josef Kaplan (1794–1870) otevřel hospodu. Krátce předtím prodal svůj mlýn v Pelinách (tento mlýn nechal postavit v roce 1852, později objekt zakoupil továrník Josef Jehnička a zřídil tu mechanickou tkalcovnu, pozdější Hedva).

Strakonické nádraží.

RETRO: Znáte historii strakonického nádraží a víte, kdy tam přijel první vlak?

Je září 1868 a do Strakonic přijíždí první vlak na dráze České Budějovice – Plzeň, která nesla jméno Františka Josefa I. O pětadvacet let později se vlaky vydaly i na trasu Strakonice – Vimperk. Pojďte se s námi podívat, jak vypadalo strakonické nádraží v historii. Za snímky děkujeme Ladislavu Höllovi ze Strakonic.

V Jihlavě se sběratelé scházejí třikrát ročně. Předmětem jejich zájmu jsou známky, pohlednice, kalendáříky, mince, ale i další zajímavosti.

Pohlednice, známky nebo mince: sběratelé měli v Jihlavě sraz. Podívejte se

/FOTO, VIDEO/ Asi každý z nás v mládí něco sbíral. Obaly od žvýkaček, krabičky od sirek, plechovky od limonády. Pravda, někdo své úsilí vzdal už po několika dnech a sbírka putovala mezi odpadky. Některým však tento koníček vydržel dodnes. A právě jim dnes patřil sál v jihlavském Domě kultury a odborů.

Zasloužili se o jihočeský volejbal.

Sto let volejbalu a my

České Budějovice - Český volejbal oslavil 100 let i v Českých Budějovicích. Zasadil příležitost do velkolepého rámce, k extraligovému utkání VK Jihostroj-Kladno.

Albrechtičky - místo plné uliček, rybníků i klasického venkova.

Fotbal se v Albrechtičkách nehraje, mají tu ale národní házenou

/SERIÁL DENÍKU/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Novojičínska. Seznámíme vás s tím, jak se žije nejen v odlehlých obcích směrem k Beskydům, ale i na dalších místech okresu. Představíme také osobnosti místního společenského života či zajímavosti. Dnes jsou na řadě Albrechtičky.  

Jihlavská ZŠ T.G.Masaryka má za sebou bohatých 90 let. Se jménem prvního prezidenta je spojená od svých začátků, do názvu se však vrátil až po revoluci.

Jihlava: škola s Masarykovým jménem má 90 let. Jeho socha nepřežila divokou dobu

/FOTO/ Svržení sochy Masaryka, její postavení, odstranění, po revoluci návrat a krádež. Výuka stovek dětí na dvě směny. Vzdání se názvu československo-sovětské družby po událostech v srpnu 1968 a později uznání nesprávného postoje. Jihlavská ZŠ T.G. Masaryka má za sebou bohatou historii, která trvá již devadesát let.

Z historie základní školy v Jistebnici.

OBRAZEM: Z historie základní školy v Jistebnici. Uvidíte zápisy i slib pionýrů

Kdo by odolal tomu, prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou? Tentokrát se podíváme na historii základní školy v Jistebnici, ze které přinášíme téměř stovku fotografií. Uvidíte například slib pionýrů, nácvik spartakiády, oslavu dětského dne, výuku množin či zápisy budoucích prvňáčků.

Hrádek láká na vánoční historii i na pravý anglický punč

Hrádek láká na vánoční historii i na pravý anglický punč

Od 27. listopadu do 12. prosince otevře novogotický zámek Hrádek u Nechanic ve vánočně vyzdobených interiérech výstavu věnovanou historii, zvykům a tradicím Vánoc. Návštěvníci se například dozví, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, nebo co se v minulosti podávalo ke štědrovečerní večeři.