Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Jaroslav Volf (vlevo), slavný kladenský trenér mistrů republiky.

Hokejové zajímavosti ze 8. srpna: Charlamov dal Kladnu góly 19 dnů před smrtí

Pokračujeme v mapování zajímavostí, které se v historii kladenského hokeje udály v ten který den jednotlivých let. Dnes si připomeneme výročí úmrtí skvělého hráče a později i trenéra. Vlastně toho nejúspěšnějšího, jaký kdy Kladno trénoval Jaroslava Volfa. A připomeneme si rovněž jednoho z nejslavnějších hráčů historie hokeje, který dal Kladnu dvě branky chvíli před svou předčasnou smrtí.

Josef Kulík byl 7. února 1964 popraven na Pankráci.

Černá historie Pardubic: Muž zavraždil dva chlapce, jejich orgány poté snědl

Před 58 lety vyšetřovali kriminalisté v Pardubicích jeden z nejodpornějších zločinů v historii naší země. Dvaatřicetiletý muž v Rosicích nad Labem ve vagonu brutálně zabil dva malé chlapce a vyřízl jim orgány. Článek místy popisuje sadistickou vraždu, proto není vhodný pro děti a osoby slabší povahy.

Josef Kulík byl 7. února 1964 popraven na Pankráci.

Černá historie Pardubic: Muž zavraždil dva chlapce, jejich orgány poté snědl

Před 58 lety vyšetřovali kriminalisté v Pardubicích jeden z nejodpornějších zločinů v historii naší země. Dvaatřicetiletý muž v Rosicích nad Labem ve vagonu brutálně zabil dva malé chlapce a vyřízl jim orgány. Článek místy popisuje sadistickou vraždu, proto není vhodný pro děti a osoby slabší povahy.

Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě

Rotace Země se postupně zpomaluje. Může to být důvod, proč stále máme co dýchat

Od vzniku Země zhruba před 4,5 miliardou let se její rotace postupně zpomaluje, což způsobuje pozvolné prodlužování dnů. V lidském měřítku času sice není tento posun patrný, může však mít zcela mimořádný dopad na náš život. Prodlužující se dny totiž pravděpodobně úzce souvisejí s okysličováním zemské atmosféry. Naznačuje to nový výzkum.

Vizuál 47. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti začíná

A je to tady. Na cestu současným, historickým a česko - slovenským filmem, se od pátku 6. srpna až do do čtvrtku 12. srpna mohou v Uherském Hradišti vydat milovníci kinematografie i příznivci festivalu Letní filmová škola. Těšit se mohou například na filmové novinky Muž se zaječíma ušima, Okupace, Chyby anebo Myši patří do nebe.

Oslavy 90+1 založení fotbalu v Křenovicích.

Křenovice píší fotbalovou historii už 90+1 rok. V plánu je návrat do kraje

Druhá místa v I. B třídě jsou historicky nejlepším umístěním fotbalistů Křenovic v devadesát let dlouhé historii od založení klubu. Kulatiny vyšly na loňský rok, kdy je ovšem nebylo možno oslavit, takže slavnostní akce proběhla až letos v létě za účasti známých sportovců, herců a zpěváků.

Bílá skála.

Tip na výlet: Za pohanskou historií k Bílé skále

Kam vyrazit na výlet? Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš k hoře, nazvané Bílá skála. Jde o místo, ze kterého dýchá pohanská historie, navíc Křemencový písek těžený, v okolí hory, býval v 19. století surovinou pro sklárnu v nedalekých Rejdicích.

Robert Svoboda.

Svoboda o kádru i novém kapitánovi: Připadá to hráčům se zdejší historií

Kádr hokejových Beranů pro nadcházející sezonu Tipsport extraligy už s největší pravděpodobností zůstane ustálený. Během pondělního setkání s novináři to potvrdil hlavní trenér mužstva Robert Svoboda. „Nebudeme říkat, že bychom 30bodového útočníka neuvítali. Jsme však rádi, jak to máme, koho se nám podařilo přivést za hráče. To jsme chtěli,“ pochvaluje si 54letý kouč příchody Ondřeje Němce, Petera Tršky, Tomáše Mikúše a Darka Hejcmana.

Renesanční fáze z období šestnáctého až sedmnáctého století.

Studenti rekonstruovali historickou podobu račického zámku, podívejte se

/ROZHOVOR/Velkou proměnou prochází díky rekonstrukci zámek v Račicích-Pístovicích na Vyškovsku. Teprve loni ho obdivovali návštěvníci na prvních prohlídkách, zatímco dlouho sloužil jako dětský domov. Vedoucí Ústavu památkové péče Vysokého učení technického v Brně Ivo Boháč se svými studenty rekonstruoval historickou podobu památky. „V plánu je toho ještě opravdu hodně,“ říká Boháč.

Biskupští manové z Kroměříže.

Biskupská garda: ozbrojená ozdoba Kroměříže

V době svého vzniku měla chránit biskupa, zámek a celou Kroměříž. Později se její role přesunula spíše do funkce reprezentativní. Řeč je o unikátní biskupské gardě, která v Kroměříži působila od 17. století až do vzniku Československa, potažmo do roku 1919. Na její historii se nyní snaží navázat spolek nadšenců do historie – Biskupští manové. Spolek vznikl už před třiceti lety a postupem času se vypracoval. Nyní jsou ozdobou historických akcí, pořádají komentované prohlídky města, účastní se natáčení filmů a tak by se dalo pokračovat.

Pavel Pechoušek svou knihou o historii Čkyně.

Tajemství čkyňských lvů odhaluje historii městečka z příběhů lidí

Tajemství čkyňských lvů se jmenuje další kniha z pera novináře a spisovatele Pavla Pechouška, rodáka z městečka Čkyně. Název knihy by sice mohl vyvolat představu, že se čtenář dozví něco o sousoší, které vévodí náměstíčku, ale není to tak. Jeho dílo přibližuje historii městečka tak, jak se o ní dozvěděl v kronikách a mluvil z místními pamětníky i současníky.

Fotografie Plané nad Lužnicí pochází z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.

Z historie Plané nad Lužnicí. Podívejte se

Kdo by odolal tomu, prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou? Přinášíme fotografie z historie Plané nad Lužnicí. Fotografie pocházejí z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.

Z prostor budovy bývalého soudu č.p. 2 v Opočně.

Budoucnost bývalého soudu v Opočně? V celách by mohli "bručet" i virtuální vězni

/FOTOGALERIE/ Zvenku budovu bývalého soudu v Opočně zdobí pěkná fasáda, ale pohled dovnitř už tak povzbudivý není. To se má změnit. Město chce národní kulturní památku v sousedství zámku proměnit v nové centrum kultury, které bude lákat na umění, historii, ale i fanoušky moderních technologií. Podívejte se s námi na jeho unikáty a projděme si jeho historii. 

U příležitosti oslav 503 let založení, se stáčela unikátní Stará žitní myslivecká. Blend master Palírny U Zeleného stromu Roman Petruš slavnostně stočil unikátní Starou žitnou mysliveckou Single Barrel, které je vyrobeno limitních 503 lahví.

Prostějovská palírna slaví a otevírá se veřejnosti

Rum, zelená nebo režná. Palírna U Zeleného stromu, jejíž historie se začala psát v roce 1518, je největším ryze českým výrobcem lihovin v republice. V letošním roce slaví 503 let od svého založení a u této příležitosti nabízí široké veřejnosti možnost speciálních prohlídek.

Legionáři

Unikátní hra nabízí dobrodružství s československými legionáři

Letos v květnu uplynulo přesně 100 let od založení Československé obce legionářské. Díky ní se odkaz legií neztratil a dodnes patří k nejobdivovanějším momentům tuzemských dějin. Co ale o legionářích vědí dnešní děti a mladí? Bohužel příliš ne, což je dáno i osnovami. Napravit se to nyní snaží autor řady historických knih a šéfredaktor populárního časopisu ABC Zdeněk Ležák netradičním projektem na pomezí hry a výukového materiálu.

Rekreační objekt bývalé hájovny Drahovice.

Výlet za zázraky lesních koutů aneb Letní potěšení z mechu i borůvčí u Zádubu

Není třeba bědovat, tolik jsme si na jaře přáli, aby bylo vody dost pro pole, zahrádky, lesy a krajinu vůbec, takže pověstný Medard letos přitvrdil a po něm přišel i Prokop se čtvrtou deštivou vlnou tzv. evropského monzunu. Naději na lepší čas dává až pranostika ke svatému Kamilu (18. 7.), na něj má mít slunce největší sílu. Potom se uplatní v této časti července sušší období a odpolední teploty dosahují vrcholových, až tropických hodnot.

Práce trestanců z pankrácké věznice, draní peří. Historické foto.

Vězni se v historii podíleli na výstavbě sídlišť i regulaci potoka

Trestanci povinně vykonávali přidělenou práci, navštěvovali bohoslužby a negramotní nebo nedostatečně vzdělaní do 35 let věku se museli zúčastňovat školního vyučování. Od dob habsburské monarchie se ve vězeňství českých zemí mnohé změnilo. I pracovní doba se zkrátila. Smutnou vzpomínkou v historii jsou tuhé lágry komunistického režimu, za socialismu se ale odsouzení podíleli i na výstavbě obytných domů. "V minulosti se osvědčila i pracovní výpomoc vybraných odsouzených při sněhových kalamitách a záplavách," říká Aleš Kýr, vedoucí Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby České republiky.

Historik a bloger Zdeněk Šebesta.

Nadšený historik a spisovatel z Šenova rozdává přátelům pohádky místo flašky

/FOTOGALERIE/ Neustále píše a v zahradě nachází svou oázu. Chová papoušky, psy a kočky a coby fotograf „totální“ amatér zpracovává tisíce fotek. To je ve stručnosti Zdeněk Šebesta, jedna z výraznějších tváří současného Šenova, jemuž se historie stala koníčkem a přišel i na to, proč a za jakých okolností se busta TGM ocitla na půdě malebného šenovského kostela.