Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Po stopách Cinibulkových aneb Časem zpět o sto let 2016.

Mšeno nabídne ohlédnutí zpět: o čtyři sta let o i týden

Staletou historii i žhavou současnost mohou v sobotu poznávat obyvatelé i návštěvníci Mšena na Mělnicku. Na dopoledne místní okrašlovací spolek chystá zvesela pojaté připomenutí osobnosti a osudů Augustina Heřmana, který se na území města narodil před čtyřmi sty lety.

Stavba panelů.

Tip na výlet: Vydejte se naučnou stezkou Opevněné Trutnovsko

Stezka Opevněné Trutnovsko, která informuje o vůbec nejmohutnějším pevnostním úseku v bývalém Československu, má tři nové panely informující o historii opevnění. Sportovci pomocí aplikace EPP Pomáhej pohybem podpořili tento projekt a vysportovali dostatek bodů a Nadace ČEZ přispěla částkou 65 tisíc korun na nákup potřebného materiálu na výrobu panelů.

Plány se v této době mění spíš v přání, říká Pavel Šácha z táborské hvězdárny.

Plány se v této době mění spíš v přání, říká Pavel Šácha z táborské hvězdárny

Město nad Jordánem dává na odiv řadu pozoruhodných míst. Patří k nim bezesporu také hvězdárna, která sídlí na vrcholu budovy Městské knihovny Tábor v Jiráskově ulici. Po Štefánikově hvězdárně v Praze a té českobudějovické je třetí nejstarší institucí svého druhu na území Česka. Ve své dlouhé historii střídala příznivá období s těmi méně příjemnými. Stejná je i její současnost. V posledních letech se těšila značnému zájmu veřejnosti, i ji ale hrubě zasáhlo truchlivé koronavirové období. O tom, jak se s tím vypořádává, jsme si povídali s jejím koordinátorem Pavlem Šáchou.

Z procházky historií, památkami a zajímavostmi v Poděbradech.

Bílá paní přibližuje poděbradskou historii. Procházka začíná u květinových hodin

/FOTOGALERIE/ Letos už podesáté provází zájemce o poděbradskou historii, nejrůznější zajímavosti a mnohé městské památky Bílá paní. Díky jejímu vyprávění se lázeňské město proměňuje v místo, kde se během zhruba hodinové večerní procházky postupně objevuje celá řada historických postav. Téměř každý pátek večer totiž připravuje zdejší Divadelní spolek Jiří program, který účastníky vycházek vrací do minulých dob.

Vizualizace srážky dvou letadel nad americkým Grand Canyonem v roce 1956. Celkem zemřelo 128 lidí. Letadlo společnosti United Airlines při nárazu levým křídlem odseklo ocas letadla společnosti TWA. Oba stroje se staly neovladatelnými a ve vysoké rychlosti

Děsivá smrt nad Grand Canyonem: po strážce letadel nezůstalo jediné tělo v celku

Před 65 lety došlo nad Grand Canyonem k jedné z nejhorších leteckých nehod v historii. Při havárii, za níž mohla bouřka a tehdejší způsob komunikace, zemřelo 128 cestujících. Po srážce dvou letadel nezůstalo jediné tělo vcelku. Polovinu dokonce koroner nebyl schopen identifikovat. V důsledku tragédie se však změnila legislativa a přibyly černé skříňky.  

Software z Plzně pomůže odhalit sovětské represe vůči české menšině.

Software z Plzně pomůže odhalit sovětské represe vůči české menšině

Vzniká unikátní digitální archiv dokumentů NKVD/KGB k československé historii, v němž si lidé budou moci vyhledávat díky softwaru od plzeňských kybernetiků. Odborníci z katedry kybernetiky a výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) totiž ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zpracovávají písemné a obrazové dokumenty politických represí československých občanů, k nimž došlo v bývalém Sovětském svazu.

V rámci projektu bylo vybudováno centrum dřevařství v Neuschönau či zřízena venkovní expozice dřevařství v Modravě.

Přes hranici. Projekt přiblíží historii dřevařství na Šumavě i v Bavorském lese

V těchto dnech byl dokončen přeshraniční projekt Dřevařství na Šumavě a v Bavorském lese. V rámci projektu, který odstartoval v roce 2018 a přišel na 1,3 milionu korun, bylo vybudováno centrum dřevařství v Neuschönau, zřízena venkovní expozice dřevařství v Modravě a postaveno nové muzeum dřevařství v Dlouhé Vsi zahrnující i venkovní expozici a naučnou stezku dřeva u řeky Otavy. Obce na Šumavě a v Bavorském lese ve spolupráci s Národním parkem Bavorský les a se Západočeskou univerzitou v Plzni připravily pro návštěvníky unikátní expozici o historii dřevařství.

Martin Komárek.

Afghánská krvavá historie

Napětí je nesnesitelné. A do toho vám člověk, který se vydává za spojence, zabije kamaráda. Nezabili byste ho?

Paraziti v medicíně

Slizký tvor na vašem těle umí zabránit nejhoršímu

V současné vyspělé medicíně transplantujeme, replantujeme, podnikáme výzkumné cesty do nitra mozků, klonujeme kmenové buňky, sekvencujeme DNA, konstruujeme bionické končetiny, využíváme umělou inteligenci… Jsou však chvíle, kdy i ty nejpřevratnější metody ustoupí třeba obyčejným larvičkám, pijavicím, parazitickým červům či včelímu jedu.

Majitel pivovaru Marek Vávra

Chtěl, aby tu po něm něco zůstalo, tak koupil ruinu pivovaru a vaří pivo

Byl stavař, ajťák. S kamarády měl v centru Liberce prodejnu výpočetní techniky a mobilních telefonů. Jenže v Liberci se v roce 2009 konal světový šampionát v lyžování, který tehdy měl pro mnoho prodejen katastrofální důsledky, protože město uzavřelo centrum. I jeho podnikání bylo na nule.

Osmdesátiny Karla Brücknera. Pavel Nedvěd po boku druhého osudového trenéra

Největší zápas všech dob. Snová bitva Čechů s Nizozemci se zapsala do dějin

/VIDEO/ Držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd po památné bitvě s Nizozemskem poklekl a pomodlil se. Jakoby to symbolizovalo zázrak, který se odehrál na stadionu v portugalském Aveiru. Čeští fotbalisté po senzačním zmrtvýchvstání otočili z 0:2 na 3:2. Tenhle památný duel vstoupil do dějin. Od jednoho z největších triumfů fotbalové historie uteklo už 17 let.

Část tisícihlavého průvodu míří tehdejším Špitálským předměstím do centra s maketou největšího jihlavského zvonu Zuzana.

Kolosální oslavy k výročí založení Jihlavy byly k ničemu, ale vydařily se

S obrovským nadšením a za hříšné peníze připravovali Jihlavané v červnu 1899 největší oslavy v historii Jihlavy k domnělému 1 100. výročí založení města roku 799. Oslavy byly velkolepé a skutečně největší, jaké kdy Jihlava viděla. Jenže historici později odhalili, že k letopočtu 799 se vážou jen smyšlené pověsti a že vyhlášení jubilea byl jeden kolosální omyl. Nicméně oslavy proběhly v obrovském, snad i monumentálním duchu toho největšího, co se kdy v Jihlavě událo.

Z vycházky na zříceninu Lapikus u Hlubokých Mašůvek.

K letní vycházce láká zřícenina Lapikus v lesích u Hlubokých Mašůvek

Vydáme -li se z Mariánského náměstí v Hlubokých Mašůvkách po zelené turistické značce,dostaneme se do pestrého a malebného údolí Plenkovického potoka, táhnoucího seod Plenkovic přes Mašůvky kolem koupaliště, samoty Hlavatův mlýn a Bábovec až k ústí do řeky Jevišovky. Nad tímto údolím v lesích mezi Mašůvkami a Plavčí se zvedá na úzkém skalnatém výběžku svahového hřbetu, vybíhajícího ze zalesněné výšiny k západu, zřícenina bývalého hrádku Lapikusu. Děkujeme Petru Grégrovi za fotky z vycházky na zříceninu,

Bývalý výborný obránce Kladna, Opavy či Slavie, ale i Cape Breton nebo Anchorage Martin Bakula. Dnes je skautem Nashvillu.

Hokejové zajímavosti z 23. 6.: nejmladší bek v historii Kladna je roky skautem

Pokračujeme v mapování zajímavostí, které se v historii kladenského hokeje udály v ten který den jednotlivých let. Od druhé poloviny května už zápasy mezi zajímavostmi schází, na řadě budou hlavně vzpomínky na hráče, kteří slaví narozeniny. Dnes to je Martin Bakula, který má v kladenském hokeji jeden výrazný primát.

Během vycházek po ostravských průmyslových areálech můžete narazit na skryté připomínky událostí druhé světové války a další zajímavosti..

K málo známým místům industriální krajiny Ostravy vedou Pestré stezky

Odborný asistent na Katedře fyzické geografie a geoekologie Ostravské univerzity a ostravský patriot Jan Lenart se věnuje popularizaci zdejší krajiny. S autorem odborných článků, monografií, jedním z pořadatelů vlastivědného ostravského festivalu Pestré vrstvy či spolutvůrcem projektu Pestré stezky se vydáme za kombinací průmyslové historie a přírody.

Člen letopisecké komise Václav Bárta.

Vřesina a její historie? Pro Vladimíra Bártu srdeční záležitost

/FOTOGALERIE/ První zmínka o Vřesině se datuje do roku 1377 a kdybyste se zeptali na kteroukoli událost, která se s ní pojí, velmi pravděpodobně by vám o ní první poslední pověděl například Vladimír Bárta, jeden ze tří členů vřesinské letopisecké komise a zapálený nadšenec, jemuž jsou dějiny rodné obce koníčkem.

Illkův litinový kříž u vyhlídky pod Starým zámkem, nad údolím Jevišovky.

Kříže u cesty: Jevišovickým připomínají popraviště, nebo u nich randí zamilovaní

Od nepaměti se u u nich scházeli zamilovaní, nebo vysílaly prosbu do nebes za zemřelá dítka. Kříže ale také dříve sloužily jako důležitý orientační bod u cesty. Ty v Jevišovicích na Znojemsku mají ale i strašidelnou historii, která se váže třeba k někdejšímu popravišti. V nejmenším městě na Znojemsku jich napočítali celkem osm.

Jaroslav Bártl a jeho dílo.

Jsem rád ztracený, říká výtvarník z Meziklasí u Dolního Města Jaroslav Bártl

Nemohl jsem si víc od života přát, než povolání, které mám a ten nádherný kout naší země, ve kterém žiji a pracuji, prohlásil Jaroslav Bártl výtvarník z Meziklasí u Dolního Města na Havlíčkobrodsku. Ze staré stodoly a stáje si vybudoval svůj nový domov, ateliér i vlastní rámařskou dílnu. Shání staré reprodukce, jeho obrazy se dostaly jak do mnoha zemí Evropy, tak do USA, Kanady a Japonska. „Svého kamaráda, malíře a výtvarníka Jaroslava Bártla, jsem poznal kdysi, snad na počátku osmdesátých let. Bylo mu patnáct a už tehdy měl v hlavě celkem jasno: malování. Nechápal jsem, proč se víkend co víkend vláčí ověšen kufrem s barvami a malířským plátnem kamsi do přírody. Připomínal mi lovce motýlů v africkém klobouku a síťkou v ruce,“ řekl o Jaroslavu Bártlovi jeho kamarád fotograf Jaroslav Nižný.

Pátek 18. června se do choceňské kroniky zapíše jako den, kdy se znovuobnovila tradice místního pivovarnictví.

Choceň píše novou historii pivovarnictví. Splávek budou moci lidé ochutnat brzy

/FOTO/ Pátek 18. června se do choceňské kroniky zapíše jako den, kdy se znovuobnovila tradice místního pivovarnictví. Nově otevřený Pivovar Choceň totiž slavnostně požehnal kněz Bogdan Ganczarski a historii choceňského piva představil také ředitel Orlického muzea Michal Hofman. První ochutnávku zdejšího zlatého moku budou moct zájemci ochutnat už v polovině července.

Augustova tiskárna v Litomyšli se má změnit na galerii Julia Mařáka.

FOTO: Jizva v centru Litomyšle brzy zmizí, Augustova tiskárna ožije

Rozbitá okna, posprejované zdi, vybydlené místnosti. Tak to vypadá v historické Augustově tiskárně v Litomyšli, kde své knihy tiskla i Božena Němcová. Tiskárna však konečně našla své zachránce. Rodina Šimkova z Chocně hodlá zdevastovaný dům v centru města přeměnit na galerii děl malíře Julia Mařáka.

Fotografie z historie Zbyslavi.

Fotoohlédnutí do historie Klatovska: Zbyslav

V rámci seriálu Fotoohlédnutí do historie Klatovska nahlédneme do našich měst, obcí, spolků a institucí v době Československa. Tentokrát se podíváme do historie Zbyslavi.

Bohumín-Starý Bohumín, náměstí Svobody.

Starý Bohumín prokoukl. Místní si tu život pochvalují, někdy vadí jen hluk aut

/FOTOGALERIE/ Je to sice periferie ležící kus za městem, jejíž území ohraničuje železnice a ze dvou stran řeky Odra a Olše. Na druhém břehu už je Polsko. Před deseti lety navíc tuto městskou část od Nového Bohumína oddělila dálnice, což je pro ty, kdo bydlí poblíž asi největším problémem, který tady mohou mít. Hluk z projíždějících aut.

Původní sokolovna v Lázních, počátek 20. století.

Z historie choceňských hospod: Při jarních táních z hospody jen loďkou

/ARCHIVNÍ FOTO/ Objekt č. p. 78 pod opukovými skalami na pravém břehu řeky Tiché Orlice odnepaměti sloužil jako městské lázně. Při katastrofálním požáru Chocně dne 29. srpna 1829 zcela vyhořely. O zdejším pohostinském zařízení máme informaci z roku 1868, kdy na tomto místě mlynář Josef Ptáček nechal vybudovat nové vanové a parní lázně spolu s hostincem.

Přírůstek/úbytek počtu obyvatel ČR.

V Česku klesl počet obyvatel. Za první čtvrtletí zemřelo nejvíce lidí v historii

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Bohumín. Starý Bohumín. Jiří Spáčil, historik, fotograf, kameraman, rodák.

Kameraman i znalec historie Starého Bohumína, to je místní patriot Jiří Spáčil

/FOTOGALERIE/ Jen těžko byste našli člověka, který toho ví o historii Bohumína, Nového, ale především toho Starého, více, než Jiří Spáčil. „Sbírám vše, co se týká historie Bohumína a jeho čtvrtí. Také mám různé staré parní stroje,“ popsal letos sedmdesátiletý rodák ze Starého Bohumína a místní patriot.

Bývalý fotbalista Zlína Rudolf Čelůstka (na snímku vlevo) pózuje na stadionu Antalyasporu společně se syny Tomášem (druhý zleva), Ondřejem a manželkou Hanou.

Čelůstka se vzdal vstupenek, fandit bude doma. Věří v postup ze skupiny

Se synem zůstává v kontaktu i před blížícím se evropským šampionátem. Také Rudolf Čelůstka, otec stopera pražské Sparty a české reprezentace, plánoval, že národní tým podpoří a s rodinou vyrazí na Britské ostrovy, aby na vrcholné akci naživo viděl svého staršího syna, nakonec kvůli přísným restrikcím zůstane se zbytkem rodiny doma a fandit bude jenom na dálku u televize.