Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.

Jan Krůta: V době coronavirové si další plány píšu málem tajným písmem

Jan Krůta se 3. června 1946 v Benešově a po studiu češtiny a tělocviku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se skutečně stal kantorem. V roce 1970 však musel zaměstnání z politických důvodů opustit a stal se z něj redaktor časopisu Sedmička pionýrů a později Mladého světa. Psal i do Ohníčku a s přestávkami až do roku 2002 jako působil i jako šéfredaktor časopisu Sluníčko. Na jaře roku 1989 spoluzaložil a později řídil mediální akciovku Bonton. Je známý ale především jako spisovatel a textař která zhruba osmdesátce interpretů a kapel poskytl více než 1300 textů. Ty zpívají třeba i Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Karel Gott, Michal David, Hana Hegerová nebo především Dalibor Janda. Je autorem 32 knih pro děti i dospělé. Od března 2019 je také člen Rady Českého rozhlasu. Žije v Poříčí nad Sázavou.

Basketbalisté Kolína přepisují klubovou historii. Daří se jim na jedničku

Mají famózní formu. Kolínští basketbalisté letos přepisují klubovou historii

Žádný jiný kolínský tým nehraje v mužské kategorii dospělých v olympijském sportu nejvyšší republikovou soutěž. Pouze basketbalisté BC Kolín. A v letošní sezoně, kdy si klub připomíná osmdesát let od svého založení, opravdu válí. Ještě nikdy v novodobé historii se Medvědi nedokázali vyšplhat tak vysoko. Nachází se na skvělém třetím místě, s bilancí patnácti výher a sedmi porážek. Před ním jsou jen čeští basketbaloví velikáni, Nymburk a Opava.

Z historie Mezné. Fotografie poskytl kronikář Mezné Jan Kolář.

Škola v Mezné by letos oslavila 132 let vzniku. Podívejte se

Vesnička Mezná na Soběslavsku si v tomto roce připomíná stodvaatřicáté výročí založení obecné školy. Přinášíme podrobnou historii školy, jak ji zaznamenal dlouholetý kronikář Mezné Jan Kolář. Podívat se můžete také na řadu historických fotografií. Nejstarší z nich je z roku 1900 a zobrazuje místní obecnou školu. Průřez historií pak končí v šedesátých letech minulého století.

Restaurátor Michal Navrátil obnovuje pomníčky dětem utonulým v řece Dyji na Nových Mlýnech v roce 1936. Na snímku starosta obce Radek Průdek.

Pietní místo utonulým dětem v Rakvicích: bílá jako čistota duše a říční valoun

Přišli zapálit svíčku svým zemřelým příbuzným. Minimálně jednu mají vždycky s sebou navíc. Zcela automaticky míří kroky Kateřiny Řezníčkové a jejích blízkých k pomníčkům jednatřiceti dětí utonulých v roce 1936 v řece Dyji u Nových Mlýnů. „Jsem zvyklá odmalička, že sem pokaždé zajdeme. Jedním z utonulých dětí byla i sestřička mého dědy Ludmilka Lukešová. Můj dědeček se narodil až rok po té tragédii. Vyprávěl, že pociťoval její následky, rodiče to, co se stalo, hrozně trápilo," vzpomíná s chvěním mladá žena.

Připraveni! Svěřence trenéra Felipe Condeho čeká nejdůležitější zápas o postup mezi osm nejlepších týmů Evropy.

Pokus o senzaci. Chrudim chce v Lisabonu přepsat historii

/ROZHOVOR/ Zápas roku. V osmifinále futsalové Ligy mistrů vstoupí Chrudim v sobotu v 18 hodin středoevropského času na palubovce Sportingu Lisabon do zápasu, který by mohl přepsat historii. Proč? Chrudimští futsalisté by tím ukončili dlouholeté čekání na postup do závěrečného turnaje nejprestižnější klubové soutěže Evropy.

Trojanovice jsou obklopeny kopci a nádhernou přírodou. V obci je možné narazit na staré chalupy i moderní stavby.

Deník v Beskydech: Podívejte se, jak se žije v Trojanovicích

Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede nejen  obcemi okresu Frýdek-Místek, ale i těmi, které leží v blízkosti hranic se sousedními okresy. Dnes s námi můžete navštívit malebné Trojanovice.

Jan Žambůrek (vpravo) v dresu Brentfordu

Leicesteru chybí jen historie, říká fotbalista Žambůrek o soupeři Slavie

V sedmnácti se z pražské Slavie vydal do Anglie, aby pozvedl svůj talent v londýnském klubu Brentford. Dnes je fotbalistovi Janu Žambůrkovi dvacet let, s týmem bojuje o postup do slovutné Premier League. Nedávno v poháru naskočil v základní sestavě do duelu s Leicesterem, s nímž se „jeho“ Slavia už ve čtvrtek od 18:55 poměří v prvním utkání vyřazovací části Evropské ligy.

Autorka úspěšné románové trilogie Šikmý kostel Karin Lednická a kostel sv. Petra z Alkantary u příležitosti besedy se čtenáři v srpnu roku 2020 v Karviné.

Šikmý kostel zve na online. Karin Lednická a přátelé budou besedovat z Karviné

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Šikmý kostel, historická trilogie spisovatelky Karin Lednické, jejíž dva díly už našly cestu ke čtenářům, sklízí v Česku obrovský úspěch. Krom získání mnoha ocenění odborné veřejnosti jde o nejčtenější literární dílo v zemi, což vzbuzuje i nebývalý zájem o dějiny zaniklé staré Karviné. Fanoušci knih i zájemci o historii jedinečného karvinského kostela sv. Petra z Alkantary, v jehož okolí se děj trilogie odehrává, mají nyní jedinečnou příležitost setkat se s Karin Lednickou, či s karvinským farářem Przemkem A. Traczykem. To díky online besedě, která se koná v sobotu 20. února. 

Fotografie Marka Běhana.

Seznamte se: Fotoklub Karviná

Předseda karvinského fotoklubu a fotograf Marek Běhan sepsal společně s fotografem a členem zmíněného klubu historii tohoto spolku. Karvinský fotoklub sice momentálně kvůli koronavirové situaci spíše spí a na společné hodnocení fotek se jen těší, ale vy si můžete prohlédnout fotografie některých členů v naší fotogalerii.

Vedoucí týmu archeologů, který objev učinil, profesor Jiří Macháček (vpravo) z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.

Objev run u Břeclavi: Může to přepsat učebnice dějepisu, říká archeolog

Brněnští archeologové učinili jeden z nejvýznamnějších objevů za posledních několik desítek let. Našli na slovanském sídlišti u Břeclavi artefakt, který naznačuje, že Slované užívali písmo ještě před rozšířením hlaholice. Konkrétně starogermánské runy. Brněnský deník Rovnost pro vás připravil rozhovor s vedoucím týmu archeologů, který objev učinil, profesorem Jiřím Macháčkem z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.

Profesor Jiří Macháček z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.

Objev run u Slovanů může přepsat učebnice dějepisu, říká archeolog Macháček

/ROZHOVOR/ Brněnští archeologové učinili jeden z nejvýznamnějších objevů za posledních několik desítek let. Našli na slovanském sídlišti u Břeclavi artefakt, který naznačuje, že Slované užívali písmo ještě před rozšířením hlaholice. Konkrétně starogermánské runy. Brněnský deník Rovnost pro vás připravil rozhovor s vedoucím týmu archeologů, který objev učinil, profesorem Jiřím Macháčkem z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.

Nově vybudovaná Cyklostezka sv. Metoděje ze Zlechova do Brošic

Cyklostezku z Boršic do Zlechova má ozdobit Gorazdův obelisk

Hlavní cíl přeshraničního projektu Na kole za historií Velké Moravy, Spoločně bez hranic, vede k posílení kontaktů a trvalých přeshraničních vazeb, vedoucích ke spolupráci obyvatel a místních samospráv v oblasti cestovního ruchu a kulturního dědictví. Nástrojem na dosažení tohoto cíle bylo vybudování Cyklistické stezky sv. Metoděje mezi obcemi Boršice a Zlechov, zatímco cyklostezka mezi slovenskou obcí Opatovce a Trenčínem, vedoucí po hrázi řeky Váhu, prezentuje kulturní dědictví Velké Moravy.

Chata Emil Zátopek

Horské boudy v Česku: Špindlerova zažila válečné zajatce, Švýcárna byla salaší

Jste zpocení, unavení, ale spokojení, že jste zdolali další české pohoří. Máte hlad a potřebujete se schovat před blížící se bouřkou. K tomu jsou ideální horské boudy, které turistům poskytují útočiště, mají ale také zajímavou historii. Věděli jste například, že chata v Jeseníkách byla původně salaš a vlastnil ji švýcarský bača?

Stanislav Sochocký, chabařovický patriot a amatérský historik, publicista a podnikatel, horník

Do Chabařovic přišel Stanislav Sochocký za prací. Zůstal celý život

/LIDÉ ODVEDLE/ Pochází z východních Čech a na sever do Chabařovic přišel za prací. V roce 1965 nastoupil Stanislav Sochocký do Trmic na Důl 5. květen, úsek Barbora III k lopatě. V dolech zůstal až do roku 1994, pak začal podnikat. Mimo to ale dělal, coby regionální patriot, kterým se stal, i spoustu jiných věcí.

Tom Brady (vpravo) a Rob Gronkowski z Tampy se radují z vítězství v Super Bowlu.

VIDEO: Brady opět přepsal historii a posedmé vyhrál Super Bowl

Tampa Bay Buccaneers podruhé v historii vyhráli Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL. K výhře 31:9 nad obhájci titulu Kansas City Chiefs je dovedl Tom Brady, který tak přepsal další rekordy včetně vlastních. Trofej Vince Lombardiho vyhrál už posedmé v kariéře, přičemž žádný z klubů nemá více než šest titulů. Navíc ve 43 letech je nejstarším vítězem v historii. Zároveň jako teprve druhý quarterback uspěl se dvěma různými týmy, když dosud všechny úspěchy sbíral s New Englands Patriots.

Bílovec v roce 2021 oslavil 700 let od svého vzniku.

NOVÝ SERIÁL: Deník na návštěvě. Podívejte se, jak se žije v Bílovci

/FOTO, VIDEO/ Je tady nový seriál Deníku. Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Novojičínska. Seznámíme vás s tím, jak se žije nejen v odlehlých obcích směrem k Beskydům, ale i v dalších „koutech“ okresu, který je obklopen sousedními okresy z Moravskoslezského, ale i Olomouckého a Zlínského kraje. Představíme také osobnosti místního společenského života. Jako první představujeme město Bílovec.

Mezi oblíbené dopravní prostředky autorů sci-fi patří létající auta - v angličtině aerocar.

Od aeroauta po nulovou gravitaci. Sci-fi má svůj obsáhlý výkladový slovník

Kapitán Federace Jean-Luc Picard se transportérem přenáší na můstek vesmírné lodi Enterprise. „Pane Date, rychlost warp sedm, směr hluboký vesmír, okamžitě.“ V předchozích větách z legendárního seriálu Star Trek je hned několik termínů, které jsou součástí nového výkladového slovníku sci-fi, který měl svoji on-line premiéru minulý týden: transportér, hluboký vesmír a warp. 

Informační panel v Příbrami.

Novinka v Příbrami: lidé se budou moci dozvědět více o památkách

Má to pomoci turistům i místním; tedy se blíže seznámit s příbramskými památkami. „Příbram je městem s bohatou historií, s řadou významných památek a zajímavých staveb. Mnozí z nás kolem nich denně procházíme, aniž bychom znali jejich historii, turisté hledají informace v průvodcích," uvedla Eva Švehlová, mluvčí příbramské radnice. Nyní ale došlo k významné změně.

Hrad Roštejn.

Hrad Roštejn v novém: Láká novými expozicemi i naučnou stezkou

Nová hradní brána, upravené nádvoří, ale i ohlédnutí za historií loveckého hrádku. Hrad Roštejn je od konce ledna v novém. „Byli jsme tam předloni. Na to, že to byl takřka prázdný hrad, je to teď velký obrat k lepšímu. Prohlídka hradu je zábavná, pro děti je pojatá jako naučná stezka,“ ocenila Olga Vávrová ze Stonařova.

Fotografie, které lidi baví, najdou ve skupině Zbytinská drbna.

Zbytinská drbna se stává kronikou „na síti“

Najít kamarády z dětství a připomenout historii obce Zbytiny a okolí byl impuls k tomu, aby Jiří Skoumal před zhruba deseti lety založil na sociální síti Facebook skupinu s názvem Zbytinská drbna.

Otec a syn Nadberežní, jejich firma přebírá tradiční vimperskou tiskárnu.

Tradiční vimperskou tiskárnu přebírá firma z Budějovic. Ta chce výrobu rozšířit

Jedna z tradičních vimperských tiskáren firma S-Tisk mění majitele. Ladislav Štěrba, který firmu 30 let budoval, jí prodal firmě z Českých Budějovic. Inpress chce ve Vimperku rozšířit výrobu i portfolio zdejších výrobků a spolupracovat s městem i zdejšími zájmovými spolky a společně více připomenout tradici knihtisku, pro Vimperk tolik typického.

Procházková historie a budoucnost obce Skorotice

Koronavirus nám pěkně zkomplikoval život, zdravotní procházky se však stále doporučují. Někdo má své stále kolečko v parku, někdo raději objevuje nové trasy, kde poznává nejen přírodu, ale i dávnou historii.