Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Fotoohlédnutí do historie Klatovska: V Hamrech bylo i dvacet vleků

V širokém okolí obce Hamry na Klatovsku fungovalo v minulosti přes dvacet menších či větších lyžařských vleků. Jeden z těch menších, ale svou historií patřící k těm zajímavějším, byl postaven v roce 1970 v údolí Úhlavy v lokalitě Kollerův Kostel.

Trojlístek autorů pokřtil knihu Družec v běhu času

/FOTOGALERIE/ O prvním červencovém víkendu ožila opět po roce obec Družec mariánskou poutí. Kromě tradiční pouťové zábavy si veřejnost mohla užít například dětský program s Honzou Ladrou, bubenickou show skupiny Tam Tam Batucada nebo například harfový koncert v kostele. Jedním z hlavních bodů programu pak byl křest nové knihy o historii obce – Družec v běhu času.

Do sedel aneb Devět cyklistických vyjížděk Ostravou

Ostravské muzeum a Kulturně sportovní spolek Elegant přinášejí do Ostravy novou aktivní formu volnočasových aktivit. V neděli 12. července se v rámci projektu Do sedel uskuteční první z devíti cyklistických komentovaných vyjížděk navazujících na výstavu Fenomén cyklistika 2 v Ostravském muzeu. Zájemci se mohou společně se spolkem Elegant, realizátorem výstavy i vyjížděk, vypravit za historií a přírodními krásami Ostravy.

Lidé poznávali historii Vyškova. Připomněli si Jana Šoupala i Borise Hybnera

Ve středu 8. července se před vyškovskou knihovnou sešlo téměř 20 zájemců o historii města, konala se totiž v pořadí už pátá kulturně-literární procházka ulicemi města. Trasa vedla ulicemi Jana Šoupala, Husovou, Sušilovou a kolem Masarykova náměstí se zastávkami u domů, v nichž se narodily nebo žily významné osobnosti.

Tipy na víkend 11. a 12. července

Strávíte víkend mimo Prahu nebo naopak metropoli neopustíte? Pokud platí ta druhá varianta, podívejte se na pár víkendových tipů níže. Třeba si vyberete nějakou zajímavou akci, kterou rádi navštívíte.

FOTO: Do Lípy přijel Legiovlak. Speciální souprava ukáže jak žili legionáři

Na českolipské hlavní vlakové nádraží dorazil v úterý Legiovlak, který nabídne návštěvníkům možnost poznat život legionářů a dozvědět se více o československé historii. Česká Lípa je šestou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošní cestě napříč republikou, setrvá zde až do neděle 12. července.

Druhá sezóna synagogy v Čáslavi byla slavnostně zahájena

/FOTOGALERIE/ Synagoga v Čáslavi je otevřena a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. Zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, Martin Liebl, slavnostně zahájil již druhou sezónu. Opět bude možné vidět výstavu Dějiny Židů v Čáslavi. V letošním roce je program rozšířen o komentované prohlídky Kutné Hory, kreativní koutek pro děti a návazné akce.

Nakladatelství Kaplanka vydalo v minulých dnech knížku Jana Řehounka nazvanou 150 let železnice v Nymburce.

Nová kniha přibližuje železniční historii Nymburka

Nakladatelství Kaplanka vydalo v minulých dnech knížku Jana Řehounka nazvanou 150 let železnice v Nymburce. Autor se v této publikaci ohlíží nejen za historií výstavby železniční trati z Mladé Boleslavi do Kolína, která byla součástí tzv. Rakouské severozápadní dráhy, ale také zdůrazňuje město Nymburk jako důležitý železniční uzel se všemi souvislostmi.

Budeme chránit americký způsob života, uvedl Trump. Protesty pokračují

Americký prezident Donald Trump v sobotním projevu ke Dni nezávislosti slíbil ochraňovat americké hodnoty a mluvil o porážce radikální levice, marxistů nebo anarchistů uvnitř Spojených států. USA si svůj největší svátek připomněly v době, kdy zemi trápí pandemie covidu-19 a některé státy hlásí rekordní počty nově nakažených. Podle Trumpa ale Američané udělali pokrok ohledně potírání nákazy.

Floyd byl bod zlomu, lidé se roky cítili jako v kleci, říká o protestech Elavsky

/ROZHOVOR/ George Floyd v Minneapolis zemřel více než před měsícem. Zabil jej policista, když muže spoutal a devět minut mu klečel na krku. Incident nahrál na video jeden z přihlížejících. Od té doby po celé Americe propukly násilné protesty. Padají sochy, rabují se obchody, hoří policejní stanice. „Pod povrchem to vřelo již dlouhou dobu,“ říká Američan Charles Michael Elavsky z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.  

Hasiči mají vlastní on-line kroniku. Zvou na virtuální výlet do historie sboru

Je tomu 111 let, co získal hasičský sbor své zázemí v bývalé továrně v Barvířské ulici v Liberci, která byla za více než 52 tisíc tehdejších korun zrekonstruována na zbrojnici. V červnu 1945 se zde začala psát historie českých profesionálních hasičů Libereckého kraje. A právě při příležitosti 75. výročí vzniku prvního českého požárního sboru v Liberci si hasiči připravili on-line kroniku zachycující významné události od 12. června 1945 až do současnosti.

Jan Kostrhoun: Nechtěl bych zažít, že bude moje sbírka rozprodána

Jan Kostrhoun kromě toho, že se angažuje v aktivitách města Pyšely jako jeho místostarosta, je také sběratelem starých pohlednic a angažuje se jako dobrovolný hasič v místním sboru, který má také historicky zmapovaný. Odmalička vyrůstal v rodině, kde historie a zájem o ni byly součástí života. V současnosti má rodinu a plně ho 'zaměstnávají' dvě malé děti, co jeho koníčky dočasně upozadilo.

Kateřina Vaněčková: Chtěla jsem být novinářka, ale pak mě zlákalo divadlo

Jsem Poděbraďačka narozená v únoru 1996, vystudovala jsem zdejší gymnázium, protože jsem chtěla být novinářka, ale pak mě zlákalo divadlo, a protože na herečku nemám potřebný talent, chytla jsem se u teorie, kritiky a dějin divadla. Bakaláře jsem získala v Brně na Masarykově univerzitě a na magisterské studium se přesunula do Prahy na DAMU. Svůj volný čas trávím většinou jako členka Divadelního spolku Jiří, kde hraji, nově režíruji a pomáhám s organizací. Jinak mám ráda historii, dlouhé procházky přírodou a četbu, když na ni zbude čas.

Zemřel historik umění, památkář a bývalý rektor AVU Jiří T. Kotalík

Ve věku 69 let zemřel dnes v Praze po nemoci historik umění, památkář a pedagog Jiří T. Kotalík. Informoval o tom rektor Akademie výtvarných umění Tomáš Vaněk. Kotalík na akademii vyučoval čtyři desítky let a školu také v letech 1997 až 2003 a poté 2010 až 2014 jako rektor vedl. Předmětem jeho zájmu byla především historie české architektury. Kotalík byl odborníkem, ale současně i aktivistou. Za svůj profesní život byl členem řady spolků a sdružení, jejichž cílem je především ochrana a propagace kulturních hodnot.

Obec koupila hospodu, kam chodil na pivo i bohém Jaroslav Hašek

Každá vesnice měla vždycky hospodu, které se také říkalo venkovský parlament. Scházeli se tam místní a diskutovali o tématech úrodou počínaje a politikou konče. Hospodě Na Čechách v Dolním Městě se léta říkalo U Muchů. Na pivo do ní chodil například literární otec Švejka, Jaroslav Hašek. Budovu teď koupila obec. Zčásti aby zachránila kulturu ve vsi i kus vlastní historie.

Zaniklý sbor s bohatou historií

/ROZHOVOR/ Letos uplyne 117 let od založení dnes již neexistujícího továrního hasičského sboru závodu Tepna Červený Kostelec. O jeho zajímavé historii si povídám se znalcem hasičské historie Karlem Nývltem z Velkých Svatoňovic na Trutnovsku.

Město vydalo knihu o historii Paměti obce Otrokovic

Po téměř čtyřiceti letech se Otrokovice dočkaly nové knihy, která mapuje historii města. Publikace s názvem Paměti obce Otrokovic je zcela ojedinělá v tom, že zahrnuje události ještě před bouřlivým rozvojem města, které přišly po roce 1930 s podnikatelem Tomášem Baťou. Kniha bude dostupná i pro veřejnost.

Soumrak letité tradice. Sklárny v Karolince po 160 letech končí

Daniela Syrová z Karolinky na Valašsku věnovala práci v místních sklárnách uplynulých dvacet let svého života. „Nejprve jsem pracovala jako malířka skla, za těch dvacet let jsem se ale postupně naučila a vyzkoušela si prakticky všechno, co bylo ve sklárnách třeba,“ ohlíží se.

Soumrak letité tradice. Sklárny v Karolince po 160 letech končí

Daniela Syrová z Karolinky na Valašsku věnovala práci v místních sklárnách uplynulých dvacet let svého života. „Nejprve jsem pracovala jako malířka skla, za těch dvacet let jsem se ale postupně naučila a vyzkoušela si prakticky všechno, co bylo ve sklárnách třeba,“ ohlíží se.

Eva Horová: Historie a poezie mě provází celým životem

Rodačka z Dolní Lukavice Eva Horová, která píše pod dívčím jménem Klepsová, pracuje jako lektorka anglického jazyka. Celoživotním koníčkem se jí stala historie a psaní poezie. Napsala řadu knih. V roce 2007 ukončila studium oboru dějepis a angličtina na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Úspěšně obhájila diplomovou práci na téma Historie Dolní Lukavice do roku 1945. Regionální historii se věnovala již před obhajobou. Dva roky po ukončení studia diplomovou práci rozšířila a obec Dolní Lukavice ji vydala jako její první publikaci.

PŘED 10 LETY: Při pietě v Lidicích uctily památku obětí davy lidí i Lucie Bílá

Vymazat Lidice z map i historie se nepovedlo. Naopak, na tragédii se zde nikdy nezapomene. V červnu roku 2010 uplynulo osmašedesát let od nejhrůznější události, která se za II. světové války odehrála v Československu. Tehdy, 10. června 1942, několik hodin po půlnoci se zhroutil svět malé vísky Lidice na Kladensku. Pojďte si díky archivu Deníku připomenout, jak vzpomínka na tuto událost vypadala před deseti lety.