Na počátku bylo babiččino vyprávění o životě ve staré Karviné. Poté objevila Erika Schweserová staré rodinné fotografie a přibližně před pěti lety při cestách do Havířova za prací sledovala z autobusu místa, kde stávala původní Karviná.
Novým ředitelem Městského muzea a galerie Dačice je od 1. dubna Martin Rychlík. Na podzim loňského roku zvítězil v konkurzu poté, co po pětatřiceti letech oznámila odchod dosavadní ředitelka Marie Kučerová. Dačický rodák vystudoval místní gymnázium a po maturitě studoval na Filozofické fakultě v Českých Budějovicích archeologii a historii. Nyní dokončuje magisterské studium archeologie, která u něj nakonec zvítězila. Při studiu pracoval nejdříve brigádně a později na částečný úvazek v Muzeu Jindřichohradecka a v červenci 2019 nastoupil do dačického muzea jako průvodce a dokumentátor.
Měsíce příprav, investované statisíce korun, již tisíce předem prodaných vstupenek a …? Možná zbytečně. Velkým akcím chystaným ve Zlínském kraji hrozí, že se mnohdy vůbec poprvé ve své historii neuskuteční.
Mezi oběti koronaviru se řadí také letošní ročník Kmochova Kolína. Rada města rozhodla o zrušení 57. ročníku festivalu. Uvedla to Šárka Hrubá, mluvčí kolínské radnice. Jedná se o třetí zrušený ročník v celé historii tradice.
/FOTOGALERIE/ Zavzpomínejte s námi na doby Československa prostřednictvím seriálu Kutnohorského deníku, v němž nahlížíme do historie měst, obcí, spolků a institucí. Tentokrát vám přinášíme fotografie z kutnohorského pivovarru.
Tragicky zesnulý Kobe Bryant byl dva měsíce po smrti zařazen do Naismithovy basketbalové Síně slávy. Hvězdu Los Angeles Lakers doprovodí mezi legendy také další hráčské idoly zámořské NBA Tim Duncan a Kevin Garnett. Vybráno bylo celkem devět osobností, do Síně slávy ve Springfieldu budou slavnostně uvedeny 29. srpna, pokud to pandemie koronaviru dovolí. Ve hře je i záložní říjnový termín.
Před deseti lety byla návštěva Guadalupe v Mexiku jen snem, který se náhle stal skutečností. Po více než roce příprav se v březnu 2020 vydala skupina třiceti poutníků na cestu do Mexika navzdory zhoršující se situaci ve světě kvůli koronaviru. Poutní místa jako jsou Fatima, Lourdes, Medugorje, La Sallete jsou mnohým dobře známa, ale Guadalupe v Mexiku moc ne.
Unikátní projekt spolku Naše historie a města Tábor se jmenuje Skenování historie husitského města aneb Když se snoubí historie s nejmodernější technikou 21. století.
Nepovedenou sezonu mají za sebou jihlavští hokejisté. V nedohraném ročníku Chance ligy jim patří konečná devátá příčka, která znamená vyrovnání nejhorší umístění v historii klubu.
ROZHOVOR/ Ačkoliv jsou kvůli pandemii onemocnění Covid-19 zámky na území České republiky uzavřeny pro veřejnost, jejich provoz nesmí být přerušen. O fungování Arcibiskupského zámku v Kroměříži, zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO, se již více než měsíc stará nový kastelán Robert Erhart.
Akce Vyškov v roce 1805 je ve městě na konci listopadu každoroční připomínkou střetnutí z doby napoleonských válek. Tradiční událost je v posledních letech neodmyslitelně spjatá s Janou Kolčářovou. Učitelka dějepisu se na ní podílí jako organizátorka, scénáristka i režisérka.
Bábovkou otrávila devět mužů. Manželka přichystala past pro manžela. I o takových příbězích, odehrávajících se v oblasti brněnského Cejlu, referovala koncem devatenáctého století Rovnost. Právě staré články o zločinech posloužily skupině uznávaných spisovatelů při tvorbě knižní novinky Krvavý Bronx. Autoři knihy povídek chtějí mimo jiné čtenářům představit, že mnohými lidmi odsuzovaná oblast v sobě nese zajímavou historií.
Se začátkem jara a 20. březnem je už dvanáct let spojena největší hromadná dálniční i silniční v historii země. Tehdy se na dálnici D1 na jejím stém kilometru na Vysočině poblíž Skorkova a posléze i na dalších místech na dálnici na Vysočině srazilo nebo bylo po střetech následně poškozeno celkem 231 aut.
Sezona 2005/2006 se do historie libereckého hokeje opět zapsala zlatým písmem. Bílí Tygři se totiž po dlouhých letech přestěhovali ze stařičké Svijanské arény do nově vybudované multifunkční haly, nesoucí v té době název Tipsport arena. Změna prostředí Liberci relativně prospěla, protože poprvé v historii dokázal vyhrát základní část. Ovšem v play-off se nestačil pořádně ohřát.....
K Frühbauerovým z Peršíkova, místní části Havlíčkovy Borové, neodmyslitelně patří chov krav a farmaření. Jejich rod se zemědělství věnuje už více než dvě stě let. Nově se mohou pyšnit bronzovou příčkou ze soutěže Farma roku. Možná právě díky bohaté historii a rodinné tradici.
Dobrovolníci zatím naskenovali zhruba 35 tisíc stránek dokumentů. Hotovo má být letos. Nadšenci chtějí unikátní dokumenty lépe zpřístupnit pro badatele.
V pondělí 9. března 2020 se konala v podkrovním sále Městské knihovny v Prostějově akce Nejen Purim s Hanáckým Jeruzalémem. V jejím úvodě se přítomní seznámili s historií tohoto nejveselejšího židovského svátku, jehož oslava letos připadla na 10. březen. Vyslechli si příběh královny a zachránkyně Židů Ester, požehnaného Mordechaje a zlého rádce Hamana.
Josef Velfl je český historik a muzejník, ředitel Hornického muzea v Příbrami. Je autorem mnoha článků i knih z dějin příbramského regionu. Narodil se v Rakovníku, ale už když mu byl rok, přestěhovala se rodina do Příbrami. V roce 1975 absolvoval místní gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Hned poté nastoupil do Hornického muzea v Příbrami, jehož ředitelem se stal v roce 1994.
Chodsko se do celostátního vysílání České televize dostalo od Nového roku hned několikrát. Naposled si náš region vzala na paškál Toulavá kamera a před tím se regionální bohatství v podobě chodských koláčů dostalo na obrazovky díky soutěži Peče celá země.
Do konce března mohou návštěvníci Vodního domu Hulice shlédnout expozici, která mapuje silniční historii tzv. československé dálnice, jejíž historie se začala psát již ve 30. letech 20. století.
/FOTOGALERIE/ Zájemci o historii dálničních mostů si přišli v neděli 8. března v Hulicích opravdu na své. Návštěvnické středisko Vodní dům pro ně připravilo komentovanou procházku k nedaleké vodní nádrži, kde nachází zapomenuté mosty, které byly postaveny v původní trase naší první dálnice.
/ROZHOVOR/ Na konci druhé světové války ho postavili Němci, pomohlo k přežití státu Izrael, půl století bylo nedílnou součástí protivzdušné obrany naší země. Na jeho místě teď pracují tisíce lidí v továrnách. Řeč je o vojenském letišti u Žatce, které v roce 1993 ukončilo provoz. Tam kde stálo, je průmyslová zóna Triangle. Po letišti, které se během svého provozu stalo nedílnou součástí života tisíců obyvatel Žatce a okolí, nezbylo nic a příliš mnoho ho nepřipomíná. To se brzy změní. Parta nadšenců připravuje v Bezděkově u Žatce nové muzeum.
Původně vystudovaná učitelka Irena Veverková (62), působila dlouhé roky jako archivářka ve Státním okresním archivu Kladno, zabývá se regionální historií, osobnostmi regionu, stavebními památkami a dějinami školství. Je vdaná, má tři dospělé syny a jednu vnučku. Za svůj největší badatelský objev považuje znovuobjevení kladenského architekta Antonína Raymonda, který se v Zemi vycházejícího slunce stal v minulém století zakladatelem novodobé japonské architektury. Zásluhou znovuobjevení této významné osobnosti má právo nosit architektovo příjmení vedle svého jako jedna ze tří lidí na světě.
Doktorandka katedry historie Filozofické fakulty UJEP Vlasta Kordová je jednou z mála historiček, kterým se podařilo získat stipendium Jana Patočky na vídeňském Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM). Hodnotící komisi zaujalo téma: Heroizace a viktimizace v interpretaci historiografie moderních národních dějin po roce 1989. Na stáž, která bude probíhat 6 měsíců, nastoupila začátkem února 2020.
Startovní celodenní seminář se uskutečnil v Infocentru Hornické krajiny Krupka před pár dny. Rezervace míst byla rychle před avizováním účasti zaplněna.
Zdeněk Radslav Dittrich se jako student historie účastnil dvou pochodů na Pražský hrad za prezidentem Benešem v době komunistického převratu v únoru 1948.
V pátek 21. února se v podvečer sešlo na patnáct zájemců o historii z řad poběžovických občanů, aby si vyslechli zajímavou besedu Petra Mužíka a Josefa Böhma o vzniku a historickém vývoji města Poběžovice (Ronšperk) a o historii jeho starých domů a ulic.
Tržby společnosti Kovohutě Příbram nástupnická v roce 2019 dosáhly 2,774 miliardy korun. Jde o třetí nejvyšší tržby v historii. Výše tržeb je ovlivněna aktivitou a přístupem zaměstnanců jednotlivých divizí, dále burzovními cenami zájmových kovů a množstvím prodaného olova. Na uvedených prodejích se podílely zejména divize Recyklace olova a Drahé kovy.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Poklad uprostřed historického centra města. Přesně tak by se dala nazvat nedávno otevřená Knihtiskárna v Barborské ulici v Kutné Hoře. Za jedinečnou expozicí knihtisku nestojí nikdo jiný než rodinná Tiskárna Grafia Gryč, v níž se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna už pět generací. Rodina Gryčů navíc nedělá společně jen tiskařské řemeslo, mají k tomu ještě úspěšnou kapelu s příznačným názvem 4G.
/FOTOGALERIE/ Petrovice u Sedlčan u příležitosti oslav výročí 800 let od první písemné zmínky o obci vydaly a pokřtily knihu s názvem '800 let Petrovice 1219 - 2019', jenž mapuje celou historii nejen Petrovic, ale i blízkého okolí.
Koho zajímají šperky a jejich historie, ať si nenechá ujít poutavou přednášku předního českého gemologa a vedoucího restaurátorského týmu o nově zrestaurované soupravě šperků, Radka Hanuse.