Vysoké Mýto – Regionální muzeum otevře v neděli výstavu Počátky letectví v Pardubickém kraji (1910 – 1948). Výstava mapující historii a vývoj aviatiky v Pardubickém kraji, který se stal především díky osobnosti inženýra Jana Kašpara kolébkou českého letectví, potrvá do 23. listopadu. Potom se přesune z Vysokého Mýta do dalších muzejních institucí.
Skály – Ani po dešti rozblácené přístupové pěšiny neodradily zájemce od sobotní návštěvy hradní zříceniny Skály na kopci Štarkov u Nového Jimramova na Novoměstsku. Konal se tam poslední den otevřených dveří, kterým archeologové zakončili dvacetiletý výzkum zříceniny a jejího okolí.
Berlín - Keňan Dennis Kimetto vyhrál maraton v Berlíně ve světovém rekordu 2:02:57. Třicetiletý vytrvalec jako první zaběhl 42 km dlouhou trať pod dvě hodiny a tři minuty a rok staré maximum krajana Wilsona Kipsanga překonal o 26 sekund.
Plumlov – Střelba a výkřiky i kletby v němčině se v sobotu odpoledne rozléhaly nádvořím plumlovského zámku. Stál za nimi Klub vojenské historie Dukla a jeho sto padesát členů, kteří si pro návštěvníky zámku připravili během Dobývání plumlovského zámku sedmihodinový program.
Karlovy Vary - V letošním roce se uskuteční již 49. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. A protože bude příští rok jubilejním 50. ročníkem, připomeňme si její historii od samých počátků. Vyprávět bude Alois Ježek, jeden ze zakladatelů soutěže, který je současně jejím ředitelem.
Karlovy Vary - V letošním roce se uskuteční již 49. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. A protože bude příští rok jubilejním 50. ročníkem, připomeňme si její historii od samých počátků. Vyprávět bude Alois Ježek, jeden ze zakladatelů soutěže, který je současně jejím ředitelem.
Břeclav /REPORTÁŽ/ – Mlčky stojí na peronu a trpělivě vyčkává, až se několikatunová parní lokomotiva rozjede. Očima těká po každém jejím záhybu. Sleduje detaily a výrazem ve tváři jako by říkal: „Krása".
Karlštejn – Karlštejnské vinobraní je jednou z nejnavštěvovanějších akcí v našem regionu. Koná se poslední víkend v září. My jsme na akci vyrazili v sobotu.
Příbram - Ani názor archiváře, ani vlna protestů a diskuzí mezi Příbramáky nic nezměnily na rozhodnutí zastupitelstva. Ulice Zdeňka Vojíře (bývalá Prokopská) si svůj název ponechá. S novým názvem ulice totiž od samotného zveřejnění nesouhlasí lidé, kteří se zabývají historií města.
Praha /FOTOGALERIE/ - V Galerii 9 bude mít v pondělí vernisáž unikátní multimediální výstava herce, režiséra a fotografa Ondřeje Kepky. Jakkoli to zní neuvěřitelně, Kepka věnoval celý projekt tramvajovému spojení s číslem 8. Několik let fotil a natáčel tramvaje s osmičkou. A také její cestující.
Vyškov – Sérii reprodukovaných klavírních koncertů si můžou přijít poslechnout milovníci vážné hudby do muzea Svět klavírů ve Vyškově. Celkem tři koncerty připravuje na podzim jeho majitel Jiří Berčík. Chce tak navázat na způsob poslechu hudby, který dřív běžně existoval. Bude ji reprodukovat pomocí klavírů se zabudovaným přehrávacím mechanismem, které dokáží z papírového válce přehrát autentický záznam hry klavírního mistra.
Praha - U Dětského domova Charlotty Masarykové v Praze – Zbraslavi stojí ode dneška busta zpěváka a tanečníka Michaela Jacksona. Řečníci při jejím odhalení zdůrazňovali před několika desítkami účastníků slavnosti zejména Jacksonovu charitativní činnost.
Praha - U Dětského domova Charlotty Masarykové v Praze – Zbraslavi stojí ode dneška busta zpěváka a tanečníka Michaela Jacksona. Řečníci při jejím odhalení zdůrazňovali před několika desítkami účastníků slavnosti zejména Jacksonovu charitativní činnost.
Brno /REPORTÁŽ/– Žlutá, černá, rudá. To jsou barvy, které nejčastěji vidí lidé procházející v sobotu centrem Brna. Kromě vlajek s moravskou symbolikou jsou vidět i odznaky, transparenty nebo pomalované tváře. Moravané slaví Den za Moravu. Připomínají si tím první písemnou zmínku o Moravanech, od které uplynulo už 1192 let, a zároveň 604. výročí korunovace moravského markraběte Jošta římským králem.
Veselí nad Lužnicí – Historie Sboru dobrovolných hasičů ve Veselí nad Lužnicí je specifická tím, že sdružuje dva dříve samostatně existující sbory. Až do roku 1943 totiž existovala vedle sebe města Mezimostí nad Nežárkou a Veselí nad Lužnicí.
Svojanov – Historická památka nad městysem připravuje pro návštěvníky stále nová lákadla. Tentokrát se lidé mohou těšit na výjevy z pověstí o hradu. Některé postavy jeho obyvatel už jsou na světě.
Česká Třebová, Polsko – Členové Spolku od svaté Kateřiny vyráběli českotřebovskou specialitu – jabkance – v polských lázních Kudowa Zdroj. V tomto městě se konal příhraniční seminář organizovaný univerzitou Wroclav a Slezskou univerzitou v Opavě, vše pod záštitou Evropské unie.
Nepřevázka – Víc než šest let uplynulo od doby, kdy boleslavští ochránci přírody začali plánovat vybudování interaktivní stezky pro veřejnost, která provede návštěvníky přírodním parkem Chlum
Přerov – Jeho otcem byl významný přerovský starosta Karel Rosmus, který se proslavil tím, že během srpnové invaze v roce 1968 odmítl jednat se sovětskými okupanty. Jiří Rosmus má stejně bojovnou povahu, a přestože před třinácti lety po nevydařené operaci oslepl, nikdy se nevzdal. Je vášnivým sběratelem a přerovským patriotem, který znovu objevuje ztracenou tvář města.
Valtice – Nadzvedli oponu. Práce na vzniku Národního centra divadla a tance ve Valticích jsou v plném proudu. Stavební firma už částečně objasnila i budoucí využití a kapacitu obnovovaných prostor zámeckého barokního divadla, jízdárny a také domku zahradníka. Investice přesáhne 107 milionů korun, je podpořená evropskými dotacemi.
Brno - Bylo jasné, že bude zklamaný. A pořádně. Petr Ton měl v pátečním zápase Brna proti Spartě obrovskou motivaci - nejproduktivnější hráč minulého ročníku extraligy se chtěl proti svým bývalým spoluhráčům vytáhnout. Velká snaha ale vyšla vniveč. Debakl 1:8 mluví za vše.
Praha - Václavské náměstí je symbolem toho, že dobro bývá provázeno zlem, zaznělo z několika úst při dnešním Svatováclavském duchovním zastavení. Vystoupila na něm řada duchovních v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i několik osobností z politické sféry, například starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký nebo europoslanec Stanislav Polčák.
Valtice – Nadzvedli oponu. Práce na vzniku Národního centra divadla a tance ve Valticích jsou v plném proudu. Stavební firma už částečně objasnila i budoucí využití a kapacitu obnovovaných prostor zámeckého barokního divadla, jízdárny a také domku zahradníka. Investice přesáhne 107 milionů korun, je podpořená evropskými dotacemi.
Michalovice - V sérii golfových turnajů Joy Golf & Festina Tour 2014 na mladoboleslavském hřišti Sand Martin's Holes se v první zářijové neděli završila základní část.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Petr Slinták (nar. 1978) je dramaturgem a lektorem cyklu kinoprojekcí Slovácko ve filmu. Jedná se o osm filmů z prostředí Slovácka, které se budou v následujících měsících promítat v uherskobrodském kině Máj. Historií filmů s vesnickou tematikou se zabývá už od dob svých studií. Jak se ke svému oboru dostal a jak bude projekt Slovácko ve filmu vypadat, prozradil čtenářům Slováckého deníku.
Lipník nad Bečvou – Otevřít diskuzi o budoucnosti bývalého kláštera v Lipníku nad Bečvou, který již několik let chátrá, se snaží místní obyvatelka Libuše Křenková.
Lipník nad Bečvou – Otevřít diskuzi o budoucnosti bývalého kláštera v Lipníku nad Bečvou, který již několik let chátrá, se snaží místní obyvatelka Libuše Křenková.
Harrachov - Do velmi zajímavého počinu se pustili v Harrachově, který se stal jedním z prvních měst, kde lidem zpřístupnili svou bohatou historii z pohodlí domova.
Kolín /ROZHOVOR/ – Nestává se tradicí, že trenér vydrží na své pozici moc dlouho. Především pak v České republice. Jednou z výjimek je Predrag Benáček, který v Kolíně načíná sedmou sezonu.
Čáslavice - Desítky let stěhování do stále stísněnějších a nevlídnějších prostor by mohly brzy skončit. Dobrovolní hasiči z Čáslavic mají v budoucnu zamířit z provizorních podmínek rovnou do zcela nové zbrojnice.
Machov – Na machovských můstcích se před několika dny konal republikový klasifikační závod v severské kombinaci žactva. A právě při této příležitosti byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný můstek s kritickým bodem 13 metrů a 19 metrů.
Chotěboř – Po několikaleté přestávce se Sdružení přátel železnice v Chotěboři rozhodlo uspořádat železničně – vojenskou akci Přepadení vlaku v Chotěboři.
Plumlov - Střelba se bude v sobotu rozléhat Plumlovským zámkem a jeho nádvořím. Palbu bude mít na svědomí Klub vojenské historie Dukla, který už potřetí pořádá akci Dobývání Plumlova.
Chrudim - Přesně před 133 dny skončilo třetí finálové utkání loňské sezóny, ve kterém ERA-PACK definitivně dokončil zisk desátého titulu v historii klubu. Práce nejlepšího futsalového týmu v České republice tímto ale neskončila. Oba fináloví soupeři a největší favorité letošního ročníku se proti sobě utkají hned v 1. kole, v generálce na Main round UEFA Futsal Cupu prověří chrudimské futsalisty celek Balticflory Teplice!
Strakov – Návrh na pořízení praporu schválil Výkonný výbor hasičů 2013. Bylo dohodnuto složitější věci zadat firmě, ostatní dopracovat doma, kvůli pocitu, že jsme si něco udělali sami a z důvodu finanční záležitosti.
Eugene - Americké město Eugene se bude ucházet o pořádání atletického mistrovství světa v roce 2019. Šampionát se ještě nikdy v USA nekonal, Spojené státy jsou přitom suverénně nejúspěšnější zemí v historii MS.
Břeclav – Studenti předvedou hudbu, tanec, scénky či laboratorní pokusy. S barevnými a kouřovými efekty. Oslavy 95. výročí Gymnázia Břeclav v pátek odstartují akademií. Na sobotu tam zase připravili den otevřených dveří.
Třebíč - Slovem „džíp" dnes kdekdo označuje každý terénní automobil. Název Jeep však náleží pouze americkým průkopníkům vozidel této kategorie. Vše začalo počátkem druhé větové války, kdy vláda USA oslovila několik firem s požadavkem na výrobu univerzálního terénního vozidla se specifickými parametry.
Slovácko – Další z hodových víkendů začíná, tentokrát se milovníci lidové kultury a tradic mohou vypravit hned do tří obcí na Slovácku. A že jsou kousek od sebe, mohou se stihnout podívat na hodové veselí v Ostrožské Nové Vsi, Kunovicích i Starém Městě.