Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“
HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Noční můra většiny hospodyň se stala pro obyvatele bytového domu č. p. 745 na ulici Jana Žižky v Uherském Hradišti skutečností. Již dva roky tam svádí marný boj se škůdci v podobě štěnic a rusů. Nezvaní hosté se podle tvrzení lidí rozlézají po bytovce kvůli jejich sousedce Ireně Šebkové, která má zálibu ve skladování oblečení nalezeného na ulici.
Zatímco podnikatelé v turistickém průmyslu vymýšlejí rafinované strategie, jak přilákat turisty, obyvatelé vyhledávaných destinací řeší, jak se turistů, ke kterým mají vztah asi jako k obtížnému hmyzu, zbavit. Nápisy jako „Turisté jděte domů!“ naznačují, že pohár trpělivosti přetekl.
Vosí nebo včelí žihadlo v těchto dnech lidem hrozí prakticky kdekoliv - nejen v okolí stánků s cukrovinkami a ovocem, ale třeba i u vody. Hasiči zasahují proti agresivnímu hmyzu čím dál častěji a počet jejich výjezdů v srpnu výrazně vzrostl. Jen pro srovnání: zatímco v měsíci červnu vyjížděly jednotky v kraji likvidovat nebezpečný hmyz čtyřiatřicetkrát, jen během prvních dvou týdnů v srpnu už to bylo osmapadesátkrát.
Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.
Třebíčsko – Kromě požárů na polích se hasiči o prázdninách musí často potýkat i s obtížným hmyzem. Letos je výjezdů kvůli odchytu vos a sršňů méně než v předchozích letech.
Jihlava – Ulice nebo louka? Květiny, které běžně rostou na polích a lukách lze nyní vidět i v centru Jihlavy. Vedení krajského města se rozhodlo doplnit výzdobu města.
Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Plavkyně při závodech po bodnutí vosou zkolabovala. Žena s deštníkem, kterou zasáhl blesk, zemřela. Pozor, klíšťata útočí! Pekelná vedra v Evropě zabíjejí. Podobné titulky plní poslední dny a týdny české noviny a zpravodajské servery. Opravdu o prázdninách číhá smrt na každém kroku?
Trhový Štěpánov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Takový pohled v Trhovém Štěpánově ještě nezažili. Nad město se sneslo asi šedesát čápů. Pravděpodobně přiletěli za potravou.
V souvislosti s kauzou fipronil v belgických a holandských vejcích nařizuje Státní veterinární správa (SVS) mimořádná veterinární opatření. Čeští dovozci vajíček a vaječných produktů z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. Do negativních výsledků testů nesmějí obchodníci uvolnit vejce na trh.
Boleslavsko – Záchranáři spěchali o prázdninách ve středních Čechách k více než sto padesáti pacientům s alergickými reakcemi na hmyzí bodnutí. Na Boleslavsku přitom zasahovali pouze v osmi případech.
Obtížný hmyz dokáže nadělat vrásky na čele. A to hlavně u těch, kteří jsou například alergičtí na vosí bodnutí. V mnohých případech ale není jiná možnost, než na přemnožený hmyz zavolat hasiče, kteří si s odbornou likvidací poradí.
Žďársko – Hasiči na Žďársku v letošním roce evidují méně výjezdů kvůli likvidaci vosích a také sršních hnízd. Lidé ovšem často nevědí, jak si s nalezeným hnízdem poradit a kdy vůbec mohou hasiče zavolat.
Chrudim – Řeka Chrudimka se v samotné Chrudimi letos zelená zase o něco víc, než tomu bylo v předchozích letech. V centru města jsou porostlé hlavně nánosy zeminy usazené pod stěnami říční regulace, avšak pod Letním stadionem se zeleň prodrala až do středu koryta.
/INFOGRAFIKA/ Plavkyně při závodech po bodnutí vosou zkolabovala. Žena s deštníkem, kterou zasáhl blesk, zemřela. Pozor, klíšťata útočí! Pekelná vedra v Evropě zabíjejí. Podobné titulky plní poslední dny a týdny české noviny a zpravodajské servery. Opravdu o prázdninách číhá smrt na každém kroku?
/FOTOGALERIE/ S písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Nejsou to sice žádné Sahary s obrovskými dunami, ale jsou o to pestřejší. Přinášíme seznam nejzajímavějších pouští, které sestavil server Jupigo.com.
Lžín – Malá pískovna u Lžína na Soběslavsku je již několik let domovem vzácných a ohrožených živočišných druhů, o které pečuje nezisková organizace Calla.
FOTOGALERIE / Už zdálky je v korunách stromů slyšet hučení, jejich květy jsou obsypané včelami. Evodie neboli včelí stromy vysadil pro své včely František Kytlica, který se rozhodl, že bude včelám nejen brát, ale i dávat. Svou rozlehlou zahradu blízko Tlumačova zaplnil rostlinami a dřevinami, které včelám dají vše, co potřebují.
Téměř 21,5 milionu korun loni vynaložila Všeobecná zdravotní pojišťovna na léčbu pacientů pobodaných od včel, vos nebo pokousaných od jiného hmyzu. Počet takových případů loni překročil 26 tisíc, a rok od roku pomalu roste. Spolu s tím se zvyšují i náklady na ošetření.
Píšťany – Zastaví se, přečtou si popisku, udělají pár snímků a při odjezdu zazvoní. To je stručný popis několikerého každodenního dění u příjezdové silnice k obci.
Nová Říše – Levou věž barokního kostela sv. Petra a Pavla v Nové Říši na Jihlavsku zakrývá lešení. Dělníci totiž opravují severní báň a to hned ze dvou důvodů.
Benešovsko – I když se s postupujícím létem zvyšuje počet zásahů zdravotních záchranářů kvůli komplikacím pacientů způsobených hmyzím atakem napříč celými středními Čechami, pohled do statistiky výjezdů záchranky jasně ukazuje, že se nejvíc takových zákroků v červenci odehrálo právě na Benešovsku.
Třebíčsko – Letos bude ještě hůř než loni. Řeč je o kůrovci, který se dál nekontrolovaně šíří Třebíčskem. Okres patří k nejhůře postiženým oblastem v České republice. Lesníci i majitelé lesů na Třebíčsku se kůrovce děsí několik posledních let. Loni označovali situaci za téměř kalamitní a už nyní je jasné, že letošní rok bude ještě výrazně horší.
Kutnohorsko - S postupujícím létem vždy roste počet výjezdů záchranné služby k osobám, u kterých se objevily zdravotní komplikace po bodnutí hmyzem. Situace na Kutnohorsku je ale alarmující.
Vyškovsko, Blanensko – Před několika dny přišla na koupaliště a něco ji tam štíplo. „Postižené místo mi oteklo a zrudlo. Nakonec jsem dostala prášky na alergii a mast. V pořádku to bylo až po pěti dnech,“ vzpomněla na zkušenost s bodnutím hmyzem Vyškovanka Anna Melková.
Telč – Dvaapadesátiletý řidič auta Škoda Praktik se kvůli odhánění hmyzu dostatečně nevěnoval řízení a na poslední chvíli strhnul volant. Vjel do příkopu a narazil do hrany betonového mostku.
/VIDEO/ Austrálie bojuje s novým invazivním druhem, který dokáže několika pálivými kusancích zabít alergického člověka. Do země byl zavlečen z jižní Ameriky před dvaceti lety, masově se však rozšířil teprve nedávno. V sázce je australské zemědělství, pobyt v přírodě a hlavně unikátní ekosystém celého světadílu.
Třebíčsko – Kromě požárů a dopravních nehod vyjíždějí hasiči také k jiným událostem. Právě v tomto období poměrně často míří k vosím nebo sršním hnízdům, které si drobní živočichové postaví až příliš blízko lidským obydlím.
Černošín – V Černošíně bydlí třiačtyřicetiletá Jiřina Oberdörferová Honomichlová, která miluje práci s přírodninami. A tak je její dům plný kamenů, dřevěných ozdob, budek a domečků.