Kreativ

ŠTÍTEK: hmyz

Divočáci škodí v kukuřici, ven se je ale vyhnat nedaří

Žďársko – Škody páchané na polích divokými prasaty dělají hlavu zemědělcům i myslivcům na Žďársku. Zatímco zemědělci láteří nad rozrytými řádky brambor a zkonzumovanou nebo poválenou kukuřicí či obilím, myslivecké spolky zase mají obavy z požadovaných náhrad škod.

Divočáci škodí v kukuřici, ven se je ale vyhnat nedaří

Škody páchané na polích divokými prasaty dělají hlavu zemědělcům i myslivcům na Žďársku. Zatímco zemědělci láteří nad rozrytými řádky brambor a zkonzumovanou nebo poválenou kukuřicí či obilím, myslivecké spolky zase mají obavy z požadovaných náhrad škod.

Přemnožení kůrovce dosáhlo kalamitního stavu. Stát zakázal těžbu dřeva

Ministerstvo zemědělství dočasně zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi úmyslnou těžbu dřeva. Nařízení se vztahuje na smrky a borovice. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Reaguje tak na přemnožení hmyzích škůdců lesních porostů (podkorního hmyzu), které v některých krajích dosáhlo dnes již kalamitního stavu. 

Masožravky: zelení predátoři

U rostlin se očekává, že žijí spíše ze země a vody, než že by se živily „lovem“ drobného hmyzu. Tato vlastnost masožravých rostlin je ovšem podmíněna evolučně, neboť obvykle rostou v místech velmi chudých na živiny v půdě. Jsou to tedy organizmy nenáročné, a to i pro začínající pěstitele, jak vysvětlila v jednom z dílů pořadu Váš Prima receptář jejich pěstitelka Jana Rubešová.

Slovácko zažívá invazi kudlanek

Pořádné překvapení zažila minulý týden Martina Hájková z Uherského Hradiště. „Slyšela jsem ze zahrady klasický křik ‚Mamííí, mamííí‘, tak jsem si říkala, co se zase děje. Když jsem vyšla ven, nesli mi moji synové něco ukázat.

Čeští badatelé popsali unikátní způsob, jak loví někteří pavouci

Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni spolu se zahraničními kolegy popsali a zdokumentovali ojedinělý způsob lovu, který používají pavouci skálovky. Používají lepivá vlákna, ale na rozdíl od jiných pavouků neumí tvořit sítě. Svou kořist tak rychle obíhají a přitom ji omotávají. Výsledky výzkumu byly publikovány v prestižním časopise Journal of Experimental Biology. Badatelé na to upozornili v dnešní tiskové zprávě.

Čeští badatelé popsali unikátní způsob, jak loví někteří pavouci

Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni spolu se zahraničními kolegy popsali a zdokumentovali ojedinělý způsob lovu, který používají pavouci skálovky. Používají lepivá vlákna, ale na rozdíl od jiných pavouků neumí tvořit sítě. Svou kořist tak rychle obíhají a přitom ji omotávají. Výsledky výzkumu byly publikovány v prestižním časopise Journal of Experimental Biology. Badatelé na to upozornili v dnešní tiskové zprávě.

Kotulové v zoo si broskev vysuší ocasem

FOTOGALERIE/ Hned pět mláďat roztomilých jihoamerických opiček kotulů veverovitých mohou obdivovat návštěvníci zlínské zoo. I když tyto opičky patří mezi časté obyvatele zoologických zahrad, jejich odchov není vůbec jednoduchý.

Léto záchranářů příliš „prázdninové“ nebylo

Benešovsko - Prázdniny jsou definitivně pryč a bilancovat je začali také středočeští záchranáři. Z jejich pohledu ale o prázdniny v žádném případě nešlo. Naopak, měli pěkně napilno. Alespoň to vyplývá z informací Petry Effenbergerové, tiskové mluvčí středočeské záchranné služby. Podle ní statistiky za červenec a srpen uvádějí 23 843 zásahů.

Vytoužený stín se screenovou roletou

Chcete mít v bytě neustále příjemnou teplotu, ale počasí vám to neumožňuje? Přemýšlíte nad instalací žaluzií či závěsů, ale zároveň nechcete mít neustále „zabedněno“? Vyzkoušejte screenové rolety!

Prázdniny očima záchranářů: hodně krve a následků popíjení

Střední Čechy – Klidné a pohodové prázdniny? Na ty mohli zdravotníci ve středních Čechách zapomenout. Vyplývá to ze čtvrtečních informací Petry Effenbergerové z centrály středočeské záchranné služby, podle níž statistiky za červenec a srpen uvádějí 23 843 zásahů. „Z nich bylo 2943 výjezdů k úrazům,“ poznamenala Effenbergerová.

Veterináři hledají ve vejcích jedovatý fipronil

Firmy, které na český trh dovážejí vejce a vaječné produkty z ostatních zemí Evropské unie, musejí od včerejška svoje zboží nechat vyšetřit na toxický fipronil. Pokud to neudělají, může jim Státní veterinární správa (SVS) uložit pokutu až do dvou milionů korun. 

Arboristé ošetří památné duby u Hrotovic na Třebíčsku

Hrotovice - Skupinu pěti desítek dvousetletých památných dubů u Hrotovic na Třebíčsku odborně ošetří arboristé. Kácet nebude třeba. Práce začnou v polovině září vyřezáváním náletových dřevin, skončí v prosinci. Po dobu prací bude do lokality zakázán vstup.

Chilližrout završil hattrick, na Riviéře lidé ochutnali i pikantní tarantuli

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kuchařské a barmanské show, soutěž Chilližrout a prodejci s nejrůznějšími druhy pikantních pochutin. Šestý ročník Chillibraní , který se letos poprvé spojil s Apetit piknikem, přilákal v sobotu do areálu brněnského koupaliště Riviéra tisíce fanoušků nejen pálivého jídla. Apetit piknik se v Brně letos konal poprvé. V areálu koupaliště Riviéra tak bylo kolem stovky stánků, které lákaly na vůni originálních i pikantních pokrmů.

V Česku ve vejcích ani mase filpronil není, veterináři jej nenašli

Nedávno byla v některých evropských zemích zjištěna v potravinách živočišného původu chemická látka fipronil. Státní veterinární správa (SVS) proto provedla 261 vyšetření vajec, vaječných výrobků a drůbežího masa. Další vzorky ještě čekají na vyšetření. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl toxický pesticid zjištěn.

Po toxických vejcích byla nebezpečná látka objevena také v chia semínkách

V České republice se prodávají toxická chia semínka. V takzvané superpotravině dovezené z Paraguaye byla při velkých nezávislých testech pořadu A DOST! internetové televize Stream.cz objevena toxická látka fipronil, a to ve vysokých koncentracích. Jde o ten samý insekticid, tedy látku na hubení hmyzu, kvůli které nedávno propukl celoevropský skandál, protože ho obsahovala vejce z Holandska.

Kam zmizeli z našich luk motýli?

Jablonecko – Staré motýlí louky mizí, nové vznikají na zahradách domů. Motýlí louky se staly fenoménem, za kterým se před sedmi lety sjížděli do Českého ráje jak novináři, tak milovníci přírody.

Historickou věž radnice nahradí přesná replika

Nové Strašecí /FOTOGALERIE/ – Historická budova radnice, nejdůležitější památka ve městě, dnes sídlo základní umělecké školy je v těchto dnech bez dřevěné věže. Ta stojí dole na chodníku. Celá střecha i s věží se totiž opravuje. Střecha dostala nové trámy, pozednice i vyzdívky pod nimi. Na střechu se vrátí i dřevěná věž, přesněji řečeno její přesná replika. Stará stavba je nenávratně napadená plísní a dřevokazným hmyzem. 

OBRAZEM: Sršni v lesoparku Borky prohnali závodníky Kolínské desítky

Kolín - S nástrahami na trati se museli v sobotu 26. srpna vypořádat účastníci jedenáctého ročníku běžeckého klání Kolínská desítka. Tentokrát to nebyly jen kilometry, ale také bodavý hmyz v části lesoparku Borky. Na místě dokonce zasahovaly jednotky integrovaného záchranného systému. Sršní roj zlikvidovali hasiči a popíchané závodníky ošetřili zdravotníci.

Přestárlé duby ohrožovaly turisty. U Rendezvous

Valtice – Tři duby cery se letos vyvrátily v blízkosti zámečku Rendezvous v Lednicko-valtickém areálu. Z dalších se odlomilo několik mohutných větví. „Duby byly za hranicí životnosti, ale příčinou chřadnutí více než sto sedmdesátiletých stromů může být i dlouhodobé sucho,“ uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Životnost dubu je v Bořím lese kolem 150 let.

Lesklenka vlasatá a růžkatec bradavčitý. Toužimsko hlásí objev vzácných rostlin

/VIDEO/ V jednom z rybníčků u městečka Toužim na Karlovarsku se členům Českého svazu ochránců přírody podařilo najít vzácnou řasu lesklenku vlasatou. Výskyt této na vhodné prostředí velice citlivé řasy považují za důkaz ideálních podmínek v této lokalitě. Potěšily je i další objevy botanicky cenných a ohrožených druhů, mezi jinými masožravky.

Borovice Na Pakšovce musí k zemi

Písek – V lokalitě sídliště Na Pakšovce v Písku se objevilo několik suchých borovic. Jejich uschnutí způsobila nepříznivá kombinace napadení podkorním hmyzem s extrémním suchem v hloubce kořenového systému.