„Narozené cokoliv, mrtvé něco" nazval kyperský sochař Giorgios Moisi plastiku, kterou vytvořil v Krnově v roce 1994. Zkrášlovala Smetanovy sady, ale po deseti letech se ukázalo, že dřevo není příliš trvanlivý materiál.
Ajigo (Keňa) /SERIÁL/– V dubnu vyměnila Marcela Krejčí Hanou za africký kontinent. Odcestovala do Keni, kde pomáhá zdejším lidem naučit se hospodařit se zemědělskou půdou.
Postupice /FOTOGALERIE/ - Každý den po vytření parketové podlahy tělocvičny Základní školy Postupice na Benešovsku plave v kýblu na hladině vody se saponátem odhadem až dvě stě titěrných živočichů. Broučků. „Trvá to už téměř dva týdny. Nepomáhá vytírání ani luxování," potvrdila ředitelka vzdělávacího zařízení Miroslava Ottlová.
Postupice - Každý den po vytření parketové podlahy tělocvičny ZŠ Postupice plave v kýblu na hladině vody se saponátem odhadem až dvě stě titěrných živočichů. Broučků. „Trvá to už téměř dva týdny. Nepomáhá vytírání ani luxování," potvrdila včera v přímo v postupické tělocvičně ředitelka základní školy Miroslava Ottlová.
Most – Nebezpečný úklid a zaseknutá řidička, která si zkracovala cestu autem přes trávník. Fotograf a hasič Michal Hrdlička opět doprovázel mostecké strážníky ve službě. Popsal, čeho byl svědkem.
Morašice - Ve středu 27. dubna byla v morašické základní škole ke Dni země zahájena výstava pod jménem Zvířata aneb Jak je neznáme. Ráno proběhla skoro opravdická vernisáž a pak už následoval projektový den spojený zároveň s recesním „motýlkovým" dnem. Vyučování se samozřejmě konalo rovněž, ale netradiční formou.
Most – Nebezpečný úklid a zaseknutá řidička, která si zkracovala cestu autem přes trávník. Fotograf a hasič Michal Hrdlička opět doprovázel mostecké strážníky ve službě. Popsal, čeho byl svědkem.
Brno – Tarantulu nebo štíra mohli lidé ochutnat v sobotu na jídelním festivalu Bosch Fresh Festival na brněnském koupališti Riviéra. Kromě stánků nabízejících různé pokrmy, mimo jiné třeba hmyz, návštěvníci viděli i kuchařské show známých šéfkuchařů, nebo si pod jejich vedením na workshopech mohli zkusit připravit různé pokrmy.
Brasílie – Do boje proti viru zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe a ohrožuje budoucí děti těhotných žen, nasadili vědci z britské firmy Oxitec modifikovaného komára druhu Aedes Aegypti. Informovala o tom agentura AP. Zatím projekt zkouší v Brazílii a Panamě, od června s ním začnou na britských Kajmanských ostrovech.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ Fjodor Pavlovič Karamazov, Matěj Štětivec, Duncan, Petr Dubský nebo Alfréd Doolittle. To nejsou jména pěti různých lidí. Všechno jsou to role Vladimíra Doskočila ze Slováckého divadla, který včera oslavil sedmdesáté narozeniny. Na seznamu jich má ale o hodně více. Doyen hradišťské scény se divadlu věnuje od školních let, ve stálém angažmá je 25 let.
České Budějovice – Jako u státní zkoušky to v uplynulém týdnu vypadalo v českobudějovickém Domě dětí a mládeže (DDM). Své práce tu ale neobhajovali ani budoucí magistři, ani inženýři, ale středoškoláci.
Odkvétající zlatý déšť a další okrasné keře kvetoucí na loňských výhoncích: Po odkvětu je sestřihneme, aby do konce vegetace stačily dorůst a nasadit květní pupeny pro příští rok. V tomto měsíci také začínáme stříhat většinu listnatých a jehličnatých dřevin, které chceme tvarovat.
Jičínsko - Odkvétající zlatý déšť a další okrasné keře kvetoucí na loňských výhoncích: Po odkvětu je sestřihneme, aby do konce vegetace stačily dorůst a nasadit květní pupeny pro příští rok. V tomto měsíci také začínáme stříhat většinu listnatých a jehličnatých dřevin, které chceme tvarovat.
České Budějovice – Jak to vypadá, když se dělá animovaný film? Jaké postavení měla žena v minulosti ve společnosti? Jak určit pomocí hmyzu dobu smrti člověka? To jsou jen některé z názvů prací, které studenti představovali v rámci Středoškolské odborné činnosti. Osmatřicátý ročník soutěžní přehlídky se tento týden uskutečnil v českobudějovickém Domě dětí a mládeže.
Moravský kras – Světoznámá propast Macocha, tajemná Býčí skála, jízda na lodičkách v Punkevních jeskyních. Ale také nádherná příroda s vzácnými rostlinami nebo hmyzem. To jsou největší lákadla Moravského krasu. Asi čtrnáct procent této plochy zabírají přírodní rezervace a více než polovina území je evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000. Chráněná krajinná oblast Moravský kras slaví letos šedesát let. „Připravujeme několik klíčových věcí, které postupně povedou ke zlepšení ochrany této unikátní lokality," uvedl šéf Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Pod pokličkou, aneb Víme co jíme? V tomto duchu se v sobotu odpoledne nesl již devátý ročník tradičního Zeměfestu v Mladé Boleslavi. Stovky rodiny s dětmi tak zaplnily lesopark Na Štěpánce kolem Klenice.
Mladá Boleslav - Pod pokličkou, aneb Víme co jíme? V tomto duchu se v sobotu odpoledne nesl již devátý ročník tradičního Zeměfestu v Mladé Boleslavi. Stovky rodiny s dětmi tak zaplnily lesopark Na Štěpánce kolem Klenice.
Kutná Hora - Občanské sdružení Denemark v těchto dnech připravuje již třetí ročník Sousedského jarmarku. Ten letos připadne na sobotu 14. května a návštěvníkům opět nabídne spousta aktivit a atrakcí nejen pro děti.
Domažlice – Teplá zima má na svědomí, že přežila téměř všechna přezimující stádia škůdců, ať už hmyzu, slimáků nebo hrabošů. Naopak díky teplému počasí přezimovaly stromy a ostatní rostliny bez větších ztrát. O letošní zahrádkářské sezoně jsme si povídali se zahrádkářem – odborníkem Janem Hinterholzingerem z Domažlic.
Hodonínsko – Běhají v kanalizaci, v okolí popelnic a sklepů. Přenášejí nemoci a někdy i ničí majetek. Potkani a další hlodavci jsou pro některé lidi noční můrou. V obcích na Hodonínsku se v dubnu a začátkem května uskuteční ochranná deratizace. Je důležitá, protože hlodavci se mohou velmi rychle přemnožit.
Praha – Podmínky v některých ubytovnách a vyloučených lokalitách nemají s bydlením v 21. století téměř nic společného. Potkat v nich hmyz nebo hlodavce není výjimka, ale běžný jev.
Ajigo (Keňa) – Před měsícem vyměnila vysokoškolská studentka Marcela Krejčí evropské klima za africké. V Keni jednak pracuje na zemědělském projektu, v rámci kterého učí školy a žáky obdělávat půdu, ale také poznává svět, který je zcela odlišný od toho našeho.
Před měsícem vyměnila vysokoškolská studentka Marcela Krejčí evropské klima za africké. V Keni jednak pracuje na zemědělském projektu, v rámci kterého učí školy a žáky obdělávat půdu, ale také poznává svět, který je zcela odlišný od toho našeho.
Vsetín – Blíží se uzávěrka soutěže Valašsko – můj domov, která je určená pro amatérské fotografy. Zájemci o účast v klání, jež vyhlásilo Muzeum regionu Valašsko, mohou své snímky zaslat nejpozději do 1. května.
Olomoucko - Změnit strategii boje proti komárům pro případ, kdy zahrozí jejich kalamitní výskyt v obydlených oblastech v blízkosti lužních lesů Litovelského Pomoraví, chce sedm obcí Olomoucka, jejichž obyvatele obtěžuje každoročně tento krev sající hmyz.
Bělkovice – Lašťany /DOBRÁCI ROKU/ – Ke spadlým stromům, k likvidaci obtížného hmyzu, ale samozřejmě taky k požárům vyjíždí dobrovolní hasiči z Bělkovic – Lašťan na Olomoucku. Záznamy říkají, že ročně absolvují přes dvacet výjezdů a patří tak k nejvytíženějším jednotkám požární ochrany páté kategorie Olomouckého kraje.
Komárov - Desítky nových stromků vysázely děti v obci Komárov u Napajedel. V rámci dobrovolné akce se sešli milovníci přírody v sobotu ráno a spolu s myslivci vysázeli ovocný sad.
Náchodsko je oblast pověstná zálibou v chataření a chalupaření. Vzhledem k tomu, že rtuť teploměru má podle předpovědi počasí už zase stoupat vzhůru, mnozí z nás zajisté začnou na víkendy vyrážet na svá venkovská rekreační obydlí.
Batňovice /FOTO/ - Zatímco ve Francii a v Holandsku běžná věc, v České republice zatím tabu. Naprostá exotika, kterou byly úterní a středeční hmyzí večery v batňovické restauraci U Bulánka, nadchla všechny, kteří měli to štěstí a do v regionu vyhlášeného podniku získali místenku ke stolu.
Náchodsko - Naše oblast je pověstná zálibou v chataření a chalupaření. Vzhledem k tomu, že rtuť teploměru má podle předpovědi počasí už zase stoupat vzhůru, mnozí z nás zajisté začnou na víkendy vyrážet na svá venkovská rekreační obydlí.
Merklín – Vymyslet, uvařit, prostřít, servírovat a pak čekat. Žáci Základní školy speciální v Merklíně, která vzdělává děti s mentálním postižením, více vadami a autismem, v úterý absolvovali velkou školní akci Prostřeno.
Milovice - Pět speciálních budek pro vzácného dudka chocholatého instalovali o víkendu ornitologové na obou pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku. Dudek chocholatý patří mezi vlajkové ptačí druhy zemědělské krajiny, u kterých byl zaznamenán výrazný populační pokles, což u tohoto druhu vedlo k jeho vymizení z řady oblastí napříč střední Evropou.
Žďár nad Sázavou - V ambitech kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl nalezen promrzlý netopýr. Přivolaní ochranáři jej nakrmili a po pár dnech vypustili zpět do volné přírody.
Lovosice - Proti plánovanému kácení 147 topolů v lovosickém lesoparku Osmička a výsadbě nových stromů se odvolal jediný účastník řízení. Podle informací redakce se přitom jedná o proslulého litoměřického aktivistu Lubomíra Studničku.
Březnice /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Listový salát s restovanými moučnými červy, cvrčci na másle či hmyzí dezert. Na podobných lahůdkách od nejzkušenějšího kuchaře jedlého hmyzu v České republice Petra Ocknechta si pochutnali odvážní labužníci v Březnici na Příbramsku. A sešlo se jich téměř dvě stě.
Venkovní teploty sice příliš nenasvědčují tomu, že bychom v nejbližší době běhali venku v plavkách, přesto je ten správný čas na péči o venkovní bazén. Čím začít a na co si dát pozor?
Milovice (Nymbursko) - Nové budky v milovické rezervaci v bývalém vojenském prostoru podpoří hnízdění ohrožených dudků chocholatých. Na tamních pastvinách mají i dobrý zdroj potravy, vyzobávají hmyz z trusu divokých koní. Informoval o tom ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. V okolí Milovic se dlouhodobě vyskytuje nejméně jeden exemplář dudka chocholatého, další žijí u nedaleké Lysé nad Labem.
Březnice - Listový salát s restovanými moučnými červy, cvrčci na másle či hmyzí dezert. Na podobných lahůdkách od nejzkušenějšího kuchaře jedlého hmyzu u nás Petra Ocknechta si v pátek pochutnali odvážní labužníci v Březnici. A sešlo se jich téměř dvě stě.
Jihlava - Cvrčky na másle, moučné červy na čili a česneku, grilovaná sarančata a smažené šváby argentinské připravoval pro odvážlivce cestovatel David Švejnoha. Příchozí se mimo jiné dozvěděli, že hmyz není registrovaný jako potravina, a tak ho nelze běžně podávat v restauraci.