Kreativ

ŠTÍTEK: hmyz

Chtěli opravu, našli poklad. Nátěr skryl stovky let starou památku

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Dlouhá léta jimi procházeli lidé na balkon a nikdo se o ně příliš nezajímal. O to větší překvapení nastalo, když se pod hromadou nešetrných nátěrů na dveřích z radnice v Kyjově objevilo stovky let staré dřevo a ruční kování. „Při opravě restaurátoři zjistili, že se jedná o původní dveře z doby, kdy se kyjovská radnice stavěla. Tedy z druhé poloviny šestnáctého století," uvedl referent kyjovského oddělení územního plánování Martin Půček.

Břehule, letos můžete hnízdit v čisté domousnické pískovně

Domousnice - Břehule říční a vlhy pestré v minulých letech rády hnízdily v pískovcovém svahu domousnického lomu. Nyní své mladé vyvádí jinde. Proč? Svah, v němž by si mohly budovat hnízda, změnil tvar, zarostl, a tak je do klidných míst na kraji lesa a uprostřed luk a polí, už nic neláká.

Labužníci v Březnici okusí pokrmy s červy či šváby

Březnice – Listový salát s restovanými moučnými červy, cvrčci na másle či  hmyzí dezert. Na podobných lahůdkách od nejzkušenějšího kuchaře jedlého hmyzu u nás Petra Ocknechta si brzy pochutnají odvážní labužníci v Březnici.

Vesnice obnovují své dožívající aleje. V Boroticích lemuje stezku dvě stě stromů

Znojemsko – V létě poskytují tolik žádaný stín či osvěžení v podobě ovocných plodů. Zadržují vodu v krajině a pomáhají v boji proti suchu i sesuvům půdy. Řeč je o stromech, které se začínají vracet do krajiny Znojemska. Na lepší časy by se mělo začít blýskat v Rudlicích, v Boroticích nedávno vysázeli ovocné stromořadí směrem na Lechovice. Obnovili tak starou alej, která čítala více než dvě stě stromů.

POHLEDEM: Kde objevovat neznámé druhy? V pet shopu nebo na Facebooku!

V minulosti bývaly vědě dosud neznámé rostlinné a živočišné druhy objevovány během dobrodružných výprav do pouští či pralesů, kde badatele nezřídka ohrožovaly přírodní podmínky, nepřátelští domorodci nebo obojí naráz. V současnosti je místem objevování neznámých druhů velmi často pohodlná laboratoř, kde vědci v bílých pláštích analyzují DNA.

Rady do zahrady: Řez jádrovin

V ovocné části zahrady můžeme postupně začít s řezem jádrovin. Řez je možné provádět i při teplotách mírně pod bodem mrazu, nesmí být ovšem méně než – 5 °C, za vyšších mrazů s řezem raději počkáme.

Na Hané zimují vzácné sýkořice vousaté

Přerovsko – Sýkořice vousatá je velmi vzácným a chráněným pěvcem. Žije v nepřístupných a rozsáhlých rákosinách, a proto ji také málokdo zná. Podobá se sýkorám a její samci mají pod zobákem výrazný černý knír, podle něhož také získala své zvláštní jméno.

KRÁTCE: Na prahu chřipkové epidemie: nemocnost v Praze stoupla

Praha - Počty pacientů s chřipkou a chřipce podobným onemocněním (ILI) stouply v minulém týdnu o víc než 80 procent, na chřipku v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. Hlášeno je 22 vážných průběhů chřipky. V pondělí tuto informaci upřesnila Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku.

Rady do zahrady: Řez jádrovin

V ovocné části zahrady můžeme postupně začít s řezem jádrovin. Řez je možné provádět i při teplotách mírně pod bodem mrazu, nesmí být ovšem méně než – 5 °C, za vyšších mrazů s řezem raději počkáme.

Mezi banány v Hranicích našli exotického pavouka

Hranice – Nečekané překvapení číhalo na pracovníky jedné z hranických zelenin při vybalování zásilky banánů z doručovací bedny. Na jednom ze žlutých trsů se totiž skrýval tropický návštěvník.

Chce hada a až vyroste, možná bude zvířata zachraňovat

Litovel – Kolem rukou devítileté čtvrťačky se líně obtáčí had. Zatímco spousta jiných dětí, ale i dospělých by v takové situaci couvala do kouta, Nikola Navrátilová se na něj dívá s láskou. A když po chvíli hada vrátí do terária a vytáhne si pagekona řasnatého, druh ještěrky s pronikavým pohledem, hlasitě se usmívá, když mazlíček Banánek hbitě odskočí. „Náš Banánek je krásně zbarvený a má po těle takové zvláštní řasy, kterými se přichycuje," vysvětluje žákyně

Slováčtí herci vstoupí do Zlatého draka

Uherské Hradiště - Už jen necelé dva týdny mají uherskohradišťští divadelníci na dopilování první novinky letošního předplatného, tragikomedie současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Zlatý drak, kterou režíruje ředitel divadla Michal Zetel.

Nejhezčí mláďata olomoucké zoo. Podívejte se

Olomouc - Začalo to provizorním zookoutkem v olomouckých Smetanových sadech. Dnes se může zoologická zahrada na Svatém Kopečku pyšnit chovem více než 350 druhů zvířat z různých koutů světa. Některé z volné přírody zmizely, jiné jsou na pokraji vyhubení. Areál je rok od roku atraktivnější. 

Slováci vycvičili psy na hledání štěnic, o zakázky nouzi nemají

Bratislava - V bytech či v hotelech běhají kolem nábytku, nevynechají rámy obrazů nebo televizory a při odhalení štěnic štěkají, případně zalehnou. Tuto práci vykonávají tři psi ze Slovenska, kteří byli speciálně vycvičeni na hledání zmiňovaného nočního hmyzu, jež se živí krví a parazituje na lidech.

PODÍVEJTE SE: Návštěvníky zaujalo chlupaté prase i hadi

Horažďovice – Prase, ze kterého se podle originálních receptů vyráběly uherák nebo čabajka, ovce, kozy, slepice, husy, kachny, králíky ale třeba i tropické hady nebo želvy mohli v pátek vidět návštěvníci přírodovědné stanice horažďovického domu dětí a mládeže (DDM).

GLOSA: Jak postavit hotel pro breberky. Havětník je zábavný

Jižní Čechy - Co dělá chřipka v létě? Proč hadi vyplazují jazyk? Který živočich má nejvíc nohou? A proč nám smrdí nohy? Jistě nejeden rodič již pod tíhou těchto dětských otázek litoval, že nemá po ruce dobrou a chytrou odpověď. To mění kniha Havětník, kterou vydalo táborské nakladatelství Baobab.

O kuchařky je na předvánočním trhu mimořádný zájem

Praha - Z neuvěřitelného počtu zhruba dvou tisíc titulů kuchařských knih a publikací spojených s gastronomií si mohou zájemci vybrat na pultech českých knihkupectví. Právě tato literatura patří v předvánočním období k vyhledávaným a oblíbeným dárkům, protože stále více lidí věnuje větší pozornost tomu, co jedí. Mají zřejmě na paměti slova propagátora kvalitního stravování Pavla Maurera, který tvrdí, že nejvíce sebevražd se dnes páchá vidličkou a nožem.

Pohádky vydala romská spisovatelka pro vnučku

Liberec, Mimoň - Rozhovor s Irenou Eliášovou, která začala publikovat až v důchodu. Beletrii píše v romštině i češtině. Jako třetí jí vychází kniha dvou pohádkových příběhů Chci se vrátit do pohádky.

Úl na míru najdou včelaři v Rosicích

Rosice - Stres a shon v zaměstnání vede mnoho Brňanů k hledání koníčků, které mohou provozovat v klidu v přírodě. Jednou z možností je včelařit. Ročně na Brněnsku přibývá desítky nadšenců do chovu užitečného hmyzu. Doteď začátečníci hledali informace většinou na internetu. Neměli se kde oficiálně vzdělávat. Od příštího léta pro ně Český svaz včelařů otevře v Rosicích nové vzdělávací středisko. Kraj na něj v těchto dnech uvolnil přes 130 tisíc korun.

Ve Lžíně objevili vzácnou kutilku

Lžín – Pískovna ve Lžíně na Soběslavsku je již čtvrtým rokem přechodně chráněnou plochou. Ke svému přebývání si totiž pískové stěny vyhlédla břehule říční. Kromě nich tu žije i řada dalších ohrožených živočišných druhů.

Kraj naděloval ceny za ekologii

Karlovarský kraj - Stejně jako v předchozích letech, i letos před Vánoci ocenil Karlovarský kraj ve spolupráci se společnostmi EKO-KOM a Asekol nejlepší ekology a třídiče. Ocenění se týkalo výtvarné soutěže Hrajeme si s odpady a Recyklohraní. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo včera v Krajské knihovně Karlovy Vary. Ceny mířily do všech koutů kraje.

Motýli do Votic přiletí na napřesrok na prázdniny a zůstanou natrvalo

Votice /FOTOGALERIE/ - Po roce mnohdy nepříliš viditelných prací, končí v Ochraně fauny ČR ve Voticích na Benešovsku období příprav, po nichž už naplno začne projekt, který je ve Česku naprosto ojedinělý. Už příští rok začne fungovat vodické motýlárium. Ale ne to umělé, tropické. Motýlárium vzniká v areálu někdejších skleníků nad bývalou továrnou Tesla.

Motýli do Votic přiletí napřesrok na prázdniny a zůstanou natrvalo

Votice – Po roce mnohdy nepříliš viditelných prací, končí ve votické Ochraně fauny ČR období příprav, po nichž se už naplno rozběhne projekt, který je ve Česku naprosto ojedinělý. Už příští rok začne fungovat vodické motýlárium. Ale ne to umělé, tropické. Motýlárium vzniká v areálu někdejších skleníků nad bývalou továrnou Tesla. Na jeho přípravě se podílí tým odborníků z Přírodovědecké fakulty UK Praha, prestižních fotografů a samozřejmě „domácích faunovských" Pavlů, Křížka a Zadražila.

Brouk v žákovské byl opravdu štěnice

Dobruška – Kde se vzala, tu se vzala. Dnes je jisté, že živočich, kterého v žákovské knížce dítěte z nechvalně proslulého domu č.p. 315 našla před třemi týdny ředitelka školy v Opočenské ulici, byl opravdu štěnice.

Budějovičtí vědci našli nové druhy mravenců na Šalamounových ostrovech

České Budějovice - Jedna z největších vědeckých expedic, jaká se dosud na Guadalcanalu odehrála, měla za cíl zdokumentovat biologickou rozmanitost rostlin a živočichů. Více než dvacet vědců z osmi zemí světa zde za pomoci místních obyvatel v odlehlé horské oblasti ostrova sbíralo a určovalo rostliny, hmyz a obratlovce.