/FOTO, VIDEO/ Od začátku srpna platí původní spotřební daň na naftu, což přineslo očekávané zdražení. Jenže během posledních dvou týdnů poskočila výrazně nahoru nejen cena nafty, ale také benzinu.
Nejen auta, motorky a užitkové vozy se dají pořídit jako ojetiny v tuzemských bazarech. V nabídce se pravidelně objevují i kurioznější dopravní prostředky. V tomto letním díle seriálu Deníku a webu TipCars.com jsme se proto podívali, jaké zajímavosti si můžete v bazarech aktuálně pořídit.
Pohonné hmoty v Česku za poslední týden výrazně zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o korunu a třináct haléřů na 38,65 koruny za litr. Je tak nejvyšší za posledních skoro osm měsíců. Trendu se drží také jižní Morava, kde je za Natural 95 průměrná cena 38,74 korun na každý litr, stejnou platí řidiči také na Vysočině.
/FOTOGALERIE/ Ceny pohonných hmot rostou v posledních dnech ostrým tempem. Jak potvrzují řidiči, kteří tankují na různých místech na Kladensku, někde stouply ceny od minulého týdne o korunu, jinde o dvě a více korun. První čerpací stanice zdražovaly ještě před začátkem nového měsíce, a to v reakci na nadcházející změnu spotřební daně u nafty. Odnesl to ovšem i benzin.
Při cestách na letní dovolenou do zahraničí se řidičům vyplatí tankovat v České republice, kde jsou ceny pohonných hmot nižší než ve většině zemí Evropy. Výrazně dráž je v západní či severní Evropě. Levněji naopak natankují řidiči třeba v Bulharsku, v Polsku je levnější jen benzin. Vyplývá to z dat Evropské komise, která zveřejňuje průměrné ceny pohonných hmot všech zemí Evropské unie každý týden.
Nové elektroauto by si pořídil každý druhý Rakušan, vyplývá z nové studie. Hlavním důvodem je podle dotazovaných aktuální vývoj a nárůst cen pohonných hmot. Drahota zároveň vede k tomu, že o koupi nového auta v nejbližších dvou letech uvažuje stále méně obyvatel země pod Alpami.
Pohonné hmoty v Česku jsou nejdražší téměř za dva měsíce. Nejprodávanější benzin Natural 95 se u čerpacích stanic prodával ve středu v průměru za 37,36 koruny za litr a byl tak o sedm haléřů dražší než před týdnem. Průměrná cena nafty v uplynulém týdnu stoupla o 52 haléřů na 32,34 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V dalších týdnech analytici očekávají další růst cen, zejména pak u nafty.
Se začátkem letních prázdnin vyrazí jako každý rok na dovolenou do zahraničí stovky tisíc Čechů. Kolik bude letos cesta do nejoblíbenějších dovolenkových lokalit stát, zjišťovala datová redakce Deníku.
Ceny pohonných hmot v Česku dále rostou, u benzinu průměrná cena přesáhla 37 korun za litr. Nejprodávanější benzin Natural 95 za uplynulý týden zdražil v průměru o 16 haléřů na 37,05 koruny za litr a nafta o 19 haléřů na 31,43 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva zdražují zhruba od konce května. Přesto jsou stále výrazně levnější než loni ve stejnou dobu, kdy ceny prudce stoupaly po začátku války na Ukrajině. Paliva budou podle analytiků dál zdražovat.
Tempo růstu spotřebitelských cen i v květnu pokračovalo ve zpomalování. Meziroční inflace podle analytiků klesla na 10,6 až 10,9 procenta z dubnových 12,7 procenta. Za zvolněním inflace podle nich stálo zejména zlevnění pohonných hmot.
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. V dalších dnech analytici očekávají další růst cen, zejména u benzinu.
Nafta v Česku od minulého týdne znovu zlevnila, tempo ale zpomalilo. Její cena klesla o devět haléřů na průměrných 31,04 koruny za litr. Na začátku tohoto týdne se diesel poprvé od července 2021 dostal pod 31 korun za litr. Benzin Natural 95 stojí v průměru 36,52 koruny za litr, což je stejně jako před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
/VIDEO/ Policisté zadrželi muže, který se pokusil ukrást naftu ze stavebních strojů odstavených na zemědělském poli. Podezřelého muže, který nesl dva velké kanystry na pohonné hmoty, zachytila při činu na několik set metrů policejní termovize.
/VIDEO/ Sen každého motoristy žil několik měsíců šestadvacetiletý muž z Ostravy. Jezdil si v autě jako král a vůbec neřešil cenu pohonných hmot. Zhruba padesátkrát načerpal na různých ostravských benzinových stanicích, poté terminálem protáhl tankovací kartu a odjel. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by se neukázalo, že kartu ukradl svému bývalému zaměstnavateli…
Nákladní auto havarovalo na dálnici D11 u Smiřic. Kamion narazil do svodidel a utrhla se mu nádrž, na místě zasahují hasiči z Jaroměře a Hradce Králové, musejí přečerpat pohonné hmoty.
Spotřebitelské ceny v Česku stouply v březnu meziročně o 15 procent, tempo růstu zvolnilo z únorových 16,7 procenta. Inflace je tak nejnižší od loňského dubna. Vliv mělo zlevnění pohonných hmot, zmírnil růst cen zemního plynu. Téměř o čtvrtinu nadále zdražovaly potraviny. Čísla na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj inflace odpovídá očekávání analytiků. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o desetinu procenta.
Tučnou pokutu dva miliony korun získal obchodní řetězec Globus od České obchodní inspekce. Na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Prohřeškem byla téměř desetkrát překročená hodnota oxidační stability, který může způsobit poškození palivového systému auta. „Uloženou pokutu je obviněná strana povinna uhradit ve lhůtě třiceti dnů ode dne nabytí právní moci,“ uvedl v rozhodnutí ředitel inspektorátu České obchodní inspekce Karel Havlíček.
Už více než měsíc platí část šestého sankčního balíčku Evropské unie namířeného proti Rusku. Po surové ropě, s výjimkou ropovodu Družba, přestaly členské státy včetně Česka dovážet ropné produkty včetně motorové nafty. Cílem je co nejvíce oslabit ekonomiku Ruska vedoucí agresivní válku na Ukrajině. Krizový scénář nedostatku paliv se nenaplnil. Naopak. Evropa se dokázala od zdrojů z východní země odstřihnout. Ceny pohonných hmot jsou dokonce nižší než před vypuknutím války. Vše se ale může rychle otočit.
Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v Česku od minulého týdne klesla o dva haléře na 37,38 Kč. Nafta pak zlevnila o 11 haléřů na průměrných 36,08 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Před rokem platili řidiči za litr benzinu o 7,83 Kč více, za diesel o 11,39 Kč více. Do cen paliv se loni touto dobou už výrazně promítl začátek ruské invaze na Ukrajinu. V nadcházejících dnech by se ceny paliv neměly podle analytiků nijak výrazně změnit.
/FOTO/ Za necelý rok by měly lodě proplouvající kolem Roudnice nad Labem čerpat pohonné hmoty, pitnou vodu i zbavovat se odpadků v novém servisním centru.
Ceny pohonných hmot v Česku za týden klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o 26 haléřů na průměrných 37,40 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 36,19 koruny za litr, což je o 41 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Před rokem platili řidiči za litr benzinu o 1,50 koruny více, za diesel o dvě koruny více. Do cen paliv se loni touto dobou už promítl začátek ruské invaze na Ukrajinu. Ceny paliv by podle analytiků měly klesat i v příštím týdnu.
Ceny pohonných hmot v Česku druhým týdnem klesají. Výrazněji zlevnila nafta, jejíž cena se dostala pod 37 korun za litr, levnější byla naposledy zhruba před rokem. Aktuálně se u čerpacích stanic prodává za 36,87 koruny za litr, před týdnem byla o 59 haléřů dražší.
Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků bude zdražování zřejmě pokračovat i v následujících týdnech.
Pohonné hmoty v Česku po krátkodobém zdražení na začátku roku zlevňují druhý týden po sobě. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o sedm haléřů na 36,22 koruny za litr. Nafta zlevnila v průměru o 19 haléřů na 37,29 koruny za litr.
Tankováním nekvalitního paliva můžete svému autu pořádně zavařit. Zvlášť, krmíte-li jej palivy nedostatečné jakosti opakovaně. Jak odhalují statistiky České obchodní inspekce (ČOI), čerpaček s nekvalitními pohonnými hmotami je v Česku minimum, ale stále jsou. Celkově rozdala ČOI na loňský rok pouze pět pokut za nekvalitní paliva, jedna padla v našem kraji.
Cena pohonných hmot je v posledních týdnech nejnižší od vypuknutí války na Ukrajině. Litr benzinu pořídili v pátek motoristé ve Zlínském kraji na mnoha místech za 34,90 korun – tedy za obdobnou cenu jako před rokem.
Zlevňování paliv v Česku se po více než dvou měsících zastavilo. Benzin za poslední týden zdražil o 35 haléřů na 36,49 koruny za litr a průměrná cena nafty stoupla o 16 haléřů na 37,85 koruny. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Podle analytiků však mohou ceny paliv v dalších týdnech opět mírně klesnout.
Jak uvádějí ekonomové, benzin je nejlevnější od začátku války na Ukrajině na konci loňského února. Průměrná cena naturalu 95 na pumpách v okrese se pohybuje okolo 35,50, nafta je o dvě koruny dražší. Jak Deník zjišťoval, nejlevněji je v Karviné, kde se dá litr naturalu 95 koupit i pod 35 korun. A dle porovnání v okolními městy, jsou Karviné nejlevnější pohonné hmoty v okrese.
Pohonné hmoty v celém Česku zlevnily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 je nyní nejnižší za posledních jedenáct měsíců. V metropoli ale zůstává v celorepublikovém průměru nejdražší.
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál zlevnily. Benzin Natural 95 je tak nejlevnější za 11 měsíců, v uplynulém týdnu průměrná cena klesla o 26 haléřů na 36,14 koruny za litr. Průměrná cena nafty je nejnižší od konce února. Ve středu byla 37,69 koruny za litr, o 17 haléřů nižší než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
/AUTODOTAZNÍK DENÍKU - TIPCARS/ Jaká je situace na trhu s ojetými vozy, jaké typy vozů lidé nejvíce shánějí a jaká nejdražší auta jsou v Česku v nabídce? To prozradil v rozhovoru pro Deník ředitel TipCars.com Marek Knieža.
Řidiči mají důvod k radosti. Ceny pohonných hmot klesají. Zatímco na začátku jara a před letními prázdninami atakovaly hranici padesát korun za litr, nyní se vše vrací do „normálu“, tedy do období před válkou na Ukrajině. Pohonné hmoty jsou o zhruba čtrnáct korun levnější. Trend zlevňování by navíc mohl pokračovat až do konce roku. Vše ale může nabrat také opačný směr. Na vině je napětí a nejistota na světových trzích.
Maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL od úterních 23:00 SEČ zrušila zastropování cen pohonných hmot. Jen krátce předtím to oznámil šéf premiérova kabinetu Gergely Gulyás.
Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.
Ceny pohonných hmot klesají. Radost ze zlevňování ovšem nemusí trvat příliš dlouho. Už v prosinci totiž začne platit šestý balík sankcí, který Evropská unie uvalila na Rusko. Ten zakazuje veškerý dovoz ruské ropy tankery po moři do členských zemí unie. Výjimka platí pro ropovod Družba, jehož jižní větev zásobuje Maďarsko, Slovensko a Česko, severní větev pak Polsko a Německo. Kdy začne platit embargo i na dodávky podzemní cestou, Brusel zatím neřekl. Němci a Poláci avizovali ukončení odběrů v co nejkratším možném termínu.
Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Pohonné hmoty v Česku za týden zlevnily o více než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 40,51 koruny, před týdnem byl o 1,03 koruny dražší. O 1,90 koruny na litru se snížila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 42,85 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků budou ceny do konce listopadu dál klesat.
Areál rakovnických kasáren Praporu podpory nasaditelných sil připomíná v současné době staveniště. V severovýchodní části vzniká zbrojní sklad, na druhém konci se rekonstruuje výdejna pohonných hmot a maziv. Ta by měla být hotova během jara příštího roku, stavba zbrojního skladu se může protáhnout i do roku následujícího.
Snížená sazba spotřební daně bude u nafty platit zřejmě do konce příštího roku místo do konce letošního září. Prodloužení úlevy o 1,5 koruny na litr schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze hlasy 144 ze 147 přítomných poslanců. Trojice přítomných poslanců koaličních Pirátů se podle listiny hlasování o vládním návrhu zdržela. Opatření má podle kabinetu pomoci konkurenceschopnosti dopravců.
Ceny benzinu, které se ještě koncem srpna pohybovaly v Německu díky tankovací slevě v přepočtu těsně nad hranicí 40 korun, se zvýšily poměrně výrazně. Zájem o tankování ze strany německých řidičů u hranic na Prachaticku roste.
Ceny benzinu, které se ještě koncem srpna pohybovaly v Německu díky tankovací slevě v přepočtu těsně nad hranicí 40 korun, se výrazně zvýšily. Zájem o tankování ze strany německých řidičů u hranic na Prachaticku roste.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zpomalilo na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta, když předtím 13 měsíců v řadě zrychlovalo. Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Vliv mělo i dražší bydlení, zejména energií. Proti červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta.
Od září přestala po třech měsících platit na německých čerpacích stanicích nižší daň na pohonné hmoty, což se projevilo v nárůstu cen. Zejména benzin je výrazně dražší. Němcům se tak opět vyplatí tankovat za hranicemi, na českých pumpách. Ty již pociťují, že se němečtí zákazníci vracejí.
Od září přestala po třech měsících platit na německých čerpacích stanicích nižší daň na pohonné hmoty, což se projevilo v nárůstu cen. Zejména benzin je výrazně dražší. Němcům se tak opět vyplatí tankovat za hranicemi, na českých pumpách. Ty již pociťují, že se němečtí zákazníci vracejí.
Ceny pohonných hmot v Česku se vrátily k poklesu, i když jen mírnému. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 27 haléřů na průměrných 40,27 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 45,21 koruny za litr, což je o dva haléře méně než minou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Buď vrátíte marže do „běžných“ hodnot, nebo zavedeme jejich regulaci. Tak zní vzkaz od ministerstva financí k pumpařům a distributorům paliv. Opatření je již téměř hotové, resort dolaďuje poslední detaily. Ministerstvo dává pumpařům poslední šanci na „polepšení“. „Rozhodnutí o jejím případném zavedení bude přijato na základě vývoje marží v porovnání s předchozím obdobím i v porovnání s vývojem v okolních zemích a na evropském trhu,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.
/ROZHOVOR/ Delší čekací doby na objednání, nedodání pomůcek pro nemocná miminka z důvodu šetření na pohonných hmotách nebo rušení služeb, které lidé s handicapem potřebují. To je aktuální stav v mnoha pražských neziskovkách. Suplují služby za stát. Bez jejich pomoci by se mnoha dětem, ale i dospělým s handicapem snížila kvalita života. Přesto musí kvůli nedostatku financí omezovat své služby. A v následujících měsících to pocítí právě ti nejbezbrannější.