Kreativ

ŠTÍTEK: hračka

Přívěsek Labubu.

Hračka v životní velikosti za 3,5 milionu. Labubu je sběratelskou ikonou

Sběratelské figurky Labubu pobláznily svět. Dostaly se už i do Česka, kde visí na batozích jako roztomilý módní doplněk. V Číně se z nich stává investiční artikl. Na nedávné aukci v Pekingu se vzácný kousek v životní velikosti prodal za víc než 1,08 milionu jüanů, což odpovídá přibližně 3,5 milionu korun. Informoval o tom portál CNN.

Písek je materiál, který nabízí bohaté smyslové vjemy. Pro mnohé děti je pískoviště jedinou možností, jak si hrát svobodně.

Drahé hračky? Největší svobodu i rozvoj dává dětem tato levná věc

Písek sice nepatří k nejčistším dětským hračkám, dětem ale přináší celou řadu výhod. Hra na pískovišti posiluje svaly, stimuluje smysly, podporuje rozvoj hrubé a jemné motoriky a kreativitu. Pomáhá dokonce budovat sebevědomí a rozvíjet inteligenci. Hru s pískem využívají ve své praxi i dětští psychologové. 

Pavel Horňák nyní a v roce 1985

Někdejší hvězda skupiny Kroky hraje na kytaru ve Smradlavých hračkách

V osmdesátých letech si desky nebo kazety s jeho písničkami koupilo přes půl miliónu posluchačů, především u mládeže byla popularita interpreta hitů Kdo ví, Kotě, Tričko, Dívčí království nebo S tebou i bez tebe vysoká. Pavel Horňák, který v sobotu 17. května slaví 57. narozeniny, však bral zpívání jen jako zábavu; už na střední škole ho lákala kariéra právníka. Po listopadové revoluci dal hitparádám sbohem. Budete překvapeni, co vše od té doby stihl.

Ilustrační snímek

Zázračné bedny v Polici nad Metují. Děti se učí radosti ze sdílení hraček

S fenoménem sdílení kol, koloběžek, automobilů či elektřiny se lidé zejména ve větších městech. Ale sdílet se dají i jiné věci. Na sdílenou zábavu nejmenší obyvatelé myslí v Polici nad Metují. Na dvou zdejších dětských hřištích jsou nově k dispozici umístěny bedny. Nejsou to však obyčejné bedny - slouží jako malé pokladnice sdílené radosti.

Ilustrační foto

Největší výstava na Jičínsku láká na vlaky, letadla i hračky z dětství

Slatiny u Jičína se opět stanou rájem pro všechny milovníky modelů, techniky a nostalgických hraček. Od čtvrtka 15. května do neděle 18. května se zde uskuteční 11. ročník největší modelářské výstavy v okrese Jičín. Čeká vás bohatý program, premiéry novinek, unikátní sbírky a dokonce i sběratelská burza.

Hluboká hostila vůbec první Reuse den. A sklízel nadšené reakce.

Popelnice je až poslední možnost. Reuse den na Hluboké našel spoustu nadšenců

Rozbitá židle, hračka nebo zip na oblečení? Nic z toho kvůli menším závadám nemusí skončit na skládce. O tom, jak jednoduše lze starým věcem vdechnout nový život, že mohou ještě dlouho sloužit svým majitelům nebo někomu jinému, se mohli přesvědčit obyvatelé o návštěvníci Hluboké nad Vltavou. Náměstí hostilo v sobotu odpoledne tzv. Reuse den.

Ilustrační foto.

Zaplatili za hračky, nic nedorazilo. Podvodníkovi hrozí další roky vězení

Desítky lidí z celé republiky se staly oběťmi podvodníka, který na sociálních sítích a prodejních portálech nabízel hračky a dětské knížky. Více než 50 zájemců naletělo na falešné inzeráty a předem zaslalo peníze – většinou částky kolem jednoho tisíce korun – na účty podvodníka. Zboží však nikdy nedorazilo.

Hračky, které vytvořili odsouzení v rámci terapií, vykouzlily plno dětských úsměvů a radosti.

Odsouzení z Pardubic vyrábějí hračky pro školky. Děti jsou nadšené

V několika mateřských školách v Pardubickém kraji se děti těšily z didaktických hraček vyrobených odsouzenými z pardubické věznice. Tyto originální hračky, vzniklé během terapeutických aktivit, nejenže rozvíjejí dětskou motoriku, ale také přinášejí radost a podporují kreativitu.

Všechny zmínky o údajné jednonohé panence provází jedna společná fotografie. Ta je ale zmanipulovaná a nebyla nafocena v žádném skutečném obchodu

Na Ukrajině se neprodává jednonohá Barbie v uniformě, je to jen další ruská lež

Ruské propagandistické kanály na sociálních sítích spustily další lživou kampaň. Podle nich se na Ukrajině prodává panenka Barbie coby vojačka Oksana v uniformě s ukrajinskou vlajkou, s jednou nohou amputovanou, a má podněcovat ukrajinské děti k obětování sama sebe armádě. Zmíněná panenka se na Ukrajině samozřejmě nikdy nikde neprodávala, čeští proruští lháři však dezinformace o ní přesto šíří.

Velké množství hraček může narušovat délku a kvalitu hry. Hračky proto pořizujte s rozvahou. Zaměřte se přitom na hračky s otevřeným koncem, které podporují kreativitu.

Kolik hraček děti potřebují ke štěstí? Nadbytek brzdí kreativitu, zjistili vědci

Dětský pokoj překypující hračkami, se kterými si dítě ani moc nehraje. A další hračky přibývají po každých narozeninách, svátku nebo Vánocích. Zní vám to povědomě? Výzkumy ukazují, že průměrné dítě má doma více než stovku hraček. Odborníci však upozorňují, že nadbytek hraček brzdí dětský vývoj a kreativitu. Kolik a jaké hračky by dítě mělo mít? A jak dětské hračky a hry efektivně organizovat, aby hraní dítě rozvíjelo?

Divadelní představení Proč hračky pláčou

Originální představení dětem ze školek ukázalo, proč hračky pláčou

Divadelní soubor Učitelé dětem, který vznikl v září minulého roku při Mateřské škole Chomutov, ve spolupráci s Mateřskou školou Březno u Chomutova, připravil pro děti mateřských škol divadelní představení Proč hračky pláčou a dne 21. 3. 2025 ho zahrálo 18 pedagogů pro 300 dětí v ZUŠ Chomutov.

Sonja Vydrová se nesmazatelně zapsala do historie reigonu.

Zemřela Sonja Vydrová, zachránkyně krušnohorské tradice dřevěných hraček

Ve čtvrtek 13. března 2025 zemřela Sonja Vydrová, neodmyslitelně spjatá s fenoménem krušnohorské hračky. Žena, která zachránila poslední tradiční výrobnu dřevěných hraček na české straně Krušných hor, odešla po více než třech desetiletích obětavé práce pro zachování tohoto jedinečného řemesla.

Vězni z Mírova vyrábějí plyšáky pro děti. Projekt trvá již 15 let

Vězni z Mírova vyrábějí plyšáky pro děti. Projekt trvá již 15 let

Vězni z Věznice Mírov již téměř patnáct let vyrábějí plyšové hračky, které přinášejí radost dětem v nemocnicích a mateřských centrech. Tento projekt nejenže pomáhá dětem, ale také poskytuje odsouzeným smysluplnou činnost a příležitost k nápravě. Plyšáci se stali symbolem naděje a solidarity v Olomouckém a Pardubickém kraji.

Karlovarské prodejny Tuzex.

Karlovaráci nostalgicky vzpomínají na Tuzex. Prodejny byly čtyři a stěhovaly se

Velkou vlnu nostalgii vyvolal u Karlovaráků „Kvíz: Pamatujete si karlovarské provozovny, kam jsme chodili za totality?“ Dvě otázky se totiž týkaly bývalých prodejen Tuzexu, kam se za socialismu chodilo pro značkové zboží, které se v dobách totality běžně v československých obchodech nedalo koupit. Platilo se v nich takzvanými bony.

Emise skleníkových plynů zvyšuje i chov domácích mazlíčků. Foto: Shutterstock

Mazlíčci mají ekologickou stopu jako terénní auta. Rozhoduje velikost i strava

Jako negativní jev pro životní prostředí a produkci emisí oxidu uhličitého lidé v rámci živočišné říše primárně skloňují dobytek a masný průmysl. Podle vědeckých výpočtů ale představují ekologickou zátěž i běžní domácí mazlíčci. Zejména velká plemena psů za sebou zanechávají roční ekologickou stopu tak velkou, že je srovnatelná s mazlíčky na čtyřech kolech – auty. Ekologové ale uklidňují, že udržovat k životnímu prostředí šetrnou domácnost neznamená, že by člověk musel přítomnost čtyřnohého parťáka nebo třeba i rybiček oželet. Stačí dodržovat několik zásad a ekologická stopa se zmenší.

Kam o jarních prázdninách ve Zlíně? Tady je TOP 15 tipů Deníku

Kam o jarních prázdninách ve Zlíně? Tady je TOP 15 tipů Deníku

Jarní prázdniny na Zlínsku jsou tady. Deník si proto připravil 15 tipů, kam vyrazit od soboty 22. února do neděle 2. března ve Zlíně. Ať už jste sportovní nadšenec, milovník filmů, nebo hledáte program pro celou rodinu, na následujících řádcích si každý najde to své.

S Valentýnem roste zájem o erotické pomůcky.

Erotické hračky na Valentýna? Frčí tlakové pomůcky a ovládání přes mobil

S blížícím se Valentýnem roste zájem o erotické pomůcky, což potvrzují prodejci i aktuální průzkumy. Trendem jsou zejména tlakové vibrátory a párové pomůcky, které Češi nakupují ve velkém. Podle odborníků je důležité při výběru myslet na partnera a očekávání, která od těchto hraček dotyčný máme.

SWAP v mateřské škole Pohádka v Šumperku.

SWAP v Pohádce

Swap česky znamená vzájemná výměna. Na swapu lidé nenakupují zboží za peníze, vyměňují tu své oblečení, obuv, doplňky, věci do domácnosti, nábytek, pokojové rostliny a knihy za jiné věci. Je to jedna z forem second handu a skvělá příležitost pro milovníky vintage módy. Příčiny vzniku swapů jsou environmentální, ekonomický a sociální.

Práce studentů oborů Tvorba hraček a herních předmětů, Průmyslový design a Grafický design.

Design hraček, grafika. Opavská škola v Praskově ulici připravuje budoucí umělce

V žebříčku Deníku TOP 10 středních škol s maturitními obory v Opavě vévodila první příčce Střední průmyslová a umělecká škola v Praskově ulici. Vyučuje od roku 1993 studenty ve čtyřletých uměleckých oborech Tvorba hraček a herních předmětů Design hraček, Průmyslový design a Grafický design. Studium na škole v těchto oborech přibližuje zástupce ředitele a akademický malíř Lubomír Anlauf.

Činčily jsou zvířata, která se cítí lépe v širších kolektivech. Nejsou to samotáři.

Chov činčily: Není to hračka k mazlení, lomozí a nezvládá samotu, říká veterinář

Heboučký kožíšek i roztomilý vzhled přiměly řadu rodin, aby jako domácího mazlíčka domů pořídily činčilu. Podle odborníků se ale jedná o hlodavce, který patří k těm náročnějším na péči i kvalitu života. Není například příliš vhodný k dětem, protože má křehkou kostru i ke stresu náchylnou povahu. Pořízení činčily by mělo předcházet důkladné zvážení prostoru, kde by zvíře žilo. Je totiž velmi akční a během jinak klidných večerů a nocí dokáže svůj příbytek proměnit v hlučný lunapark. Na dotazy čtenářů Deníku odpověděl veterinář Kryštof Doležal ze Super zoo veterina.

Nymburská vánoční sbírka pro zvířata.

Štědrost nymburských obyvatel pomohla útulkům. Zvířata mají krmivo i hračky

/FOTOGALERIE/ Dárky z vánoční sbírky v Nymburce udělaly radost pejskům i kočičkám. Letošní vánoční sbírka pro zvířátka měla opět velký úspěch, a to díky velkému zapojení místních obyvatel. Díky jejich štědrosti se podařilo shromáždit krmivo, pamlsky, deky, hračky a další potřebné věci, které byly následně rozdány mezi dva psí útulky.

Ilustrační foto: Autobaterie

Výměna autobaterie už není hračka. Proč moderní auta vyžadují její registraci?

Výměna autobaterie – to byl dříve jednoduchý úkon, který se s příchodem moderních vozů stává složitějším procesem. Inteligentní dobíjení a nutnost registrace nové baterie totiž vyžadují nejen diagnostiku, ale i odborné znalosti. Bez registrace baterie riskujete její kratší životnost i poruchy. Speciální zacházení přitom potřebují autobaterie nejen ve vozech prémiových automobilek, ale i v běžných autech, jako třeba ty v nejnověších verzích Škody Octavia. Co to znamená pro běžné motoristy?  

Jaroslav Kovář vinu odmítá.

Šéf Sarezy vybral lepší „hračku“ pro halu v Ostravě. Udělal by to i soudce, ale…

Hodně nezvyklý příměr zvolil soudce Krajského soudu v Ostravě, když zdůvodňoval rozhodnutí týkající se šéfa městské společnosti Sareza Jaroslava Kováře. Jednatel firmy, která spravuje bazény, koupaliště, sportoviště a sportovní haly v Ostravě, čelí žalobě z trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Sazba je od dvou do osmi let vězení.

Hračkářství  a papírnictví Oskar se stalo legendárním.

Legendární hračkářství a papírnictví kousek za Ostravou končí. Mizí kus historie

V minulém století patřilo k nejnavštěvovanějším hračkářstvím a papírnictvím v regionu. Nakupovali zde nejen místní, ale také lidé ze širokého okolí. Zákazníci jezdili až z Ostravy. Posledních třicet let fungovalo jako rodinný podnik. Rohové hračkářství a papírnictví Oskar u Mírového náměstí v Hlučíně znají všechny generace z Hlučína a přilehlých obcí a měst. Dodnes ho navštěvují babičky a dědečkové se svými vnoučaty, kterým vyprávějí, jak tu sami jako děti nakupovali hračky.