Kreativ

ŠTÍTEK: Josef Gočár

FOTO: Drive-in volby budou pod dohledem armády

Na dvoře Hradeckého magistrátu bylo včera rušno. Místo, které je prakticky celý rok vyhrazeno pro parkování místních úředníků a vedení města, si zabrala armáda. Vnitroblok budovy od Josefa Gočára se totiž dnes a příští týden, stejně jako další čtyři místa v kraji, stane dějištěm prvních drive-in voleb do krajského zastupitelstva a Senátu. A armáda v tomto ohledu hraje prim a během pár minut zde postavila dva stany, které volby z auta umožní.

Začátek října bude ve znamení festivalu Den architektury

Od 1. do 7. října se centrem pozornosti stanou moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přenášky. Mezi více jak stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdeme i města v Ústeckém kraji.  

Muzeum vystavuje novou expozici oslavující tvorbu Gočára

Na počest Josefa Gočára, inspirováni jeho tvorbou, odkazem a vizí, uspořádal Klub konkretistů a hosté výstavní projekt v hradeckém muzeu a několika galeriích města. Umělci prezentují nejen klasické přístupy, ale i současné trendy na poli vizuálního umění.

Den architektury si užijí i lidé v Brně

Moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti se stanou od 1. do 7. října cílem desátého ročníku festivalu Den architektury.

Festival Den architektury v říjnu zamíří i do Moravskoslezského kraje

Moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti se stanou od 1. do 7. října cílem desátého ročníku festivalu Den architektury. Na zajímavá místa a po stopách minulosti se můžete letos podívat také v Moravskoslezském kraji. Některá města nabízí bohatý program.

Den architektury si užijí i lidé v Mikulově

Moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti se stanou od 1. do 7. října cílem desátého ročníku festivalu Den architektury.

Přeloučská historie žije

Zprávy z přeloučského muzea. Po vynucené "koronavirové přestávce", kdy jsme museli zrušit komentovanou prohlídku přeloučské vodní elektrárny, březnovou a dubnovou přednášku, květnovou komentovanou procházku kolem Labe, chystaná překvapení a uzavřít výstavy, posíláme opět pozvánku. O žádnou ze zmíněných akcí nepřijdete, přesuneme je převážně na podzim.

Unikátní hradeckou zvonohru mají rozeznít čtyři miliony korun

O hradeckém kostelu Sboru kněze Ambrože by se bez nadsázky dalo říci, že tu za posledních deset let vznikl Pantheon významných českých osobností. Ty však nereprezentují busty, ale zvony, které ve výsledku dají vzniknout ojedinělé koncertní zvonohře. Poslední zvon Jan Palach, který jako všechny předešlé odlil zvonař Petr R. Matoušek, byl do prostor stavby z dílny Josefa Gočára dopraven v předloňském listopadu.

Bílá věž připomene Gočára. Děti provede královna

Na návštěvníky nejvyšší dominanty města, z jejíhož ochozu se otvírá jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor, čeká při letošních prohlídkách několik novinek.

Kraj chce opravit gymnázium J. K. Tyla. Začít by se mohlo v červenci

Rada Královéhradeckého kraje v úterý schválila vyhlášení veřejné zakázky na stavební práce v rámci rekonstrukce vily Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Předpokládaná nejvyšší přípustná cena zakázky je 11 milionů korun bez DPH. Rekonstrukce by mohla začít v červenci letošního roku.

Josef Gočár patří ke géniům

Přednáška o jednom z předních tvůrců české architektonické moderny se bude konat ve středu od 17 hodin v Knihovně města Hradec Králové.

Bývalé UP závody v Třebíči ožívají. Budou z nich byty

Když před lety vznikal třebíčský díl pořadu Šumná města, architekt a herec David Vávra měl jasno, jak odpovědět na otázku, co ho ve městě nejvíc nadchlo. „Bývalé UP závody. Netušil jsem, že i tady Josef Gočár zanechal svou stopu. Je to nepochybně velmi zajímavý objekt,“ řekl tenkrát.  

Otec rozdělovských věžáků se stal čestným občanem Kladna

Zastupitelstvo města udělilo čestné občanství Statutárního města Kladna in memoriam Josefu Havlíčkovi za jeho výrazný, téměř čtyřicetiletý přínos k rozvoji české architektury, zejména pak za nesmazatelné ovlivnění tváře Kladna prostřednictvím vyprojektování a výstavby sídliště Kladno–Rozdělov, nyní Sídliště architekta Havlíčka, s jeho dominantami - unikátními věžovými domy.

Naši prvňáci: Základní škola Josefa Gočára, Hradec Králové

/FOTO/ Letošním celoškolním projektem si chceme připomenout Josefa Gočára, velkou osobnost moderní české architektury a více se seznámit s jeho dílem. Gočár je mimořádný typ architekta, urbanisty, návrháře nábytku a také velkorysého, laskavého učitele.

Naděje pohasla. Českotřebovská vila Tugendhat šla k zemi

Architektonicky mimořádně cenná Zedníkova vila v České Třebové se záchrany nedočkala. Prvorepublikovou stavbu, kterou ředitelka městského muzea před časem s mírnou nadsázkou přirovnala ke slavné brněnské vile Tugendhat, její vlastník zboural.

Naděje pohasla. Českotřebovská vila Tugendhat šla k zemi

Architektonicky mimořádně cenná Zedníkova vila v České Třebové se záchrany nedočkala. Prvorepublikovou stavbu, kterou ředitelka městského muzea před časem s mírnou nadsázkou přirovnala ke slavné brněnské vile Tugendhat, její vlastník zboural.

Stane se Hradec opět Salonem republiky?

Díky stavbám Josefa Gočára a Jana Kotěry ze začátku 20. století si Hradec Králové vydobyl v republice přízvisko Salon republiky. V posledních letech se následovníci slavných architektů opět snaží tomuto přízvisku dodat punc aktuálnosti. A díky celostátní soutěži stavba roku se jim to daří. Svědčí o tom nejenom výsledky z let minulých, ale i počiny, které jsou do klání přihlášeny letos.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden ve Vršovicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vychází v pátek 28. června, se podíváme do Vršovic!

První snůšky „veterinárních včel“. Med z Prahy oproti venkovskému obstál

Hlavní město tradičně láká spíše na historické památky, ale v centru metropole se - pro mnohé překvapivě - vyskytují rovněž včelí úly. Na střešní terase budovy ústředí Státní veterinární správy (SVS) jich bylo před rokem instalováno pět. Odborníci ze Státního veterinárního ústavu Praha (SVÚ) vyšetřili med z historicky první snůšky „veterinárních včel“. A pražský produkt vyhověl při všech testech.

Krátce z Hradce: Strážníci odchytili ve městě dvě želvy

/KRÁTKÉ ZPRÁVY/ Dvě suchozemské želvy odchytili městští policisté v Hradci Králové. První byla nalezena u Terminálu hromadné dopravy, druhá v Malšovicích. Želvy strážníci předali do ZOO parku Stěžery, kde si je později vyzvedli majitelé.

KOMENTÁŘ: Hradec Miletu potřebuje, stejně jako věcné politiky

Územní rozhodnutí na křižovatku Mileta nabylo právní moci. Rekonstrukce nejfrekventovanější hradecké křižovatky je tak kýžené realizaci nejblíže za svou historii. Ta přitom, jak většina Hradečanů ví, není vůbec krátká. O rekonstrukci se mluví už 40 let.

KOMENTÁŘ: Kde je vůle, je i cesta

Redaktoři Orlického deníku se ve svých pravidelných komentářích věnují aktuálním tématům. Jiří Šmeral se tantokrát zaměřil na situaci kolem prvorepublikové vily Miroslava a Jarmily Zedníkových v České Třebové.