
Kam v úterý na Pardubicku
Pozvánka na křest nového alba, výlet do pravěku a komentovaná prohlídka výstavy o Mlýnech. To vše najdete v úterních Tipech Deníku.
Pozvánka na křest nového alba, výlet do pravěku a komentovaná prohlídka výstavy o Mlýnech. To vše najdete v úterních Tipech Deníku.
Jak budou vypadat Winternitzovy mlýny, stavba věhlasného architekta Josefa Gočára, za pár let? Napoví výstava, která je od pondělí otevřena v Domě U Jonáše v Pardubicích.
Chátrající, architektonicky mimořádně cenná Zedníkova vila v České Třebové má šanci na záchranu. Stavbu, kterou ředitelka městského muzea před časem s mírnou nadsázkou přirovnala ke slavné brněnské vile Tugendhat, chce radnice odkoupit a opravit.
Pardubické Automatické mlýny se dočkají přestavby. Do dvou let by se pak do vzniklých prostor měla ze zámku přesunout Východočeská galerie. Přebudování bude stát 300 milionů korun, třetinu zaplatí evropské dotace.
Ve středu se můžete něco dozvědět o počátcích elektroenergetiky v Pardubicích, architektonickém kubismu a nebo můžete vyrazit do divadla.
Dnes měl být na pardubickém zámku zahájen jarní přednáškový cyklus nazvaný Architektonická moderna ve východních Čechách. Kvůli nemoci přednášející se však posouvá, začne až ve středu 3. dubna přednáškou o východočeském kubismu.
Koncertní zvonohra, která vzniká v Hradci Králové, má již kompletní sestavu zvonů.
Palác Špork v pražské Hybernské ulici nedaleko Obecního domu a Prašné brány má nového majitele. Stávající vlastník, firma Sebre, se na prodeji domluvila s realitní společností Generali Real Estate. K podpisu smlouvy, jejíž hodnota nebyla zveřejněna, došlo 11. března.
Hradec Králové - Záměr vybudovat Centrum přírodovědného a technického vzdělávání, které mělo vzniknout v areálu základních škol v hradeckých Lipkách, město opouští. Rozhodli o tom na svém zasedání zastupitelé.
Hradec Králové - Ve sváteční den 17. listopadu se do východočeské metropole sjeli milovníci běžeckého sportu, aby změřili síly s konkurencí z celé České republiky i ciziny v rámci 28. ročníku závodu Běh městem Hradec Králové. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.
Hradec Králové - Krajská metropole o sobotním svátku hostí tradiční závod.
Hradec Králové - Ve státní svátek 17. listopadu se v Hradci koná tradiční závod pro všechny věkové kategorie, letos píše 28. ročník.
Hradec Králové - Tradičnímu Běhu městem bude i letos patřit sváteční den 17. listopadu. U základní školy Josefa Gočára budou startovat v 10 hodin žákovské kategorie, dospělí se na start postaví ve 12 hodin.
Hradec Králové - Rok uběhl jako voda a zase se blíží státní svátek 17. listopadu, kdy se koná tradiční Běh městem Hradec Králové, který je závěrečným dílem Velké ceny východních Čech v bězích.
Výročí vzniku prvního samostatného československého státu si můžete připomenout také v některé z prvorepublikových kaváren. Stojí to za to.
Do začátku školního roku zbývá poslední týden. Chcete ještě s dětmi vyrazit na jednodenní jednodušší výlet? Jen málo měst se může chlubit tolika památkami od jednoho architekta jako Hradec Králové. Na podobě východočeské metropole se na počátku minulého století nejvíc podepsal Josef Gočár.
Pardubický kraj - Na co bude v těchto dnech poutána v regionu největší pozornost?
Kolínsko - Kam vyrazit za kulturou a zábavou?
Lázně Bohdaneč - Lázeňské městečko, které leží osm kilometrů severozápadně od Pardubic, je ideálním místem pro prázdninový výlet.
Pardubice – Na pravidelné výjezdní zasedání včera vláda vyrazila do Pardubického kraje. Přijela běžným rychlíkem a po městě ji vozil mikrobus. I ten ale dokázal zablokovat provoz na zdejších křižovatkách.¶
Královéhradecko - Blue notes aneb Poznámky regionálního šéfredaktora východočeských Deníků Imricha Dioszegiho k aktuálním tématům.
Hradec Králové - Výstava Architektura ve službách první republiky je od středy k vidění ve vestibulu krajského úřadu v Hradci Králové.
Hradec Králové - V pátečním vydání zavzpomínáme v rámci speciálního seriálu Jak jsme žili v Československu na historii Hradce Králové.
Obraz Emila Filly Hráči (šachu) se na středeční aukci v Praze prodal za vyvolávací cenu 14,5 milionu korun. Po započtení aukční přirážky tak nový majitel zaplatí 17,7 milionu Kč. Informoval o tom ředitel Galerie Pictura Jakub Göttlich. Cenou, kterou za dílo kupec zaplatí, se obraz z roku 1908 stal pátým nejdražším dílem autora na tuzemských aukcích. Nejdražším Fillovým obrazem dosud zůstává Zátiší s lahví Cherry, prodané v roce 2010 za 19,5 milionu korun.
Svitavsko - Výstava připomíná známé i zapomenuté architekty a jejich díla.
Hradec Králové - Nová kniha o hradecké architektuře a urbanismu byla slavnostně uvedena ve středu v městské knihovně.
Telč – Výstavu Architektura ve službách první republiky připravili na druhý květnový týden památkáři v Telči. Výstava v Lannerově domě v Telči bude věnována prezentaci vybraných staveb z let 1918 až 1938 v Kraji Vysočina. Začíná už ve čtvrtek 10. května a k vidění bude ve všední dny do pátku 8. června.
Dřívější trend cheesecaků a barevných cukrovinek á la makronky už je pasé. Alespoň tak to vnímají v kavárně Tvoje máma, kde se s nabídkou vrátili k české tradici koláčků s poctivou dávkou tvarohu, povidel a drobenky.
Pardubice – Přednáškový cyklus s názvem Počátky moderní architektury v Pardubicích přichází již se čtvrtou přednáškou, která představí dvě klíčové osobnosti podílející se na rozvoji Pardubic jako moderního města v první polovině 20. století.
Pardubice - Dva roky se vlekla jednání o tom, zda město Pardubice od společnosti Goodmills za 25 milionů korun koupí památkově chráněné Automatické mlýny. Zastupitelé ale nakonec odkup neschválili.
Kladruby nad Labem – Hřebčín v Kladrubech nad Labem by se mohl na seznam kulturních památek UNESCO připsat již v roce 2020. Kromě větší prestiže to s sebou nese i zvýšený počet turistů. Podle odhadů vedení hřebčína návštěvnost naroste až desetinásobně.
Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme do Vršovic.
Osice /FOTO/ - Letos si připomeneme 100 let od vzniku Československa. Symbolem československé, respektive české, státnosti je kromě vlajky i hymna. Na tu naši můžeme být hrdi. Ne však na stav domu, který od roku 1928 zdobí rodiště tvůrce hudby k hymně Františka Jana Škroupa v Osicích na Hradecku.
Hradec Králové - Ve čtvrtek bude pokračovat distribuce speciálních barevných tašek na tři základní komodity recyklovatelného odpadu do bytů ve vybraných ulicích Labské Kotliny a Pražského Předměstí.
Pardubice - Východočeskou galerii povede i v příštích pěti letech současná ředitelka Hana Řeháková. Ve funkci ji na doporučení výběrové komise potvrdili krajští radní. Hlavním úkolem vedení galerie bude nyní příprava na možný přesun této instituce do nových prostor v automatických mlýnech architekta Josefa Gočára.
Rychnov nad Kněžnou - Pět medailí, z toho dvě zlaté, si ze šachové Velké ceny v Hradci Králové odvezli talentovaní šachisté rychnovské Pandy.
České korunovační klenoty budou dnes uloženy zpět do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Od minulého úterý byly vystaveny ve Vladislavském sále i se svatováclavskou zbrojí a prohlédlo si je 32.300 lidí. Souprava, která patří k symbolům české státnosti, se vyzvedává jen při výjimečných příležitostech. Letos byly klenoty vystaveny na oslavu 100. výročí vzniku Československa a 25 let od založení České republiky.
České korunovační klenoty, které byly od minulého úterý vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu, si přišlo prohlédnout 32 300 lidí. Uvedl to Jakub Tichý z tiskového oddělení Hradu. Ve středu se Svatováclavská koruna, královské žezlo, královské jablko a další cennosti nevyčíslitelné hodnoty vrátí do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Výstava nazvaná Symbolická moc českých korunovačních klenotů se konala u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a 25 let od založení České republiky. Přístupná byla zdarma.
Klíčníci dnes v katedrále sv. Víta odemknou Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.
Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.
Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.
Hradecko - Deník přináší čtenářům přehled sportovních událostí, které se v hradeckém okrese konají v sobotu 13. ledna.
Hradecké letiště je součástí města takřka devadesát let. Poslední roky je však více než s letectvím spojováno s hudebními produkcemi či místem, kam si neukáznění řidiči jezdí pro svá odtažená auta. V minulosti také bývalý ministr vnitra Radek John zamítl vystavět zde hasičský polygon.
Hradec Králové - Město chce z letiště novou rozvojovou zónu.
Korunovační klenoty budou v lednu na Pražském hradě vystaveny v nové vitríně. Návštěvníci si je proti minulosti budou moct prohlédnout ze všech stran. Novinářům to řekl ředitel administrativní sekce kanceláře prezidenta Jan Novák. Korunovační klenoty budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. až 23. ledna v rámci cyklu výstav k oslavám stého výročí založení Československa.
Chrudim – Zástupci města podepsali smlouvu o bezúplatném převodu Popperovy hrobky, která se nachází na hřbitově U Kříže, do vlastnictví města.
Hradec Králové - Hradec může ostatním městům v kraji závidět. Dopravních staveb se jen tak nedočká.
Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují svůj názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára v Praze 4. Hovořili jsme s nimi o sportu a sportovním zázemí, které jim škola nabízí.
František Maria Černý byl významným českým architektem, který tvořil v dobách první republiky. Do všeobecného povědomí se ale nejvíce zapsal poválečnou dostavbou vybombardovaného Emauzského kláštera na Slovanech. Vytvořil dílo unikátního rozměru a nadčasové kvality, které dodnes přitahuje pozornost kolemjdoucích.
Hradec Králové - Město chce z letiště novou rozvojovou scénu spojenou s leteckým průmyslem.