Jižní Morava – Počet lidí nakažených chřipkou a akutními respiračními nemocemi v jihomoravském příhraničí stoupá. Platí to především pro Hodonínsko a Znojemsko, naopak na Břeclavsku nemocných mírně ubylo.
Vysoké teploty, bolesti kloubů a kašel. Neklamné příznaky chřipky, která už začala kosit pacienty v Olomouckém kraji. Na Přerovsko zatím epidemie nedorazila, ale bacily řádí ve velkém v mateřských a základních školách. Nemocnice s ohledem na situaci preventivně zakázala návštěvy pacientů v Léčebně dlouhodobě nemocných.
Kutnohorsko /INFOGRAFIKA/ – Nemocných stále přibývá. V minulém týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenaný vzestup celkové nemocnosti o 22,1 procenta. Celková nemocnost činila 1837 onemocnění na sto tisíc obyvatel, a jedná se tedy již o epidemický výskyt. Ani Kutnohorsku se chřipky nevyhnuly.
Rokycansko – Domácnosti plní vůně bylinkových čajů a v permanenci jsou teploměry. I na Rokycansku se chřipka ujímá vlády. „Namísto pětadvaceti dětí jich máme někde ve třídách deset – jedenáct. Tedy polovic. Situace se začala zhoršovat minulý týden,“ konstatovala ředitelka MŠ U Saské brány Věra Zagorová. Prázdní se i školní třídy.
Chřipková epidemie je tady. Bolest v krku, kašel a teplota decimují den ode dne více lidí. Čekárny praktických lékařů se plní a naopak řídnou školní třídy.
K překročení prahu chřipkové epidemie došlo v tomto týdnu i v Moravskoslezském kraji. Počet nemocných akutními respiračními onemocněními (ARI) dosáhl 1757 na sto tisíc obyvatel.
Počty lidí s akutními respiračními infekcemi (ARI) v Moravskoslezském kraji se zvyšují. Informovala o tom v pátek 26. ledna Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje (KHS).
Mladá Boleslav – Je to poměrně dobrá zpráva. Marodíme, ale podle informací z krajské hygienické stanice počet lidí nakažených chřipkou nebo jinými nemocemi dýchacích cest stoupá na Mladoboleslavsku jen mírně.
Blanensko, Vyškovsko – Bolesti v krku, suchý kašel, rýma. Různé druhy nemocí dýchacích cest trápí v těchto dnech obyvatele Blanenska a Vyškovska. Loni ale byla situace ještě horší, region už zachvátila chřipková epidemie.
/ANKETA/ V Ostravě ve čtvrtek raketově vzrostla hodinová koncentrace oxidu siřičitého v ovzduší. Změnu zaznamenali především obyvatelé centra Ostravy a městské části Fifejdy, kteří upozornili na zhoršené podmínky.
Střední Čechy – V pravidelném očkování došlo k několika podstatným změnám. S těmito slovy ve čtvrtek ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová upozornila na novinky týkající se očkování proti infekčním nemocem, které od roku 2018 mění očkovací kalendář.
Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.
Brno /ANKETA/ – Bolest v krku, záchvaty kašle nebo horečka trápí nejčastěji ty, kteří se nakazí virózou. Kvůli náhlému ochlazení v Brně nemocných v posledních dnech přibývá.
/INFOGRAFIKA/ Chronická obstrukční plicní nemoc je v současnosti čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Jelikož lékaři kladou největší důraz na prevenci, otevře se dnes v ČR osm desítek ordinací, kde si lidé budou moci otestovat funkci svých plic.
Ústí nad Labem - Obyvatelé Ústeckého kraje si mohou ve středu 22. listopadu nechat bezplatně vyšetřit plicní funkce v nemocnicích v Ústí nad Labem a Mostě.
Havlíčkův Brod – Nechat si zdarma vyšetřit plíce bez objednání. To mohou pacienti v havlíčkobrodské nemocnici ve středu 22. listopadu v plicní ambulanci v době od 13 do 16 hodin.
Žďársko – Počet případů nakažlivého infekčního onemocnění – černého kašle – je letos na Žďársku třikrát větší, než tomu bylo v loňském roce. Nejhorší situace je na Jimramovsku.
Raková – Epidemie černého kašle v malé obci nedaleko Rokycan nekončí. Infekční nemoc začala řádit mezi fotbalisty TJ Sokol Raková a potvrzena byla minimálně u pěti hráčů.
Jičínsko - Horečka, neustupující bolest zad, ledvin, zubů, dávivý kašel, to je jen malý výčet potíží, které nás bezodkladně ženou k lékaři. V týdnu můžeme vyhledat svého obvodního doktora, ale kam zamířit o víkendu, když nemáme auto a nechceme volat záchranku?
Rokycansko – S nevlídným sobotním počasím se v sobotu museli vypořádat fotbalisté. Většinou na hřištích ležela hustá mlha, jen sporadicky vysvitlo slunce.
Raková – Pro fotbalový tým TJ Sokol Raková, startující v krajské 1. B třídě, rok 2017 pravděpodobně končí. Důvodem je zvýšený výskyt černého kašle v hráčském kádru.
Patřila k léčivkám už ve starověkém Egyptě a byla spojovaná s nesmrtelností a věčným mládím. Lidově se jí říká vlčí ocas nebo také babské ucho. Neroste u nás ve volné přírodě, ale můžeme ji pěstovat na záhonech, ale hlavně se jí dobře daří v nádobách v bytě.
Doba sklizně ze zahrádek pomalu končí, ale domácí vitamíny můžete pěstovat v bytě i přes zimu. Ideální rostlinkou je řeřicha, kterou zvládne vypěstovat i dítě.
S podzimními plískanicemi je velká pravděpodobnost, že nás nemine nachlazení, rýma, kašel, pobolívání v krku. Když se chceme ochránit, můžeme vyzkoušet bylinné směsi a recepty, které posílí imunitu a působí protizánětlivě.
Podrážděné sliznice, chronická rýma a dráždivý kašel jsou věční souputníci chladného podzimu. Na vině přitom může být suchý vzduch ve vytápěných místnostech, proti kterému se dá bojovat - technikou i lidovými metodami.
Tábor - V celé republice se minulý týden otevřelo 68 plicních ambulancí. V Jihočeském kraji se dne otevřených dveří zúčastnily nemocnice v Jindřichově Hradci, Prachaticích a Táboře.
Nákazu pneumokokem provázenou kašlem či horečkou lidé podle odborníků často zaměňují za nachlazení. Každý čtvrtý senior nad 65 let kvůli poklesu imunity ve vyšším věku při nakažení touto bakterií umírá. Novinářům to dnes řekla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Pneumokok je jednou z příčin vážných zápalů plic a nebezpečných zánětů včetně zánětu mozkových blan.
Česká lékárnická komora (ČLK) kritizuje přeřazení dvou léků s dextrometorfanem ve formě pastilek mezi vydávané pouze na předpis. Lékárny se na změnu podle ní nemohly předem připravit, informovala dnes komora v tiskové zprávě. V jiné formě navíc léky zůstávají volně prodejné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v úterý změnil výdej léků zneužívaných kvůli halucinogenním účinkům.
Dva léky na suchý kašel s dextromethorfanem, tablety Stopex a pastilky Vicks Meddex s medem, budou nově jen na lékařský předpis. Byly zaznamenány případy jejich zneužívání, ve velké dávce jsou halucinogenní. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Německý výrobce stahuje šarži S21858 sirupu na kašel Ambrobene, který se používá i pro malé děti. Může obsahovat plíseň, v Česku se ale problémy zatím neobjevily. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lidé mohou sirupy této šarže včetně otevřených balení vyměnit v lékárně za nové. V lékárnách a u pacientů jich může být až 14 tisíc balení.
Litvínov /ROZHOVOR/ – Kdyby se v hokejové extralize vyhlašovala cena za železného muže, tedy hráče, kterému se vyhýbají zranění, tak litvínovský Ondřej Jurčík by si nejspíš šel pro zlatou medaili. V posledních čtyřech extraligových sezonách totiž nechyběl ani v jednom zápase. Zní to až neuvěřitelně, navíc v tak tvrdé hře jako je hokej. „Je to tak. Může to být tak kolem 260 extraligových zápasů. Musím to zaklepat,“ říká Jurčík, který si teď užívá dvoutýdenní dovolenou po náročné porci dvanácti týdnů přípravy.
Kolínsko /ROZHOVOR, ANKETA/ - Pavel Brodecký se od malička zajímá o květiny i byliny. Jeho kladný vztah k přírodě dokládá také to, že se zabývá výrobou dřevěných šperků.
Krušné hory - Je léčivý a můžete si ho jednoduše vyrobit sami. Stačí vám na to sklenice, mladé smrkové výhonky, cukr a slunce. Řeč je o smrkovém sirupu. Jeden takový momentálně zraje na Moldavě.
Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje v posledních letech stovky až 1.100 případů podezření na nežádoucí účinky očkování ročně. Poslední souhrnná data jsou z roku 2015. Očkování dětí proti některým nemocem jsou v Česku povinná, roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají. Závažné nežádoucí účinky nejsou prokázány. Díky vakcínám podle odhadů hygieniků nezemře ročně 500 dětí a dalších 150 tisíc neonemocní. Podle ministerstva zdravotnictví je k vytvoření takzvané kolektivní imunity potřeba očkování 95 procent populace.