Představte si, že bydlíte ve městě se stovkami tisíc obyvatel, kde každý má přesně danou životní roli. Takový je život v mraveništi. Jedněmi z nejznámějších zástupců těchto živočichů v České republice jsou mravenci lesní. Jde o tvory, které charakterizuje řada impozantních skutečností.
Sedmnáct případů lymské boreliózy odhalili lékaři na Olomoucku za uplynulý měsíc. Od počátku roku je to 138, což je v okrese nejvíce za posledních pět let – a to ještě chybí data za prosinec.
Vědci upozornili na nový virus přenášený klíšťaty, který objevili v Číně. Zvíře může infikovat člověka, přičemž běžnými příznaky u nakažených byly horečka, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení či průjem. V některých případech může mikrob zasáhnout i mozek.
V Jihočeském kraji došlo oproti loňskému roku k výraznému nárůstu případů klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy. Hygienici evidují 75 případů klíšťové encefalitidy a 367 případů lymeské boreliózy. Prognóza Českého hydrometeorologického ústavu navíc varuje před zvýšenou aktivitou klíšťat.
Výlet do přírody nebo pobyt v parku jsou sice příjemné, ale snadno je zkazí malý cizopasník, který přenáší nebezpečné choroby. Klíště může člověka nakazit zejména lymskou boreliózou, a tato infekce dá organismu pořádně zabrat. Zpočátku se lymská borelióza může projevovat jako chřipka, ale pokud se neléčí, hrozí nemocnému velmi vážné zdravotní následky. Někdy svými projevy může dokonce připomínat roztroušenou sklerózu. Riziko lymské boreliózy spočívá i v tom, že se velmi těžko diagnostikuje, a že proti ní není očkování.
/ANKETA/ Vyrůstal jsem ve Všebořicích, jako kluk jsem chodil na houby s tátou na Střížák, v místě, kterému se říkalo U tří borovic jsme s kamarády našli devadesát krásných hřibů. Nikdo mi to dnes nevěří, dokumentaci nemám, tenkrát chytré telefony neexistovaly (1964), ale mám to stále před očima. To byla paráda!
V Jihočeském kraji je letos již 317 potvrzených případů lymeské boreliózy a 54 případů klíšťové encefalitidy. Výskyt těchto nebezpečných onemocnění přenášených klíšťaty je znatelně vyšší než ve srovnatelném období loňska. Podívejte se, jak si stojí Písecko a další regiony.
V Jihočeském kraji je letos již 317 potvrzených případů lymeské boreliózy a 54 případů klíšťové encefalitidy. Výskyt těchto nebezpečných onemocnění přenášených klíšťaty je znatelně vyšší než ve srovnatelném období loňska. Podívejte se, jak si stojí Strakonicko a další regiony.
Nemocí od klíšťat bylo letos do konce července zhruba o polovinu víc než loni za stejné období. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o hlášených infekcích. SZÚ na sociální síti X uvedl, že letošních více než 1900 případů boreliózy je nejvíc za posledních deset let. Klíšťové encefalitidy bylo zatím 362 případů. Obě onemocnění mohou mít i trvalé následky včetně brnění či obrny končetin nebo poruchy paměti či spánku, odborníci proti doporučují očkování.
V Jihočeském kraji je letos již 317 potvrzených případů lymeské boreliózy a 54 případů klíšťové encefalitidy. Výskyt těchto nebezpečných onemocnění přenášených klíšťaty je znatelně vyšší než ve srovnatelném období loňska. Podívejte se, jak si stojí Táborsko a další regiony.
Patnáct pacientů s prokázanou diagnózou klíšťová encefalitida prošlo k poslednímu červenci Klinikou infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Je to stejný počet jako za celý loňský rok. Někteří pacienti přitom tvrdí, že si neuvědomují, že by na těle měli přisáté klíště.
V létě mohou člověka potrápit komáři, včely, vosy, sršně, klíšťata i různé mušky. Deník přináší rady, jak se před nimi chránit a co dělat, když ho bodnou, štípnou či sají krev. Obezřetní musí být zejména alergici.
Vypadají jako létající klíšťata a jejich sezóna se blíží. Na procházce či na výletě lesem mohou být velmi otravní, sedají na oblečení i kůži a jen tak se nedají setřást. Řeč je o nepříjemném hmyzu, který se jmenuje kloš jelení. Kousnutí klošem je nebezpečné zejména pro jedince se sníženou imunitou. Vážné nemoci jako klíšťata však kloš jelení naštěstí nepřenáší.
Mnohdy kuriózní zranění nejsou během léta žádnou výjimkou. Lékaři chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále tak ošetřovali například kousnutí velbloudem.
V Uherskohradišťské nemocnici byl zaznamenán nárůst případů klíšťové encefalitidy, což je nejčastější virové onemocnění přenášené klíšťaty v tuzemsku. S letní sezonou a zvýšeným výskytem klíšťat v přírodě narůstá i počet pacientů s touto diagnózou.
/MAPA AKTIVITY/ Teplé a vlhké počasí je vodou na mlýn klíšťatům. Statistiky klíšťové encefalitidy a Lymské borreliózy v Kraji Vysočina jsou oproti loňskému roku nebývale vysoké.
/ANKETA/ Trávník zastřižený jako na golfovém hřišti, nebo naopak minimální údržba a vysoká tráva připomínající květnatou loučku? To je, oč tu běží. Stále více lidí se na zahradách rozhodlo popustit přírodě uzdu. A tím se inspirovala i některá města napříč celou republikou. Část občanů, na rozdíl od ekologů, kteří tleskají, o tom ale nechce ani slyšet. Upozorňují na nepořádek a mají obavy z přemnožení klíšťat.
Nepříjemnou součástí letních měsíců je výskyt klíšťat. Ty se nevyhýbají ani hlavnímu městu. Pozor by si měli dát lidé především v pražských lesích, lesoparcích, ale i městských parcích. Protože jsou klíšťata původci infekčních nemocí, pečlivě je sleduje i pražská hygienická stanice nebo speciální mapa.
Současné počasí svědčí klíšťatům. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý 2. července varoval, že jejich aktivita je vysoká, na Žatecku a Lounsku dokonce mimořádná.
Současné počasí svědčí klíšťatům. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý 2. července varoval, že jejich aktivita je vysoká, na Litoměřicku a Podřipsku dokonce mimořádná.
Nástup léta stále nahrává vysoké aktivitě klíšťat. Pak je přes prázdninové měsíce jistý pokles, aby na podzim opět klíšťata nabrali na intenzitě. S nárůstem aktivity klíšťat přibývá kvapem i případů klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy, což potvrzují i čísla Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS).
Klíšťata jsou v tomto období nebývale aktivní a roste jejich snaha se na někoho přisát. Karlovarský kraj patří k lokalitám, kde je podíl klíšťat připravených k napadení hostitele v přírodě na nejvyšším stupni. Znamená to mimořádné riziko a varování před procházkami v listnatých a smíšených lesích. Bez repelentu ani na krok, varují odborníci.
S příchodem léta se zvyšuje aktivita klíšťat, což potvrzují i odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Klíšťata se hojně vyskytují v listnatých a smíšených lesích, stejně jako ve vyšší trávě. Odborníci doporučují využívat zpevněné cesty a repelenty, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemocí. A když se vám klíště přisaje, víte, jak ho správně vyndat?
Český hydrometeorologický ústav vydal v pondělí 24. června varování týkající se aktivity klíšťat. Ta je prý aktuálně mimořádná. Jím zveřejněný index ukazuje, že v drtivé části České republiky je zaznamenán nejvyšší možný stupeň. A Kolínsko není výjimkou. Meteorologové proto připomněli, že je při procházkách v přírodě nutná obezřetnost.
Aktivita klíšťat na Boleslavsku dosáhla mimořádného rizika, což vyžaduje zvýšenou opatrnost. Vlhké a teplé počasí přispívá k jejich výskytu, a proto je důležité používat repelenty a vyhýbat se rizikovým oblastem. V článku se dozvíte, jak se účinně chránit před klíšťaty, jak správně odstranit přisáté klíště a jaké příznaky sledovat po kousnutí.
/FOTO, VIDEO/ Klíšťata jsou v počasí posledních dnů nebývale aktivní a roste jejich snaha se na někoho přisát. Mělnicko patří k lokalitám, kde je podíl klíšťat připravených k napadení hostitele v přírodě na nejvyšším stupni. Znamená to mimořádné riziko a varování před procházkami v listnatých a smíšených lesích. Bez repelentu ani na krok.
/VIDEO/ O tom, že náš čtyřnohý parťák je magnet na klíšťata, není pochyb. Letos už v lednu lidé na psech na jihu Čech nacházeli klíšťata. Bohužel, už se vyskytla řada případů, kdy se pes od klíštěte nakazil zákeřnou nemocí odborně nazývanou anaplazmóza. Chovatelka Lenka Jedličková z Táborska se strachovala o život jejího pětiměsíčního štěněte německého ovčáka. Naštěstí se pak ukázalo, že se prcek někde bouchnul a v hematomu se udělal zánět. Anaplazmóza, jedna z nemocí přenášených klíštětem, je však pro psa velmi nebezpečná.
Naděje, že by už konečně mohla polevit vlna nákazy černým kašlem, svítá Jihočechům. Tempo, kterým přibývá nových případů, minulý týden po dlouhých měsících výrazně zpomalilo. Pokud by se trend v příštích týdnech potvrdil, mohlo by to podle ředitelky Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbové znamenat postupné odeznívání. Nákaza ale od začátku roku potrápila jen v Jihočeském kraji 2079 pacientů. Naopak daleko k dobrým zprávám mají data hygieniků k nemocem přenášeným klíšťaty.
/MAPA/ Klíšťata sužují v těchto dnech celý Jihomoravský kraj. Alarmující je rovněž Index aktivity klíšťat Českého hydrometeorologického ústavu, podle kterého je aktuální aktivita klíšťat na nejvyšším pátém stupni. Ten označuje mimořádné riziko.
Komáři, klíšťata, mravenci, ale i štěnice, muchničky či vosy. Hmyz nám způsobuje svými sosáky a žihadly nepříjemné svědění od pradávna. V některých případech je štípnutí neškodné a samo odezní. Jindy je potřeba zjistit, co jej způsobilo. Po přečtení článku budete neomylně vědět, jak kousance od různých druhů hmyzu rozpoznat i jaké nemoci který hmyz přenáší.
Kulhání, neklid, nechutenství i odmítavý postoj k pohybu mohou prozradit, že se vaše zvíře nakazilo anaplazmózou. Smrtelnou nemoc přenáší hojně rozšířené klíště obecné. Veterinář radí, jak poznat příznaky anaplazmózy a jak onemocnění předejít. O svůj příběh se podělila i majitelka labradorů, jejíž dva psi se anaplazmózou nakazili. Jeden z nich zemřel. Společně se snaží před touto zákeřnou nemocí milovníky psů varovat. Řešení totiž existuje.
Sezona klíšťat je v plném proudu. Před jejich mimořádnou aktivitou varuje Český hydrometeorologický ústav. Zvyšuje se kvůli tomu riziko napadení i nákazy nebezpečnými chorobami, které infikovaná klíšťata přenášejí. Na většině území Česka byla v úterý 14. května aktivita klíšťat na pátém, tedy nejvyšším stupni.
V poslední době byla ve většině regionů Čech a Moravy zaznamenána mimořádně vysoká aktivita klíšťat. Vyplývá to z nejnovějších údajů poskytnutých ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Ministerstvem zdravotnictví ČR. Situace se týká i Teplicka.
V poslední době byla ve většině Čech a Moravy regionu zaznamenána mimořádně vysoká aktivita klíšťat. Vyplývá to z nejnovějších údajů poskytnutých ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Ministerstvem zdravotnictví ČR. Situace se týká i Mostecka.
Stačilo jediné klíště a asistenční pes Kulíšek málem zemřel. I přes veškerá preventivní opatření a antiparazitní ochranu se od klíštěte obecného nakazil anaplazmózou. Nemocí, která se velmi těžko rozpozná a jež často končí doživotními následky i smrtí. V těle psa navíc zůstává a může kdykoliv znovu propuknout. Zvíře neochránila ani vhodná antiparazitika.
Klíšťata jsou rozšířena po celé České republice, dokonce více ve městech než v lesích. Není ale takřka místa, kde by nebyla vůbec. Je proto dobré chránit se před nimi a po každé výpravě do přírody se řádně prohlédnout. Po odstranění klíštěte je třeba sledovat případné příznaky lymské boreliózy či klíšťové encefalitidy. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky spojené s tímto parazitem.
Přinejmenším repelent by neměl chybět v zavazadle nikoho, kdo v těchto dnech vyrazil nebo se chystá na prodloužený víkend do přírody. Riziko, že si z výletu přiveze v lepším případě jen klíště, v horším i nákazu lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, je vysoké.
Fála je sedmiletý labrador, který v klíšťové sezoně nikdy nevychází se svou paničkou na procházku bez antiparazitního obojku. I přesto, že ho jeho majitelka Kateřina Černá každý den prohlíží a případná přisátá klíšťata odstraňuje, nakazil se nemocí, kterou přenášejí. Babezióza u zvířete způsobila vážný zdravotní stav, ze kterého se pomalu zotavuje. Kvůli masivnímu krvácení do mozku však oslepl a sotva se hýbe.
Klíšťová sezona je v plném proudu a její vrchol nás čeká již v květnu. Zavčas se naučit, jak se účinně klíšťatům bránit, je proto stěžejní. Klasické repelenty ale mnoha lidem nesedí a raději volí neméně účinné přírodní metody. Proti přisátí klíštěte se dá například úspěšně bránit pomocí obyčejného hřebíčku. Klíšťata sice nezabije, ale jeho vůně je zaručeně odpudí.
Aktivita klíšťat v Česku opět stoupne. Ukazuje to index aktivity klíštěte Českého hydrometeorologického ústavu. Zatímco v pátek 26. dubna mapa ukazovala na většině území střední aktivitu, tedy 3. stupeň, v sobotu už bude na většině území aktivita vysoká a v neděli pak bude vysoká na téměř celém území.
Rady na správné vyndávání přisátého klíštěte a názory na ně se různí. Někteří klíště vytrhnou, jiní točivým pohybem vykroutí, další buď pinzetou či speciální kartou vyviklají. Ideální postup, jak vyndat zakousnuté klíště, je však jen jeden. A schvalují ho i zdravotníci. Zjistěte jednou pro vždy, jak minimalizovat riziko infekce lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Podíváme se i na to, proč klíště nikdy nemydlit a nezakapávat olejem.
I přes chladné počasí posledních dnů roste v jižních Čechách počet případů onemocnění lymeskou boreliózou. Dokonce jde o nejvyšší čísla pro toto období za posledních několik let.
O měsíc dříve než v předchozích letech začala letos v Brně aktivita klíšťat. Díky dostatečně teplému a vlhkému počasí je navíc jejich dosavadní populace ve srovnání s dřívějškem výrazně vyšší. Na jaké lokality by si Brňané měli dát pozor, zjišťovala redaktorka Deníku.
Už 76 potvrzených případů lymeské boreliózy evidují letos jihočeští hygienici. To je podle ředitelky Krajské hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové k tomuto období nejvíce za poslední roky. Vloni k 15. kalendářnímu týdnu to bylo 57 případů.
S nástupem brzkého jara se probudila i klíšťata a začala být aktivní. Roztoč může člověka nakazit klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. A zatímco proti první nákaze existuje očkování, proti té druhé nikoliv. Na klíšťata by si měli lidé dávat pozor nejen v přírodě, ale například v městských parcích či lesoparcích s vyšší trávou.
S nástupem teplého počasí začala být klíšťata aktivní. Liberec navíc patří k městům s největším výskytem klíšťat, přičemž každé druhé je infekční. Hlavní nebezpečí tkví v tom, že tento roztoč může člověka nakazit klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. A zatímco proti první nákaze existuje očkování, proti té druhé nikoliv. Na klíšťata by si měli lidé dávat pozor nejen v přírodě, ale například v městských parcích či lesoparcích s vyšší trávou.
Více než čtyři stovky pacientů s borreliózou a téměř padesát s encefalitidou. To je bilance Vysočiny z loňského roku u případů nemocí, které přenášejí na člověka klíšťata. Hygiena nyní upozornila na vyšší aktivitu těchto parazitů a nabádá lidi k očkování.
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. V některých parcích ukázal průzkum i více než 30 % parazitů infikovaných lymeskou boreliozou. Zapojit se do vědeckého projektu může každý.
Klíšťata přenášející závažná onemocnění neútočí na člověka jen v divočině za městem, ale vyskytují se i v městských parcích, kde nyní s příchodem teplejšího počasí opět vzrostla jejich aktivita. Odborníci v krajských městech zjišťovali, nakolik jsou tato „městská“ klíšťata pro člověka nebezpečná.
Klíšťata přenášející závažná onemocnění neútočí na člověka jen v divočině za městem, ale vyskytují se i v městských parcích, kde nyní s příchodem teplejšího počasí opět vzrostla jejich aktivita. Odborníci v krajských městech zjišťovali, nakolik jsou tato „městská“ klíšťata pro člověka nebezpečná.