Knihovna Ústeckého kraje v rámci akce s houslistou Jaroslavem Svěceným ocenila nejlepší čtenářku roku. Ocenění letos získala slečna Veronika Kalinová, která je jednou z nejaktivnějších dobrovolnic knihovny.
/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek 9. března uplyne 150 let od založení kolínské knihovny. Vedené Městské knihovny Kolín proto na den před tímto slavnostním datem pozvalo do čítárny současné i bývalé zaměstnance, čtenáře, vedení města i ředitele ostatních příspěvkových organizací.
V pořadí již 43. ročníku multioborového festivalu Smetanovské dny začal v západočeské metropoli 2. března, přímo v den výročí narození Bedřicha Smetany (2. 3. 1824). A byl doslova nabitý festivalovými událostmi.
/FOTO/ Výdejní box mají od pondělí k dispozici čtenáři na znojemském autobusovém nádraží. Novou službu nabízí Městská knihovna Znojmo. „Nápad vznikl v době covidu, kdy musela zůstat zavřená. Přemýšleli jsme, jakým jiným způsobem zprostředkovat naše služby čtenářům,“ vysvětlila ředitelka knihovny Jana Sikorová.
V rámci Týdnů pro neziskový sektor se v úterý 7. března od 15 do 18 hodin uskuteční v Krajské vědecké knihovně Liberec setkání organizací, které poskytují různé služby, vzdělávání nebo poradenství a naplnění volného času dětem a rodinám s PAS a jinými neurovývojovými poruchami.
/FOTO, VIDEO/ Deset historických knih zmizelo z děčínského zámku. Publikace byly součástí ojedinělé sbírky téměř pěti tisíc knih z původní Thunovské knihovny. Vzácné tisky zapůjčilo Národní muzeum, které nyní nechalo zbylé exponáty předčasně odvézt do depozitáře v Terezíně. Případem krádeže knih v hodnotě více než 200 tisíc korun se zabývá policie.
Po zhruba dvou letech se opět otevřela veřejnosti budova staré školy na náměstí ve Štramberku. Po rekonstrukci tam sídlí nová knihovna, komunitní centrum a je zde zázemí pro základní uměleckou školu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zbyslavský rodák František Lorenc - autor první učebnice esperanta pro Čechy. To bylo téma přednášky, kterou v úterý 21. února na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi zorganizoval s podporou města Muzejní a vlastivědný spolek Včela Čáslavská. Přednášela osoba nejpovolanější - Libuše Dvořáková, vedoucí muzejní skupiny Muzea esperanta Svitavy.
V úterý 21. února se naše třída 1.A ze Základní školy Kadaňská Chomutov společně s 1.B vydala do městské knihovny. V rámci projektu Už jsem čtenář nás tady čekala beseda o českých lidových pohádkách a také překvapení.
Velkou slávu chystají na poslední únorový pátek v Raškovicích na Frýdeckomístecku, otevírají zde Obecník, jehož zrekonstruováním získali v jednom pohostinství, sál a knihovnu. Kvůli této stavbě byla ve vesnici i docela slušná ostuda, když se zapletla se stavebními podvodníky ovlivňujícími veřejné zakázky v kauze Stoka.
Škodu za nejméně padesát tisíc korun způsobil 19letý muž z Liberce, který poničil skleněný plášť liberecké Krajské vědecké knihovny. Své počínání omlouval výbuchem emocí, které neudržel na uzdě po roztržce s přítelkyní.
V dětském oddělení rakovnické knihovny se uskutečnilo autorské čtení s písničkářem Milanem Zimmermannem. Ten četl z nově vydaných knižních titulů O strašidlech dospělých a jiné noční můry a Testováno na lidech. Recitování prokládal také písněmi.
Jelikož jsme šikovní prvňáčci, kteří už umí hodně písmenek, a čtení nám jde opravdu dobře, vydali jsme se do Městské knihovny Chomutov. Někteří z nás tu byli poprvé, jiní navštívili knihovnu už ve školce nebo s rodiči.
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již v roce 2010 první ročník nové akce na podporu četby s názvem Březen – měsíc čtenářů. Navázal tak na známou aktivitu druhé poloviny 20. století s názvem Březen měsíc knihy a akci Březen měsíc internetu s významnou účastí knihoven. V rámci této celostátní akce jsme v kostelecké knihovně připravili na březen výstavu a přednášky, na které bychom Vás tímto rádi pozvali.
S originálními náhrdelníky se vracely domů nadšené děti ze zatím poslední tvořivé dílničky, pořádané Městskou knihovnou v Neratovicích. Při další z nich za týden budou pracovat s ovčí bavlnou.
Jarní prázdniny v Libereckém kraji jsou v plném proudu. Aktivní program pro děti a jejich rodiče si připravil Liberecký kraj sobě. Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci zaplavili v pondělí 20. a v úterý 21. února regionální tvůrci, aby návštěvníkům přiblížili své řemeslo.
Čtrnáctým rokem putuje výstava po republice a představuje každý rok přes 100 nových zajímavých proměn ze všech krajů republiky a každý rok se představují proměny i z Libereckého kraje. Putovní výstava Má vlast cestami proměn, jejímž partnerem je Liberecký kraj, je letos k vidění do konce února v knihovně a spolkovém centru IGI ve Vratislavicích nad Nisou. Patnáctý ročník výstavy se již nyní připravuje.
V nové přístavbě je vylitá betonová podlaha, řemeslníci dokončují osazení hliníkových konstrukcí včetně výplní. V původní budově je zase vše připraveno na zasklení světlíku v posledním patře. Práce na rekonstrukci a rozšíření městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm pokračují rychlým tempem. Už letos na podzim se má knihovna otevírat.
Bývalá svářečská škola v České Třebové se promění v moderní knihovnu. Jedná se o jednu z největších investičních akcí města na několik dalších let. Náklady na přestavbu dosáhnou zhruba 130 milionů korun.
/FOTO, VIDEO/ Pro děti všeho věku a jejich rodiče uspořádala volnočasová organizace Motyčkovic klika, která v loňském roce oslavila patnáct let své existence, v sobotu 18. února karneval v Krajské vědecké knihovně v Liberci.
Krajská knihovna Karlovy Vary nabízí novou službu. Registrovaní čtenáři si mohou vyhledat digitalizované dokumenty, které už nejsou dostupné na knižním trhu.
Písničkář Jakub Noha je na scéně Mezi knihami pravidelným hostem. Dokonce, díky covid opatřením a omezením, v lednu 2021 připravil jako malou náhradu on-line koncert z domova, za nuceně zrušené živé vystoupení.
„Co nevíš, Nebojsa ti poradí.“ V rámci Krajských týdnů pro neziskový sektor se uskutečnil v Krajské vědecké knihovně Liberec v pátek 17. února křest knihy Medvídek nebojsa, která je napsána v ukrajinštině.
Hodonín byl vedle zasažených vesnic jediné město u nás, kde roku 2021 řádilo tornádo. Místní lidé tedy vědí, jaké to je, přijít o střechu nad hlavou nebo pomáhat sousedům. Po vypuknutí války sem přišli lidé z Ukrajiny, kteří hledali bezpečí a potřebovali se zorientovat v novém terénu. Nedocenitelné pomoci se jim dostalo v městské knihovně, kde se dodnes odehrávají pravidelná setkání dětí s jejich rodinami. Hodonínskému příběhu se věnuje i nový podcast.
Do litvínovské knihovny, příští týden ve středu 22. února, zavítá lékař a zároveň člen Obce spisovatelů a Střediska západočeských spisovatelů v Plzni, MUDr. Václav Gruber.
Týden jarních prázdnin na Kladensku startuje už v pondělí 20. února. Současná těžká ekonomická doba nedovolí každé rodině strávit nákladný týdenní pobyt na horách, a tak řada dětí zůstává doma. Některé z nich se budou bavit na příměstských táborech, ve kterých zbývá ještě pár volných míst. Mnozí rodiče si ale berou dovolenou a hledají na prázdninový týden s dětmi ve městě společnou zábavu. Redakce Deníku pro ně má řadu tipů.
Stejně jako i jiné kulturní organizace potýkala se i Městská knihovna Litvínov v posledních letech s úbytkem návštěvníků. Vzhledem k různým karanténním opatřením není divu. Ale v nedávno uplynulém roce 2022 zaznamenala obrat k lepšímu. Statistika sice nuda je, ovšem nabízí cenné údaje, z nichž vyplývá, že se knihovna v návštěvnosti přiblížila předcovidovým číslům.
Chcete si půjčit knížku, ale ke knihovně doběhnete vždy těsně po konci otevírací doby? Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové má pro věčné "nestíhače" skvělou zprávu, vyzvednout si knihy je nově možné z výdejního boxu před knihovnou.
Beseda o knihovně a knihovnících v Lounech je pokračováním série besed na téma první republiky v Lounech. Na besedě tentokrát promluvili hned tři řečníci.
Už tuto středu, tedy 15. února, navštíví budoucí prezident Petr Pavel Karlovarský kraj. Diskuse facebookového profilu Krajského úřadu Karlovarského kraje, na němž byla informace o setkání s občany zveřejněna, je plná urážlivých komentářů.
/FOTOGALERIE/ Bývalá fara v Kněžicích prochází od roku 2010 kompletní rekonstrukcí a v roce 2017 se do objektu přestěhovala obecní knihovna, která se současně nachází ve druhém podlaží. Nevýhodou tohoto umístění je, že knihovna není pro čtenáře bezbariérová a instalace výtahu není součástí rekonstrukce. Zároveň celková váha knih a regálů vytváří zvýšenou zátěž na dřevěný strop objektu.
Půjčit si knížku a k tomu si vzít pár semínek na svou zahrádku? Takovou možnost nově nabídne Městská knihovna Dobruška. Provoz semínkovny chce knihovna zahájit v úterý 7. března.
V závěru roku 2022 absolvovali vsetínské knihovnice a knihovníci, především ti, kteří pracují s dětmi, mládeží a s uživateli se specifickými potřebami, se zdravotním postižením, speciální školení v kurzech arteterapie, muzikoterapie, scénického čtení, tvůrčího psaní a dramaterapie. Díky workshopům s odborníky z oblasti kreativního učení si pracovníci knihovny osvojili nové techniky práce, získali cenné tipy, rozvinuli své dovednosti a poznali nové terapeutické disciplíny a metody, které uplatní při tvorbě programů a lekcí pro školy i pomáhající organizace. Při využití kreativního učení se jim lépe podaří posilovat čtenářskou gramotnost, rozvíjet vztah ke knihám a práci s textem, zejména u dětí.
K oživení opuštěné budovy bývalých městských lázní v Chomutově je zase blíže. Město má vítězný návrh, který vzešel z architektonické soutěže, jíž se účastnilo třináct studií. Vypracoval ho mezinárodní tým Boele, rozkročený mezi Českou republiku a Velkou Británii. Podle zadání radnice v objektu vznikne moderní knihovna s centrem pro společenské, kulturní a tvůrčí aktivity, kde se denně protočí až sedm set lidí. Má tak šanci stát se skutečným srdcem parkové části města.
Na budoucí prvňáčky čeká v novém školním roce spousta změn i novinek. U zápisu sice ještě nebyli, ale už nyní se mohou těšit na dárek – Knížku pro ostravské prvňáčky.
/FOTO, VIZUALIZACE/ Chrudim bude mít novou knihovnu s dřevěnou fasádou a přírodní zelenou střechou. Vyjde na 20,4 milionu korun. Původní zchátralou stavební buňku v Topolské ulici, která byla kdysi přeměněna na pobočku knihovny, čeká demolice. Od některých obyvatel však radnice sklidila kritiku, nelíbí se jim, že v sídlišti ubyde kus zeleně a vyroste tam stavba s betonovou „předzahrádkou“.
Myšlenkami jsou sice na válkou zmítané Ukrajině, s dětmi ale právě tráví čas v bezpečném prostředí knihovny v Hodoníně. Skupina ukrajinských žen a školáků se tady schází, aby společně tvořili nebo řešili věci do výuky. Mezi dětmi je tu například Valerie, Anhelina, Ema, Tymur, Kostyantin či Andrej. „Hrajeme si, zpíváme. Nacvičovali jsme pohádky a také jsme dělali červené čepice,“ říká jedenáctiletá Anhelina pocházející z Mykolajiva – města nedaleko fronty.
Obrovský zájem byl o první z přednášek cyklu Plzeňské zločiny, který připravila Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Plzeňského kraje.
/VIZUALIZACE/ Chomutov už ví, jak budou v budoucnu vypadat bývalé městské lázně. Vzniknout má multifunkční kulturní a vzdělávací prostor, stěhovat se tam má také knihovna. Vítězný návrh mezinárodního studia Boele, který v soutěži vybrala odborná porota, respektuje původní vnější vzhled budovy. Do ikonického prostoru umístili architekti lehkou dřevěnou vestavbu. Podle plánů by nové centrum mohlo začít fungovat ve druhé polovině roku 2026.
Do listopadu loňského roku bylo z ukrajinských knihoven vyřazeno přibližně 19 milionů výtisků knih, které vyšly v dobách Sovětského svazu nebo byly v ruštině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou poslankyni Jevheniji Kravčukovou. Co se s vyřazenými knihami stalo, není jasné.