V Městské knihovně v Klatovech sice ubývají čtenáři, ale daří se jim tam přesto mnohonásobně zvyšovat počty návštěvníků. Jak to dělají a čím je lákají, Deníku řekla ředitelka knihovny Jarmila Poupová.
Knihovny už mnohde neplní účel jako v dřívějších letech, kdy si tam lidé chodili půjčovat knihy, číst si nebo studovat. Nyní už to mnohdy nahrazují jiné možnosti četby. Knihovnám tak ubývají čtenáři, ale návštěvníky lákají jinak.
/ROZHOVOR/ Městské knihovně Litvínov se v době internetu daří získávat nové čtenáře. Podle ředitelky Marcely Gűttnerové se osvědčují nové služby, lidský přístup a spolupráce se školami.
Dvě pobočky plánuje zrušit Česká pošta v Břeclavi. Jednu v centru města v ulici U Tržiště a druhou v místní části Charvátská Nová Ves v Lednické ulici. Pobočky mají skončit od 1. července. Celkem jich v Jihomoravském kraji zanikne třiadvacet. Informaci potvrdil v pátek dopoledne mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Knihovny v Ústeckém kraji čelí dlouhodobému odlivu čtenářů, což je celosvětový trend způsobený informačními technologiemi. Tyto veřejné instituce dotované městy proto rozšiřují svou nabídku a stávají se víc komunitními, vzdělávacími či kulturními centry. Přichází doba, kdy půjčení papírové knihy bude běžnou součástí návštěvy výstavy, koncertu, kina, restaurace či celoživotního učení.
Uniknout od starostí každodennosti do zajímavých světů, dozvědět se něco nového či odhalit vraha společně s hlavní postavou detektiva. To vše mohou zažít milovníci knih během čtenářského prožitku. A zatímco někteří si knihy koupí, jiní využívají služeb knihoven v Libereckém kraji.
Knihovny v Ústeckém kraji čelí dlouhodobému odlivu čtenářů, což je celosvětový trend způsobený informačními technologiemi. Tyto veřejné instituce dotované městy proto rozšiřují svou nabídku a stávají se víc komunitními, vzdělávacími či kulturními centry. Přichází doba, kdy půjčení papírové knihy bude běžnou součástí návštěvy výstavy, koncertu, kina, restaurace či celoživotního učení.
Knihovny v Ústeckém kraji čelí dlouhodobému odlivu čtenářů, což je celosvětový trend způsobený informačními technologiemi. Tyto veřejné instituce dotované městy proto rozšiřují svou nabídku a stávají se víc komunitními, vzdělávacími či kulturními centry. Přichází doba, kdy půjčení papírové knihy bude běžnou součástí návštěvy výstavy, koncertu, kina, restaurace či celoživotního učení.
/TÉMA DENÍKU/ Nejvíc jsem četla na střední škole, a to povinnou četbu k maturitě. Teď chodím do knihovny minimálně. Když si chci přečíst dobrou knihu, koupím si ji v knihkupectví, sdělila Deníku Brňanka Karolína Stiskalová.
S nástupem virtuálního světa, internetu a sociálních sítích už knihovny mnohde neplní účel jako dřív. Kdysi to byly půjčovny či studovny, což dnes tak úplně neplatí. Z knihoven se stávají komunitní a vzdělávací centra.
Pouhé plnění regálů knihami a jejich výpůjčky čtenářům už dávno nejsou jedinými aktivitami, které knihovny veřejnosti nabízejí. V posledních letech masivně rozšiřují své služby, které nemají s knihami nic společného. Zaměřují se především na vzdělávání, ale pozadu nejsou ani s těmi, které mají prostě jen přispět k pohodlí nebo dobré náladě.
Navzdory masivnímu využívání moderních technologií a tomu, že se velká část aktivit v pracovní době i volném čase přesunula za monitory počítačů a na internet, mají knihovny stále nezastupitelnou roli ve společnosti. Tvrdí to předseda Sdružení knihoven ČR a ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. „Vnímat je jen jako místa, kde se hromadí a půjčují knihy, nelze. Nikdy to nebyla jejich jediná funkce, a proto jejich význam nijak neupadá,“ říká.
Martin Nechvíle, ředitel českokrumlovské Městské knihovny, si na to, že by do knihovny chodilo čím dál méně lidí, stěžovat nemůže. Téměř pětinový meziroční nárůst návštěvnosti říká pravý opak. Je za ním ale spousta práce a vymýšlení stále nových aktivit.
Naši milí milovníci knih, dubnový webový speciál jsme věnovali podpoře čtení v Česku a pojmenovali ho Lidé čtěte! Neodmyslitelnou součástí literatury je i poezie. Recitujete rádi? Píšete sami básničky? Pochlubte se a zašlete nám do redakce recitační video svoje, nebo svých dětí.
Zlepšilo se to, čtenáři se do knihoven po období covidu zase vracejí, shodují se knihovníci z Olomoucka. Zároveň malým i velkým návštěvníkům nabízejí nejen půjčování klasických knih, ale také těch elektronických. Pořádají pro ně také spoustu zajímavých akcí a dbají na příjemné prostředí knihoven, aby se u nich lidé cítili dobře a chodili tam rádi.
O víkendu se v Knihovně Ústeckého kraje uskutečnil malý festival pro příznivce her, fantasy a komiksů. Čtyřiadvacetihodinového FANKOMU, který knihovna připravila v rámci Března – měsíce čtenářů, se zúčastnilo více než dvě stě návštěvníků. Ředitelka knihovny Jana Linhartová slibuje druhý ročník.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Návštěvníci pražského Klementina si budou moci od počátku dubna projít novou barokní trasu a nahlédnout do unikátních prostor včetně barokní knihovny. Prohlídky spouští Národní knihovna ve spolupráci se společností Prague City Tourism. Chtějí představit objekt nejen jako historickou památku, ale i stále živý komplex užívaný vědci i studenty. Novinářům to ve středu 29. března řekli zástupci obou institucí.
Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana (BBB) v Uherském Hradišti patří k jedné ze dvou největších knihoven na Slovácku. Sídlí v krásně opravené budově někdejší židovské synagogy a ve čtyřech dalších profesionálních a dvou neprofesionálních pobočkách sdružuje celkem 6 544 registrovaných čtenářů.
Ve Vimperku zahájila vernisáží výstava fotoobrazů s názvem Moje Šumava aneb Šumava objektivy 53 fotografů. V krásné historické budově, kde se nachází knihovna ve Vimperku, přivítala přítomné, autory i veřejnost vedoucí knihovny Eva Buryánová, která poděkovala zejména pánům Vladimírovi Kuncovi a Toníku Yetimu Jelínkovi, kteří jsou otcové této myšlenky a poděkovala za to, že tato zajímavá výstava může prostorách vimperské knihovny být.
Jihočeským knihovníkem roku 2022 do 35 let je Kateřina Nováková Mašlová, která působí jako ředitelka v Knihovně Gelasta Vodňanského. Ocenění převzala za dlouhodobou práci, jejímž cílem je šíření čtenářství a zvyšování počtu aktivních čtenářů v regionu Vodňanska.
Měsíc březen si pro děti z Paraplíčka přichystal mnoho kulturních akcí a vzdělávacích programů. Děti si je všechny moc užily. Každý si přišel na své – od hada Žofky po divadlo, knihovnu až k rozloučení se s Moranou a přivítání jara. Předškoláci vyrazili na Dřípatku, kde byl pro ně připraven výukový program s názvem Nebezpečná zvířata. Jak už název napovídá, tento program byl jen pro statečné a otrlé.
/FOTO/ Svaz knihovníků a informačních pracovníků u příležitosti kampaně Březen - měsíc čtenářů tradičně vyhlašuje ocenění Čtenář roku, v rámci něhož knihovny napříč celou Českou republikou hledají své nejlepší čtenáře. V Nymburce se tak stalo při šansonovém večeru Marty Balejové.
Připomínky a odvolání. Úpravy. Po uplynulých šesti letech práce na projektu komunitního centra s knihovnou v ulici Kapitána Jaroše v Boskovicích se zdá, že je město možná zase na začátku. I to zaznělo při veřejné debatě v Zámeckém skleníku. Úředníci počítají s umístněním knihovny v budově bývalého Zemědělského zásobování a nákupu v centru dvanáctitisícového města na Blanensku.
/FOTOGALERIE/ Městská knihovna v Nymburce připravila v sobotu 25. března setkání Klubu čtenářů Bohumila Hrabala spojené s přednáškou Literární dílo Bohumila Hrabala v překladu po roce 1989.
Děti z Bašky se dostavily do místní knihovny na setkání s pohádkami a příběhy. Zajímavé čtení jim zprostředkovala knihovnice Dajana Zápalková, která nám o tom zaslala příspěvek. Děkujeme.
Biflování se dlouhých básniček, přednes u tabule a pečlivě vedené čtenářské deníky. To je už dávno minulost. Seznam povinné četby už školáci nefasují. Recitační soutěže dětí ale zůstaly. Jirásek, Němcová i Neruda setrvávají v policích knihoven v Pardubickém kraji. Více táhne mladé čtenáře Harry Potter nebo Deník malého poseroutky.
/FOTOGALERIE/ Den radosti se uskutečnil ke dvacátým narozeninám kladenské městské knihovny. Program byl pestrý. Na účastníky čekali například herci z Divadla Lampion, vystoupení dětského pěveckého sboru, exkurze do zákulisí knihovny, odměnění nejpilnějších čtenářů a vyhodnocení projektu Dobré zprávy 2023.
Soutěž Čtenář roku 2023 Jihomoravského kraje zná svého vítěze. Letos se jím stala Jarmila Walterová. Nominovala ji Knihovna Jiřího Mahena v Brně, kam za uplynulý rok přišla celkem 237 krát. Navštívila také třicet ze čtyřiatřiceti poboček. Na některé z nich dojíždí i přes hodinu, cestu si často krátí právě čtením. Udílení cen moderoval Vít Malota a jeho scénické čtení doprovázel hrou na kytaru Martin Jelínek.
Nejlepší dětské literární autory okresu Vsetín ocenili v závěru minulého týdne v Masarykově veřejné knihovně Vsetín. Vítěze vybírali z více než stovky zaslaných prací.
Do projektu Celé Česko čte dětem, který má za cíl nejen přivést děti ke čtení nebo rozvíjet jejich fantazii, ale vytvářet i pevné rodinné vazby, se zapojila také 23. mateřská škola z městského obvodu Plzeň 2 – Slovany.
Pro všechny děti a jejich rodiče jsme ke 100. výročí naší knihovny připravili zábavnou soutěž „Putování po knihovně“. Možná znáte některé pobočky Regionální knihovny Karviná, ale třeba jste ještě všechny nenavštívili. Každá je totiž něčím výjimečná a svým způsobem originální.
S bojovnou náladou vyrazila opozice na pondělním jednání zastupitelů v Prachaticích na současné vedení města ve snaze donutit ho, aby pokračovalo v projektování a následně s rekonstrukcí bývalé hasičské zbrojnice na Multifunkční knihovnické centrum Prachatice. Podle všeho ale vůbec nešlo o to, že by se akce knihovna zastavila. Ukázalo se, že jde spíš jen o to, jak vlastně zaplatit tak obrovskou sumu, která je podle propočtů odborníků o dost vyšší než se původně počítalo.
Aby pomohl ve válce proti ruskému agresorovi, bere místo samopalu do ruky štětec. Ukrajinský malíř Adam Popenko (1961), který na jihu Čech žije s manželkou od roku 2005, vystavuje své olejomalby až do konce března v přízemí Jihočeské vědecké knihovny. Výstava tří desítek obrazů je prodejní a z výtěžku se zakoupí léky a zdravotnický materiál pro raněné a nemocné vojáky v Ukrajině.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Městská knihovna v Kolíně pozvala své čtenáře i ostatní veřejnost na setkání, které pořádá. Podívejte se, jaké novinky připravila do konce března, a také využijte v úvodu jara možnost výměny semínek, sazeniček nebo celých rostlinek.
Dvacet čtyři hodin hraní deskových RPG her, turnaj v Pokémonech nebo Buláncích, stánky s komiksy i fantasy workshopy, hraní Warhammeru, malování modelů, tematické přednášky, komiksová dílna Marka Rubce nebo beseda s úspěšným českým spisovatelem Františkem Kotletou, to vše čeká na návštěvníky akce Fankom: 24 hodin fantasy a komiksu, která se uskuteční v Knihovně Ústeckého kraje 24. až 25. března.
Má ideální polohu v centru města a dopravní dostupnost by jí mohla leckterá instituce závidět. Hned vedle ní se totiž nachází autobusová zastávka. Přesto je historická budova bývalé živnostenské školy, která se nachází v Palackého ulici 19 v Přerově, už léta opuštěná. Nápadů na využití bylo přitom v minulosti několik.
Knihovna Ústeckého kraje v rámci akce s houslistou Jaroslavem Svěceným ocenila nejlepší čtenářku roku. Ocenění letos získala slečna Veronika Kalinová, která je jednou z nejaktivnějších dobrovolnic knihovny.
Březen je měsícem čtenářů a litvínovská knihovna vyhlásila oblíbenou čtenářskou amnestii. To znamená, že lidem odpustí poplatky za pozdní vrácení knih.
Mladí milovníci Šumavy se mohou účastnit nové soutěže. Času na přípravu mají dost. V Trhových Svinech přednáška představí významné osobnosti regionu a v budějovickém Divadle U Kapličky zahrají folkaři. Jihočeská vědecká knihovna půjčí audioknihu do mobilu nebo tabletu i na dálku. Fotograf představí zážitky z návštěv Černobylu.
Na základě žádosti bývalého starosty Martina Malého (Nezávislí), který v současné době zastupuje v prachatickém zastupitelstvu opoziční strany se v pondělí 20. března sejdou prachatičtí zastupitelé. Jejich hlavním bodem programu bude nová prachatická knihovna.
/FOTOGALERIE/ S několikaměsíčním zpožděním se stavba Víceúčelového studijního a společenského centra v Rakovníku blíží do cíle. Ani v polovině března ale stále není úplně hotovo, stavba přitom musí být kvůli přislíbené dotaci hotová do konce měsíce.
Prostiboř je vyhlášená svým netradičním pojetím mnohých svátků a jubileí. O víkendu zde oslavili Březen - měsíc knihy opět po svém. V retro stylu zahájili Noc s Andersenem, kterou strávili nejen v prostorách obecní knihovny, ale také večerní bojovou stopovačkou po obci a zdejším hřbitově.
Dne 10. března 2023 třída 3.C ZŠ Šafaříkova navštívila knihovnu ve Valašském Meziříčí. Paní knihovnice vybrala velmi zajímavé téma, které třeťáci ve škole zatím moc neprobrali. Kdy jste slyšeli první báseň? První věta, na kterou jsme měli odpovědět. Samozřejmě známe říkadla, rozpočítadla i básně, které slýcháme od svého narození. Nejčastěji z úst našich maminek. Někdy jde o jednoduché texty, občas však básnička nedává smysl. Musíme si “nasadit sváteční uši”, jak nám radí naše průvodkyně recitací. Představa, co tím chtěl autor říct, je často velmi důležitá. Nejen fantazie, ale i postoj recitátora, dýchání, správná artikulace, tempo. Vše si hned vyzkoušíme na vlastní kůži. Anička (naše spolužačka), která má zkušenost s přednesem, předvádí ukázku krásné poezie i přednes nevydařený.
/FOTOGALERIE/ Kladenská výtvarná scéna je místním publikem již poměrně zevrubně zmapována. Jak jsou na tom ale výtvarníci, kteří sice přímo z Kladna nepocházejí, ale do města se v posledních letech přistěhovali. Znají milovníci umění i je? Takovou umělkyní je akademická malířka Alexandra Rudová, jejíž výstava Příběh barev, je ve Středočeské vědecké knihovně Kladno k vidění do 18. dubna.
Ve Vědecké části knihovny Ústeckého kraje se v sobotu 11. března uskutečnil knihovnický ples. Celým večerem návštěvníky provázel ostřílený rozhlasový moderátor Kamil Bílský. Účastníci akce si mohli užít například workshop karibských tanců nebo se zapojit do benefiční aukce, jejíž výtěžek byl věnován na podporu spolku Felisicat.
Přízemní byt na pražském Žižkově prošel radikální proměnou. Propojením dříve oddělených místností vznikl otevřený obytný prostor, jemuž dominuje vestavěné pódiové zákoutí z březové překližky. Slouží jako lavice, knihovna, vyvýšené lůžko i místo pro ukládání věcí. Vyplatila se odvážná sázka na pastelově růžovou barvu v kuchyni, koupelně i chodbě.
/GRAFIKA/ Nejčastěji Brňané chodí do knihovny a do kina. Takto dopadly výsledky průzkumu s názvem Vnímání kultury brněnskými obyvateli, který odbor kultury Magistrátu města Brna zveřejnil ve středu 9.března. Čtyři z pěti jsou s kulturním děním ve městě spokojení. Jedna osmdesát procent si myslí, že Brno nad ostatními městy dokonce vyniká.
Knihovna města Mladá Boleslav každoročně vyhlašuje Čtenáře roku. Letos se rozhodla ocenit pravidelnou a věrnou čtenářku Janu Maškovou a odměnit její časté návštěvy i početné výpůjčky. Jejím nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky, zejména severské a francouzské.