Městská knihovna v Jindřichově Hradce, centrální pracoviště u Lidlu, otevírá v úterý pátého května. Vstup bude možný pouze s rouškou. Provoz knihovny bude do odvolání probíhat v omezeném režimu od úterý do pátku od 9 hodin do 17 hodin. Pobočka Vajgar zůstává z důvodu rekonstrukce uzavřena.
/FOTO, VIDEO/ Takto si město Rychnov nad Kněžnou otevření své nové knihovny určitě nepředstavovalo. Už v závěru loňského roku na ní probíhaly dokončovací práce. Za téměř 100 milionů korun se v knihovnu proměnila budova bývalého kina. Místo velké slávy a doprovodného programu však stav nouze způsobil, že se nyní otevřela později a v „tichosti“.
Jméno Daniela Wimmerová je ve světě knihovnictví pojem. Nyní se čtenáři mohou s paní Danielou setkávat v knihovně v Blansku, ale během svého života působila jako metodička v rozmanitých knihovnách nejenom na jihu Čech.
Od konce dubna přes okénko, od pondělí 4. května už se vstupem do oddělení slouží svým čtenářům boskovická knihovna. Vstup je v současné situaci stále s rouškami a za dodržení povinných odstupů, používání dezinfekce a dalších běžných hygienických opatření.
Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou obnoví služby čtenářům od 4. května. S ohledem na epidemiologická doporučení bude provoz omezen a zavedena budou specifická opatření.
Počínaje pondělkem 4. května 2020 bude opět otevřena Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě. Bude to první kulturní příspěvková organizace kraje, která se zájemcům zpřístupní. Provoz ale bude uvolňován postupně.
Jedna z mála větších knihoven, které otevřely hned v pondělí 27. dubna, je ta v Lysé. I ona však funguje v omezeném režimu a upozorňuje na některá úskalí současných návštěv.
Novou knihovnou za téměř 100 milionů korun se pyšní Rychnov nad Kněžnou. Jenže kvůli pandemii koronaviru se čtenáři jejího slavnostního otevření s doprovodným programem plánovaným na konec března nedočkali.
Po několika týdnech se pro veřejnost v pondělí znovu otevřela olomoucká městská knihovna. Zájem byl veliký, hned první den přišly stovky čtenářů. Aby si teď mohli půjčit knihu, musejí mít roušky a dezinfikovat si před vstupem do jednotlivých oddělení ruce.
Od pondělí 27. dubna můžeme také do obecních a městských knihoven. Stále však platí bezpečnostní opatření – roušky, štíty či respirátory na obličejích, odstupy od ostatních návštěvníků a dezinfekce.
Copak se co se asi děje v městské knihovně, když má v této mimořádné chvíli zavřeno. Věřte, že nezahálí a připravuje nové služby. Co vás čeká? Knihy i časopisy online, video přednášky z oblíbených cyklů, básnická čtení online, podcasty z proběhlých akcí a mnoho dalšího.
Chomutovská knihovna otevře 4. Května, ovšem v omezeném režimu. V provozu bude oddělení beletrie, oddělení naučné literatury, oddělení dětské literatury a pobočka v kině Oko. Čítárna, studovna a dětská herna s dopravním hřištěm zůstanou zavřené. Čtenáři nebudou moci využít ani toalety.
Některé knihovny po uvolnění vládních opatření v rámci nouzového stavu otevřely, což řada čtenářů velmi kvituje. Regionální knihovna Karviná však zatím až na jednu své pobočky neotevřela. Než se tak stane, pár dní to ještě potrvá.
Některé knihovny po uvolnění vládních opatření v rámci nouzového stavu otevřely, což řada čtenářů velmi kvituje. Regionální knihovna Karviná však zatím až na jednu své pobočky neotevřela. Než se tak stane, ještě pár dní to potrvá.
Od pondělka se opět mohly otevřít knihovny. Většinu z nich toto náhlé rozhodnutí vlády ale překvapilo, proto většina knihoven ještě několik dní zůstane zavřená. Výjimkou je Městská knihovna v Kaplici, kde hned v pondělí po dlouhé přestávce přivítali bezmála stovku čtenářů.
Chtěla si konečně půjčit knihy, ale domů odešla s prázdnou. Řeč je o vášnivé čtenářce z Litoměřic, která po zprávě o povolení vlády otevřít knihovny včera vyrazila do bibliotéky na zdejším centrálním náměstí. Podobně jako řada dalších knihoven ale ani ta litoměřická v pondělí 27. dubna neotevřela. Musí totiž vymyslet, jak zajistit karanténu vrácených knih.
Konečně se vášniví čtenáři dočkali. Od pondělka totiž v omezeném režimu opět funguje Městská knihovna v Prostějově. A možnost vypůjčit si „čerstvou“ knížku již využily stovky lidí.
Chodovští čtenáři se opět mohou těšit do knihovny. Ta po nedobrovolné pauze otevřela v pondělí 27. dubna a v následujících dnech pojede v prázdninovém režimu.
/FOTO/ Městská knihovna v Náchodě se po nenadálém zvratu rozhodnutí vlády otevře pro veřejnost v pondělí 4. května. „V první fázi bude režim půjčování knih omezený, a to za dodržení zpřísněných hygienických podmínek, aby návštěvníci ani zaměstnanci knihovny nebyli vystavení riziku možné nákazy,“ vysvětluje ředitelka knihovny Ivana Votavová a ujišťuje, že všechny výpůjčky knihovníci čtenářům průběžně prodlužovali, proto není nutná návštěva hned po otevření.
V pondělí 27. dubna mohly otevřít knihovny, ale řada z nich zůstala zavřená. Vymýšlejí tu, jak zajistit karanténu vrácených knih, nebo čekají na povel zřizovatelů.
Svůj provoz obnovila Městská knihovna Kutná Hora, samozřejmě ale v omezeném režimu a se zvýšenými hygienickými opatřeními. „Zaměří se především na výpůjční služby a umožní lidem v plném rozsahu půjčovat a vracet knihy a další druhy dokumentů,“ předeslali zástupci knihovny. Provozní doba knihovny je od úterý do pátku, od 8.30 do 12.30 hodin, a poté 13.30 až 18 hodin.
Čtenáři hladoví po napínavých detektivkách, milostných románech něbo třeba nějakých těch vědomostech, se po měsíci a půl dočkali. Hranická městská knihovna dostala stejně jako všechny ostatní knihovny vládní pokyn, že může otevřít. O pět týdnů dříve než bylo v plánu.
Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších českých středověkých hradů, hrad Křivoklát, již zanedlouho otevře své brány návštěvníkům. Správa hradu, který byl vystavěn kolem roku 1230, o tom informovala na svém oficiálním facebookovém profilu. „Hrad Křivoklát bude pro návštěvníky otevřen od pondělí 25. května."
Od pondělního poledne je otevřeno infocentrum v Hradci Králové na Eliščině nábřeží. V souvislosti s uvolňováním vládních opatření by se od 11. května měla otevřít další kulturní a vzdělávací místa, jako jsou památky, turistická informační centra na Velkém náměstí a hlavním nádraží nebo městská knihovna. Avšak Studijní vědecká knihovna Hradec Králové otevírá už ve středu ve 13 hodin. Povinností veřejnosti je i nadále dodržování zvýšených bezpečnostních hygienických podmínek.
Život se pomalu vrací do normálu a tak po dlouhých týdnech budou otevírat také knihovny. Mezi první v okrese patří Městská knihovna Bakov, kde se pro veřejnost znovuotevře už ve středu 29. dubna.
Karanténu mohou čtenáři trávit se svou oblíbenou knihou. V pondělí otevřely i knihovny a ačkoliv fungují v omezeném režimu, na nezájem lidí si stěžovat nemohou. V Přibyslavi dokonce po vzoru obchodů vymezili speciální čas pro důchodce.
Nedávná vládní nařízení zmírňující karanténní režim umožnila od pondělí 27. dubna otevřít knihovny. V Nymburce otevře příští úterý pobočka na sídlišti, hlavní knihovna na Palackého třídě od pondělí 11. května. Poděbradská knihovna plánuje otevřít o týden dříve, tedy od 4. května.
Plný provoz obnovuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně jako jedna z prvních velkých knihoven v republice. Připomněl to její ředitel Tomáš Ondrášek s tím, že přípravy rozjel tým knihovny po uvolnění opatření proti šíření koronaviru ze čtvrtka 23. dubna - a prvním krokem bylo pondělní obnovení výpůjčního režimu. Opětovně funguje elektronické objednávání výpůjček - stejně jako možnost výpůjčky vracet.
Expozice Záchranné stanice pro zraněné živočichy s názvem AVES sídlící na Čabárně, jsou opět otevřené pro návštěvníky. Během karantény tu zachraňovali několik mláďat a na některé přírůstky je teď možné se přijít podívat od 9 do 18 hodin. Povinností je rouška a dostatečné rozestupy. AVES působí v okresech Kladno, Rakovník, Mělník a částečně Praha-západ.
Veřejnost může od pondělí 27. dubna opět navštívit Svatou Horu u Příbrami, podmínkou jsou ovšem jistá opatření. Ta se týkají například vstupu s rouškou, ve skupině jen do dovoleného počtu lidí nebo zachování odstupů. Lidem bude areál přístupný od pondělí do pátku, a to v čase od 10 do 16 hodin. Otevřena bude i prodejna a svatohorské schody.
Autoškoly, knihovny, posilovny, zoologické zahrady nebo obchody s prodejní plochou do 2500 metrů čtverečních se s uvolňováním opatření kvůli šíření koronaviru po téměř šesti nedělích v pondělí opět otevřely a lidé je brali útokem.
Po šesti týdnech je veřejnosti opět přístupná Knihovna Kroměřížska. „Knihovna prozatím bude fungovat v nouzovém režimu, ale věřím, že čtenáři jistá omezení a mimořádná pravidla pochopí a budou dodržovat. Předpokládám, že budou rádi, že si mohou opět půjčovat knihy běžným způsobem,“ řekla místostarostka Daniela Hebnarová.
Koncerty, divadlo či kino. Všechno zavřené, zrušené nebo odložené. Takový je dopad koronavirové pandemie a s ní souvisejících vládních nařízení. Prostějovský společenský a kulturní život usnul spánkem šípkovým.