
Už nejsou mezi námi: Kdo v uplynulých dnech zemřel na Písecku
Ve spolupráci s pohřebními službami na Písecku každý týden informujeme o tom, kdo v uplynulých dnech v okrese zemřel. Jména zveřejňujeme na našem webu.
Ve spolupráci s pohřebními službami na Písecku každý týden informujeme o tom, kdo v uplynulých dnech v okrese zemřel. Jména zveřejňujeme na našem webu.
Krátké zprávy z regionu. V Českých Budějovicích se vrátí na své místo opravená dřevěná lávka, která vede z historického centra města na Sokolský ostrov. Na Sokolském ostrově také středoškoláci zdolávali štafetově maratónskou trať. Jižní Čechy hostí soutěž Medik roku. A vedení Českých Budějovic zahajuje besedy s občany v různých částech města. První bude na základce v Dukelské ulici.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
Letošní 80. výročí konce druhé světové války připomenou na jihu Čech tři panelové výstavy, které ukážou příběhy pamětníků z regionu. V tiskové zprávě o tom informovala organizace Paměť národa. Jednu z výstav můžeme vidět také v Blatné. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum, kterou financují donátoři.
Zhruba měsíc si v Nemocnici Písek pacienti počkají na operaci menisku či kolenních vazů. O týden kratší je běžná čekací doba na odstranění žlučníku a kolem jednoho roku se čeká na výměnu kyčelního kloubu. Jedná se o objednání v běžném režimu, k akutním stavům se samozřejmě přistupuje jinak a individuálně.
Jeden měsíc až šest týdnů si počkají pacienti, kteří jsou v běžném režimu objednaní v Českém Krumlově na artroskopickou operaci kolene. A podobně je tomu s operativním odstraněním žlučníku.
Objednací lhůty na totální endoprotézy jsou v Jihočeském kraji nejdelší v nemocnici v Českých Budějovicích. Pacienti si tu na kloubní náhradu počkají i více než tři roky. Jde o nejdelší dobu ze všech čtyř operací, na které se Deník dotazoval v okresních nemocnicích. Redakce přímo u lékařů mimo jiné zjišťovala, za jak dlouho se pacienti dočkají operace šedého zákalu, odstranění žlučníku i operace kolenních vazů nebo menisku.
Čtyři až šest týdnů si v Nemocnici Prachatice pacienti počkají na operaci menisku či kolenních vazů. Šest týdnů je pak běžná čekací doba na odstranění žlučníku a kolem půl roku se čeká na výměnu kyčelního kloubu. Jedná se o objednání v běžném režimu, k akutním stavům se samozřejmě přistupuje jinak a individuálně.
Nejméně půl roku si počkají Jihočeši na termín v táborské nemocnici, pokud se chtějí objednat na totální náhradu kloubu (TEP). A nezáleží na tom, zda má jít o kyčel, koleno či rameno. Reportéři deníku se dotazovali v jihočeských nemocnicích na čekací doby na čtyři nejběžnější a nejžádanější operace v rámci projektu Vizita. Redakce přímo u lékařů zjišťovala také, za jak dlouho se pacienti dočkají operace šedého zákalu, odstranění žlučníku i operace kolenních vazů či menisku.
Postavy v ochranných oblecích skrápěly kolemjdoucí vodou. Poslední zvonění ovládlo Gymnázium J. V. Jirsíka.
/OBRAZEM, VIDEO/ Na slavnostním křtu v Českých Budějovicích byla představena kniha Budějovická mordparta, která odhaluje tři skutečné kriminální případy z jižních Čech. Autoři přinášejí čtenářům autentický pohled do světa vyšetřování, včetně dosud neznámých detailů. Publikace, která byla pokřtěna pivem, slibuje nejen napětí, ale i nové pohledy na známé případy.
Házenkáři Třeboně v 20. kole II. ligy porazili pražskou Slavii přesvědčivě 33:24. S předstihem si zajistili prvenství ve skupině Jihovýchodní Čechy a zároveň i účast v kvalifikaci o postup do I. ligy. Už nyní je jisté, že se v ní střetnou s Libercem, který už je také jistým vítězem druhé skupiny této soutěže.
Díky dobré spolupráci s píseckou porodnicí zveřejňujeme každý týden seznam aktuálně narozených miminek. Vždy v sobotu pak můžete vidět v Píseckém deníku také fotografie narozených miminek, které zveřejňujeme i na webu.
Už jen tři kroky chybí volejbalistům VK ČEZ Karlovarsko k naplnění snu, kterým je mistrovský titul. Dnes začnou Karlovy Vary finálovou sérii, která se hraje na tři vítězná utkání od 19.00 hodin na palubovce pražských Lvů.
Dějištem prestižní Biologické olympiády se staly na čtyři dny Budějovice. Ústřední kolo se koná pod záštitou Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Gymnázia Jírovcova. Své schopnosti změří 36 nejlepších středoškoláků z celé republiky.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o budějovické radnici.
Volejbalový klub Jihostroj České Budějovice se ujal vedení v sérii o bronz v extralize po napínavém vítězství 3:2 nad Libercem. Klíčovou roli sehrál srbský blokař Aleksandar Okolić, který svým výkonem zastavil soupeře v rozhodujícím okamžiku. Tým nezapomíná ani na podporu mimo hřiště, když se zapojil do charitativní akce pro patnáctiletou Gitu, která bojuje s dětskou mozkovou obrnou.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
Dlouhodobé komplikace, které provázejí rekonstrukci Kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích, dospěly až ke sporům v trojúhelníku město (investor) - projektant - zhotovitel. Radnice si proto nechá za dva miliony zpracovat posudek na projekt. Situace na stavbě se pravidelně řeší i na zastupitelstvu.
V dramatickém souboji o bronzovou medaili se volejbalisté Dukly Liberec utkali s Jihostrojem České Budějovice. Napínavý zápas, plný nevynucených chyb a těsných výměn, nakonec rozhodl pátý set ve prospěch domácího týmu. Vítězství bylo věnováno Gitě, dívce s dětskou mozkovou obrnou, pro kterou se 15. května uskuteční charitativní Adra běh.
Udržitelnosti a rozvoji železniční dopravy je věnováno odborné fórum Zelená železnice pro Evropu, které se 24. dubna uskuteční na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE).
Hluboká nad Vltavou bude hostit svůj první tzv. Reuse den. Akce, která se bude konat 26. dubna na náměstí Československé armády od 14 do 18 hodin, je zaměřená zejména na propagaci opětovného využívání předmětů, opravárenství a udržitelného životního stylu. Do akce se zapojí nejen místní spolky a obyvatelé Hluboké nad Vltavou, ale i českobudějovické reuse centrum Kabinet CB, které prostřednictvím svých služeb snižuje množství odpadu na území města České Budějovice již od roku 2019.
První kriminálka podle skutečnosti z jihu Čech. Tři vrazi a šest brutálně zabitých ve třech reálných kriminálních příbězích. Dva popisují kauzy, ve kterých vrazi dostali od soudu doživotí. Třetí je mord prostitutky, který byl 20 let tak zvaným pomníčkem, a shodou okolností se ho podařilo uzavřít v průběhu psaní knihy. Průvodcem světem jihočeského zločinu je osoba nejpovolanější – bývalý šéf jihočeské mordparty major Václav Hýsek.
Skoro 20 let byl mord Gabriely S., která se živila jako prostitutka ve Skoronicích, tak zvaným pomníčkem jihočeských kriminalistů. Případ se povedlo definitivně uzavřít teprve nedávno a za zvláštních okolností. Při psaní knihy, první kriminálky, která popisuje skutečné případy z jihu Čech. Průvodcem světem jihočeského zločinu je osoba nejpovolanější – bývalý šéf jihočeské mordparty major Václav Hýsek.
Co nabízí kultura tento týden? Prohlédněte si nabídku, kterou pro Deník sestavil Pavel Černý.
Letní tenisová sezona přináší napínavé souboje v rámci oblíbených soutěží družstev, které se letos rozšíří o nové zástupce z jihočeské oblasti. Druhá liga se bude hrát v Táboře, Českých Budějovicích, Humpolci a Pelhřimově, což slibuje atraktivní zápasy a zvýšenou konkurenci. Týmy z celé České republiky se utkají o prestižní tituly, zatímco oblastní přebory jednotlivců nabídnou šanci zazářit i mladším talentům.
Boxeři z jihu Čech zazářili na Fosfa mistrovství České republiky v boxu školní mládeže, které se konalo v Přerově. V kategoriích U15 a juniorů U19 si odnesli cenné kovy. Gabriel Pospiech získal stříbro ve váze 44 kilogramů, zatímco Jan Litoborský triumfoval se zlatem ve váze do 90 kilogramů. Tyto úspěchy potvrzují rostoucí úroveň talentů v tradičním boxerském klubu.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
/FOTOGALERIE/ Tři roky byl oporou Karlovarska, s nímž získal dva Superpoháry, titul a zahrál si Ligu mistrů. Před sezonou však změnil vzduch a přestoupil do Prahy. Dle vlastních slov potřeboval nový impuls, chtěl znovu vyhrát extraligu a poprvé v kariéře Český pohár. To poslední se mu v únoru podařilo a o republikové zlato bude usilovat od středy, kdy v Unyp areně vypukne velké volejbalové finále mezi Lvy a Karlovarskem. „Na Vary vzpomínám v dobrém, ale teď jsem v Praze a udělám všechno proto, abychom slavili my,“ slibuje Jakub Ihnát, 28letý smečař Lvů.
Změny v uzavírkách čekají v příštích dnech České Budějovice. Po zimní přestávce by se měli stavbaři vrátit do Družstevní ulice. Končí uzavírka u zimního stadionu kvůli hokejovému mistrovství světa žen. Na jihu Čech pozor na omezení v Táboře, Plané nad Lužnicí nebo ve Strakonicích.
/OBRAZEM/ Při svých toulkách krajem fotil náš čtenář Pavel Mörtl z Českých Budějovic velikonoční výzdobu v městech i vesnicích. Zamířil i do Rakouska.
Jako dar papeži Františkovi mířila z Budějovic tradičně speciální várka z Budvaru Požehnaný ležák.
S papežem Františkem, který zemřel v pondělí 21. dubna 2025, se v prosinci 2017 ve Vatikánu setkala jihočeská delegace v čele s biskupem Vlastimilem Kročilem a tehdejším primátorem Budějovic Jiřím Svobodou.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
/OBRAZEM/ Centrum Třeboně ožilo v sobotu velikonoční atmosférou. Masarykovo náměstí obsadil velký řemeslný trh, který doprovodila vystoupení, ať už hudební, akrobatická nebo ukázky tradic. Velikonoční program ve středu lázeňského města začal v devět hodin dopoledne.
Prádelna pro hokejové mistrovství světa žen 2025 v Českých Budějovicích jede naplno ve dne i v noci. Po jednom zápase zůstane po hokejovém týmu sto kilo prádla ke praní. Jen spodní prádlo, které míří do pračky, váží dohromady 30 až 40 kilo. V Háječku pracují skoro neustále čtyři průmyslové pračky.
Tradiční poděkování dobrovolným dárcům krve se konalo v Českých Budějovicích. V jihočeské metropoli také přijala primátorka Dagmar Škodová Parmová na radnici velvyslankyni Kanady v ČR Její excelenci Emily McLaughlin. A na radnici se uskutečnilo i vyhlášení soutěže pro mladé příznivce historie.
Mistrovství České republiky v boxu školní mládeže a juniorů začátkem dubna v Přerově bylo pro borce BOX CLUBU TÁTY NĚMCE úspěšné. Gabriel Pospiech si přivezl stříbrnou a Jan Litoborský zlatou medaili.
Marek Zmrhal, bývalý elitní český volejbalový smečař, se i nadále věnuje sportu, tentokrát v dresu VSK Slavia JU České Budějovice. Na pouti na Dobré Vodě u Českých Budějovic si užívá rodinné chvíle, zatímco se připravuje na kvalifikaci o druhou ligu. Jak se mu daří skloubit sportovní kariéru s rodinným životem?
Krátce před 15. hodinou vyráželi v pátek jihočeští policisté do Sudoměřic u Tábora. Vlak tady srazil člověka.
Čtyřmetrový dřevěný kříž vztyčili v pátek 18. dubna na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Od ranních hodin vyráběli tesaři v deštivém počasí kromě tohoto velkého kříže i dalších 11, nejmenší kříž má kolem 120 centimetrů. Mají připomínat křížovou cestu. Práce na výrobě křížů je součástí velikonočního hrkání - od čtvrtka do soboty odbíjení zvonů nahradily průvody hrkačů, lidí oblečených v černém s bílými maskami a hrkači.
Kam o víkendu a svátcích s bolavými zuby?
Vloni na podzim zmizela ze zahrady Hvězdárny a planetária České Budějovice planeta Země. Odcizit celou planetu není jen tak, a tak vzbudil tento čin nebývalou pozornost. Jednalo se sice jen o model velikosti sedm centimetrů, ručně malovaná Země však zmizela beze stopy a návštěvníkům zahrady pak jejich nejoblíbenější planeta velmi chyběla.
Zvony odletěly a nahradilo je hrkání. V Českých Budějovicích po roční přestávce. Působivý rituál sledovaly stovky lidí v ulicích města i na náměstí Přemysla Otakara II.
Letošní 80. výročí konce druhé světové války připomenou na jihu Čech tři panelové výstavy, které ukážou příběhy pamětníků z regionu. Informovala o tom organizace Paměť národa. Jedna výstava už začala v Jindřichově Hradci, další uvidí lidé v Českých Budějovicích a třetí - putovní zavítá do více jihočeských měst. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum, kterou financují donátoři.
O víkendech a svátcích drží zubní lékaři na Prachaticku a Strakonicku pohotovost ve svých ordinacích. Výjimkou není ani nadcházející velikonoční víkend.
/OBRAZEM/ Českobudějovické výstaviště se proměnilo v balonkový ráj. Od čtvrtka do neděle zažijí návštěvníci v národním pavilonu Z džungli plnou zvířat a svět Minecraftu. Balonkář Tomáš Okurek a jeho tým z Brna tady připravili největší balonkovou výstavu v České republice, která slibuje interaktivní zážitky a pokusy o zápisy do České knihy rekordů. Na výstavu padlo totiž zhruba 50 až 60 tisíc balonků, lidé zde uvidí na 16 pohyblivých soch a 35 zvířat.
Kněží z celé diecéze se sjeli do Českých Budějovic, kde se na Zelený čtvrtek 17. dubna dopoledne konala v katedrále sv. Mikuláše tradiční velikonoční Missa Chrismatis - slavnostní mše svatá se svěcením posvátných olejů a obnovením kněžských slibů.
Odpočinkový Jungmannův park s dětským hřištěm nedaleko Jižní zastávky v Budějovicích čeká revitalizace.
Velikonoční hrkání je po roční pauze opět součástí budějovických svátků. Organizace se ujal divadelník Víťa Marčík mladší, který štafetu převzal od svého otce. Kde se na průvod hrkačů podívat?