V aule Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se 1. dubna uskutečnila konference VIZ:3E „Venkov fandí inovacím“, kterou pořádala Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Jihočeskou univerzitou (JU).
Strážníci městských policií na Budějovicku nestíhají jen zločince. Na starost mají také záchranu zvířat a musí si umět poradit třeba i s býkem. V minulých dnech byli povoláni k odchytu devíti morčat, nešťastná zvířata se rozeběhla po vyklízeném bytě nebo k malinkým veverkám vypadlým z hnízda.
Třetí sezonu ve druhé nejvyšší domácí soutěži zítra rozehrají nohejbalisté R.U.M. Holubice. V té první se zachránili administrativním zásahem, ve druhé už vlastními silami a v té třetí by rádi svoji pozici zase maličko vylepšili. Za prvním soupeřem pojedou do Čelákovic, kde už dopoledne nastoupí proti rezervě extraligového Spartaku.
Fotbalový klub SK Dynamo České Budějovice se ocitl v centru pozornosti kvůli neshodám s vedením města. Spor vyvolalo odvolání trenéra Resendeho, které rozvířilo přestřelku, která se týká financování klubu z městských zdrojů. Náměstek primátorky Petr Maroš kritizuje neodevzdané vyúčtování, zatímco klub obvinění odmítá. Tato situace může mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost Dynama na městském stadionu.
Velikonoce si většina lidí spojuje s pomlázkou, kraslicemi a jarní atmosférou. V Českých Budějovicích ale k těmto svátkům patří ještě jedna tradice, která dokáže překvapit i ty, kteří ji zažívají poprvé. Říká se jí velikonoční hrkání a každoročně promění historické centrum města v neobvyklou scénu plnou zvuku, pohybu a zvláštní, až mystické atmosféry.
Patnáct nejtalentovanějších mladých pekařů z celé České republiky změřilo své síly ve 28. ročníku prestižní soutěže Pekař roku Junior v prostorách České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole. Akci organizuje Svaz pekařů a cukrářů v ČR ve spolupráci s generálním partnerem, obchodním řetězcem Albert.
V Drahonicích na Strakonicku mohou od 1. dubna 2026 zákazníci nakupovat ve dne i v noci. Místní prodejna Jednoty začala nově fungovat v režimu 24/7. Obchod je vybaven moderními technologiemi, které umožňují samoobslužný provoz i mimo standardní otevírací hodiny.
Ve středu 1. dubna se na dálnici D3 z Budějovic na Kaplici staly hned dvě nehody. Ráno kamion na úrovni Plava na Budějovicku vyjel mimo dálnici a skončil převrácený na boku. Druhá nehoda se stala kolem poledne ve směru na Kaplici u sjezdu na Český Krumlov poblíž Horního Třebonína. Zde kamion převážející ocelové konstrukce podle policejního mluvčího Miroslava Šupíka prorazil svodidla.
Boj o holý extraligový život házenkářů Strakonic se Zlínem, duel píseckých basketbalistů v nejvyšší soutěži s Děčínem, bohatý program nižších fotbalových soutěží, ale také start krajského přeboru v motokrosu v Bělčicích nebo třetiligové ragby v Českých Budějovicích. To vše nabízí sportovní velikonoční víkend na jihu Čech.
Pro první výjezdní zasedání stínové vlády si ODS vybrala jih Čech. Konalo se 31. března 2026 v českobudějovickém Modrém domě, ale členové navštívili i různá místa v regionu. Předseda ODS i stínové vlády Martin Kupka také vysvětlil, že návštěva střední školy nebyla žádnou politickou agitací.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o Předním mlýnu, v onom čase hovorově pozměněném na Havlíčkův mlýn. Do roku 1928 došlo v lokalitě za klášterem a u Předního mlýna k historické změně: místo Vltavy a Malše je zde jen slepé rameno.
Štěpán Smrčka, blokař s bohatými zkušenostmi z reprezentace a zahraničního angažmá v Paříži, se vrátil na volejbalový kurt při Zápasu legend Jihostroje. Ve Sportovní hale opět ukázal své dovednosti, které mu vynesly uznání fanoušků. Jaké vzpomínky a emoce v něm tento návrat vyvolal?
Přestože letošní termín jarních prázdnin byl pro Písek poslední v řadě, vyšel lyžařský pobyt Diacelu v Itálii na jedničku s hvězdičkou. O zážitky a fotografie se podělila Zdenka Staňková.
Rozkvetlé stromy, barevná náměstí i památky v jarní atmosféře. Jižní Čechy v tomto období ukazují svou nejhezčí tvář. Otestujte se v našem fotokvízu a zjistěte, zda podle jediné fotografie poznáte známá i méně známá místa.
Rozlámaný asfalt krajnice, na pár místech tak, že už mizí i bílá čára vyznačující okraj jízdních pruhů, někde dokonce znatelně propadlá komunikace. Takový obrázek nabízí nedaleko Českých Budějovic silnice mezi Srubcem a Ledenicemi. Jeden úsek byl sice před několika lety opraven, ale celkově je komunikace v povážlivém stavu. Tak se chystá generální rekonstrukce. Při ní by se mohla stavět i cyklostezka.
Volejbalový tým Jihostroj České Budějovice se loučí se svým věrným fanouškem Milanem Houskou, který podlehl srdečním potížím. Houska, známý svou oddaností a nakažlivým úsměvem, byl pro tým i fanoušky ikonou. Jeho odchod zanechal v srdcích mnohých hlubokou stopu.
Na jihu Čech vznikla petice za zachování dechové a lidové hudby na regionálních stanicích Českého rozhlasu. Petici zahájila jihočeská hasičská dechovka Božejáci a přidávají se další kapely. Petici během několika dní podpořilo více než 500 signatářů, informovala kapela v tiskové zprávě. Podle vedení Českého rozhlasu České Budějovice je dechová hudba stále ve vysílání, jen se v koncepci všech regionálních stanic vysílací čas snížil na jednu hodinu denně.
Na začátku a konci prodlouženého velikonočního víkendu České dráhy tradičně posilují své vlaky. Dopravce doporučuje cestujícím zbytečně neotálet s nákupem jízdenky, pořídit si rezervaci místa k sezení i při cestách na kratší vzdálenosti a sledovat předpokládanou obsazenost vlaku na e-shopu ČD nebo v mobilní aplikaci Můj vlak na tzv. semaforu.
Kdo dluží městu České Budějovice za dopravní přestupky, ten by se měl připravit na nový radikální přístup městské policie. Začne zabavovat registrační značky motorových vozidel, která patří dlužníkům.
České dráhy (ČD) posilují na začátku a na konci velikonočních prázdnin své vlaky. Posilové vozy budou především ve vlacích z Prahy do Ostravy, na Valašsko a střední Moravu, ale také do Českých Budějovic, Plzně a Chebu. ČD o tom v úterý informovaly v tiskové zprávě. Leo Express navýšil počet spojů mezi Prahou a Ostravskem.
Krátce z Budějovicka. V Pražské třídě se u křižovatky s Nádražní mění portál dopravního značení, omezuje to dopravu. Školáky čeká velké sportovní setkání. České Budějovice chystají dvě nová hřiště. V Nemanicích začíná odpadová novinka. Pozor na jarní deratizaci, podívejte se kdy a kde se chystá. Hasiči přijeli na odbornou konferenci. Centra excelence na radnici. Papírové složenky na poplatky končí a další zprávy z jihočeské metropole.
Nákladní vozidla na dálnici D3 ve směru České Budějovice - Veselí nad Lužnicí kontrolovali ve čtvrtek 26. dubna po 20. h budějovičtí dopravní policisté.
Legendární volejbalisté se znovu setkali na palubovce, aby si připomněli slavnou éru českobudějovického volejbalu. Generální manažer Jihostroje Robert Mifka přivítal hráče, kteří kdysi šířili slávu klubu daleko za hranicemi České republiky. Nostalgie a vzpomínky na minulost ožily během Zápasu legend, kde se bývalí spoluhráči a soupeři znovu postavili na kurt.
Jihočeský kraj zvýší od 5. dubna počet regionálních autobusových spojů o 337. V současnosti v regionu jezdí 4989 spojů. Jejich navýšení souvisí s připravovaným zavedením integrovaného dopravního systému (IDS). Na Českokrumlovsku počet spojů vzroste zejména na trase České Budějovice - Český Krumlov.
Volejbalistům Kladna sice sezona nekončí, ale o medaile si v extralize tak jako v minulém ročníku nezahrají. Ve čtvrtfinálové sérii ani jednou nenašli recept na favorizované České Budějovicemi a podlehli jim 0:3 na zápasy. V neděli získali na jihu Čech aspoň jeden set, to bylo ale na úspěch a natažení série málo.
Cestování s dětmi je téma, které u mnoha rodičů vyvolává spoustu otázek. Zdeněk Šustr, majitel poboček Invia v budějovických IGY Centru a Géčku, často slýchá obavy z létání, z dlouhých přesunů, z reakcí dítěte nebo z toho, „co když se něco pokazí“. „Z vlastní zkušenosti ale mohu říct, že létání s dětmi není nic, čeho by se bylo potřeba bát. Naopak – může se stát přirozenou a krásnou součástí rodinného života," říká a sdílí v článku osobní zkušenosti.
Po dramatickém čtvrtfinále, ve kterém VK Jihostroj České Budějovice porazil Kladno volejbal cz 3:1, se tým těší na semifinále. Klíčoví hráči, včetně nahrávače Luboše Bartůňka, se zotavují ze zranění, což dává týmu šanci na důkladnou přípravu.
V neděli 29. března 2026 už se v budějovické Rudolfovské třídě dodělávaly jen poslední práce před znovuotevřením. Ulice se vrátí v nejbližších dnech do běžného provozu. Bude to přibližně rok poté, kdy zde začala úplná uzavírka kvůli kompletní rekonstrukci. Rudolfovská by měla otevřít nejpozději o Velikonocích. Po nich totiž začne úplná uzavírka mostu Kosmonautů.
Halové MČR hostila začátkem března Ostrava. Startovala na něm i nebývale početná výprava SK Přerov v čele se Zuzanou Špačkovou, která v obou svých disciplínách potvrdila, že patří k aktuálně nejlepším překážkářkám v republice. Oproti tabulkovým předpokladům si dokonce polepšila, ve finále překážek vypálila soupeřkám rybník a ze třetí dráhy si doběhla pro fantastické stříbro!
Jindřichohradecké házenkářky pokračují ve vítězném tažení. V 16. kole I. ligy tentokrát v dramatické bitvě udolaly Chebsko o jediný gól 29:28 a ve druhé části soutěže se z plného bodového zisku radují už popáté za sebou.
Jihočeský kraj zvýší od 5. dubna počet regionálních autobusových spojů o 337. V současnosti v regionu jezdí 4989 spojů. Jejich navýšení souvisí s připravovaným zavedením integrovaného dopravního systému (IDS). Novináře o tom informoval v tiskové zprávě David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana.
Netradiční zásah u zraněného muže v Českých Budějovicích za sebou mají jihočeští záchranáři. K transportu dělníka, který spadl, využili stavební jeřáb.
Legendární česká metalová kapela Motorband letos slaví 40 let na scéně a vyráží na speciální turné „40 let na cestě“. Jeho start připadne na sobotu 4. dubna v budějovickém klubu Lucerna.
Náměstí v Sušici patřilo v pátek zedníkům. Ne, že by tam museli něco opravovat, ale soutěžili tam učni, kteří se zednickému řemeslu učí. Svůj um tam předvedlo osm týmů z různých koutů republiky.
Těsně kolem částky 50 korun za litr se v pátek 27. března 2026 pohybovala prémiová nafta u některých čerpacích stanic na Českobudějovicku. Na jednom místě dokonce zlomila výrazně i hranici 50 korun.
Primátorka Budějovic blahopřála k narozeninám oddané skautce Věře Benešové. Dopravní podnik posílí dopravu na známou dobrovodskou pouť a připravuje se na změnu času. Pohádková kancelář se představila na veletrhu cestovního ruchu. Sběrný dvůr v Dolní ulici bude v sobotu 28. března uzavřen.