/ROZHOVOR/ Při prosincovém závodě Světového poháru v rakouské Montafoně se zranil a necelé dva měsíce před startem zimní olympiády tak řešil nepříjemné komplikace. Brněnský snowboardcrossař Jan Kubičík nakonec pochroumané rameno vyléčil a těší se na premiérový start pod pěti kruhy. „Vím, že s nejlepšími kluky můžu závodit. Když všechno sedne, chci až na vrchol,“ hlásí dvaadvacetiletý talent.
Pardubice - Východočeskou galerii povede i v příštích pěti letech současná ředitelka Hana Řeháková. Ve funkci ji na doporučení výběrové komise potvrdili krajští radní. Hlavním úkolem vedení galerie bude nyní příprava na možný přesun této instituce do nových prostor v automatických mlýnech architekta Josefa Gočára.
Brno - Šťastné páry se nehádají a manželství je jen kus papíru. Vyvrátit nejčastější mýty o manželském svazku si klade za cíl již dvanáctý ročník Národního týdne manželství.
Pelhřimov – Virtuální univerzita třetího věku v Pelhřimově je stále populárnější. Hodině H, které univerzitu organizuje, se pravidelně hlásí okolo třiceti seniorů, kteří mají zájem o studium.
Rychnov nad Kněžnou - Rekonstrukce atletických sportovišť, ale také dotace pro rychnovskou Kulturu či rozpočtové úpravy se řešily na pondělním zasedání zastupitelstva v Rychnově nad Kněžnou.
Ústí nad Orlicí - Letošní školní rok je na Střední škole automobilní Ústí nad Orlicí ve znamení zahraničních stáží žáků. Po úspěšném pracovním pobytu dvou žáků v Lipsku na podzim 2017 vyrazila skupina 13 žáků na dvoutýdenní pobyt do Milána.
Střední Čechy – Předmětům, které po tisíce let zůstávaly skryty před denním světlem, pomáhají u Plaňan na Kolínsku ke zrodu do jejich nového života archeologové. Zkoumají naleziště z doby kamenné a následné éry bronzové, na která narazili stavaři při budování obchvatu městysu. Ani rozsáhlý průzkum, který zajišťuje Ústav archeologické památkové péče středních Čech, by ale termín dokončení stavby neměl ohrozit – práce skončí ještě letos.
Plaňany – Předmětům, které po tisíce let zůstávaly skryty před denním světlem, pomáhají u Plaňan na Kolínsku ke zrodu do jejich nového života archeologové. Zkoumají naleziště z doby kamenné a následné éry bronzové, na která narazili stavaři při budování obchvatu městysu. Ani rozsáhlý průzkum, který zajišťuje Ústav archeologické památkové péče středních Čech, by ale termín dokončení stavby neměl ohrozit – práce skončí ještě letos.
Jičín - Radní města schválili programy pro udělování dotací v kultuře a cestovním ruchu. Pro kulturní aktivity je vyčleněno 550 tisíc korun, pro cestovní ruch 250 tisíc. Žádosti o dotace mohou zájemci posílat od 22. března do 20. dubna.
Uherské Hradiště - Když před rokem studoval dvaadvacetiletý vysokoškolák Ernesto Jiménez z Kostariky na tamní univerzitě, ani jej nenapadlo, že dvanáct měsíců nato bude stát před dětmi Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti.
Stříbro - Sobotní oslavy masopustů mohli lidé zakončit na masopustních zábavách, u televize nebo také s kapelou Wanastovi vjecy revival, která vystupovala ve stříbrské Besedě.
Jihlava – V krajském městě Vysočiny přibude další kulturní vyžití. V prostorách zdejšího Domu kultury totiž vznikne Operní divadlo, další profesionální scéna v Jihlavě.
Společně. Toto jediné slovo vystihuje nápad, myšlenku smysl a důvod pořádat stejnojmenný ples pro všechny bez rozdílu věku, kulturních kořenů či tělesných handicapů.
Milevsko - Milevskem prošlo v sobotu ve 156. průvodu 722 maškar. Tentokrát ho Maškarní sdružení vyladilo do olympijského stylu na téma Fandíme své patronce Karolíně Erbanové.
Volary - Klarinetový kvartet pozvali do Volar jako svou první akci Ladislav Beran a Věra Pálková z odboru kultury a cestovního ruchu. Komorní klarinetový kvartet přivezl k svému recitálu dvě posily, Petru Sovovou a Marcelu Haspeklovou. Petra Sovová zaujala výborným zpěvem operetní starr a Marcela Haspeklová recitací Šumavy domovem, knihy Ivo Stehlíka, známého volarského nakladatele a spisovatele.
Brno /FOTOGALERIE/ - Šestnáct funkcionalistických domů v brněnských Žabovřeskách se před devadesáti lety stalo symbolem moderního bydlení v meziválečném Československu. Jejich příběh zmapuje nová publikace Kolonie Nový dům. U příležitosti devadesátého výročí ji vydává Muzeum města Brna.
Telč – Historické památky a kulturní akce Telče budou v polovině února lákat návštěvníky mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze, aby zavítali do Telče.
Hradec Králové /FOTO/ - Období masopustních zábav je na samém vrcholu. K této lidové tradici se připojili i lidé v Hradci Králové u hospody Malý Růžek.
Veselení a mše o pouti svatého Valentýna je vůbec první venkovní pouť v České republice a vypukne o druhé únorové neděli v devět hodin ráno. Návštěvníci se v centru Freudova rodiště vrátí do dob dávných jarmarků.
Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, říká staré známé rčení. Jestli tomu věříte, pak je Česká republika čím dál lepším místem pro život. Po době „pivovarského temna“, kdy v druhé polovině 20. století u nás pivovarská kultura hynula, přišel zlom a od počátku milénia počty pivovarů rostou.
Milevsko - V pátek 9. února večer předal starosta města Milevska Ivan Radosta za asistence radních symbolický klíč od města Milevským maškarám. Ty mu budou vládnout ještě v sobotu 10. února.
Když posloucháme slavnostní proslovy předáků olympijského hnutí a pročítáme si jejich pestrobarevné brožurky, je to opojný pocit. Jako bychom klepali na brány mírně psychedelického ráje. Olympiády jsou svátkem lidstva, festivalem družné vzájemnosti, oslavou člověka, mostem spojujícím různorodé kultury.
Ústí nad Labem - Ohlédnutím za fanoušky nadšeně přijatým 27. koncertem v ústeckém domě kultury - vystoupením místní revivalové čtyřky The Boom s vlastním orchestrem i legendární britskou kapelou The Quarrymen, z níž vznikli Beatles - bude v sobotu 17. února od 20 hodin Afterparty.
Střední Čechy – Vážných témat je sice dost, ale o dění v regionu by se slušelo také pojednat odlehčenou formou. Nebo připomenout něco, co třeba nemá maximální důležitost, ale rozhodně zaujme. A co tahle nabídnout čtení speciálně pro muže a zvlášť určené ženám – to všechno ovšem určené přímo pro středočeské čtenáře či psané ze středočeského pohledu? Nebo stejným úhlem viděné zajímavosti z historie, o zdravém životním stylu – či třeba z kuchyně (což, račte prominout, ne vždycky musí znamenat totéž)? A samozřejmě: kultura, novinky ze sportu či tipy na výlety; na nic z toho určitě nelze zapomenout. Stejně jako na rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo příběhy malých i velkých firem…
Plzeňsko – /POSLECHNĚTE SI SÝČKA/ Ptákem roku 2018 je sýček, vyhlásila to Česká společnost ornitologická. Na Plzeňsku se ale téměř nevyskytuje, slyšet či vidět tuto malou sovu velikosti kosa můžete ojediněle pouze na jižním Plzeňsku nebo Domažlicku.
Česká Třebová - Hromnice, které připadají na 2. února, považovali naši předci za důležitou oslavou přicházejícího jara. Keltové zase slavili Imbolc. Více se o tomto prastarém svátku dozví ti, kteří v sobotu zavítají do pravěké osady Křivolík u České Třebové.
Krátkodobá výstavka v Českém muzeu hudby v Praze, která se vztahuje ke 155. výročí vzniku Umělecké besedy, připomíná do 3. dubna činnost jednoho z nejstarších kulturních spolků. Podobné spolky, jako například pražský kulturně-společenský spolek Malostranská měšťanská beseda založený 10. února 1868, měly zejména ve druhé polovině 19. století velký význam jako reakce proti centralizaci moci v rakousko-uherské monarchii.