Trutnovsko - S druhým měsícem v roce přicházejí do kraje pod horami masopusty. Masopust, aneb Kohoutovské veselí se uskuteční v sobotu 17. února před Obecním úřadem v Kohoutově. Kromě průvodu masek ve 14 hodin čeká účastníky vyhodnocení těch nejlepších, od 16.15 hodin představení pro malé a velké a v 18 hodin všechny pobaví skupina Jakž Takž. Na Masopustu nebude samozřejmě chybět zabíjačkové občerstvení.
Kde na jednom místě na Prostějovsku najdeme Husa, Tyrše, Havlíčka či Jiráska? Kdo tipuje, že v ulicích velkých měst, tipuje správně. Právě tyto osobnosti z české kultury, duchovního života či tělovýchovy nejčastěji oslavují ve městech názvy ulic a náměstí. Všichni čtyři se vejdou do TOP desítky pojmenování, společně s takovými názvy jako ulice Krátká a Nádražní.
Také letos rozdá holešovská radnice dotace z Fondu kultury, sportu a vzdělávání. Stejně jako v minulých letech jsou vypsány čtyři kategorie: Akce milion, mimořádné finanční dotace, dotace na tělocvičny a dotace na mládežnická družstva v dlouhodobých soutěžích.
Všech 955 horníků, kteří byli víc než den uvězněni v dole na zlato v Jihoafrické republice, se podařilo v pátek zachránit. Všichni se dostali ven bez vážnější újmy. Uvedl to vlastník dolu, společnost Sibanye Gold. Nehodu způsobil výpadek elektřiny v důsledku bouře.
Týn nad Vltavou - Nový semestr virtuální univerzity třetího věku se v úterý otevřel v Sokolovně v Týně nad Vltavou. Zájemci si tentokrát užijí cyklus přednášek o genealogii.
Vyškov /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Dokázala svolat více než čtyři stovky krojovaných, kteří ve Vyškově společně zatančili Hanáckou besedu. Kromě domácích se zapojily národopisné soubory z dalších koutů Moravy. Jana Otáhalová z Němčic nad Hanou na Prostějovsku se zasloužila o zápis do České databanky rekordů. Tomuto úspěchu je věnovaný další díl ze seriálu Co soused, to rekordman. „Hanácká beseda je krásný tanec a vyškovské náměstí je pro něj jako stvořené,“ řekla Otáhalová.
Michal Prokop. Patří k mimořádným osobnostem české hudební scény osmdesátých let a troufneme si říci napříč generacemi. Snad jen těžko by se hledal někdo, kdo nikdy neslyšel jeho hitovky jako Kolej Yesterday nebo Bitva o Karlův most.
Hradec Králové - Na činnost sdružení a spolků, které v Hradci Králové doplňují a oživují nabídku kulturního vyžití, město letos přispěje necelé dva miliony korun.
Liberecký kraj – Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete nominovat knihu v kategorii Cena čtenářů.
Příbram – Procházka po městě a zamyšlení se nad názvy ulic může být někdy jako učebnice historie, sportu a kultury. Co mají společného tato jména? Arcibiskup Arnošt z Pardubic, Karel Hynek Mácha, bratři Čapkové, Božena Němcová, Generál Tesařík, Karel Kryl, Hermína Tyrlová, František Drtikol, Karel Vojden, Pavel Juráček, Václav Bedřich a Pavel Juráček– to jsou jména osobností, které zanechaly svou historickou stopu v Příbrami, v jejím okolí, v celé České republice, anebo i ve světě. Jsou spojena s významnými činy nebo celoživotní prací, díky kterým byli zapsáni do mapy města a denně potkáváme při procházení ulicemi jejich jména. Ale jsou tu zastoupeni opravdu všichni, i významní rodáci? Ulici není možné pojmenovat po žijícím člověku, lze to udělat pouze in memoriam, proto tu jméno žijícího člověka nenajdete.
Střední Čechy - K omezení nadměrného pití alkoholických nápojů v Česku chce přispět akce Suchej únor, která začíná ve čtvrtek. Má přimět muže, ale i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Pošesté ji pořádá Liga otevřených mužů, která dlouhodobě poukazuje na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům.
Příbramsko – Většina fanoušků si nedovede přestavit fotbalové utkání bez dvou věcí, klobásy a piva. Někteří si za pomocí zmíněných dobrůtek zpříjemňují zážitek ze hry, jiní zase obalují své nervy, aby zmírnili napětí z toho, jak zápas dopadne. Jsou ale také fanoušci, pro které je složení fotbal, klobása, pivo základním rituálem a nedílnou součástí fotbalové kultury.
Místní si baziliky na svatém Hostýně samozřejmě váží už desítky let, nyní ale mají o důvod k radosti víc a uznání i na celonárodní úrovni. Svatý Hostýn se totiž oficiálně zařadil mezi národní kulturní památky České republiky. Rozhodla o tom vláda a verdikt ve středu potvrdilo vedení zlínského hejtmanství.
Mělnicko – Patří k němu stejně tak jako góly, kličky či úžasné zákroky brankářů. Pivo a klobása. Na fotbal se chodí svým způsobem i kvůli takovým věcem. Fanoušek si dá u stánku pár metrů od pomezní lajny studenou „desítku“ s pořádně pikantní uzeninou a s nadšením kouká na fotbalovou bitvu lidí, se kterými se často v jiný den zdraví přátelským ahoj. Vítejte na vesnici, to je prostě náš fotbal!
Benešovsko – Na podzim jsme oslovili kluby, aby vybraly nejlepší okresní rozhodčí. Vznikla desítka nejlepších sudích, kterým jsme položili celkem šest otázek. Každou středu, od začátku ledna, si jednotlivé otázky rozebíráme na základě jejich odpovědí. Čtvrtá byla: Který klub nabízí nejlepší povolený úplatek (pohoštění)?
Písek - Zastupitelé Písku podpořili rozhodnutí kulturní komise. Ta navrhla, že cenu starostky města, která bude letos udělena poprvé, by měl dostat Folklorní soubor Písečan.
Oheň slouží lidstvu už přes milion let a za tu dobu se stal nejen praktickým pomocníkem, ale také významným symbolem a součástí mytologie. Vypráví o něm řada příběhů lidové slovesnosti napříč světovými kulturami. Lidé si v nich uvědomují jeho moc a sílu, které mohou sloužit, ale i škodit. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán.
K omezení nadměrného pití alkoholických nápojů v Česku chce přispět akce Suchej únor, která začíná ve čtvrtek. Má přimět muže, ale i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Pošesté ji pořádá Liga otevřených mužů, která dlouhodobě poukazuje na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Když má Brňanka Zita Jandačková na výběr, jestli navštívit luxusní galavečer, nebo tradiční ples, rozhodne se pro druhou možnost. Velké akce jsou totiž podle ní příliš anonymní. „Více mi vyhovuje méně lidí, které znám, než obrovská hala přeplněná stovkami anonymních cizinců,“ vysvětlila.
Jihlava – Již v neděli 4. února zazní sálem jihlavského Domu kultury hudba a zpěv v podání Filharmonie Gustava Mahlera (FGM), která nedělním galakoncertem oslaví výročí patnácti let od svého vzniku.
Kutnohorsko - Hned v úvodu prvního zasedání městských zastupitelů v tomto roce rozhodovalo šestadvacet přítomných členů o tom, kdo obsadí neobsazené místo v devítičlenné městské radě. Stejně jako v prosinci proti sobě stanuli dva kandidáti, Ivo Šanc (ŠANCE) a Monika Válková (Změna).
Brno – V táboře v Letech se lidé pohybovali volně. Ploty tam nebyly, tvrdil v rozhovoru pro DVTV předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura. Brněnské Muzeum romské kultury výrok označilo za lež a žádá po něm omluvu.
Čtenáři rozhodli. Hvězdou Jabloneckého deníku pro rok 2017 se stala kick boxerka Martina Ptáčková. V drobné blondýnce by nikdo nehledal mistryni světa v kick boxu. V letošním roce ji čekají samé zajímavé akce.
Ronov nad Doubravou – Sady plné kaštanovníků i košíky naplněné jedlými kaštany by se mohly časem stát dalším dobrým důvodem k návštěvě Ronova nad Doubravou. Vedení města tu totiž kývlo na iniciativu Michala Pátka, který přišel s nápadem na výsadbu stovek těchto stromů ve městě i v jeho blízkém okolí.
Liberec – Ve čtvrtek 1. února proběhne v Kultivaru další ročník akce Dařiště - Nazdar Bazar. Při té příležitosti jsme vyzpovídali hlavního pořadatele, aby akci blíže přiblížil. On sám pracuje jako plánovač výroby v jednom z podniků v Průmyslové zóně a dobrovolnické činnosti se věnuje ve svém volném čase.